Trondheim

4.00       Zobacz opinie (8)

Trondheim to trzecie największe norweskie miasto i siedziba drugiej największej uczelni w kraju. W Polsce znane jest przede wszystkim z turnieju skoków narciarskich – w 2018 r. Kamil Stoch ustanowił nowy rekord trondheimskiej skoczni szybując na odległość 146 m.

trondheim

Trondheim, Norwegia - © Travelbay

Jednak legendarną stolicę Wikingów warto odwiedzić (i poznać bliżej) również poza sezonem zimowym. Malownicze północne krajobrazy, ciekawe zabytki i długie letnie dni czynią z Trondheimem doskonały cel weekendowych city-breaków i ciekawy przystanek w trakcie road tripa na daleką północ.

Dla kogo?

Trondheim to popularny cel wycieczek dla fanów skoków narciarskich. Miasto spodoba się również wszystkim, którzy lubią zwiedzanie i zabytkową architekturę.

Zdjęcia

 • Trondheim
 • Trondheim
 • Trondheim
 • Trondheim
 • Trondheim
 • Trondheim
 • Trondheim
 • Trondheim
 • Trondheim
 • Trondheim
 • Trondheim
 • Trondheim
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Travelbay™

Trondheim warto odwiedzić zimą, w trakcie zawodów Pucharu Świata oraz latem – najlepiej między 20 maja, a 20 lipca, kiedy słońce nigdy nie chowa się za linią horyzontu.

Zabytkowe centrum Trondheim najprzyjemniej zwiedza się piechotą. Spacer warto zacząć na głównym placu Torvet, nad którym góruje rzeźba słynnego Wikinga i założyciela miasta Olafa Tryggvasona.  Na zobaczenie najciekawszych zakątków miasta w zupełności wystarczy weekend.

Katedra Nidaros

Najokazalsza katedra w Skandynawii. Tutaj chrzczono, grzebano, a do 1906 r. również koronowano wszystkich władców norweskich. Gotycką świątynię wybudowano w 1152 r. w miejscu, w którym pochowany został pierwszy chrześcijański król Norwegii Olaf II. Na przestrzeni lat budowla była wielokrotnie niszczona przez pożary. Obecny kształt zawdzięcza rekonstrukcjom, które z przerwami trwały od 1869 r. aż do 2001 r.

Rezydencja Królewska

Stiftsgarden, czyli XVIII-wieczna rezydencja królewska to najstarsza drewniana budowla w Norwegii. Z zewnątrz w niczym nie przypomina bogato zdobionych rezydencji monarchów zachodnioeuropejskich. Cały pałac ma powierzchnię 4000 m² i składa się ze 140 komnat, z których część udostępniono zwiedzającym.

Dzielnica Bakklandet

Klimatyczna dzielnica na zachodnim brzegu Nidelvy. Kolorowe fasady drewnianych domków odbijające się w gładkiej tafli rzeki to najbardziej charakterystyczna wizytówka Trondheim. Kiedyś mieszkali tu rzemieślnicy i robotnicy, dziś znajdują się głównie kawiarenki i małe sklepiki.

Twierdza Kristiansten

XVII-wieczna forteca powstała by chronić miasto przed atakami szwedzkich najeźdźców. Ze wzgórza, na którym się znajduje rozpościera się najpiękniejsza panorama Trondheim i okolicznych fiordów. To również ulubione miejsce mieszkańców na weekendowe pikniki i spotkania ze znajomymi.

Wyspa Munkholmen

Wiosną i latem warto popłynąć na pobliską wyspę Munkholem. Kiedyś wykonywano na niej egzekucje, później wybudowano klasztor benedyktyński, który został zamieniony najpierw na więzienie, a potem na urząd celny. Dziś na terenie wyspy znajduje się kawiarnia, restauracja i sklep z pamiątkami, a w weekendy odbywają się koncerty, festiwale i przedstawienia.

W Trondheim znajdziesz zarówno studenckie knajpy, jak i klimatyczne, stare puby i kluby w rockowym klimacie. Pamiętaj jednak, że imprezy w mieście nie trwają do samego rana, więc wieczór warto zacząć wcześniej.

Bar Circus

Dużo studentów, tanie (jak Norwegię) piwo i wyluzowana atmosfera. W głośnikach z reguły cięższe rockowe i metalowe brzmienie (Olav Tryggvasons Gate 27).

Diskoteket

W weekend dobre miejsce na imprezę, w tygodniu na spotkanie przy kuflu piwa. Niestety dość wysoka opłata za wstęp (Carl Johans gate 3).

 

Den Gode Naboen AS

Najlepszy pub w mieście. Duży wybór piwa w połączeniu z przytulnym wystrojem wnętrza i długim, drewnianym barem tworzą naprawdę wyjątkowy klimat. Idealne miejsce na spokojny wieczór w gronie znajomych (Øvre Bakklandet 66).

Lille London

Ulubiony pub lokalsów na grę w bilard, czy wspólne oglądanie piłki nożnej. Dobre jedzenie, duży wybór piwa i wyluzowana atmosfera (Carl Johans gate 10).

Three Lions pub

Kawałek Wielkiej Brytanii na dalekiej północy. Typowo brytyjski pub, dużo obcokrajowców, anglojęzyczna obsługa i dobre piwo (Brattørgata 12 b).

Bar Moskus

Kameralny bar w alternatywnym klimacie z bardzo dobrą muzyką na żywo. Na ścianach półki z masą winyli (Olav Tryggvasons Gate 5).

Zobacz także

Norwegia
Co zwiedzić w Norwegii?
Norwegia
Życie nocne w Norwegii
Norwegia
Parki narodowe w Norwegii
Norwegia
Aktywnie w Norwegii
Norwegia
Poza szlakiem w Norwegii
©2023 Travelbay.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon