Asyż

3.40       Zobacz opinie (10)

Asyż to miasto drugiego, zaraz po świętym Mikołaju (z Rovaniemi), ulubionego świętego - Franciszka. Tam przyszedł na świat i pozostawił po sobie ślady, którymi dziś tłumnie kroczą turyści i pielgrzymi z całego świata. Trudno zwiedzać Asyż w oderwaniu od tych miejsc, miasto całe jest bowiem naznaczone obecnością Franciszka, od punktu jego narodzin przez kaplicę, gdzie usłyszał głos Chrystusa, po kościół, w którym spoczęło jego ciało.

Asyż

Asyż, Włochy - © Travelbay

Poza obiektami sakralnymi niewiele pozostaje w mieście do zwiedzania, choć dużą przyjemność dostarcza samo przemieszczanie się labiryntem uliczek wzdłuż ukwieconych fasad domów. Architektura miasta jest niesamowita, niemal jednolita, z dominującym odcieniem beżu. To trudno opisać, to po prostu trzeba zobaczyć!

Dla kogo?

Lubisz zwiedzać miejsca z pierwszych stron przewodników? W takim razie koniecznie dodaj Asyż do swojej listy miejsc must-see! Udaj się do niego także, jeśli podczas zwiedzania, żaden kościół nie ujdzie twojej uwadze. Nie dość, że świątyń jest tam całe mnóstwo, to jeszcze robią niesamowite wrażenie. Miasto stanowi także świetny kierunek dla tych, co lubią się włóczyć wąskimi, urokliwymi uliczkami niedużych miasteczek. Te w Asyżu są do siebie bardzo podobne, co sprawia, że splatają się w niemal jednolitą sieć, w której szybko można się zagubić.

Zdjęcia

  • Asyż
  • Asyż
  • Asyż
  • Asyż
  • Asyż
  • Asyż
  • Asyż
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Travelbay™

Jeśli chcesz uniknąć w Asyżu tłumów turystów, to niełatwo będzie ci znaleźć odpowiedni moment na wizytę. Tłumy przepływają przez miasto w trakcie całego roku i trudno tam mówić o niskim sezonie. Termin wyjazdu wyznaczają raczej warunki pogodowe. W mieście rzadko bywa upalnie, częściej – deszczowo. Najmniej opadów i najprzyjemniejsze temperatury powietrza odnotowuje się między majem a październikiem. Mimo to niewykluczone, że parasol lub płaszcz przeciwdeszczowy może się przydać także i w tym czasie, dlatego warto mieć go przy sobie.

Jak dojechać?

Asyż to nieduże miasto, które raczej nie stanowi głównego celu podróży. Można tam dojechać pociągiem przy okazji pobytu w Rzymie, Florencji, Ankonie czy pobliskiej Perugii. Z Perugii kursuje także autobus, a nieopodal miasta znajduje się port lotniczy Perugia-Sant’Egidio. Innym rozwiązaniem jest dojazd do Włoch samochodem. Jadąc do Asyżu z centrum Polski, trzeba pokonać ok. 2 tys. km.

Bazylika św. Franciszka

Asyż
Bazylika św. Franciszka, Asyż, Włochy - © Travelbay

Bazylika św. Franciszka należy do najważniejszych obiektów sakralnych nie tylko w Asyżu, ale i całych Włoszech. To, co w jej historii najważniejsze, wydarzyło się w XIII w. Wtedy świątynia została wzniesiona, wtedy też spoczęło w niej ciało św. Franciszka. Sarkofag ze szczątkami można dzisiaj oglądać w dolnej części bazyliki. Znajdują się tam również kaplice poświęcone różnym świętym i misternie wykonane witraże. Powyżej wznosi się kościół górny z jedną nawą i przepięknymi freskami przedstawiającymi sceny z życia św. Franciszka i Starego Testamentu. Do bazyliki przylega także klasztor franciszkanów, a cały kompleks robi niesamowite wrażenie.

Pustelnia Carceri

Na początku XIII w. Franciszek dotarł do odosobnionej pustelni w głębokim, otoczonym lasem wąwozie, na zboczu góry Subasio. Chcąc dzisiaj podążyć jego śladem, należy przejść przez wysokie schody i kamienne łuki. To, co czeka po dotarciu, różni się jednak od miejsca, które zastał Święty. W XV w. wybudowano tam bowiem klasztor i kościół Santa Maria delle Carceri. Dzisiaj klasztor zamieszkują otwarci na turystów franciszkanie.

Bazylika św. Klary

Bazylika św. Klary przykuwa uwagę nietypową fasadą ozdobioną pasami różowego kamienia. Świątynię warto szczególnie odwiedzić ze względu na to, co znajduje się w jej wnętrzu.  A są tam zabytkowe freski ze scenami z życia św. Klary oraz jej grób w krypcie. Nie brakuje też śladów po Franciszku: brewiarza, habitu i krucyfiksu, z którego Jezus miał przemówić do Świętego.

Kościół św. Rufina

Kościół św. Rufina zaskakuje połączeniem surowego stylu romańskiego na zewnątrz z bogactwem baroku wewnątrz. Umieszczone w nim obrazy, złote dekoracje i ołtarze z przesadną ornamentyką są dziełem XVII-wiecznych mistrzów. Pamiątką po czasach wcześniejszych jest jedynie chrzcielnica, w której ochrzczono św. Franciszka i krypta z ciałem św. Rufina.

Świątynia Minerwy

Wysokie kolumny korynckie, wciśnięte między kamienne, średniowieczne zabudowania są widokiem w Asyżu niespodziewanym. Równie niespodziewanym, co nazwa samej budowli. Świątynia Minerwy – rzymskiej bogini, w miejscu zdominowanym przez kult katolickiego Świętego, to brzmi niemalże obrazoburczo. Budowla powstała jednak na długo przed narodzinami Franciszka, w I w. p.n.e. A gdy chrześcijaństwo zadomowiło się na terenie Włoch na dobre, została przemianowana na kościół i taką funkcję pełni do dzisiaj. Znajduje się przy Placu Ratuszowym w centrum miasta.

Bazylika Matki Bożej Anielskiej

Bazylika Matki Bożej Anielskiej uderza monumentalizmem i rozmachem wykonania, niespotykanym w pozostałych obiektach sakralnych w Asyżu. Powstała na przełomie XVI i XVII w., nie zabrakło w niej zatem śladów barokowego umiłowania do bogactwa. W wysokim, obficie udekorowanym wnętrzu niesamowite wrażenie robi Porcjunkula – malutki kościółek odbudowany przez św. Franciszka.

Kościół św. Damiana

Kościół św. Damiana jest kolejnym ważnym punktem na szlaku Franciszka. W tym miejscu Święty miał usłyszeć głos Chrystusa nakazującego odbudować mu Kościół. Warto się tam udać, aby poczuć unoszącą się wciąż atmosferę mistycyzmu i surowości, bijącej z kamiennych ścian. Na miejscu można zobaczyć miejsce, w którym modlił się Franciszek oraz pomieszczeniu zakonu klarysek: oratorium, dormitorium. Całość doskonale oddaje ducha epoki.

Zamek Rocca Maggiore

Asyż to nie tylko miejsca święte. Wysoko nad miastem góruje potężna, średniowieczna cytadela. Można w niej zwiedzić okrągły bastion, dziedziniec, pokoje służących oraz pomieszczenia mieszkalne. To miła odskocznia od sakralnej architektury miasta. Z góry można podziwiać piękną panoramę Asyżu.   

Pinakoteka Miejska

To prawdziwa gratka dla fanów malarstwa. Pinakoteka Miejska znajduje się w wieży ratuszowej z przełomu XIII i XIV w. Można w niej zobaczyć dzieła wielkich mistrzów szkoły umbryjskiej, m.in. Giotta i Perugina. Galeria znajduje się przy Placu Ratuszowym obok Świątyni Minerwy.

Zobacz także

Włochy
Co zwiedzić we Włoszech?
Włochy
Najpiękniejsze plaże we Włoszech
Włochy
Życie nocne we Włoszech
Włochy
Parki narodowe we Włoszech
Włochy
Aktywnie we Włoszech
Włochy
Poza szlakiem we Włoszech
©2023 Travelbay.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon