Pieniny

4.00       Zobacz opinie (9)

Pieniny to niewielkie acz wyjątkowo malownicze i charakterystyczne pasmo górskie, które rozciąga się na wschód od Jeziora Czorsztyńskiego. Jego zdecydowana większość leży na terenie Słowacji, ale i w Polsce jest co oglądać i gdzie wędrować. Po jednej, jak i drugiej stronie granicy pasmo objęte jest ochroną w ramach parku narodowego. Co wyróżnia Pieniny? Przede wszystkim wapienne skały, które zdobią szczyty m.in. Trzech Koron (najwyższy szczyt Pienin Środkowych, 982 m n.p.m.) czy Sokolicy - najpopularniejszych trekkingowych celów w całym paśmie. Na wiosnę i latem Pieniny zachwycają również ukwieconymi łąkami.

Pieniny
Pieniny, Polska - © Travelbay

Turyści zaglądają tu jednak nie tylko po to, by wędrować po szlakach. Drugim, ważnym powodem są spływy organizowane na Dunajcu. Spływ przełomem tej górskiej rzeki, w drewnianych łodziach, w towarzystwie flisaków to doświadczenie, które warto mieć na swoim koncie. W trakcie rejsu nie tylko będziesz mógł podziwiać piękne widoki, ale też wysłuchać lokalnych legend czy anegdot. Najlepszymi bazami wypadowymi w Pieniny są Szczawnica, Krościenko nad Dunajcem oraz Czorsztyn.

Dla kogo?

Wybierz się w Pieniny jeśli szukasz odrobinkę spokojniejszej niż Tatry alternatywy. Aczkolwiek w szczycie letniego sezonu zdarzają się… kolejki do wejścia na Trzy Korony czy Sokolicę. Więc z tym spokojem może być różnie. Jeśli jednak zdecydujesz się wędrować po nieco mniej popularnych szlakach, wtedy będziesz mógł cieszyć się kameralną atmosferą. Wypad w Pieniny będzie też nie lada gratką dla fotografów. W szczególności, o wschodzie słońca, gdy często nad doliną Dunajca unoszą się malownicze mgły.

 

Zdjęcia

  • Pieniny
  • Pieniny
  • Pieniny
  • Pieniny
  • Pieniny
  • Pieniny
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Travelbay™

Zostań Partnerem miejsca

Znasz Pieniny jak nikt inny?
Potrafisz polecić nam miejsca poza szlakiem, oraz gdzie warto zjeść? Zostań partnerem tego miejsca!

Zostań Partnerem miejsca

Zobacz także

Polska
Co zwiedzić w Polsce?
Polska
Najlepsze plaże w Polsce
Polska
Życie nocne w Polsce
Polska
Parki narodowe w Polsce
Polska
Aktywnie w Polsce
Polska
Poza szlakiem w Polsce
©2023 Travelbay.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon