Holloko

4.20       Zobacz opinie (5)

Holloko to niewielka, urocza wioska położona na północy Węgier. Na początku XX wieku praktycznie całkowicie zniszczył ją ogromny pożar. Wkrótce po nim została odbudowana w taki sposób, aby w pełni zachować swój dawny charakter. Już w roku 1987 wpisano ją na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dziś stanowi idealny przykład tradycyjnej, węgierskiej wsi. Holloko to swego rodzaju żywy skansen etnograficzny. Nadal normalnie żyją tu ludzie, którzy kultywują dawne tradycje.

Holloko
Holloko, Węgry - © Travelbay

Co zobaczysz w Holloko? Centralnie położony kościółek z drewnianą wieżą oraz ponad 50 zabytkowych, bielonych chałup. W niektórych z nich znajdziesz takie atrakcje, jak zabytkowa tkalnia czy tradycyjna pracownia garncarska. Na uwagę zasługują również ruiny zamku, które malowniczo wznoszą się ponad miejscowością. Historia warowni Holloko sięga XIII wieku. Obecnie obiekt jest odrestaurowany, a w obrębie jego murów zobaczysz wystawę etnograficzną. W sezonie letnim odbywają się tu ciekawe imprezy tematyczne oraz turnieje rycerskie. W całym Holloko do dziś pielęgnowana jest kultura Górali Połowskich, którzy zachowali swój unikalny dialekt i na co dzień noszą klasyczne stroje ludowe.

Dla kogo?

Lubisz zgłębiać historię oraz doceniasz kulturę wsi? W takim razie musisz odwiedzić Holloko.  Jest to także idealne miejsce dla fanów skansenów oraz lokalnych tradycji.

Zdjęcia

  • Holloko
  • Holloko
  • Holloko
  • Holloko
  • Holloko
  • Holloko
  • Holloko
  • Holloko
  • Holloko
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Travelbay™

Zostań Partnerem miejsca

Znasz Holloko jak nikt inny?
Potrafisz polecić nam miejsca poza szlakiem, oraz gdzie warto zjeść? Zostań partnerem tego miejsca!

Zostań Partnerem miejsca

Polecane hotele

Oto noclegi, które możemy polecić z czystym sumieniem. Polecamy tylko takie hotele, które sami odwiedziliśmy.
Castellum Hotel Hollókő
Wyjątkowy
202 opinie
9.3
Travelbay

Castellum Hotel Hollókő

Castellum Hotel Hollókő bardzo dobry obiekt o wysokim standardzie, położony w ciekawym miejscu. Oferuje wszystkie możliwe udogodnienia i dla dzieciaków, i dla dorosłych. Mój pokój był przestronny i rozciągał się z niego super widok na okolicę. Przyjemny basen i strefa SPA. Smaczne śniadania, ale polecam też zjeść tu obiad. Super miejsce, żeby wyrwać się z miasta!
Hollóköves Vendégházak
Wyjątkowy
193 opinie
9.2
Travelbay

Hollóköves Vendégházak

Jeśli ktoś chce poczuć prawdziwy klimat dawnej wsi, to jest to Hollóköves Vendégházak będzie idealną opcją. Zabytkowy dom, oferuje bardzo dobre warunki i jest stylowo odrestaurowany. Największą zaletą jest możliwość obserwowania życia wsi. Parking w cenie.
Kaláris Vendégház
Wyjątkowy
57 opinie
9.3
Travelbay

Kaláris Vendégház

Kaláris Vendégház to pensjonat położony nieco na uboczu. Ale spacer do głównej ulicy i zabytkowej części wioski zajmował nam raptem kilka minut. Bardzo ciekawe miejsce, które jest warte odwiedzenia. Sam nocleg oferował bardzo dobre warunki i piękne widoki. Nie ma śniadań w ofercie, ale sklep i sporo restauracji jest tuż obok.
Cserhát Guesthouse
Bardzo dobry
109 opinie
7.5
Travelbay

Cserhát Guesthouse

Co prawda do samego Holloko jest stąd jeszcze kawałek, ale miejsce na nocleg jest bardzo dobre i zdecydowanie tańsze niż w samej wiosce. Warunki bez zarzutu. Wszystko wysprzątane i czyste. Cicha i spokojna okolica. Śniadanie jest dość drogie i trzeba na nie dojechać kawałek do restauracji, ale warto. Mnóstwo pysznych lokalnych produktów.
Kemencés Vendégház
Bardzo dobry
46 opinie
7.1
Travelbay

Kemencés Vendégház

Największą zaletą Kemencés Vendégház jest lokalizacja w samym centrum Holloko. Wieś jest niesamowicie klimatyczna. Warunki są dobre, chociaż jak na tę cenę, to bez szału. Najdziwniejsze było to, że po przyjeździe, o godzinie podanej na bookingu wszystko było zamknięte i musieliśmy szukać właściciela w pobliskiej knajpie. Nie łatwo było się z nim dogadać, ale poza tym bardzo nam się tu podobało.

Zobacz także

Węgry
Co zwiedzić na Węgrzech?
Węgry
Plaże na Węgrzech
Węgry
Życie nocne na Węgrzech
Węgry
Uzdrowiska na Węgrzech
Węgry
Poza szlakiem na Węgrzech
©2023 Travelbay.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon