Wenecja

4.03       Zobacz opinie (63)

Wenecja to miasto na wodzie i 100 wyspach, które każdego roku rozpala zmysły milionów turystów. Kojarzy się z romantyzmem i karnawałową zabawą, a jej symbolem są sunące kanałami gondole, mosty, Plac św. Marka z Bazyliką i Pałacem Dożów. Bez nich trudno byłoby sobie wyobrazić Wenecję, to one decydują bowiem o jej splendorze i uroku. To miasto ma jednak także drugie, mniej znane oblicze. Tworzą je miejsca ukrywające się przed turystami oraz Laguna Wenecka z kolorowymi wysepkami. Zobacz, co Wenecja ma ci do pokazania!

Wenecja

Wenecja, Włochy - © Travelbay

Dla kogo?

Jeśli miejsca must-see nie mają przed tobą tajemnic, musisz poznać sekrety weneckich zabytków. Wenecja należy do najczęściej odwiedzanych miast we Włoszech, a jej architektoniczne arcydzieła cieszą się światową sławą. Co nie znaczy, że nie pozostało tam już nic do odkrycia. Jeżeli chętnie przecierasz nowe szlaki, Wenecja mile cię zaskoczy. Rozczarowani mogą się natomiast poczuć imprezowicze, bo poza karnawałem, w mieście nie ma co liczyć na szalone imprezy.

Zdjęcia

 • Wenecja
 • Wenecja Frari
 • Wenecja Ponte dei Sospiri
 • Wenecja Plac św. Marka
 • Wenecja
 • Wenecja
 • Wenecja zabytki
 • Wenecja
 • Wenecja
 • Wenecja
 • Wenecja
 • Wenecja
 • Wenecja
 • Wenecja
 • Wenecja
 • Wenecja
 • Wenecja
 • Wenecja
 • Wenecja
 • Wenecja
 • Wenecja
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Travelbay™

W Wenecji sezon turystyczny zaczyna się w kwietniu, kończy w październiku, a swoje apogeum osiąga w miesiącach wakacyjnych. Jeżeli komuś zależy na połączeniu pobytu w mieście z plażowaniem, lipiec i sierpień będą dobrym wyborem ze względu na wysokie temperatury i małe opady deszczu. Ta pora ma jednak swój minus – tłumy turystów. Najlepiej zwiedzanie Wenecji zaplanować zatem na wiosnę (kwiecień, maj) lub jesień (wrzesień, październik). Unikać trzeba przede wszystkim listopada i grudnia, bo w tym czasie miasto jest często zalewane.

Jak dojechać?

Do Wenecji najłatwiej i najszybciej dostaniesz się samolotem. W okolicy znajdują się dwa lotniska: Marco Polo (12 km od miasta) i Treviso (20 km od miasta).

Plac św. Marka

W tym miejscu bije serce Wenecji. To największy i najważniejszy plac w mieście, który odbierze ci dech w piersiach skalą stojących przy nim zabytków (o nich poniżej). Poza ich zwiedzaniem warto pozwolić sobie na chwilę wytchnienia – kupić pamiątki i napić się kawy w najstarszej kawiarni w Wenecji, działającej od XVIII w. Caffe Florian. 

Wenecja Plac św. Marka
Plac św. Marka, Wenecja, Włochy - © Travelbay

Bazylika św. Marka

Bazylika św. Marka to dzieło w całym swoim pomieszaniu architektonicznym i dekoracyjnym niemal doskonałe. Pracowało na nie wiele pokoleń, stąd można tam znaleźć elementy stylu romańskiego, włoskiego gotyku, florenckiego renesansu, baroku, a nawet wpływy bizantyjskie. Jednak to, co uderza na pierwszy rzut oka, to niesamowity rozmach i bogactwo ujawniające się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz bazyliki. W środku największe wrażenie robią kopuły, średniowieczne ambony, Złoty Ołtarz i kunsztownie wykonane mozaiki. Bazylika znajduje się przy Placu św. Marka.

Wenecja
Bazylika św. Marka, Wenecja, Włochy - © Travelbay

Dzwonnica św. Marka

Dzwonnica św. Marka swoją prostotą raczej nie zachwyca, zwłaszcza że znajduje się wśród zabytków wielkiego formatu. Jako najwyższa budowla w mieście stała się jednak na tyle charakterystycznym punktem, że trudno wyobrazić sobie bez niej panoramę Wenecji. Zamiast podziwiać Dzwonnicę, o wiele lepiej dostać się na jej taras widokowy, skąd można zobaczyć m.in. Plac św. Marka, Wieżę Zegarową, Pałac Dożów i wenecką lagunę. Aparaty w dłoń!

Wenecja zabytki
Dzwonnica św. Marka, Wenecja, Włochy - © Travelbay

Pałac Dożów

Koronkowa robota – chciałoby się powiedzieć, patrząc na misternie wykonane arkadowe loggie pałacu, nadające mu lekkości i subtelności. Budowla jest wybitnym przykładem włoskiego renesansu, godnym najwyższych weneckich dostojników, którzy w nim rezydowali. Na terenie pałacu warto zajrzeć do zbrojowni, komnat Apartamentów Doży, Sali Wielkiej Rady, Nowego Więzienia i na renesansowy dziedziniec, wychodzący na Schody Gigantów.

Wenecja
Pałac Dożów, Wenecja, Włochy - © Travelbay

Most Westchnień

Niedługi i nie nazbyt finezyjny sprawia wrażenie, jakby chciał się schować przed ciekawskim spojrzeniem turystów. Próżne wysiłki – to najpopularniejszy most w Wenecji. Najczęściej wzdychają pod nim zakochani, urzeczeni jego romantyczną atmosferą. Czar jednak pryska, gdy uświadomimy sobie, że wieki temu rozlegały się tam westchnienia idących skazańców. Most Westchnień łączy bowiem Pałac Dożów z więzieniem. Można go zobaczyć od wewnątrz, zwiedzając Pałac Dożów oraz z zewnątrz, z mostu Ponte della Paglia lub gondoli.

Wenecja Ponte dei Sospiri
Ponte dei Sospiri, Wenecja, Włochy - © Travelbay

Canal Grande

Canal Grande przecina Wenecję, wijąc się przez wszystkie dzielnice miasta i laguny. Rejs po kanale jest niepowtarzalną okazją, aby z nietypowej atmosfery przyjrzeć się niesamowitym zabytkom: pałacom (jest ich aż 200!), kościołom, mostom. Ich bogactwo zapiera dech w piersiach i dodaje całej wycieczce nuty romantyzmu.

Wenecja
Canal Grande, Wenecja, Włochy - © Travelbay

Most Rialto

Najpiękniejszym i najstarszym mostem rozciągającym się nad Canal Grande jest Rialto. Konstrukcja robi wrażenie swoją wielkością. Ponad 28 m rozpiętości i 7m wysokości pozwoliło na umieszczenie tam aż 24 sklepików. Przepływając pod mostem, warto zwrócić uwagę na reliefy św. Marka i św. Teodora oraz kapliczkę Matki Boskiej u dołu.

Wenecja
Rialto, Wenecja, Włochy - © Travelbay

Bazylika Santa Maria Della Salute

Kopuła bazyliki przyciąga wzrok już z daleka i zapowiada to, co będzie można zobaczyć dopiero z bliska –  zapierające dech w piersiach barokowe bogactwo w pełnej okazałości. Ściany budowli ozdabiają kolumny i marmurowe posągi, które znajdują się także we wnętrzu. Tam prawdziwą perełką są jednak malowidła wybitnych artystów: Tycjana i Tintoretto. Kościół znajduje się przy Canal Grande.

Wenecja
Santa Maria Della Salute, Wenecja, Włochy - © Travelbay

Bazylika Santa Maria Gloriosa dei Frari

Bazylika Frari jest drugim co do wielkości kompleksem kościelnym w Wenecji i jednym z najwybitniejszych przykładów gotyckiej architektury sakralnej. XIV-wieczny zabytek warto zobaczyć ze względu na jego monumentalizm i wystrój wnętrza, które stanowi skarbnicę sztuki. Szczególne wrażenie robią ołtarze autorstwa Tycjana i rzeźby, np. Jan Chrzciciel Donatellego.

Wenecja Frari
Santa Maria Gloriosa dei Frari, Wenecja, Włochy - © Travelbay

Muzeum Gallerie dell’Accademia

Gallerie dell’Accademia zajmuje wyjątkowe miejsce na muzealnej mapie świata. W jej murach zostały bowiem wystawione najcenniejsze dzieła sztuki weneckiej powstałe między XIV a XVIII w. Wśród autorów zobaczysz nazwiska wielkich mistrzów pędzla: Belliniego, Canaletto, Tintoretto, Tycjana. Miejsce nie do przeoczenia dla pasjonatów malarstwa. Znajduje się nad Canal Grande, niedaleko mostu Accademia.

Wenecja
Muzeum Gallerie dell’Accademia, Wenecja, Włochy - © Travelbay

Muzeum Sztuki Weneckiej XVIII w.

Muzeum Sztuki Weneckiej XVIII w. nie mogło zostać stworzone gdzie indziej niż w bogatych wnętrzach XVIII-wiecznego pałacu Ca’ Rezzonico, który jest dziełem samym w sobie. Wystawne zdobienia i freski autorstwa Tiepolo, Viscontiego, Crosato najlepiej oddają splendor tamtego okresu w dziejach Wenecji.

Muzeum Correr

Nie byłoby tego muzeum, gdyby nie zamiłowanie do sztuki weneckiego opata Teodora Correra. Jego imponująca kolekcja została umieszczona w okazałych wnętrzach budynku Prokuracji Nowych. Tam poza wybitnymi dziełami sztuki, takimi jak rzeźby Antonio Canovy, zachwyt budzi wystrój sal i malowidła Belliniego czy Carpaccio. Wizyta w tym miejscu jest świetną okazją, aby poznać historię i sztukę Republiki Weneckiej.

Lido

Lido można przyrównać do bogatego kurortu z luksusowymi hotelami i ekskluzywnymi restauracjami. Wizytówką tej weneckiej wyspy są piękne plaże, które ciągną się na połowie jej długości (ok. 6 km). Prestiżu dodają Lido festiwal filmowy i częste odwiedziny gwiazd kina. Na co dzień to jednak złote wybrzeże licznie przyciąga mieszkańców Wenecji i turystów. Dla nich to w zasadzie wyspa-plaża, na jakiej można odetchnąć świeżą bryzą i zanurzyć się w ciepłych wodach Adriatyku.

Getto

Niewiele osób wie, że w Wenecji znajdowało się pierwsze w Europie getto. Powstało na długo, zanim Hitler wpadł na haniebny pomysł izolacji osób pochodzenia żydowskiego. W XVI w. była to otwarta dzielnica, którą zamieszkiwali wyłącznie Żydzi. Na niedużym obszarze mieszkało ich nawet 5 tys., stąd wysokie, kilkupiętrowe domy niespotykane w innych częściach Wenecji. O żydowskiej kulturze i przeszłości przypomina tam 5 synagog oraz Muzeum Żydowskie. Do dawnego getta dociera niewielu turystów, a ten, komu się to uda, często może nie zdawać sobie sprawy z historycznej wagi tego miejsca.

Targowisko Rialto

Targowisko Rialto to istna mieszanka smaków, zapachów i kolorów. Trudno nie oprzeć się wrażeniu, że w zastygłej w historii Wenecji dopiero tutaj zaczyna się autentyczne życie, gdy turyści i mieszkańcy lawirują między straganami, a wokół słychać głosy sprzedawców. Na targu można kupić świeże ryby, owoce, warzywa. Chcąc załapać się na tę atrakcję, trzeba pojawić się w okolicach mostu Rialto maksymalnie do południa.

Klatka schodowa Bovolo

Może pomyślisz, że to nic wielkiego, ot, klatka schodowa, jakich wiele. Gdy jednak zobaczysz to zaskakujące dzieło architektury, szybko zmienisz zdanie. Klatka schodowa Bovolo to finezyjnie zaprojektowana półokrągła konstrukcja z arkadami przylegająca do fasady domu. Wijące się schody prowadzą na balkon, z którego rozciąga się piękny widok na Wenecję.

Murano

Murano jest wysepką należącą do Wenecji, która zasłynęła z niesamowitych wyrobów z dmuchanego szkła. Cała jest wypełniona szklanymi arcydziełami o pomysłowych kształtach. Z ich powodu warto się tam pojawić, choć poza nimi nie ma tam nic wielkiego do zobaczenia – zaledwie kilka kanałów z zabytkowymi domami. Na wyspę dopływa tramwaj wodny z Placu św. Marka.

Burano

Na Burano może zakręcić się w głowie od wielości kolorów, które pokrywają fasady domów. To znak rozpoznawczy tej wyspy. Drugim są misternie wyszywane koronki. Wydają się jednak niknąć wśród tłumów turystów i chińskich pamiątek. Na Burano najlepiej powałęsać się wąskimi uliczkami, zobaczyć krzywą wieżę przy kościele San Martino i przystanąć przy pomniku Galuppiego na poświęconym jego imieniu głównym placu. Na wyspę kursuje tramwaj wodny z Placu św. Marka.

Torcello

Na Torcello można odpocząć od zgiełku zatłoczonej Wenecji. Wyspa jest oazą spokoju zapomnianą przez turystów. To, co w niej najcenniejsze, pamięta czasy średniowiecza – po tym okresie prestiż wysepki zaczął stopniowo wygasać. Dzisiaj warto tam zobaczyć przede wszystkim Bazylikę Santa Maria Assunta z VII w. z wysoką dzwonnicą i freskami. Poza nią uwagi domagają się kościół Santa Fosca i kamienny Diabelski Most. Chcąc lepiej poznać historię tej wyspy, trzeba się udać do Muzeum Torcello zlokalizowanego w dwóch pałacach z XIV w.

Zobacz także

Włochy
Co zwiedzić we Włoszech?
Włochy
Najpiękniejsze plaże we Włoszech
Włochy
Życie nocne we Włoszech
Włochy
Parki narodowe we Włoszech
Włochy
Aktywnie we Włoszech
Włochy
Poza szlakiem we Włoszech
©2023 Travelbay.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon