Mikołajki

3.43       Zobacz opinie (7)

Mikołajki od lat wiodą prym wśród mazurskich miast i miasteczek. Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka. Przede wszystkim, Mikołajki stanowią popularny cel wśród żeglarzy. Miasto leży między Jeziorem Tałty a Mikołajskim, którym połączone jest z Jeziorem Śniardwy. Na to ostatnie z Mikołajek kursują regularnie stateczki, dzięki którym można z bliska poznać największe, polskie jezioro.

Mikołajki
Mikołajki, Polska - © Travelbay

Jednak to mazurskie miasto ma do zaoferowania znacznie więcej. Pobyt w Mikołajkach warto rozpocząć na rynku, który otaczają zadbane, niskie kamieniczki. Tam też wznosi się fontanna Króla Sielaw, czyli legendarnej ryby w koronie. Nieopodal działa biuro informacji turystycznej, gdzie zaopatrzysz się w mapy i wszelkiej maści broszury. Na spacer poleca się promenada wytyczona wzdłuż brzegu Jeziora Mikołajskiego oraz znana i ceniona Wioska Żeglarska. Koniecznie wpadnij też do kościoła św. Mikołaja. Jego wieża pełni funkcję punktu widokowego, z którego będziesz mógł podziwiać rozległą panoramę miasta i jezior. 

Dla kogo?

Mikołajki chętnie ugoszczą każdego, bez względu na wiek. Jednak przede wszystkim jest to świetna miejscówka dla wszystkich żeglarzy, na których czeka tu doskonała infrastruktura pod postacią ekomariny. Rodziny z dziećmi znajdą tu dla siebie świetne tereny na spacer czy rower oraz park linowy czy plażę. 

Mazury

W okolicy Mikołajek, warto również odwiedzić Mrągowo, Augustów, Lidzbark, Olsztyn, Giżycko.

Zdjęcia

  • Mikołajki
  • Mikołajki
  • Mikołajki
  • Mikołajki
  • Mikołajki
  • Mikołajki
  • Mikołajki
  • Mikołajki
  • Mikołajki
  • Mikołajki
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Travelbay™

Najlepszym okresem na bliższe poznawanie tego zakątka Polski jest lato. Jednak przygotuj się na tłumy ludzi łaknących słońca i wody. Dlatego, jeśli Twoim priorytetem podczas urlopu jest spokój, to rozważ wiosnę, kiedy jest mniej tłoczno. Ponadto, wtedy wszystko zaczyna się budzić do życia, co dodatkowo podkręca niesamowity klimat tego miejsca.

Choć Mikołajki kojarzą się praktycznie tylko i wyłącznie z żeglarstwem, to samo miasto ma turystom do zaoferowania kilka naprawdę ciekawych miejsc czy atrakcji. Poniżej znajdziesz te, które naszym zdaniem najlepiej urozmaicą pobyt. 

Rynek

Mikołajski rynek stanowi centrum całego miasta. Zadbany, otoczony przyjemnymi dla oka niskimi kamieniczkami. To tam też zobaczysz słynną Fontannę Króla Sielaw. Ta legendarna ryba w koronie uznawana była za władcę mazurskich wód.

Promenada

Od 2020 roku Mikołajki posiadają promenadę, która wytyczona została na odcinku 1,5 km wzdłuż brzegu Jeziora Mikołajskiego. Nowoczesny wygląd tej trasy spacerowej w połączeniu z widokami na akwen i otaczającą go przyrodę tworzy naprawdę świetną scenerię.

Kościół św. Mikołaja

Do kościoła św. Mikołaja (ul. Księdza Jerzego Popiełuszki 1) warto się udać głównie po to, by wspiąć się na jego wieżę. Z jej perspektywy spojrzysz nie tylko na samo miasto, ale też oba jeziora, czyli Tałty i Mikołajskie oraz otaczające je lasy.

Wioska Żeglarska

Oczywiście odwiedzając Mikołajki nie można zapomnieć o tym, kto w dużej mierze przyczynił się do ich turystycznego rozwoju. Dlatego będąc w mieście wpadnij również do Wioski Żeglarskiej. Pod nazwą tą kryje się spora marina - popularna wśród osób pokonując Szlak Wielkich Jezior Mazurskich. Wioska jest trochę takim miastem w mieście. Działa tam sporo sklepów czy restauracji, jest też scena, na której odbywają się koncerty czy wszelkiej maści występy.

Muzeum Reformacji Polskiej

W Mikołajkach działa też dość intrygujące Muzeum Reformacji Polskiej (plac Kościelny 4). Placówka ta znalazła się właśnie w tym mazurskim mieście nieprzypadkowo. Bowiem Mikołajki były jednym z ważniejszych ośrodków reformacji na całych Mazurach. Muzeum przybliża historię reformacji, ewangelików, prezentuje liczne eksponaty w tym wielowiekowe księgi.

 

Jak na popularny wśród turystów cel wypadów wakacyjnych i weekendowych Mikołajki mają niezłe zaplecze imprezowo-drinkowe. W mieście działa kilka knajpek, które umilą Ci wieczory w przerwie od żeglowania czy plażowania.

Sport Bar

Sport Bar (ul. Jana Pawła II 4E) to miejsce z duszą. Głównie za sprawą przemiłego i otwartego właściciela, który każdego, przybyłego gościa traktuje jak dobrego znajomego. Świetne drinki, cenowo przystępnie. Idealne miejsca na dłuższy, wieczorny przystanek.

Peter`s Pub

W hoteliku Prohibicja działa Peter`s Pub (plac Handlowy 13), który garściami czerpie z amerykańskich tradycji. Wnętrze wypełniają liczne nawiązania do USA, ale te znaleźć też można w menu. Lokal specjalizuje się w stekach oraz whiskey. Ale w karcie czekają też na Ciebie piwa z różnych zakątków świata, wina i inne alkohole. 

U Hamera

Tuż obok Wioski Żeglarskiej działa pub i restauracja U Hamera (aleja Kasztanowa 2). Oprócz domowej kuchni skosztujesz tu najróżniejszych alkoholi w tym piw beczkowych, butelkowych i propozycji mających więcej %. Atutem lokalu jest przyjemne wnętrze oraz spory, zewnętrzny ogródek, w którym można miło spędzić letni wieczór. 

 

Zobacz także

Polska
Co zwiedzić w Polsce?
Polska
Najlepsze plaże w Polsce
Polska
Życie nocne w Polsce
Polska
Parki narodowe w Polsce
Polska
Aktywnie w Polsce
Polska
Poza szlakiem w Polsce
©2023 Travelbay.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon