Karkonosze

4.50       Zobacz opinie (6)

Wchodzące w skład Sudetów Karkonosze są jednym z popularniejszych pasm górskich zachodniej Polski. I nie powinno to nikogo dziwić. Są to łatwo dostępne góry, których szlaki spokojnie nadadzą się dla początkujących i średnio zaawansowanych piechurów. Oczywiście nie należy ich lekceważyć, w szczególności podczas trudniejszych warunków pogodowych lub, gdy spadnie śnieg. 

Karkonosze

Karkonosze, Polska - © Travelbay

Najwyższym szczytem objętych ochroną w ramach parku narodowego Karkonoszy jest Śnieżka (1602 m n.p.m.), która wznosi się powyżej Karpacza. Na drugim krańcu pasma, ponad Szklarską Porębą dominuje Szrenica (1362 m n.p.m.). W okolice obu szczytów można dojechać kolejkami linowymi. Karkonosze Polska dzieli z Czechami, po stronie których leży większość pasma. Rozbudowana sieć schronisk oraz szlaków pozwala na zaplanowanie zarówno dłuższych, jak i krótszych wypadów. Zimą na spragnionych jazdy na jednej lub dwóch deskach czekają tu stoki narciarskie czy idealne do skituringu tereny. 

Dla kogo?

Odwiedź Karkonosze, jeśli lubisz piesze wędrówki. Czekają tu na Ciebie piękne i naprawdę widokowe trasy, jak chociażby te wiodące do Śnieżnych Kotłów. Oprócz tego w samym paśmie, jak i na jego obrzeżach znajdziesz sporo atrakcji - tak naturalnych (np. Wodospad Szklarki), jak i zabytków (np. zamek Chojnik). Jeśli należysz do fanów sportów zimowych również będziesz miał tu co robić, gdy pasmo przykryje śnieg.

Zdjęcia

  • Karkonosze
  • Karkonosze
  • Karkonosze
  • Karkonosze
  • Karkonosze
  • Karkonosze
  • Karkonosze
  • Karkonosze
  • Karkonosze
  • Karkonosze
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Travelbay™

Zasadniczo nie ma złego terminu na wizytę w Karkonoszach. Bo o każdej porze roku będziesz miał tam co robić i w zależności od panującej aury pasmo zaskoczy Cię czymś innym. Oczywiście najwięcej osób zagląda tam latem oraz podczas dłuższych weekendów. Jeśli chcesz uniknąć tłumów unikaj wysokiego, letniego sezonu. 

Karkonosze to wymarzony cel dla wszystkich fanów aktywności outdoroowych. Całe pasmo oferuje mnóstwo ciekawych miejsc na trekking, gdy gwarantują wspaniałe widoki i możliwość obcowania z cudowną, karkonoską przyrodą.

Śnieżka

Niewątpliwie najpopularniejszym, trekkingowym celem w Karkonoszach jest Śnieżka. Ten najwyższy szczyt, mający 1602 m n.p.m., stanowi symbol całego pasma oraz jego najbardziej charakterystyczny punkt. Głównie za sprawą znajdującego się tam budynku Obserwatorium Wysokogórskiego IMiGW. Śnieżkę Polska dzieli z Czechami. Od strony naszych południowych sąsiadów można na nią wjechać koleją gondolową. Po polskiej stronie również znajduje się wyciąg, tyle że krzesełkowy. On dociera jednak poniżej Śnieżki, na mającą 1350 m n.p.m. Kopę. Choć najwyższy, karkonoski szczyt wydaje się być łatwo dostępny, to przy kiepskiej pogodzie, słabej widoczności lub dużej ilości śniegu czy oblodzeniach, potrafi przysporzyć sporo problemów. Dlatego planując wycieczkę mierz siły na zamiary. Omijaj też Śnieżkę podczas huraganowych wiatrów.

Schronisko Samotnia

Poniżej Śnieżki, nad brzegiem Małego Stawu, znajdziesz jedno z najpiękniejszych schronisk w całej Polsce. Samotnia, bo o niej mowa, zajmuje wnętrza zabytkowego, drewnianego budynku. Najpopularniejszy i najprostszy szlak do niej biegnie bezpośrednio z Karpacza. To dobra propozycja na rodzinną wycieczkę lub jako jeden z punktów dłuższej trasy.

Śnieżne Kotły

Jednym z bardziej imponujących miejsc po polskiej stronie Karkonoszy są Śnieżne Kotły. Stanowią pamiątką po dwóch cyrkach lodowcowych, jakie niegdyś tu istniały. Mały Śnieżny Kocioł od Wielkiego Śnieżnego Kotła oddzielony jest skalną granią. Pięknie prezentują się zarówno z góry, z okolic Radiowo-telewizyjnego Ośrodka Nadawczego - charakterystycznego budynku wznoszącego się tuż ponad nimi; jak i od dołu, z perspektywy zielonego szlaku.

Szrenica

Szrenica obok Śnieżki to drugi, najpopularniejszy szczyt Karkonoszy. Wznosi się ponad Szklarską Porębą i można się na nią dostać pieszo lub za pomocą wyciągu krzesełkowego. Może być dobrym punktem wyjścia do dalszych wycieczek zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie pasma. Ze Szrenicy warto udać się do Śnieżnych Kotłów.

Ośrodki narciarskie

Karkonosze zimą pozwalają nie tylko na piesze lub skiturowe wędrówki, ale również na szusowanie po tamtejszych stoków. Najpopularniejsze ośrodki znajdują się w Karpaczu. Biały Jar oraz Karpacz Ski Arena (obejmujący wyciąg na Kopę) przeżywają zimą prawdziwe oblężenie. Sporo narciarzy odwiedza również ośrodek Ski Arena Szrenica

 

Zobacz także

Polska
Co zwiedzić w Polsce?
Polska
Najlepsze plaże w Polsce
Polska
Życie nocne w Polsce
Polska
Parki narodowe w Polsce
Polska
Aktywnie w Polsce
Polska
Poza szlakiem w Polsce
©2023 Travelbay.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon