Bolonia

3.64       Zobacz opinie (14)

Myśl o Bolonii przypomina o smaku spaghetti po bolońsku, choć, jak twierdzą tamtejsi szefowie kuchni, taka potrawa wcale nie istnieje. Bo słynny sos z mięsem podaje się do makaronu tagiatelle, a nie spaghetti (cóż za ignorancja!).

Bolonia

Bolonia, Włochy - © Travelbay

Idźmy zatem dalej ze skojarzeniami. Skoro Bolonia, to najstarszy w Europie uniwersytet. W tym przypadku trudno rozminąć się z prawdą. A będąc na miejscu, trudno rozminąć się też z jego pierwotną siedzibą - jest naprawdę zachwycająca. W Bolonii znajduje się także jeden z największych kościołów na kontynencie, piękne i długie arkady (dzięki którym Bolonia bywa nawet nazywana miastem arkad), 23 wieże i Fontanna Neptuna. A to jeszcze nie wszystko!

Dla kogo?

Na wakacjach lubisz poimprezować? W Bolonii będziesz mieć ku temu mnóstwo okazji. To przecież miasto uniwersyteckie, nie mogło w nim zatem zabraknąć przyzwoitych barów i klubów nocnych.  Nie można jednak zapominać, że atrakcyjność Bolonii kryje się przede wszystkim w jej cennych zabytkach. Jeśli zwiedzanie (szczególnie to poza popularnym, turystycznym szlakiem) należy do twoich ulubionych aktywności, z pewnością nie pożałujesz wizyty w Bolonii.

Zdjęcia

 • Bolonia
 • Bolonia Katedra św. Piotra
 • Bolonia
 • Bolonia
 • Bolonia Stefano
 • Bolonia Uniwersytet Boloński
 • Bolonia
 • Bolonia
 • Bolonia
 • Bolonia
 • Bolonia
 • Bolonia
 • Bolonia
 • Bolonia
 • Bolonia
 • Bolonia
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Travelbay™

Od czerwca do września w Bolonii zwykle występują około 30-stopniowe upały. Jeśli nie w smak ci zwiedzanie w lejącym się z nieba żarze, zaplanuj wyjazd wiosną (między marcem a majem) lub jesienią (w październiku albo listopadzie).

Bolonia
Bolonia, Włochy - © Travelbay

Jak dojechać?

Do Bolonii najlepiej polecieć samolotem. Lotnisko znajduje się 6 km do centrum miasta i jest z nim skomunikowane specjalnym połączeniem autobusowym (aerobus) oraz liniami autobusowymi transportu publicznego.

Piazza Maggiore

Na Piazza Maggiore bije serce Bolonii. To reprezentacyjny plac otoczony ważnymi zabytkami ze średniowiecza i renesansu: bazyliką i pałacami. W jednym z nich, Palazzo d’Accursio, znajdował się kiedyś miejski Ratusz. Zabudowania nie zmieniły od tego czasu swojego wyglądu, dzięki czemu duch minionych wieków wciąż unosi się nad tym miejscem i miesza ze współczesną atmosferą. Na Piazza Maggiore bolończycy przychodzą na kawę, muzycy dają popis swoich umiejętności, a sklepikarze kuszą turystów pamiątkami.

Bolonia
Piazza Maggiore, Bolonia, Włochy - © Travelbay

Fontanna Neptuna

Komu się wydawało, że gdański Neptun to ten jedyny i wyjątkowy, w Bolonii srogo się rozczaruje. Miasto też ma swoją fontannę z bogiem mórz, któremu towarzyszą cztery nimfy, uosabiające największe rzeki świata: Ganges, Nil, Amazonkę i Dunaj. Konstrukcja została wykonana w XVI w. z brązu i do dzisiaj się cieszy się popularnością jednego z największych symboli Bolonii. Można ją znaleźć na Piazza del Nettuno, niedaleko Piazza Maggiore.

Bolonia
Fontanna Neptuna, Bolonia, Włochy - © Travelbay

Bazylika św. Stefana

Bazylika św. Stefana jest jednym z najlepiej zachowanych zabytków romańskich w Bolonii. To nietypowa świątynia, bo obejmująca zespół czterech (z pierwotnych siedmiu) kościołów: Kościół Krzyża z relikwiami męczenników, Kościół Grobu z V w., surowy Kościół św. Vitale i św. Agricola ozdobiony romańską mozaiką posadzkową oraz Kościół Męczeństwa z freskiem “Madonna w ciąży” i jedną z najstarszych na świecie szopek bożonarodzeniowych.

Bolonia Stefano
Bazylika św. Stefana, Bolonia, Włochy - © Travelbay

Bazylika św. Petroniusza

Bazylika św. Petroniusza skrywa w sobie niemałe skarby, choć już sama jest prawdziwą perłą architektury sakralnej. To szósty co do wielkości kościół w Europie. Jego budowa rozpoczęła się w 1390 r. i aż do dzisiaj nie została ukończona. Świątynia ulegała jednak w tym czasie licznym przebudowom, które sprawiły, że jej pierwotnie gotycki styl został wzbogacony o barokowe elementy. W bazylice trzeba zobaczyć najdłuższą na świecie wskazówkę zegara słonecznego i najstarsze na świecie organy.

Bolonia
Bazylika św. Petroniusza, Bolonia, Włochy - © Travelbay

Katedra metropolitalna św. Piotra

Katedra św. Piotra należy do najważniejszych miejsc kultu w Bolonii. Zachwyca przede wszystkim bogatym, barokowym wnętrzem, w którym zaszczytne miejsce znalazły dzieła wybitnych, włoskich artystów. Wśród nich na uwagę zasługują: freski Cesare Mauro Trebbiego, rzeźba w drewnie „Ukrzyżowanie” Alfonso Lombardiego obraz „Zwiastowanie Pańskie” Ludovico Carracciego.

Bolonia Katedra św. Piotra
Katedra św. Piotra, Bolonia, Włochy - © Travelbay

Muzeum Historii Bolonii

Muzeum Historii Bolonii w przekrojowy sposób ukazuje historię miasta począwszy od IV w. aż do czasów współczesnych. Są tam sale poświęcone m.in. Etruskom, starożytnym Rzymianom, epoce średniowiecza i wojnom napoleońskim, a ich wystrój odpowiada reprezentowanemu przez nie okresowi w dziejach. Muzeum, mimo że opowiada o czasach minionych, czyni to w iście nowoczesny sposób. Nie brakuje tam nowatorskich rozwiązań technologicznych, które sprawiają, że zwiedzanie staje się jeszcze ciekawsze.

Sanktuarium Madonny di San Luca

Sanktuarium Madonny di San Luca majestatycznie wyłania się z zieleni wzgórza Monte della Guardia. Największą atrakcją świątyni są prowadzące do niej arkady. Rozpoczynają się przy średniowiecznej bramie miejskiej Porta Saragozza i ciągną przez 4 km aż do wejścia do sanktuarium, skąd rozciąga się niesamowity widok na Bolonię. Arkady tworzy 666 łuków. Ich liczba nie jest przypadkowa – ma symbolizować zwycięstwo dobra nad złem.

Bolonia
Sanktuarium Madonny di San Luca, Bolonia, Włochy - © Travelbay

Dwie wieże

Dwie wieże są jednymi z 23 tego typu konstrukcji zachowanych do naszych czasów i 180 pierwotnie wzniesionych w Bolonii przez możne rody arystokratyczne. Wyższa z wież, Torre Asinelli, jest dostępna dla zwiedzających. Na jej szczyt prowadzi prawie 500 wąskich, drewnianych schodów. Z góry rozciąga się piękny widok na całą Bolonię. Obok Asinelli znajduje się o połowę niższa od swojej sąsiadki, 40-metrowa Wieża Garisenda. Jest zamknięta dla turystów.

Bolonia
Dwie Wieże, Bolonia, Włochy - © Travelbay

Uniwersytet Boloński

Uniwersytet Boloński jest pierwszą uczelnią publiczną w Europie. Jego wydziały są rozsiane po całym mieście. Nie warto jednak za nimi gonić, bo na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim pierwsza siedziba uniwersytetu – Palazzo dell’Archiginnasio z Salą Anatomiczną. Poza tym można jeszcze zajrzeć do obecnego głównego budynku uczelni – Palazzo Poggi.

Bolonia Uniwersytet Boloński
Uniwersytet Boloński, Bolonia, Włochy - © Travelbay

Muzeum Archeologiczne

Muzeum Archeologiczne jest jedną z najciekawszych tego typu instytucji we Włoszech. Zostało otwarte w XIX w. w Palazzo Galvani z konieczności umieszczenia w jednej przestrzeni znalezisk odkrytych podczas odbywających się w tamtym czasie wykopalisk. W muzeum można zobaczyć artefakty związane z historią Bolonii oraz kolekcje nawiązujące do kultury Egipcjan, Etrusków, Rzymian i Greków.

Kinki

Kinki to najstarszy i najmodniejszy klub w Bolonii. Na jego scenie wystąpił sam Jimi Hendrix, a dzisiaj chętnie bawią się w nim znane osoby ze świata show-biznesu. Jeśli masz ochotę poimprezować wśród towarzyskiej śmietanki przy dźwiękach italian house, koniecznie wpadaj do Kinki!

Link

Impreza w klubie Link to niezapomniane przeżycie. Możesz tam liczyć na najlepszy wybór muzyki ambientowej, elektronicznej i techno przy udziale laserów i pokazów specjalnych. Będzie się działo!

Cantina Bentivoglio

Najlepszy klub jazzowy w Bolonii i jeden ze 100 najważniejszych na świecie! Żaden fan jazzu nie może przejść obok niego obojętnie. To może tak lampka wina do koncertu na żywo?

Le Stanze

Do tego baru przychodzi się, żeby w zabytkowym, pięknie zdobionym wnętrzu napić się koktajlu lub włoskiego wina. Le Stanze został zorganizowany w sali honorowej pałacu hrabiego Bentivoglio i naprawdę robi niesamowite wrażenie.

Zobacz także

Włochy
Co zwiedzić we Włoszech?
Włochy
Najpiękniejsze plaże we Włoszech
Włochy
Życie nocne we Włoszech
Włochy
Parki narodowe we Włoszech
Włochy
Aktywnie we Włoszech
Włochy
Poza szlakiem we Włoszech
©2023 Travelbay.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon