Iwano Frankowsk

3.57       Zobacz opinie (7)

Iwano Frankowsk (Iwano-Frankiwsk) to dawne, polskie miasto, znane pod nazwą Stanisławów. Określany jest mianem “bramy Karpat Wschodnich”, bowiem leży na przedgórzu tego pasma. Może więc stanowić bazę wypadową dla tych, którzy planują górskie wędrówki. Jeśli jednak wolisz zwiedzać i spacerować, to Iwano Frankowsk na pewno przypadnie Ci do gustu.

Iwano Frankowsk

Przede wszystkim znajdziesz tam trochę polskich śladów, np. pomnik Adama Mickiewicza. Koniecznie zajrzyj na rynek otoczony ładnymi, kolorowymi kamieniczkami oraz, gdzie wznosi się charakterystyczny budynek ratusza. Iwano Frankowsk ma też odrobinę artystyczną duszę. A to wszystko za sprawą ciekawych pomników, jakie będziesz mógł obejrzeć w obrębie centrum. Dodatkowo, miło spędzisz czas również wieczorami, w tamtejszych klimatycznych pubach.

Dla kogo?

Iwano Frankowsk raczej nie jest miastem dla każdego. Ale spodoba Ci się w nim, jeśli szukasz miejsc spoza głównych, turystycznych szlaków. Odwiedź Iwano Frankowsk również wtedy, gdy chcesz poznać nieco mniej komercyjną stronę Ukrainy.

Zdjęcia

  • Iwano Frankowsk
  • Iwano Frankowsk
  • Iwano Frankowsk
  • Iwano Frankowsk
  • Iwano Frankowsk
  • Iwano Frankowsk
  • Iwano Frankowsk
  • Iwano Frankowsk
  • Iwano Frankowsk
  • Iwano Frankowsk
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Travelbay™

Generalnie Iwano Frankowsk jest dobrą propozycją na krótką wycieczkę. Zwiedzanie miasta nie zajmie Ci więcej niż kilka godzin. Możesz się tam wybrać w ramach szybkiego wypadu ze Lwowa. Najlepszą porą na odwiedziny w obu miastach będzie okres od wiosny do wczesnej jesieni.

Zwiedzanie Iwano Frankowska nie zajmuje dużo czasu. Większość atrakcji znajduje się w obrębie ścisłego centrum, w bliskim swym sąsiedztwie.

Rynek

Pobyt w Iwano Frankowsku rozpocznij od wizyty na rynku. Znajduje się w samym sercu miasta i to tutaj koncentruje się jego życie. Rynek otoczony jest niewysokimi, różnokolorowymi kamieniczkami. Najbardziej charakterystycznym budynkiem, jaki się tu znajduje, jest ratusz.

Ratusz

Ratusz (Івано-Франківська ратуша) w Iwano Frankowsku jednych zachwyca, u innych budzi mieszane uczucia. Stojąca na rynku budowla pochodzi z XX wieku. Wcześniejsze, bardziej zabytkowe ratusze trawił pożar. Pod kątem architektonicznym stanowi doskonały przykład modernizmu. Tym, co wyróżnia ratusz jest pozłacana kopuła o powierzchni 37 m². To czyni go jedyną budowlą na Ukrainie, niezwiązaną z kultem religijnym, która posiada tego typu kopułę. Po remoncie, jakiego dokonano na przełomie XX-XXI wieku, udostępniono taras widokowy, z którego można podziwiać piękną panoramę miasta.

Plac i pomnik Mickiewicza

Z punktu widzenia Polaków, ważnym miejsce w mieście jest dla nas plac i pomnik Adama Mickiewicza (площа Міцкевича). Znajdują się na południe od rynku. Na placu, oprócz całkiem dużego monumentu naszego wieszcza, znajdziesz też inne rzeźby. M.in. pomnik ukazujący ukraińskich skautów.

Sobór katedralny Zmartwychwstania Chrystusa

Na uwagę zasługuje również Sobór katedralny Zmartwychwstania Chrystusa (Архикатедральний Собор Воскресіння Христового), wznoszący się na zachód od rynku. Ta barokowa świątynia zbudowana została w XVIII wieku. Posiada jasną fasadę, dwie wieże ustawione po obu stronach głównego wejścia oraz całkiem ciekawe wnętrze.

Iwano Frankowsk oferuje sporo klimatycznych pubów, w których będziesz mógł przyjemnie i bezstresowo spędzić czas. Najwięcej knajpek działa w okolicach rynku.

Legenda

Legenda (Nezalezhnosti St, 34А) to kultowy pub w Iwano Frankowsku. Będziesz mógł tam naprawdę smacznie zjeść i napić się piwa. Świetna atmosfera sprzyja spotkaniom ze znajomymi. Pozytywnie zaskoczą Cię też ceny – są naprawdę bardzo niskie.

PintaPub

Na piwo poleca się również PintaPub (Nezalezhnosti St, 10А). Miejsce to mocno upodobali sobie studenci. Panuje tu luźny, niezobowiązujący klimat. Wybór piw jest całkiem spory. Ceny również są niezwykle przystępne.

Old Dog

Old Dog (Mitskevycha Square, 4) to również świetne miejsce na spędzenie wieczoru w Iwano Frankowsku. Spodoba Ci się tutaj, jeśli lubisz rockowe klimaty. Ostrzejsze brzmienia sączące się z głośników, dobre jedzenie i równie dobry wybór alkoholi.

Грот Underground Pub

Na pewno przypadnie Ci do gustu również Грот Underground Pub (Levka Bachyns’koho St, 2). Stali bywalcy cenią go za świetny wystrój, doskonałe drinki oraz ciekawy wybór potraw. Zdarza się, że czas oczekiwania na dania jest dość długi, ale ich smak i jakość rekompensują tę małą niedogodność.

Zobacz także

Ukraina
Co zwiedzić na Ukrainie?
Najpiękniejsze plaże na Ukrainie
Ukraina
Miejsca na imprezę na Ukrainie
Ukraina
Aktywnie na Ukrainie
Ukraina
Poza szlakiem na Ukrainie
©2023 Travelbay.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon