Vlkolinec

4.60       Zobacz opinie (5)

Vlkolinec to jedna z najbardziej znanych i najbardziej uroczych, słowackich wsi. Położony jest w obrębie Wielkiej Fatry, na obrzeżach miasta Rużomberk. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z 1376 roku. Co ważne, przez wieki oryginalny układ i zabudowa Vlkolinca nie zostały zmienione. Dzięki temu, dziś uznawany jest za najlepiej zachowaną tego typu osadę w całym Łuku Karpackim. M.in. to spowodowało, że wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Vlkolinec
Vlkolinec, Słowacja - © Travelbay

Drewniane chaty, które pochodzą głównie z XVIII wieku, częściowo są zamieszkane, a częściowo zamienione w pensjonaty dla turystów. Do największych atrakcji Vlkolinca należy dwupiętrowa zrębowa dzwonnica z 1770 roku oraz o 100 lat młodsza zrębowa studnia. Jedynym murowanym obiektem we wsi jest niewielki kościół. Wizyta w tej górskiej wiosce pozwala na chwilę przenieść się w czasie, bowiem funkcjonuje ona jako żywy skansen. Dodatkowo, możesz tu liczyć na wspaniałe widoki. Vlkolinec to także dobra baza wypadowa, jeśli chciałbyś wyruszyć na szlaki Wielkiej Fatry.

Dla kogo?

Odwiedź Vlkolinec jeśli lubisz zwiedzać skanseny. Będziesz mógł przekonać jak wyglądało i w sumie wciąż wygląda życie w tej uroczej, górskiej wiosce. Miłośnicy natury na pewno docenią piękne położenie Vlkolinca pomiędzy majestatycznymi szczytami gór Wielkiej Fatry.

Zdjęcia

  • Vlkolinec
  • Vlkolinec
  • Vlkolinec
  • Vlkolinec
  • Vlkolinec
  • Vlkolinec
  • Vlkolinec
  • Vlkolinec
  • Vlkolinec
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Travelbay™

Zostań Partnerem miejsca

Znasz Vlkolinec jak nikt inny?
Potrafisz polecić nam miejsca poza szlakiem, oraz gdzie warto zjeść? Zostań partnerem tego miejsca!

Zostań Partnerem miejsca

Polecane hotele

Oto noclegi, które możemy polecić z czystym sumieniem. Polecamy tylko takie hotele, które sami odwiedziliśmy.
Penzion pod Vlkolíncom
Wyjątkowy
408 opinie
9.1
Travelbay

Penzion pod Vlkolíncom

Penzion pod Vlkolíncom położony jest na przedmieściach Rużomberka, w cichej i spokojnej okolicy. Stąd do Vlkolinca najlepiej przejść się na piechotę. Nam zajęło to ok. 30 min (w jedną stronę). Przemiły pan gospodarz i dobrze wyposażony pokój w niewygórowanej cenie.
Hotel Kultúra
Fantastyczny
572 opinie
8.5
Travelbay

Hotel Kultúra

Hotel Kultúra mieści się w pięknie wyremontowanym, zabytkowym budynku. Mój pokój był duży i komfortowy. Bardzo smakowały mi śniadania i warto było również zostać w hotelowej restauracji na obiad. Poza tym, hotel jest świetnie położony. Blisko do centrum, blisko w góry. Polecam.
Penzion Andrej
Znakomity
364 opinie
9
Travelbay

Penzion Andrej

Rozsądny standard, za rozsądne pieniądze. Nie ma tu jakichś wielkich luksusów, ale jest czysto i schludnie. O całość dba pan gospodarz, z którym pierwszego wieczora przegadaliśmy parę godzin. Polecamy dokupić śniadania – pysznie. Sam pensjonat stanowi dobrą bazę do poznawania okolicy.
Fatrapark Apartments House 2
Fantastyczny
36 opinie
8.2
Travelbay

Fatrapark Apartments House 2

Apartamenty położone tuż obok niewielkiego jeziora i stacji narciarskiej. Latem gondolą, dosłownie w chwilę, można się dostać w okolicę Vlkolinca. Nasz pokój był bardzo duży, wygodny i ładny. W weekend, na parkingu robiło się ciasno, ale poza tym było to idealne miejsce na tygodniowy pobyt.
Vila Renáta - Apartmán Renáta 12
Wyjątkowy
41 opinie
9.2
Travelbay

Vila Renáta - Apartmán Renáta 12

Świetne miejsce, położone na obrzeżach Rużomberka, w środku lasu i przy samym ośrodku narciarskim. Mnóstwo szlaków pieszych oraz rowerowych dookoła. Apartament był duży i miał wszystko, włącznie z dobrze wyposażoną kuchnią. Dobry standard i komfortowe warunki za naprawdę dobre pieniądze.

Zobacz także

Słowacja
Co zwiedzić na Słowacji?
Słowacja
Życie nocne na Słowacji
Słowacja
Parki narodowe na Słowacji
Słowacja
Aktywnie na Słowacji
Słowacja
Poza szlakiem na Słowacji
©2023 Travelbay.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon