Sztokholm

4.35       Zobacz opinie (23)

Stolica Szwecji to oczywiście największe, a jednocześnie najpiękniejsze miasto w kraju. Sztokholm położony jest częściowo na stałym lądzie nad jeziorem Mälaren, a częściowo na 14 wysepkach zatoki Saltsjön. Komunikację między wyspami zapewnia ponad 50 mostów oraz dobrze rozbudowany transport publiczny. Malownicze położenie na szkierowym wybrzeżu i wszechobecne kanały same w sobie stanowią atrakcję turystyczną, dzięki której miasto zyskało przydomek „Wenecji Północy”.

Sztokholm

Sztokholm, Szwecja - © Travelbay

Skandynawska metropolia zachwyca nie tylko nietypowym ukształtowaniem terenu, ale także wspaniałą architekturą, olbrzymią ilością zieleni i świeżym powietrzem, będąc jednocześnie ważnym ośrodkiem politycznym, naukowym oraz kulturalnym.

Dla kogo?

Sztokholm to doskonałe miejsce na wypad dla osób, które dysponują większym budżetem i są ciekawe, jak w rzeczywistości wygląda słynny skandynawski dobrobyt. Podziwianie głównych zabytków na Starym Mieście jest darmowe, ale przygotuj się na spore wydatki związane z noclegiem, transportem i wyżywieniem czy biletami wstępu do muzeów. Wizyta w Sztokholmie zrobi wrażenie na osobach zainteresowanych modą. Starówka i centrum miasta przywodzą na myśl największe światowe wybiegi - mieszkańcy szwedzkiej stolicy rzeczywiście przykładają olbrzymią wagę do ubioru.

Zdjęcia

 • Sztokholm
 • Sztokholm
 • Sztokholm
 • Sztokholm
 • Sztokholm
 • Sztokholm
 • Sztokholm
 • Sztokholm
 • Sztokholm
 • Sztokholm
 • Sztokholm
 • Sztokholm
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Travelbay™

Planując zwiedzanie Sztokholmu stajemy przed dwoma podstawowymi problemami: wysokich cen i niezliczonej ilości atrakcji, spośród których trudno wybierać. Rozwiązaniem obu z nich może być zakup Stockholm Pass, czyli wejściówki uprawniającej do zwiedzania 60 najważniejszych atrakcji miasta, w tym wycieczek objazdowych autobusami i łodziami wycieczkowymi, bez wnoszenia dodatkowych opłat.

Sztokholm
Gambla Stan, Sztokholm, Szwecja - © Travelbay

Ceny takiego biletu wahają się w zależności od tego, jak długo masz zamiar z niego korzystać. W obecnej wersji, która zastąpiła starą Kartę Sztokholmską, możesz korzystać z darmowych przejazdów komunikacją miejską wyłącznie po dokupieniu takiej opcji. 

Muzeum Waza

Nawet jeśli nie jesteś fanem zwiedzania muzeów, to miejsce na pewno cię zachwyci. W budynku muzeum zamknięty jest pełnowymiarowy statek, który powstał i zatonął w 1628 roku. Waza jest jedynym na świecie zachowanym statkiem z XVII wieku, a niesamowitość eksponatu wynika nie tylko z jego wieku, ale i sposobu wydobycia i konserwacji.

Sztokholm
Muzeum Vasa, Sztokholm, Szwecja - © Travelbay

Okręt wojenny Waza wydobyto z dna w 1961 roku, a zatem przebywał on w wodzie ponad 300 lat. Kolejne lata poświęcono na drobiazgową konserwację drewna, odnajdowanie i restaurowanie elementów, które oderwały się od głównej konstrukcji, w tym licznych rzeźb. Dzięki ostrożnej, dokładnej i niestrudzonej pracy specjalistów, dziś zwiedzający mogą podziwiać zabytek zrekonstruowany do oryginalnego stanu aż w 95%. Turyści mają możliwość bardzo dokładnie przyjrzeć się odrestaurowanemu wrakowi spacerując po kilku poziomach galerii wokół statku, a także zajrzeć na górny pokład działowy i odwiedzić kajutę admiralską.

Djurgården

Sztokholm
Djurgården, Sztokholm, Szwecja - © Travelbay

Djurgården, w dosłownym tłumaczeniu na polski oznacza Zwierzyniec. Na tej wysepce znajdowały się kiedyś królewskie tereny łowieckie, dziś jest to jeden z najprzyjemniejszych zielonych zakątków Sztokholmu. Oprócz rozległych parków i prywatnych rezydencji najzamożniejszych mieszkańców Sztokholmu, znajduje się tu olbrzymi Skansen z własnym ZOO, wspomnianym wcześniej Muzeum Waza, Muzeum Nordyckie, Muzeum ABBY oraz Gröna Lund Tivioli, czyli wesołe miasteczko, w którym latem odbywają się też koncerty.

Zamek Królewski w Sztokholmie

Sztokholm
Zamek Królewski, Sztokholm, Szwecja - © Travelbay

Głównym celem turystów, zwłaszcza tych, którzy nie mają dużo czasu na zwiedzanie, jest sztokholmskie Stare Miasto. Starówka, którą możemy zwiedzać pieszo, gromadzi wyjątkowe zabytki, w tym pochodzący z przełomu XVII i XVIII wieku Zamek Królewski, czyli oficjalną rezydencję panującego króla. Budynek robi wrażenie już oglądany z zewnątrz, ale turyści mogą też kupić bilety wstępu do kilku reprezentacyjnych wnętrz, w tym Apartamentów Królewskich i Muzeum Trzech Koron.

Katedra w Sztokholmie

Sztokholm
Sztokholm, Szwecja - © Travelbay

Tuż obok zamku znajduje się Storkyrkan, czyli Katedra w Sztokholmie – najstarsza ze świątyń na Starym Mieście. Budynek w stylu gotyckim wzniesiono w XIII wieku, jednak na przestrzeni dziejów był wielokrotnie przebudowany, a obecna elewacja jest pięknym przykładem sztuki barokowej. Do zwiedzenia świątyni może zachęcić fakt, że jest ona miejscem koronacji wszystkich królów Szwecji.

Kościół Riddarholm

Sztokholm
Riddarholm, Sztokholm, Szwecja - © Travelbay

Z kolei RiddarholmskyrkanKościół Riddarholm uznawany za najpiękniejszy w całym Sztokholmie, a co ważniejsze, jedyny w pełni zachowany przykład sakralnego budownictwa średniowiecznego. Kościół jest miejscem pochówku wielu szwedzkich władców, w tym Magnusa III, Gustawa Adolfa i Karola XII. Turyści mogą zwiedzać wnętrze świątyni i grobowce w sezonie letnim, od połowy maja do połowy września.

Kościół niemiecki św. Gertrudy

Sztokholm
Tyska Kyrkan, Sztokholm, Szwecja - © Travelbay

W samym centrum Starówki wznosi się Tyska Kyrkan, czyli Kościół niemiecki św. Gertrudy. Budowę świątyni zapoczątkowano w XVI wieku, zaś przedsięwzięcie zakończono w 1878 roku. Całość jest wspaniałym przykładem stylu barokowego, a szczególnie mocne wrażenie robią zwykle na turystach barwne witraże. W sezonie letnim kościół można zwiedzać codziennie, natomiast później w weekendy.

Muzeum Nobla

Sztokholm
Parlament, Sztokholm, Szwecja - © Travelbay

Przemierzając Stortorget, warto poświęcić chwilę Muzeum Nobla (Nobelmuseet), znajdującemu się w gmachu dawnej giełdy sztokholmskiej. Kolekcja poświęcona jest osobie Alfreda Nobla oraz 700 laureatom nagrody jego imienia. Na Starówce znajdziesz także Muzeum Średniowiecznego Sztokholmu i gmach Parlamentu, który można zwiedzać za darmo.

Niewiele szwedzkich miast może pochwalić się tak bogatą ofertą dla imprezowiczów jak Sztokholm. Tutaj dobre miejsce do zabawy znajdzie każdy, bez względu na gust muzyczny czy preferowane drinki. Głównym zagłębiem rozrywki w mieście jest dzielnica Södermalm. Obok klimatycznych knajpek w piwnicach z muzyką na żywo i szerokim wyborem browarów działają tętniące muzyką pop, disco i techno nocne kluby, w których można się wytańczyć i napić drinków w najróżniejszych smakach i kolorach.

Fasching – jazz i soul

Fashing (Kungsgatan 63) to jedna z kultowych scen muzycznych Sztokholmu, działa już od 1977 roku. Na scenie występują twórcy jazzu i soul z całego kraju i świata. W lokalu działa też restauracja, bar i klub nocny. Wejście do klubu znajdziesz bez problemu, jednak żeby się do niego dostać, warto wcześniej kupić bilet na dane wydarzenie, albo z wyprzedzeniem zarezerwować stolik.

Stockholm Pub Crawl – daj się porwać beztroskiej zabawie

Nie chcesz szukać najlepszych miejscówek na własną rękę? W Sztokholmie możesz skorzystać z wyjątkowej możliwości, czyli objazdowej wycieczki klubowej. Idea jest prosta – zainteresowani spotykają się o oznaczonej porze na starym mieście, a potem z lokalnym przewodnikiem imprezują w trzech kolejnych barach, żeby zakończyć imprezę w klubie nad ranem. W ten sposób w ciągu jednej nocy możesz odwiedzić aż 4 świetne lokale, położone w różnych częściach miasta. Ceny biletów obejmują wejściówki, zdjęcia z imprez, przewodnika, kilka shotów i zniżki przy barach.

Nie czujesz się spełniony podążając tropem tysięcy innych turystów? Chciałbyś odwiedzić miejsca, którymi zachwycają się tylko „wtajemniczeni”. Okazuje się, że w Sztokholmie takie miejscówki są na wyciągnięcie ręki, a co ciekawe, zobaczysz je za darmo, albo uiszczając znikomą opłatę.

Metro Sztokholmskie

Sztokholm
Metro, Sztokholm, Szwecja - © Travelbay

Metro w Sztokholmie działa nieprzerwanie już od 1950 roku. Obecnie liczy sobie ponad 100 stacji, z czego większość jest czymś znacznie więcej niż punkt przesiadkowy – nie bez powodu Metro nazywane jest najdłuższą galerią sztuki na świecie. Poszczególne stacje zdobione są nie tylko niecodziennym graffiti. Wystrój większości z nich zawdzięczamy pracy znanych artystów, którzy wypełnili wnętrza podziemi swoimi mozaikami i rzeźbami. Wśród najwspanialszych możemy wymienić stacje Kungsträdgården, Solna centrum, Gärdet, Östermalmstorg, Rådhuset, Fridhemsplan, Västra skogen.

Storkyrkobadet – ukryta łaźnia

Storkyrkobadet to publiczna łaźnia, znajdująca się w podziemiach budynku byłego klasztoru Dominikanów, pochodzącego z XVII wieku. Wnętrza łaźni wciąż zachowały starodawny wygląd, a wyposażenie ogranicza się do płytkiego basenu, sauny i kilku niewielkich wanien, w których odwiedzający mogą się zrelaksować.

Bilety wstępu do łaźni są śmiesznie tanie – koszt takiej rozrywki to około 60 koron. Storkyrkobadet znajduje się przy Svartmangatan 20-22 i działa w wybrane dni tygodnia (inne dla kobiet i mężczyzn), wyłącznie poza sezonem letnim.

Zobacz także

Szwecja
Co zwiedzić w Szwecji
Szwecja
Najlepsze plaże w Szwecji
Szwecja
Życie nocne w Szwecji
Szwecja
Parki narodowe w Szwecji
Szwecja
Aktywnie w Szwecji
Szwecja
Poza szlakiem w Szwecji
©2023 Travelbay.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon