Tuszetia

4.60       Zobacz opinie (10)

Tuszetia to jeden z bardziej dzikich zakątków Gruzji, który do dziś nie został skażony żadnym przemysłem. Region, dzięki swojej wieloletniej izolacji, zachował swoją odrębność i uważany jest obecnie za najbogatszy kulturowo. Krajobraz Tuszetii tworzą imponujące góry Wielkiego Kaukazu. Dostać się tu można tylko w okresie od czerwca do września, dzięki jedynej drodze, która wybudowana została dopiero w 1978 roku.

Tuszetia

Tuszetia, Gruzja - © Travelbay

Przechodzi ona przez przełęcz Abano (2950 m n.p.m.), co czyni ją najwyżej położoną drogą w całym Kaukazie. Nie ma tu żadnego dużego miasta, a największa wioska - Omalo, liczy zaledwie kilkudziesięciu mieszkańców w sezonie letnim i tylko kilku w sezonie zimowym. Głównie żyją tu pasterze, którzy latem wypasają swoje zwierzęta na zboczach tutejszych gór, natomiast zimą schodzą na niżej położone tereny, do sąsiednich regionów. Nad miastem dominują słynne kamienne wieże, które są charakterystyczne dla Kaukazu. Omalo jest sercem regionu i znajduje się tu niewielka baza turystyczna w postaci kilku knajp i guest housów umożliwiających wygodny nocleg. Stąd też zaczynają się szlaki wiodące do najciekawszych miejsc w regionie.

Dla kogo?

Jeśli chcesz uciec jak najdalej od miast, do pięknej i nieskażonej przemysłem natury, to Tuszetia będzie idealnym wyborem. Zaprawieni, górscy wędrowcy znajdą tu wiele ciekawych szlaków pieszych. Osobom nastawionym na przygodę spodoba się też niesamowita, górska droga, która prowadzi przez przełęcz na wysokości prawie 3000 m n.p.m.

Zdjęcia

  • Tuszetia
  • Tuszetia
  • Tuszetia
  • Tuszetia
  • Tuszetia
  • Tuszetia
  • Tuszetia
  • Tuszetia
  • Tuszetia
  • Tuszetia
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Travelbay™

Zostań Partnerem miejsca

Znasz Tuszetia jak nikt inny?
Potrafisz polecić nam miejsca poza szlakiem, oraz gdzie warto zjeść? Zostań partnerem tego miejsca!

Zostań Partnerem miejsca

Polecane hotele

Oto noclegi, które możemy polecić z czystym sumieniem. Polecamy tylko takie hotele, które sami odwiedziliśmy.
Guest House Old Omalo
Wyjątkowy
9.1
Travelbay

Guest House Old Omalo

Omalo to świetne miejsce wypadowe w różne zakątki Tuszetii. Nie ma co szukać tu luksusów i Old Omalo to bardziej takie schronisko. Ale w takim miejscu człowiekowi wiele do szczęścia nie jest potrzebne. Najważniejsze, że jest czysto, ciepło, można naładować aparat i zjeść przepyszne śniadanie. Przed budynkiem jest też miłe miejsce na relaks.
Guest House Tsasne
Wyjątkowy
9.2
Travelbay

Guest House Tsasne

Genialne miejsce, choć ma nazwę hotel, to trzeba wziąć poprawkę, że jednak jesteśmy na takim trochę końcu świata. Warunki powiedziałbym, że takie podstawowe, ale poranny widok z balkonu wynagradza nie do końca wygodne łóżko. Prowadzą go niesamowicie mili gospodarze, u których bardzo polecam też wzięcie wyżywienia. Proste ale bardzo smaczne i sycące potrawy.
Hotel Samzeo
Wyjątkowy
9.4
Travelbay

Hotel Samzeo

Jest to zdecydowanie najbardziej wypasiony hotel w całej Tuszetii. Nowoczesny budynek, który oferuje wszystkie wygody, jakie powinien, a to wszystko na totalnym końcu świata, jakim jest wioska Omalo. Tanio nie jest, ale miejsce jest zdecydowanie warte odwiedzenia. Wyżywienie jest pyszne! Polecam i śniadania i obiady, wszystko było świetne.
Guest House Mirgvela
Wyjątkowy
9.2
Travelbay

Guest House Mirgvela

Taki typowy familijny biznes, który idealnie wpisuje się w klimat Tuszetii. Budynek przypomina trochę typowe, górskie schronisko. Łazienki ogarnięte, łóżka wygodne, a tuż obok świetna knajpa, która w sensownej cenie przygotowywała smaczne śniadania oraz obiadokolacje.
Samtsikhe
Fantastyczny
8.1
Travelbay

Samtsikhe

Niesamowite miejsce! Miejscowość Dartlo to prawdziwa perełka, a samo dotarcie tutaj, to piękna przygoda. Warunki noclegowe dość proste, ale wszystko jest dobrze utrzymane, wysprzątane i niczego nie brakuje, aby się wyspać przed kolejnym dniem pełnym przygód. Na miejscu można też dobrze zjeść.

Zobacz także

Gruzja
Co warto zobaczyć w Gruzji?
Gruzja
Plaże w Gruzji
Gruzja
Miejsca na imprezę w Gruzji
Gruzja
Natura w Gruzji
Gruzja
Aktywnie w Gruzji
Gruzja
Poza szlakiem w Gruzji
©2023 Travelbay.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon