Timisoara

4.22       Zobacz opinie (9)

Leżąca na zachodzie Rumunii Timiosara (Timișoara) zwykle pojawia się w zestawieniu najpiękniejszych miast tego kraju. Rzeczywiście może się poszczycić wspaniałą architekturą oraz niepowtarzalnym klimatem.

Timisoara
Timisoara, Rumunia - © Travelbay

Ciekawostką odnośnie Timiosary jest to, że była pierwszym, miastem w Europie posiadającym elektryczne oświetlenie ulic, a także jako pierwsza wprowadziła tramwaje. Co więcej, to właśnie jej mieszkańcy rozpoczęli rewolucję, buntując się przeciwko dyktatorskim rządom Ceausescu. Timiosara jest bez wątpienia ciekawym miejscem, które powinieneś odwiedzić w trakcie pobytu w Rumunii. To obok Sighisoary oraz Kluż Napoki jedno z najpiękniejszych miast kraju.

Dla kogo?

Timisoara jest idealnym celem jednodniowego zwiedzania. Spodoba Ci się tu przede wszystkim wtedy, gdy cenisz ciekawą architekturę, lubisz spacerować i chłonąć atmosferę miast.

Zdjęcia

  • Timisoara
  • Timisoara
  • Timisoara
  • Timisoara
  • Timisoara
  • Timisoara
  • Timisoara
  • Timisoara
  • Timisoara
  • Timisoara
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Travelbay™

Nie ma złego terminu na odwiedziny w Timisoarze. Praktycznie o każdej porze roku miasto zachwyca. Jednak jeśli chcesz mieć najdogodniejsze warunki do zwiedzania i spacerów, wtedy przyjedź do Timisoary w lecie lub na jesieni.

Najważniejsze atrakcje Timisoary znajdziesz przede wszystkim w obrębie starówki. Ze względu na architekturę oraz układ urbanistyczny, miasto to bywa określane mianem “Małego Wiednia”. Już w trakcie krótkiego spaceru przekonasz się, że w tym stwierdzeniu jest dużo racji.

Timisoara
Timisoara, Rumunia - © Travelbay

Piata Victoriei

W południowej części starówki znajduje się Piata Victoriei, czyli Plac Zwycięstwa. Jest to główny plac Timisoary, który otaczają piękne, barokowe budynki. W jego centralnej części znajduje się prawosławna katedra metropolitalna.

Timisoara
Piata Victoriei, Timisoara, Rumunia - © Travelbay

Pomnik Rewolucji

Naprzeciwko głównego wejścia do katedry wznosi się Pomnik Rewolucji (Pomul Libertăţii). Upamiętnia on osoby, które zginęły podczas rewolucji w 1989 r.. Wtedy to, mieszkańcy Timisoary zbuntowali się przeciwko dyktatorskim rządom Ceausescu.

Park Centralny

Od zachodu do katedry i placu przylega Parcul Central Anton von Scudier, czyli w skrócie Park Centralny. To zielone płuca tej części miasta. Znajdziesz tam przyjemne alejki spacerowe, a także kilka pomników. Najciekawszym z nich jest znajdujący się w centralnej części parku Pomnik Nieznanego Żołnierza (Monumentul Ostașului Necunoscut).

Piata Libertati

Pomiędzy Piata Victoriei a Unirii rozciąga się Piata Libertati, czyli Plac Wolności. Zobaczysz przy nim doskonałe przykłady architektury secesyjnej. W centralnej części placu stoi piękny pomnik św. Jana Nepomucena, a tuż za nim wznosi się Stary Ratusz.

Timisoara
Piata Libertati, Timisoara, Rumunia - © Travelbay

Piata Unirii

Kolejnym, ważnym placem Timisoary jest Piata Unirii, czyli Plac Zjednoczenia. To tu, praktycznie naprzeciwko siebie stoją dwie świątynie: rzymskokatolicka katedra i serbska katedra. Oprócz wspomnianych kościołów, na uwagę zasługuje także barokowa kolumna Trójcy Świętej. Plac otaczają piękne kamienice w jasnych barwach. Przez długi czas miejsce to było głównym centrum handlu w Timisoarze.

Timisoara
Piata Unirii, Timisoara, Rumunia - © Travelbay

Serbska katedra prawosławna

W zachodniej części Piata Unirii wznosi się serbska katedra prawosławna (Biserica Orthodoxa Sarba). Powstała w I połowie XVIII w.. Nieopodal niej znajduje się rezydencja serbskiego biskupa (Vicariatul Ortodox Sarb). Wyróżnia ją zielonkawa fasada i ciekawe elementy dekoracyjne.

Timisoara
Timisoara, Rumunia - © Travelbay

Katedra rzymskokatolica

We wschodniej części placu stoi natomiast katedra rzymskokatolicka (Catedrala Episcopala Romano-Catolica). Zbudowana została w II połowie XVIII w.. Na jej wygląd wpływ mieli wiedeńscy projektanci. Stąd też świątynia jest doskonałym przykładem wiedeńskiego stylu barokowego.

Muzeum Sztuk Pięknych

Jednym z piękniejszych budynków stojących przy Piata Unirii jest Palatul Vechii Prefecturi, czyli barokowy pałac. Obecnie mieści się w nim Muzeum Sztuk Pięknych (Muzeul de Artă). W trakcie zwiedzania będziesz mógł obejrzeć dzieła włoskich, flamandzkich i niemieckich artystów.

Skansen Banat

Na północno-wschodnich obrzeżach Timisoary, nieopodal zoo, znajdziesz skansen Banat (Muzeul Satului Bănățean). To rumuńskie miasto jest stolicą regionu Banat, a skansen przybliża jego historię z perspektywy codziennego życia mieszkańców. Zobaczysz tu zarówno dawne domy mieszkalne, jak i pomieszczenia gospodarcze czy kościół. Skansen stanowi idealne miejsce na spacer.

Timisoara jest nie tylko pięknym, zabytkowym miastem. To także tętniące życiem miejsce, gdzie również po zachodzie jest co robić. O rozrywki dbają lokalne puby i kluby. Gdzie zatem warto się wybrać?

D’arc

Jednym z bardziej znanych klubów Timisoary jest D’arc. Znajduje się bezpośrednio przy Piata Unirii. Cieszy się uznaniem tak miejscowych, jak i turystów. Ceny nie są tu za wysokie, a muzyka świetna. Jeśli więc szukasz najlepszej imprezy w mieście, wtedy od razu udaj się do D’arc.

The 80’s Pub

Jeśli nie jesteś fanem klubowych klimatów, wtedy odwiedź The 80’s Pub (Strada Arieș 19). Oczywiście nazwa zobowiązuje, więc z głośników sączy się tam muzyka z lat 80.. W weekendy w pubie zwykle jest tłoczno, ale przy okazji rozkręcają się taneczne imprezy. W ciągu tygodnia jest odrobinę spokojniej.

Club Taine

Club Taine (Strada George Coșbuc) na pewno przypadnie Ci do gustu, jeśli preferujesz rockową muzykę. Ale posłuchasz tu również nieco innych brzmień. Bo w środy w klubie odbywają się folkowe noce, w trakcie których zapoznasz się z rumuńską muzyką ludową i nie tylko.

Vinto

Jeśli wieczory wolisz spędzać nieco spokojniej, wtedy koniecznie odwiedź Vinto (Strada Florimund Mercy 4). To najlepsza winiarnia w Timisoarze, gdzie skosztujesz wyselekcjonowanych, rumuńskich win. Do tego oferuje doskonałą kuchnię. Świetne miejsce na wypad ze znajomymi lub romantyczny wieczór we dwoje.

Polecane hotele

Oto noclegi, które możemy polecić z czystym sumieniem. Polecamy tylko takie hotele, które sami odwiedziliśmy.
Hotel de Savoya
Wyjątkowy
1675 opinie
9.1
Travelbay

Hotel de Savoya

Hotel de Savoya znajduje się w samym centrum miasta, bezpośrednio na starówce. Dla zmotoryzowanych może być to minusem, gdyż nie da się do niego dojechać samochodem. Ponieważ podróżowaliśmy korzystając z transportu publicznego, nie musieliśmy się tym faktem przejmować. A hotel jest po prostu świetny. Zaczynając na wystroju, a na przemiłej obsłudze i pysznych śniadaniach kończąc.
Hostel Cornel
Fantastyczny
490 opinie
8.4
Travelbay

Hostel Cornel

Dwie noce spędziłem w Hostelu Cornel. Znajduje się w centrum, więc do zabytków czy knajpek miałam dosłownie trzy kroki. Podczas zameldowania od razu dostałem mapę miasta, kilka wskazówek co zobaczyć i gdzie zjeść. W hostelu było czysto i przestronnie, do tego nawet w sezonie nie było tam tłumów, więc w pokoju wieloosobowym byłem sam.
Happy Hostel
Wyjątkowy
53 opinie
9.5
Travelbay

Happy Hostel

Happy Hostel zlokalizowany jest przy jednym z ważniejszych placów starówki, czyli Piata Victoriei. Z okien można więc podziwiać piękną architekturę tego zakątka Timisoary. Hostel tworzą naprawdę świetni ludzie, którzy znają miasto, jak własną kieszeń. Z Mihaelem miałam okazję wybrać się na krótkie zwiedzanie miasta i najlepszych pubów. Było świetnie!
 Hotel Silva
Wyjątkowy
720 opinie
9.2
Travelbay

Hotel Silva

Jeśli chodzi o pobyt w Timisoarze, to gorąco polecam Hotel Silva. Znajduje się poza ścisłym centrum. Niemniej spacerkiem, na starówkę szedłem 25 min. Hotel oferuje doskonałe warunki. Pokoje są bardzo przestronne i ładnie urządzone. Łóżko było tak wygodne, że prawie zaspałem na mój autobus do Bukaresztu.

Zobacz także

Rumunia
Co zwiedzić w Rumunii?
Rumunia
Najlepsze plaże w Rumunii
Rumunia
Życie nocne w Rumunii
Rumunia
Parki narodowe w Rumunii
Rumunia
Aktywnie w Rumunii
Rumunia
Poza szlakiem w Rumunii
©2023 Travelbay.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon