Sycylia

3.53       Zobacz opinie (19)

Słoneczna Sycylia jest największą wyspą na Morzu Śródziemnym. Polacy ją uwielbiają, bo przez 300 dni w roku świeci na niej słońce, plaże przypominają karaibskie krajobrazy, urokliwe miasta zachwycają zabytkami, a wino nigdy się nie kończy. Poza napojem bogów wakacjom na Sycylii dodaje smaczku delikatne poczucie niepokoju płynące z potężnej Etny, którego wcale nie łagodzą opowieści o sycylijskiej mafii. Na wyspie atrakcje wydają się nie mieć końca, a jeden pobyt z pewnością nie wystarczy na poznanie jej w całości. Oto, co szczególnie warto zobaczyć!

Sycylia

Sycylia

Dla kogo?

Sycylia to wyspa dla każdego. Jeśli lubisz kąpać się w promieniach słońca, ciepłej wodzie i pięknej scenerii, plaże przyciągną cię na długie godziny. A może zamiast leniuchowania, wolisz intensywne zwiedzanie? Sycylia jest usiana pięknymi miasta z bogatą historią zaklętą w zabytkach. Są to zarówno miejsca z pierwszych stron przewodników, jak i zapomniane przez turystów. Wyspa pozwoli ci także odkrywać piękną naturę, a wieczorem bawić się w klubach do bladego świtu.

Wyspa Sycylia

Z racji na swoje rozmiary, podzieliliśmy Sycylię na kilka mniejszych części. Opisy każdej z nich znajdziesz, gdy odwiedzisz EtnaCaltabellotta, TaorminaCefaluMonrealePalermoEriceSan Vito.

Zdjęcia

 • Sycylia
 • Sycylia
 • Sycylia
 • Sycylia
 • Sycylia
 • Sycylia
 • Sycylia
 • Sycylia
 • Sycylia
 • Sycylia
 • Sycylia
 • Sycylia
 • Sycylia
 • Sycylia
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Travelbay™

Od kwietnia do listopada na Sycylii panuje przyjemna pogoda. Jeśli myślisz o plażowaniu, udaj się tam między czerwcem a wrześniem. Na zwiedzanie zdecydowanie lepszym momentem będzie kwiecień, maj, październik lub listopad.

Jak dojechać?

Na Sycylię najlepiej dostać się samolotem do któregoś z dużych miast: Trapani, Katanii, Palermo. Na miejscu warto wypożyczyć samochód, aby móc zwiedzić jak największą część wyspy.

Palermo

Historia Palermo, stolicy Sycylii, sięga starożytności, co sprawia, że mieszają się w niej pozostałości po wielu epokach. To niesamowite połączenie skupia w sobie jak w soczewce Zamek Królewski, na którym kolejne wieki odcisnęły swój ślad w postaci różnych stylów architektonicznych. Charakterystycznym punktem na mapie miasta jest także Plac Bellini ze średniowiecznymi kościołami. Poza nimi na szlaku sakralnym nie sposób pominąć katedry w stylu katalońskiego gotyku. Warto też odwiedzić wiejące grozą Katakumby Kapucynów i odpocząć w Ogrodzie Botanicznym.

Sycylia
Palermo, Sycylia, Włochy - © Travelbay

Syrakuzy

Syrakuzy są miastem o bogatej historii, która przejawia się w jego ciekawych zabytkach. Centralną część miasta stanowi Wyspa Ortygia, czyli Stare Miasto. Na niedużym obszarze zachowało się całkiem sporo budynków sprzed wieków. Warto zajrzeć przede wszystkim na Plac Katedralny z okazałą katedrą i Pałacem Senatu. Urokliwym zakątkiem jest również Plac Archimedesa, na którym tryska słodkie Źródło Aretuzy. Poza Starym Miastem koniecznie trzeba zwiedzić Park Archeologiczny ze starożytnymi ruinami, m.in. greckiego teatru i rzymskiego amfiteatru.

Trapani

Trapani jest urokliwie położonym miastem, które z jednej strony ogranicza Góra San Giuliano, z drugiej rozległe saliny. Jego najciekawszy punkt stanowi Stare Miasto, któremu dodają uroku barokowe kościoły i urokliwe kamienice. Trapani stanowi doskonały punkt wypadowy do zwiedzania okolicy.

Marsala

W Marsali nie ma czasu na nudę. Miasto, dzięki temu że oparło się bombardowaniu w czasie II wojny światowej, dzisiaj może poszczycić się ciekawymi zabytkami. Zachowały się w nim fragmenty murów miejskich, świątynie, piękne, przestronne place. Organizowane są też wystawy sztuki współczesnej. Duże wrażenie robią katedra z XII w. oraz okręt kartagiński w Muzeum Archeologicznym.

Cefalu

Cefalu bywa nazywane Sycylią w pigułce, bo znajduje się tam wszystko, o czym na włoskiej wyspie można zamarzyć. Są mury obronne i fortyfikacja, piękna architektura, rozległa plaża i zniewalające widoki. Nie można sobie darować wizyty w Muzeum Mandralisca z kolekcją antyku, malarstwa i znalezisk archeologicznych.

Sycylia
Cefalu, Sycylia, Włochy - © Travelbay

Popularną atrakcją jest także katedra, powstała w wyniku połączenia stylu normańskiego, arabskiego i bizantyjskiego. Niemałe wrażenie robi już samo położenie miasta u stóp skały z pozostałościami bizantyjskiego zamku i starożytnej świątyni Diany. Z jej szczytu rozciąga się niesamowita sceneria Sycylii.

Erice

Erice sprawia wrażenie, jakby zostało wyrwane ze średniowiecza. Jego zabudowa zachowała się w całości, w niemal nienaruszonym stanie. Dzięki temu spacerując uliczkami miasta, wciąż można odczuć ducha wieków ciemnych, którego mroczność i tajemniczość potęguje ciekawe zjawisko atmosferyczne. Otóż położone na wzniesieniu Erice bardzo często jest zasnute chmurami.

Erice
Erice, Włochy - © Travelbay

Katedra Santa Maria Nuova w Monreale

Katedra w Monreale jest jednym z najbardziej zachwycających przykładów architektury sakralnej w Europie. Pokazuje, że sztuka normańska, arabska i bizantyjska mogą ze sobą harmonizować, tworząc dzieło niezwykłe. Tym dziełem jest oczywiście sama świątynia, ale też zdobiące ją dekoracje. Mowa o złotych mozaikach (nie przegap tej przedstawiającej Chrystusa Pantokratora) i XII-wiecznych drzwiach z brązu ze scenami z Biblii. Po zwiedzeniu katedry warto jeszcze zobaczyć misternie dekorowane krużganki klasztorne.

Dolina Świątyń w Agrigento

Położona kilka kilometrów od centrum Agrigento Dolina Świątyń należy do najważniejszych stanowisk archeologicznych na Sycylii. Przypomina o władaniu Greków na tym terenie przed powstaniem Republiki Rzymskiej. Zachowały się tam przede wszystkim pozostałości greckich świątyń: Concordii, Junony, Zeusa Olimpijskiego, Heraklesa. Poza nimi można jeszcze zobaczyć Mauzoleum Terona i wczesnochrześcijańskie katakumby. Zanim jednak wejdzie się do Doliny Świątyń, warto odwiedzić Muzeum Archeologiczne, które przybliża historię tego miejsca.

Taormina

Taormina jest luksusowym kurortem z najpiękniejszym Starym Miastem na Sycylii. Poświęciliśmy jej osobny artykuł.

Taormina
Taormina, Włochy - © Travelbay

 

Katania

Katanii daleko do typowego ośrodka turystycznego, dlatego przewodniki najczęściej o niej milczą. Życie nie jest tam podporządkowane turystom. Wręcz przeciwnie, toczy się codziennym tempem, a  każdy, kto się tam pojawia poddaje się jego rytmowi. Co nie znaczy, że poza wycieczką na majestatyczną Etnę, miasto nie ma nic więcej do zaoferowania. Warto w nim zobaczyć Klasztor benedyktynów i kościół św. Mikołaja, zwiedzić Zamek Ursino z XIII w., odpocząć na Placu Duomo i przejść po pełnej butików i restauracji Via Etnea.

Nekropolia Pantalica

Nekropolię Pantalica tworzy 5 tys. wykutych w skale grobowców. To największy starożytny cmentarz w Europie, mimo to pozostaje mniej znaną atrakcją Sycylii. Jest pięknie położony na klifie, nad rzeką, co w połączeniu z dużą wartością historyczną, czyni z niego idealne miejsce na połączenie trekkingu ze zwiedzaniem.

Villa Romana del Casale

Byłaby to najpewniej jedna z wielu starożytnych pozostałości na Sycylii, gdyby nie pokrywały jej dziesiątki kunsztownie wykonanych mozaik. Przedstawiają postaci ludzkie i zwierzęce, sceny miłosne, wydarzenia z życia codziennego, polowania oraz figury geometryczne. Ta luksusowa willa rzymska, która kiedyś służyła do wypoczynku, dzisiaj przypomina raczej niezwykłą galerię sztuki starożytnej.

Morgantina

Morgantina jest pozostałością po starożytnym mieście, dzisiaj już prawie całkiem zapomnianym. Niemal w zupełnej samotności można się tam cofnąć do odległych czasów, odtwarzając w wyobraźni gwar w agorze i spektakle w zachowanym amfiteatrze.

Mazara del Vallo

Ci, którzy dotarli do Mazara del Vallo, uważają je za jedno z najpiękniejszych miasteczek na Sycylii.  Turystów dociera tam jednak niewielu. I może właśnie w tym tkwi urok tego miejsca? A może w jego nieco zaniedbanych kościołach lub atmosferze głównego placu z Pałacem Biskupim? Odpowiedź na to pytanie może kryć się również w wąskich uliczkach Kasby, ozdobionych gdzieniegdzie kolorową ceramiką w wykonaniu lokalnych artystów.

Mondello

Mondello jest najpiękniejszą plażą Palermo, a może i całej Sycylii. Turkusowa woda jak na Karaibach i złoty piasek łączą się ze sobą harmonijnie, przeciwstawiając swoją łagodność surowości otaczających je skał. Takiej scenerii towarzyszy dobra infrastruktura turystyczna, dostępna w sezonie letnim: wypożyczalnie leżaków, bary.

Calamosche

Jedna z najpiękniejszych plaż we Włoszech ukrywa się w skalnych ramionach. Kameralna, rozciągnięta na zaledwie 200 m Calamosche kusi błogim wypoczynkiem. W jej turkusowych, krystalicznie czystych wodach doskonale się pływa i uprawia snorkelling, a na piasku kąpie w złotych promieniach słońca.

Cala Rossa

Cala Rossa to usłana kamieniami plaża z czystą wodą mieniącą się odcieniami błękitu. Znajduje się u wybrzeży Trapani, na wyspie Favignana. Można się na nią dostać wodolotem z Trapani lub Marsali. Warto zabrać ze sobą buty i prowiant, bo plaża nie jest zorganizowana.

San Vito Lo Capo

Jedna z najpiękniejszych plaż Sycylii, położona w północno-zachodniej części wyspy. Słynie z długiego, piaszczystego wybrzeża i płytkiej, czystej wody, czym przyciąga rodziny z dziećmi. Na plaży można wypożyczyć parasole i leżaki oraz uprawiać sporty wodne.

Sycylia
San Vito, Sycylia, Włochy - © Travelbay

Lungomare di Cefalù

Najważniejsza plaża Cefalu, która cieszy się dużym powodzeniem wśród turystów. Ciągnie się równolegle do przybrzeżnej promenady na długości aż 5 km. Jest w pełni zorganizowana - w jej pobliżu znajdują się sklepy, restauracje, wypożyczalnie sprzętu plażowego, a w sezonie nad bezpieczeństwem wczasowiczów czuwa ratownik. To świetne miejsce na odpoczynek w gronie rodziny, znajomych lub ukochanej osoby.

Cefalu
Cefalu, Włochy - © Travelbay

Fontane Bianche

Świetna plaża na wypoczynek z dziećmi. Wyróżnia się czystą, turkusową wodą i delikatnym białym piaskiem. W dodatku jest świetnie zorganizowana. Nie brakuje na niej sklepów, wypożyczalni leżaków, rowerów wodnych. Znajduje się 12 km od Syrakuz. 

Mercati Generali

Są tacy, którzy uznają Mercati Generali za najlepszy klub na świecie. I trudno im zarzucić, że mijają się z prawdą. To elegancki lokal klasy premium, w którym występują znani didżeje i popularne zespoły muzyczne z całej Europy. Przy ich popisach można by przetańczyć całą noc z przerwami na wypicie wykwintnych drinków na porośniętym palmami tarasie. Klub znajduje się na przedmieściach Katanii.

Discoteca Pay One

Discoteca Pay One w Palermo udowadnia, że zabawa niejedno ma imię. Można tam wziąć udział w pokazach tanga argentyńskiego, potańczyć do muzyki dyskotekowej lub poimprezować w karaibskich rytmach. Świetne miejsce dla szukających nietypowych wrażeń.

Blue Five Disco Club

Wieczorem wszystkie drogi w San Vito Lo Capo prowadzą do klubu Blue Five. Lokal znajduje się na obrzeżach miasta, tuż przy plaży. Przyciąga przede wszystkim świetnym repertuarem muzycznym, który nie pozwala zejść ze skąpanego w niebieskim świetle parkietu.

Etna

Etna uświadamia potęgę przyrody. Pod jej majestatem kryje się bowiem niszczycielska natura. To aktywny wulkan, który od czasu do czasu daje o sobie znać. Mimo to nie brakuje śmiałków chcących do niego dotrzeć. Nie jest to zresztą trudnym zadaniem. Na Etnę kursują kolejki linowe. Z ich końca można się dostać na wyższe partie pieszo lub samochodem terenowym. Wycieczki z przewodnikiem kończą się niemal na samym szczycie wulkanu.

Sycylia
Etna, Sycylia, Włochy - © Travelbay

Saliny

Wokół lotniska w Trapani rozciągają się rozległe plantacje soli, które tworzą niesamowity krajobraz. Nasycona minerałami woda jezior mieni się kolorami, gdzieś obok stoją białe stożki soli, a na ich tle pracują malownicze wiatraki. Nie sposób nie usiąść w przytulnej kawiarence, aby rozkoszować się nie tylko smakiem kawy, ale i bajkowym widokiem.  

Scale dei Turchi

Scale dei Turchi, czyli Schody Turków to wapienne formacje skalne u wybrzeża Morza Śródziemnego, niedaleko miasta Porto Empedocle. Ich nazwa, choć brzmi intrygująco, wcale intrygująca nie jest. Białe skały układają się bowiem w wyraźne stopnie, a historia przypomina, że pomagały one Turkom w zdobywaniu Sycylii.

Wąwóz Alcantara

25 km od Taorminy znajduje się zapierające dech w piersiach dzieło natury - Wąwóz Alcantara. Podobno tysiące lat temu wylewająca się z Etny lawa zastygła, tworząc kanion. Ta teoria wydaje się całkiem prawdopodobna, gdy patrzy się na jego poszarpane, jakby nieudolnie ulepione z plasteliny ściany. Pomiędzy nimi płynie rzeka, która zamienia zwiedzanie wąwozu w niezapomnianą przygodę. Przygotuj się na siłowanie się z nurtem i przeciskanie przez wąskie szczeliny. 

Zobacz także

Włochy
Co zwiedzić we Włoszech?
Włochy
Najpiękniejsze plaże we Włoszech
Włochy
Życie nocne we Włoszech
Włochy
Parki narodowe we Włoszech
Włochy
Aktywnie we Włoszech
Włochy
Poza szlakiem we Włoszech
©2023 Travelbay.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon