Zofiówka
Park Zofiówka znajdziesz w ukraińskim mieście Humań. Jest to jedno z piękniejszych założeń parkowych w tej części Europy. Powstanie Zofiówki zainicjowane zostało w 1802 roku. Była formą całkiem pokaźnego prezentu od Stanisława Szczęsnego Potockiego dla jego trzeciej żony - Zofii Potockiej. Wcześniej, teren ten był praktycznie pozbawiony drzew, a na potrzeby parku zmieniono też jego ukształtowanie. Powstały dwa wielkie, sztuczne stawy, połączone ze sobą kaskadami, wodospadami, a nawet podziemną rzeką.

Zofiówka, Ukraina - © Travelbay
Park wstępnie zajmował powierzchnię 160 hektarów i skomponowany był w stylu romantycznym. Zbudowano wiele altan, mostków, grot czy rzeźb. Fontanna Żmija była nawet przez pewien czas jedną z największych fontann w Europie. Trzeba przyznać, że Stanisław Szczęsny Potocki musiał bardzo kochać swoją żonę. Bo na jej prezent wydał 20 milionów złotych. Już wtedy była to zawrotna kwota. Obecnie parkiem zarządza Akademia Nauki Ukrainy, która dba o niego i ciągle go rozwija. W tym momencie Zofiówka może poszczycić się ponad 2000 gatunkami drzew i krzewów, które mieszczą się na 180 hektarach. Park jest udostępniony zwiedzającym i stanowi jedną z większych atrakcji regionu. Między innymi z tego powodu został wpisany na listę 7 Cudów Ukrainy.
Dla kogo?
Odwiedź Zofiówkę, jeśli bardzo cenisz miejsca wypełnione piękną roślinnością. Jest to też idealny cel rodzinnych spacerów lub bardziej romantycznych wypadów we dwoje. Zofiówka jest również bardzo fotogenicznym miejscem, więc jeśli planujesz sesję zdjęciową lub po prostu lubisz fotografować, to na pewno Ci się tam spodoba.
Zdjęcia
Kiedy odwiedzić?
Park Zofiówka o każdej porze roku będzie wyglądał inaczej i będzie oferował nieco inną atmosferę. Najciekawszym terminem wizyty wydaje się jednak późna wiosna. Wtedy wiele roślin rozkwita, a drzewa są intensywnie zielone. Dobrym wyborem, pod kątem wrażeń estetycznych, będzie też jesień, gdy drzewa zaczynają się złocić. Latem natomiast możesz tam liczyć na ochłodę. A to wszystko dzięki zbiornikom i ciekom wodnym, które sprawiają, że chłodniej, niż w innych zakątkach Ukrainy.
Zobacz także




