Timisoara
Leżąca na zachodzie Rumunii Timiosara (Timișoara) zwykle pojawia się w zestawieniu najpiękniejszych miast tego kraju. Rzeczywiście może się poszczycić wspaniałą architekturą oraz niepowtarzalnym klimatem.

Ciekawostką odnośnie Timiosary jest to, że była pierwszym, miastem w Europie posiadającym elektryczne oświetlenie ulic, a także jako pierwsza wprowadziła tramwaje. Co więcej, to właśnie jej mieszkańcy rozpoczęli rewolucję, buntując się przeciwko dyktatorskim rządom Ceausescu. Timiosara jest bez wątpienia ciekawym miejscem, które powinieneś odwiedzić w trakcie pobytu w Rumunii. To obok Sighisoary oraz Kluż Napoki jedno z najpiękniejszych miast kraju.
Dla kogo?
Timisoara jest idealnym celem jednodniowego zwiedzania. Spodoba Ci się tu przede wszystkim wtedy, gdy cenisz ciekawą architekturę, lubisz spacerować i chłonąć atmosferę miast.
Zdjęcia
Kiedy odwiedzić Timisoarę?
Nie ma złego terminu na odwiedziny w Timisoarze. Praktycznie o każdej porze roku miasto zachwyca. Jednak jeśli chcesz mieć najdogodniejsze warunki do zwiedzania i spacerów, wtedy przyjedź do Timisoary w lecie lub na jesieni.
Zabytki Timiosary
Najważniejsze atrakcje Timisoary znajdziesz przede wszystkim w obrębie starówki. Ze względu na architekturę oraz układ urbanistyczny, miasto to bywa określane mianem “Małego Wiednia”. Już w trakcie krótkiego spaceru przekonasz się, że w tym stwierdzeniu jest dużo racji.

Piata Victoriei
W południowej części starówki znajduje się Piata Victoriei, czyli Plac Zwycięstwa. Jest to główny plac Timisoary, który otaczają piękne, barokowe budynki. W jego centralnej części znajduje się prawosławna katedra metropolitalna.

Pomnik Rewolucji
Naprzeciwko głównego wejścia do katedry wznosi się Pomnik Rewolucji (Pomul Libertăţii). Upamiętnia on osoby, które zginęły podczas rewolucji w 1989 r.. Wtedy to, mieszkańcy Timisoary zbuntowali się przeciwko dyktatorskim rządom Ceausescu.
Park Centralny
Od zachodu do katedry i placu przylega Parcul Central Anton von Scudier, czyli w skrócie Park Centralny. To zielone płuca tej części miasta. Znajdziesz tam przyjemne alejki spacerowe, a także kilka pomników. Najciekawszym z nich jest znajdujący się w centralnej części parku Pomnik Nieznanego Żołnierza (Monumentul Ostașului Necunoscut).
Piata Libertati
Pomiędzy Piata Victoriei a Unirii rozciąga się Piata Libertati, czyli Plac Wolności. Zobaczysz przy nim doskonałe przykłady architektury secesyjnej. W centralnej części placu stoi piękny pomnik św. Jana Nepomucena, a tuż za nim wznosi się Stary Ratusz.

Piata Unirii
Kolejnym, ważnym placem Timisoary jest Piata Unirii, czyli Plac Zjednoczenia. To tu, praktycznie naprzeciwko siebie stoją dwie świątynie: rzymskokatolicka katedra i serbska katedra. Oprócz wspomnianych kościołów, na uwagę zasługuje także barokowa kolumna Trójcy Świętej. Plac otaczają piękne kamienice w jasnych barwach. Przez długi czas miejsce to było głównym centrum handlu w Timisoarze.

Serbska katedra prawosławna
W zachodniej części Piata Unirii wznosi się serbska katedra prawosławna (Biserica Orthodoxa Sarba). Powstała w I połowie XVIII w.. Nieopodal niej znajduje się rezydencja serbskiego biskupa (Vicariatul Ortodox Sarb). Wyróżnia ją zielonkawa fasada i ciekawe elementy dekoracyjne.

Katedra rzymskokatolica
We wschodniej części placu stoi natomiast katedra rzymskokatolicka (Catedrala Episcopala Romano-Catolica). Zbudowana została w II połowie XVIII w.. Na jej wygląd wpływ mieli wiedeńscy projektanci. Stąd też świątynia jest doskonałym przykładem wiedeńskiego stylu barokowego.
Muzeum Sztuk Pięknych
Jednym z piękniejszych budynków stojących przy Piata Unirii jest Palatul Vechii Prefecturi, czyli barokowy pałac. Obecnie mieści się w nim Muzeum Sztuk Pięknych (Muzeul de Artă). W trakcie zwiedzania będziesz mógł obejrzeć dzieła włoskich, flamandzkich i niemieckich artystów.
Skansen Banat
Na północno-wschodnich obrzeżach Timisoary, nieopodal zoo, znajdziesz skansen Banat (Muzeul Satului Bănățean). To rumuńskie miasto jest stolicą regionu Banat, a skansen przybliża jego historię z perspektywy codziennego życia mieszkańców. Zobaczysz tu zarówno dawne domy mieszkalne, jak i pomieszczenia gospodarcze czy kościół. Skansen stanowi idealne miejsce na spacer.
Życie nocne w Timiosarze
Timisoara jest nie tylko pięknym, zabytkowym miastem. To także tętniące życiem miejsce, gdzie również po zachodzie jest co robić. O rozrywki dbają lokalne puby i kluby. Gdzie zatem warto się wybrać?
D’arc
Jednym z bardziej znanych klubów Timisoary jest D’arc. Znajduje się bezpośrednio przy Piata Unirii. Cieszy się uznaniem tak miejscowych, jak i turystów. Ceny nie są tu za wysokie, a muzyka świetna. Jeśli więc szukasz najlepszej imprezy w mieście, wtedy od razu udaj się do D’arc.
The 80’s Pub
Jeśli nie jesteś fanem klubowych klimatów, wtedy odwiedź The 80’s Pub (Strada Arieș 19). Oczywiście nazwa zobowiązuje, więc z głośników sączy się tam muzyka z lat 80.. W weekendy w pubie zwykle jest tłoczno, ale przy okazji rozkręcają się taneczne imprezy. W ciągu tygodnia jest odrobinę spokojniej.
Club Taine
Club Taine (Strada George Coșbuc) na pewno przypadnie Ci do gustu, jeśli preferujesz rockową muzykę. Ale posłuchasz tu również nieco innych brzmień. Bo w środy w klubie odbywają się folkowe noce, w trakcie których zapoznasz się z rumuńską muzyką ludową i nie tylko.
Vinto
Jeśli wieczory wolisz spędzać nieco spokojniej, wtedy koniecznie odwiedź Vinto (Strada Florimund Mercy 4). To najlepsza winiarnia w Timisoarze, gdzie skosztujesz wyselekcjonowanych, rumuńskich win. Do tego oferuje doskonałą kuchnię. Świetne miejsce na wypad ze znajomymi lub romantyczny wieczór we dwoje.
Polecane hotele

Hotel de Savoya

Hostel Cornel

Happy Hostel

Hotel Silva
Zobacz także





