Rumunia

3.70       Zobacz opinie (27)

Leżąca pomiędzy Ukrainą a Bułgarią Rumunia to bardzo różnorodny kraj. Praktycznie każdy jej region wyróżnia się czymś innym, zarówno pod kątem architektury, tradycji czy kulinariów. Państwo to ma za sobą burzliwą przeszłość, głównie za sprawą dyktatorskich rządów Ceausescu. Prezydent pozostawił po sobie sporo śladów, w szczególności w Bukareszcie, gdzie np. podziwiać można wątpliwej urody, gigantyczny budynek parlamentu.

Hunedoara

Rumunia - © Travelbay

Jednak Rumunia to przede wszystkim piękne miasta, np. Kluż Napoka, Timisoara czy Sigisoara, wypełnione secesyjną czy barokową architekturą. Kraj ten znany jest również ze względu na wspaniałe, górskie tereny. Pasma Fogaraszy, Apuseni czy Retezat zachwycą każdego fana pieszych wędrówek i cudownych krajobrazów.

Zdjęcia

 • Rumunia
 • Rumunia
 • Rumunia
 • Rumunia
 • Rumunia
 • Rumunia
 • Rumunia
 • Rumunia
 • Rumunia
 • Rumunia
 • Rumunia
 • Rumunia
 • Rumunia
 • Rumunia
 • Rumunia
 • Rumunia
 • Rumunia
 • Rumunia
 • Rumunia
 • Rumunia
 • Rumunia
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Travelbay™

Co zwiedzić w Rumunii?

Rumunia

Co zwiedzić w Rumunii? Jeśli lubisz zwiedzać, to w Rumunii na pewno nie będziesz miał czasu na nudę. Poznawanie tego kraju zacznij od Bukaresztu. Ceausescu z rumuńskiej stolicy chciał uczynić Paryż Wschodu. Gigantyczne budynki, szerokie ulice i piękne parki stanowią ciekawą przestrzeń do spacerów. Znajdziesz tam również interesujące muzea oraz klimatyczny skansen. Po dużą dawkę historii wybierz się także do Sighisoary, będącej największą w Europie zamieszkaną cytadelą. Odwiedź także najpiękniejszy pałac w Rumunii, czyli Peles oraz Bran, będący zamkiem Draculi. Na uwagę zasługuje także Braszów z piękną starówką i cudownym, górskim otoczeniem.

Co zwiedzić w Rumunii?

Najlepsze plaże w Rumunii

Rumunia

Rumuńskie plaże nie cieszą się może aż taką popularnością, jak te w Bułgarii, ale i tu znajdziesz kilka świetnych miejsc na wypoczynek. Najpopularniejszym, rumuńskim kurortem jest Konstanca. Oprócz długich, szerokich i piaszczystych plaż, znajdziesz w niej również kilka ciekawych zabytków. Znacznie więcej turystów spędza jednak wakacje w Mamai, która położona jest na długiej i wąskiej mierzei. Ładne plaże znajdziesz także w okolicach Mangalii. Natomiast na południowym krańcu Rumunii leży Vama Veche. Miasteczko słynie z hippisowskiego klimatu i bardzo luźnej atmosfery.

Najlepsze plaże w Rumunii

Życie nocne w Rumunii

Rumunia

Imprezowe życie Rumunii koncentruje się przede wszystkim w dużych miastach oraz na wybrzeżu. Oczywiście najwięcej klubów czy pubów znajdziesz w Bukareszcie. Tamtejsze dyskoteki są naprawdę ogromne i oferują świetną zabawę. W poszukiwaniu klimatycznych pubów udaj się do Kluż Napoki lub Timisoary. Natomiast nad morzem odwiedź Mangalię i Mamaię, gdzie znajdziesz najlepsze kluby oraz do Vama Veche, jeśli preferujesz bardziej hippisowskie klimaty.

Życie nocne w Rumunii

Parki narodowe w Rumunii

Rumunia

Rumunia znana jest ze wspaniałych walorów przyrodniczych. W dużej mierze podziwiać je możesz na terenach górskich. Jednym z piękniejszych pasm tego kraju jest Piatra Craiului, gdzie występują liczne zjawiska krasowe. Turyści cenią także Fogarasze, przez które prowadzi słynna szosa, znana jako Trasa Transfogaraska. Jeśli szukasz mało obleganych gór, wtedy wybierz się w Retezat. Natomiast jedno z ważniejszych pod kątem przyrodniczo miejsc Rumunii leży poza terenami górskimi. Chodzi oczywiście o wpisaną na listę UNESCO Deltę Dunaju.

Parki narodowe w Rumunii

Aktywnie w Rumunii

Rumunia

Rumunia jest idealnym kierunkiem, jeśli lubisz aktywnie spędzać czas. Przede wszystkim czekają tu na Ciebie liczne szlaki piesze czy rowerowe, poprowadzone po wspaniałych, górskich terenach. Trekkingi w górach Apuseni, Retezat czy Piatra Craiului na długo zapadają w pamięci. Zimą, w Rumunii będziesz mógł szusować w kilku ośrodkach narciarskich. Do najpopularniejszych należy Poiana obok Braszowa czy Sinaia w Peles.

Aktywnie w Rumunii

Poza szlakiem w Rumunii

Rumunia

Poza szlakiem w Rumunii to miejscówki, które nie są zdeptane przez turystów. Będąc w Rumunii warto także odwiedzić miejsca, które znajdują się poza głównymi, turystycznymi szlakami. Na pewno na uwagę zasługuje klimatyczny region Maramuresz, w obrębie którego znajduje się słynny “Wesoły Cmentarz”. Ciekawy jest także Sybin ze średniowieczną starówką. Jeśli natomiast interesuje Cię ornitologia oraz niestraszne są ci hordy wygłodniałych komarów, wtedy wybierz się na wycieczkę do Delty Dunaju.

Poza szlakiem w Rumunii

Waluta Rumunii

Walutą rumuńską jest lej (RON). 1 RON to ok. 0,9 zł. Czyli stosunek obu walut wychodzi praktycznie 1:1, co znacząco ułatwia przeliczenia. Oczywiście w Rumunii możesz używać kart płatniczych. Bankomaty znajdziesz w większości dużych i średnich miast. W mniejszych miejscowościach, podobnie zresztą jak w Polsce, raczej możesz ich nie znaleźć. Kantory zwykle działają w mocno turystycznych miastach. Lepiej jednak dysponować euro, ponieważ złotówki dużo trudniej wymienić na leje.

Rumuńska kuchnia

Podczas pobytu w Rumunii będziesz miał wiele okazji do poznawania lokalnej kuchni. Jedną z bardziej znanych potraw jest mici, czyli grillowane mięso (zwykle miks kilku rodzajów) w formie małych roladek. Wśród zup prym wiedzie ciorbă de burtă, czyli flaczki wołowe. Popularnym dodatkiem do dań jest natomiast polenta (mămăligă), przygotowywana z mąki kukurydzianej z dodatkiem sera i śmietany. Najbardziej kalorycznym, rumuńskim deserem jest Papanași. To rodzaj pączka, ale wykonanego z połączenia sera i semoliny, polanego śmietaną i dżemem. W Rumunii skosztuj także lokalnych win.

©2023 Travelbay.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon