Kijów

4.11       Zobacz opinie (28)

Kijów to największe miasto i stolica Ukrainy, malowniczo położone nad rzeką Dniepr. Jest miejscem pełnym sprzeczności, które nadają mu niepowtarzalny charakter. Z jednej strony zachwyca architekturą, bogatym zdobnictwem i ciekawymi muzeami, a z drugiej uderza autentyzmem codziennego życia, które kryje się na osiedlach z olbrzymimi blokami i pomysłowymi muralami. Dzięki temu można poznać zarówno historyczną, jak i współczesną stronę Kijowa. 

Kijów
Kijów, Ukraina - © Travelbay

Dla kogo?

Kijów to kierunek dla ciebie, jeśli zwracasz uwagę na ciekawe rozwiązania architektoniczne i jesteś fanem street-artu. To miasto jest jednocześnie pełne historii i współczesnego autentyzmu, które najlepiej odkrywa się, podążając własnym szlakiem. Nie pożałujesz też pobytu w Kijowie, jeżeli chętnie imprezujesz.

Zdjęcia

 • Kijów
 • Kijów
 • Kijów
 • Kijów
 • Kijów
 • Kijów
 • Kijów
 • Kijów
 • Kijów
 • Kijów
 • Kijów
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Travelbay™

Do Kijowa najlepiej wybrać się między majem a wrześniem. Wówczas można spodziewać się wysokich temperatur i ładnej pogody, ale też większej liczby turystów.

Jak dojechać?

Najwygodniejszym środkiem transportu do Kijowa jest samolot. Wyruszyć można z Warszawy, Katowic, Gdańska i Wrocławia. Do stolicy Ukrainy można dojechać również pociągiem albo autobusem, ale na taką podróż trzeba przeznaczyć przynajmniej kilkanaście godzin.

Sobór Mądrości Bożej

Sobór Mądrości Bożej, inaczej Sobór Sofijski, to kijowska cerkiew, która obecnie pełni funkcję państwowego muzeum. Obiekt został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Architektura budynku sprawia imponujące wrażenie. We wnętrzu zachwyca m.in. sześciometrowa mozaika Oranta, która ukazuje Matkę Boską. W soborze można też podziwiać pochodzące z XI i XII wieku mozaiki i freski.

Ławra Peczerska

Ławra Peczerska to dużych rozmiarów prawosławny klasztor. Zwiedzając monaster, warto przygotować się na wielogodzinną wędrówkę. Najciekawszą częścią jest ławra górna, w której większość budynków pełni rolę muzeów i sal wystawowych. Wśród nich na uwagę zasługują m.in. cerkiew Zwiastowania, sobór katedralny Zaśnięcia Matki Bożej, Wielka Dzwonnica czy cerkiew św. Trójcy.

Cerkiew św. Andrzeja

Cerkiew św. Andrzeja powstała w XVIII wieku z inicjatywy carycy Elżbiety. Budynek został wzniesiony na planie krzyża. W jego wnętrzu zachwycają bogate zdobienia, których dokładne obejrzenie zajęłoby kilka godzin. Patron cerkwi nie jest przypadkowy. Podania głoszą, że to sam św. Andrzej wskazał miejsce, w którym powstanie kiedyś świątynia.

Muzeum Czarnobyla

W ostatnich latach coraz częściej porusza się temat katastrofy w Czarnobylu. Powstają na jej temat dokumenty, a nawet serial fabularny. Pobyt w Kijowie jest zatem dobrą okazją, aby zasięgnąć wiedzy na temat tego wydarzenia. Fakty dotyczące wybuchu oraz dalszych losów zamieszkujących ten region ludzi znajdziesz w Muzeum Czarnobyla. Ukazano w nim m.in. sposób, w jaki informacje były przekazywane do opinii publicznej i jak podlegały przekształceniom.

Pirogovo

Pirogovo to skansen znajdujący się pod Kijowem. Jeżeli jesteś miłośnikiem historii i ciekawej kultury, koniecznie włącz to miejsce w program wycieczki. Na znacznym obszarze znajdują się obiekty charakterystyczne dla budownictwa ludowego Ukrainy. Oddany jest folklor lokalny różnych regionów państwa.

Majdan

Plac Niepodległości jest jednym z najważniejszych miejsc dla mieszkańców Ukrainy. To w tym miejscu parę lat temu rozegrały się krwawe wydarzenia, które zmieniły oblicze kraju. Podczas dnia to miejsce tchnie spokojem, a zarówno mieszkańcy, jak i turyści mają szansę na chwilę refleksji.

Chreszczatyk

Chreszczatyk to reprezentacyjna ulica Kijowa porównywana z paryskimi Polami Elizejskimi. Arteria tętni życiem całą dobę. W ciągu dnia warto tam się pojawić, aby podziwiać odbudowane po wojennych zniszczeniach budynki, wieczorem – żeby wstąpić do któregoś z barów, jakich w tym miejscu nie brakuje.

Narodowy Sportowy Kompleks Olimpijski

Jeżeli jesteś fanem piłki nożnej, z pewnością znasz zespół Dynamo Kijów. To wielokrotny mistrz Ukrainy. Drużyna występowała także w Lidze Mistrzów. Domowe mecze rozgrywane są na Narodowym Sportowym Kompleksie Olimpijskim. To ciekawe miejsce, nawet gdy nie jest miejscem spotkań piłkarskich. Odbywają się tam bowiem wycieczki z przewodnikiem, podczas których można obejrzeć niedostępne dla zwykłych śmiertelników części obiektu.

SkyBar

Elegancki i modny klub w Kijowie. Drink na tarasie z widokiem na Kijów, a później szaleństwo na parkiecie w rytm muzyki od znanych didżejów? To brzmi jak przepis na udany wieczór. W SkyBar organizowane są także wieczory karaoke, nie zabraknie więc okazji, aby dać popis nie tylko swoich możliwości tanecznych, ale i wokalnych.

Shooters

Znany klub w Kijowie. Tam po tańcu możesz odpocząć na tarasie, nabrać energii w restauracji ze świetnym sushi i napić się drinka w barze. A to wszystko w fenomenalnej atmosferze.

CHI by Decadence House

Klub dla zwolenników eleganckich imprez. Przed wejściem do lokalu obowiązuje ścisła selekcja. Dzięki temu można się bawić na wysokim poziomie w elitarnym towarzystwie i przy wtórze muzyki house i techno.

Katyusha Varenichnaya

Restauracja, w której można skosztować tradycyjnych ukraińskich potraw. Zakochasz się w najrozmaitszych rodzajach pierogów i orzeźwiającym chłodniku. Podniebienie wielu turystów podbijają barszcz ukraiński oraz rosół. W menu znalazły się również potrawy przystosowane dla wegan i wegetarian. Lokal posiada niezwykle klimatyczny wystrój.

Budki z kawą

Każdy amator kawy odkryje w Kijowie swoje nowe, ulubione miejsce na ziemi. Budki z kawą widoczne są na każdym rogu i ten, kto powątpiewałby w jakość napoju, byłby w dużym błędzie. To prawdziwa, aromatyczna kawa, która dodatkowo dostępna jest w bardzo korzystnych cenach, kilkakrotnie niższych niż w Polsce. W Kijowie znajduje się też wiele kawiarni, gdzie na spokojnie można skosztować wyśmienitego napoju

Feofania Park

To jeden z najładniejszych parków w mieście, idealny na urządzenie pikniku i długi spacer. Park wygląda pięknie o każdej porze roku. Wiosną i latem zachwyca łąkami kwiatów, a jesienią wielobarwnymi liśćmi drzew. Natomiast zimą zamienia się w prawdziwą lodową krainę. Na terenie znajdują się aż cztery stawy, w których żeruje ptactwo wodne.

A. V. Fomin Botanical Garden

Ogród botaniczny ulokowany jest w centrum miasta. Wielu ludzi przyjeżdża do niego na wiosnę, by obejrzeć liczne okazy magnolii, które zachwycają swoją niepowtarzalną urodą i delikatnym zapachem. W ogrodzie znajduje się mnóstwo rozmaitych gatunków roślin, które tworzą razem niezwykle ciekawą całość. W skwarny dzień można ochłodzić się przy urokliwej fontannie.

Rejon Darnycki

W Rejonie Darnyckim Kijów odsłania swoje autentyczne oblicze. Tam życie toczy się codziennym rytmem pośród dziesiątek stojących jeden przy drugim bloków. Warto pokusić się na wjazd na najwyższe piętro jednego z nich, aby zachwycić się niesamowitą panoramą Kijowa.

Street Art

Street Art w Kijowie zachwyca bogactwem kolorów i niemającą granic fantazją jego twórców. Wiele murali nawiązuje do historii i tradycji Ukrainy. Wśród nich warto zwrócić uwagę na częsty wizerunek Kozaka, personifikację Ukrainy przy ul. Andriivskiy Uzviz czy portret pierwszej ofiary protestów na Majdenie przy Soborze Mykhailyvskoho. Inne niesamowite dzieła sztuki ulicznej są rozsiane w różnych częściach miasta, np. w Rejonie Darnyckim.

Zobacz także

Ukraina
Co zwiedzić na Ukrainie?
Najpiękniejsze plaże na Ukrainie
Ukraina
Miejsca na imprezę na Ukrainie
Ukraina
Aktywnie na Ukrainie
Ukraina
Poza szlakiem na Ukrainie
©2023 Travelbay.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon