Lwów

4.21       Zobacz opinie (48)

Lwów to wyjątkowe miasto, które swoją architekturą i specyficzną atmosferą przypomina nieco Kraków. Nie brakuje w nim zresztą polskich akcentów. Poza nimi w zabytkach i krętych uliczkach uwidaczniają się także ślady historii. Zachwycające zabudowania, wspaniałe parki i pyszna, domowa kuchnia – to tylko niektóre z atrakcji, które czekają na turystów.

Lwów

Lwów, Ukraina - © Travelbay

Dla kogo?

Jeżeli doceniasz niebanalne rozwiązania architektoniczne, rozważ wyjazd do Lwowa.  W tym mieście znajduje się ponad 50% ukraińskich zabytków. To doskonały kierunek na niskobudżetowy city break, także dla osób, które cenią sobie żywiołowe życie nocne.

Zdjęcia

  • Lwów
  • Lwów
  • Lwów
  • Lwów
  • Lwów
  • Lwów
  • Lwów
  • Lwów
  • Lwów
  • Lwów
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Travelbay™

Zwiedzaniu Lwowa najbardziej sprzyjają miesiące od maja do września, choć między majem a lipcem trzeba się liczyć z możliwymi opadami deszczu.

Jak dojechać do Lwowa?

Do Lwowa można dostać się za pośrednictwem różnych środków transportu. Z wielu miast w Polsce kursują samoloty. Dodatkowo Kraków i Warszawa oferują najpopularniejsze połączenia kolejowe z Lwowem. Decydując się na podróż pociągiem, trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość, bo przejazd zajmuje od 8 do 13 godzin. Do Lwowa można również dojechać samochodem lub autobusem.

Stare Miasto

Od 1998 r. Stare Miasto widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Widoczne są tam wpływy różnych kultur, które w połączeniu tworzą niepowtarzalną całość. Wprawne oko zauważy inspiracje architekturą m.in. Włoch, Niemiec, a także krajów Europy  Środkowo-Wschodniej.

Katedra Łacińska

Jej oficjalna nazwa to bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie. Kościół został zbudowany na przełomie XIV i XV wieku, choć nie brakuje w nim elementów z wieków późniejszych, czego imponującym przykładem jest barokowy ołtarz z 1766 r. Centralny punkt stanowi kopia obrazu Matki Boskiej Łaskawej, zwanej również Domagaliczowską. Dzieło to słynie z cudów. Dookoła katedry znajdują się liczne kaplice m.in. rokokowa kaplica Ukrzyżowania i kaplica Jezusa Miłosiernego.

Katedra Ormiańska

Katedra Ormiańska (oficjalnie Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny) została ufundowana przez Ormian w XIV w. W XX w. przeprowadzono rozbudowę i modernizację obiektu. To jedyny budynek o cechach architektury orientalnej w całej Europie Środkowej. Wewnątrz katedry niesamowite wrażenie wywierają malowidła ścienne Jana Henryka Rosena.

Baszta Prochowa

Baszta Prochowa powstała w XVI w. jako część systemu fortyfikacji miasta. Budowla została wykonana z piaskowca i ma aż trzy kondygnacje. Wejścia do baszty bronią dwa lwy wykonane z marmuru. Obecnie mieści się tam Dom Architekta, jednak na przestrzeni lat obiekt służył m.in. jako magazyn prochu, zboża czy mundurów wojskowych.

Stacja Kolejowa

Lwów posiada wyjątkowy dworzec kolejowy, który powstał w latach 1899-1904. Ma on eklektyczny charakter. To nie tylko miejsce, z którego można dotrzeć do rozmaitych miast i krajów, ale także przestrzeń zachwycająca swoją niesamowitą architekturą. Będąc tam, warto przyjrzeć się rozmaitym rzeźbom i detalom.

Kopalnia kawy

To największa, a także jedna z najoryginalniejszych kawiarni we Lwowie. Można tam nie tylko napić się znakomitej kawy, ale też dowiedzieć się sporo o jej historii. Na amatorów tego szlachetnego napoju czeka sklepik z ziarnami kawy i potrzebnymi do jej przygotowania akcesoriami. Lokal stylizowany jest na kopalnię, w której drogocennym kruszcem jest właśnie kawa.

Browar Prawda

Każdy piwosz poczuje się we Lwowie niczym w raju. Browar Prawda wraz z lokalem zajmują całą kamienicę. To znakomite miejsce, żeby spędzić czas w gronie przyjaciół i napić się pysznego kraftowego piwa. Dostępne są jego rozmaite rodzaje.

Puzata chata

Puzata chata to smakowite miejsce, w którym można skosztować tradycyjnych ukraińskich potraw. Znajdą się tam rozmaite rodzaje pierogów i naleśników oraz różnorodne dania mięsne. W gospodzie można poczuć się niczym w domu. Panuje tam przyjazna atmosfera, a porcje są naprawdę solidne.

Malevich Club

Malevich Club promuje się jako największy i najlepszy klub w całej Europie Wschodniej. Jego rozmiar rzeczywiście robi wrażenie. Do dyspozycji są dwa bary, kilkadziesiąt lóż i cztery vip roomy. Do tego trzeba dodać świetną muzykę, która sama niesie na parkiet, doskonałe drinki i niepowtarzalną atmosferę.

Park Iwana Franki

Park Iwana Franki powstał pod koniec XVI w., co czyni go najstarszym parkiem miejskim na Ukrainie. Mieści się niedaleko gmachu Uniwersytetu Lwowskiego. Spacer zacienionymi, tętniącymi zielenią drzew alejkami pozwala odetchnąć od miejskiego gwaru.

Park kultury i rekreacji Bohdana Chmielnickiego

Park powstał w latach 50. XX wieku na powierzchni aż 26 hektarów. Na tak dużej przestrzeni znalazło się miejsce m.in. dla sali koncertowej, stadionu, a także wesołego miasteczka. To idealne miejsce na spędzenia popołudnia w gronie rodziny i przyjaciół.

Park Stryjski

Park Stryjski jest nazywany również Parkiem Jana Kilińskiego. Teren został zagospodarowany w 1877 r., a autorem projektów był inspektor ogrodów miejskich Arnold Röhring. Wielu mieszkańców Lwowa i turystów uważa ten park za najpiękniejszy w całym mieście.

Zobacz także

Ukraina
Co zwiedzić na Ukrainie?
Najpiękniejsze plaże na Ukrainie
Ukraina
Miejsca na imprezę na Ukrainie
Ukraina
Aktywnie na Ukrainie
Ukraina
Poza szlakiem na Ukrainie
©2023 Travelbay.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon