Sighisoara

3.88       Zobacz opinie (8)

Sighisoara (Sighișoara) jest jednym z piękniejszych miast Rumunii i na pewno jednym z ciekawszych miast w Europie. Znajduje się idealnie w połowie drogi między Kluż Napoką a Braszowem.

sighisoara

Sighisoara, Rumunia - © Travelbay

Często, w opisach Sighisoary spotkać się można ze stwierdzeniem, że jest to największa, zamieszkana cytadela na naszym kontynencie. I coś w tym jest, bo Górne Miasto w całości otoczone jest murami i wieżami, które zachowały się niemalże w stanie idealnym. M.in. dzięki temu Sighisoara znalazła się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miasto pozwala zanurzyć się w historii, a także stanowi wyjątkowo malowniczy cel spacerów.

Dla kogo?

Lubisz zwiedzać i poznawać historię? Jeśli odpowiedziałeś “Tak!”, wtedy Sighisoarę powinieneś umieścić na szczycie listy miejsc do zobaczenia. Miasto zachwyca, intryguje i zaskakuje praktycznie na każdym kroku.

Zdjęcia

 • Sighisoara
 • Sighisoara
 • Sighisoara
 • Sighisoara
 • Sighisoara
 • Sighisoara
 • Sighisoara
 • Sighisoara
 • Sighisoara
 • Sighisoara
 • Sighisoara
 • Sighisoara
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Travelbay™

Sighisoara najpiękniej prezentuje się latem i jesienią. Wtedy też miasto odwiedza największa ilość turystów. Ale nie obawiaj się, że będziesz musiał zwiedzać w strasznym ścisku. Aż tak źle się tutaj nie dzieje.

Większość atrakcji Sighisoary koncentruje się w obrębie Cytadeli (Cetatea), zwanej też Górnym Miastem. Ale również poza nią znaleźć można kilka ciekawych miejsc.

Piaţa Hermann Oberth

Głównym placem Sighisoary jest Piaţa Hermann Oberth, położony poza obrębem murów cytadeli. Warto właśnie tu rozpocząć zwiedzanie miasta, gdyż wychodząca stamtąd Strada Turnului doprowadza bezpośrednio do Górnego Miasta, gdzie gości wita Wieża Zegarowa.

Sighisoara
Sighisoara, Rumunia - © Travelbay

Wieża Zegarowa

Wieża Zegarowa (Turnul cu Ceas) jest pierwszym zabytkiem, do jakiego doprowadza Strada Turnului. Zbudowana została w XVI w. i ma 64 m wysokości. Pełniła głównie funkcje obronne, jako doskonały punkt obserwacyjny. Przez wieki stała się symbolem Sighisoary, a także jednym z częściej odwiedzanych i fotografowanych obiektów tego rumuńskiego miasta. Turyści zaglądają do niej przede wszystkim po to, by wspiąć się na jej szczyt, skąd podziwiać można piękną, miejską panoramę.

Sighisoara
Turnul cu Ceas, Sighisoara, Rumunia - © Travelbay

Muzeum Historii Sighisoary

Wieża Zegarowa jest nie tylko doskonałym punktem widokowym. W jej wnętrzach działa również Muzeum Historii Sighisoary (Muzeul De Istorie Sighișoara, Piața Muzeului 1). W trakcie zwiedzania obejrzysz wystawę archeologiczną, etnograficzną, numizmatyczną, poświęconą farmacji, instrumentom muzycznym czy sztuce.

Sighisoara
Sighisoara, Rumunia - © Travelbay

Kościół Klasztorny

Bliskim sąsiadem Wieży Zegarowej jest Kościół Klasztorny (Biserica Mănăstirii). Swoją nazwę zawdzięcza temu, że niegdyś należał do klasztoru dominikanów. Pierwszy raz wzmiankowany był w XIII w., ale swój obecny wygląd zawdzięcza późniejszym przebudowom. Obecnie prezentuje styl gotycki. Ma prawie 45 m długości i 13 m szerokości. W środku od razu rzucają się w oczy liczne kobierce, które jako wota dziękczynne były tu zostawiane przez bogatych kupców.

Sighisoara
Sighisoara, Rumunia - © Travelbay

The Dracula Investigation

W trakcie wizyty w Sighisoarze warto odwiedzić The Dracula Investigation (Strada Școlii 12). To interaktywna  wystawa stworzona przez czterech braci, którzy pochodzą z tego rumuńskiego miasta. Jej głównym celem jest przybliżenie historii Vlada Ţepesa, który opinii publicznej znany jest po prostu jako Hrabia Dracula. Według różnych podań miał on się urodzić właśnie w Sighisoarze. W trakcie 30-minutowej wizyty będziesz mógł spojrzeć na tę historyczną postać z kilku perspektyw i może odrobinę zmienić zdanie na jej temat.

Schody Szkolne

Po wizycie w The Dracula Investigation możesz wybrać się w wyższą część cytadeli. Doprowadzą Cię tam Schody Szkolne (Scara Şcolarilor). Powstały w XVIII w.. Początkowo miały 300 stopni! Ale po późniejszej przebudowie ich liczbę zmniejszono do 175. Skąd wzięła się ich nazwa? Otóż zbudowano je z myślą o uczniach i nauczycielach. W trakcie deszczowych dni, dzięki zadaszonym schodom, mogli względnie susi wrócić z położonej wyżej szkoły do miasta.

Kościół Ewangelicko-Augsburski św. Mikołaja

Po pokonaniu schodów dotrzesz bezpośrednio do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego pw. św. Mikołaja, zwanego też w skrócie Kościołem na Wzgórzu (Biserica din Deal). Umiejscowiono go na szczycie Wzgórza Szkolnego, wznoszącego się na wysokość 429 m n.p.m.. Jego wnętrze zdobią ciekawe freski.  

Mury obronne

Idealnym pomysłem na spacer po Sighisoarze jest wędrówka wzdłuż murów okalających Cytadelę. W trakcie, będziesz mógł obejrzeć kilka wież wschodzących w ich skład, a także zajrzeć w malownicze, wąskie uliczki z niskimi kamieniczkami. 

Polecane hotele

Oto noclegi, które możemy polecić z czystym sumieniem. Polecamy tylko takie hotele, które sami odwiedziliśmy.
Hotel Casa Wagner
Znakomity
2476 opinie
8.6
Travelbay

Hotel Casa Wagner

W Sighisoarze spędziłem dwa dni. Nocowałem w tym czasie w Hotelu Casa Wagner. To świetna opcja dla niezmotoryzowanych. Głównie dlatego, że znajduje się na starówce i brak tam parkingu dla gości hotelowych. W każdym razie warto się tu zatrzymać ze względu na lokalizację (blisko do najważniejszych zabytków), doskonały standard oraz piękny widok na miasto rozciągający się z okna pokoju.
Casa Lia
Unknown
355 opinie
9.7
Travelbay

Casa Lia

Jedną noc spędziliśmy z żoną w pensjonacie Casa Lia. To kameralne, urocze miejsce na terenie cytadeli. Przemili gospodarze tworzą tam iście domową, ciepłą atmosferę. Palinka na powitanie i rekomendacje co zobaczyć w mieście w gratisie. Gorąco polecamy!
Taschler Haus
Unknown
418 opinie
9.9
Travelbay

Taschler Haus

Hotel Taschler Haus znajduje się obok cytadeli. To idealne miejsce dla nieco bardziej wymagających turystów, którzy lubią luksus i standard usług na najwyższym poziomie. Nocowałem tam dwukrotnie podczas podróży służbowych i nie miałam najmniejszych powodów do narzekań. Niesamowity wystrój wnętrz, przemiła obsługa, możliwość zaparkowania auta obok hotelu, na ulicy.
Burg Hostel
Fantastyczny
508 opinie
8.1
Travelbay

Burg Hostel

Na nocleg w Burg Hostelu zdecydowałem się z dwóch powodów. Przede wszystkim, był on jedną z tańszych opcji noclegowych w mieście. Po drugie, stanowi doskonałą bazę wypadową do zwiedzania, ponieważ znajduje się w Górnym Mieście. Warunki w hostelu były poprawne. Obiekt wymaga lekkiego odświeżenia. Ale było schludnie.

Zobacz także

Rumunia
Co zwiedzić w Rumunii?
Rumunia
Najlepsze plaże w Rumunii
Rumunia
Życie nocne w Rumunii
Rumunia
Parki narodowe w Rumunii
Rumunia
Aktywnie w Rumunii
Rumunia
Poza szlakiem w Rumunii
©2023 Travelbay.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon