Alesund

4.38       Zobacz opinie (8)

Zdecydowanie mniej turystyczne niż Bergen Alesund zachwyca nie tylko malowniczym położeniem pośród Alp Sunnmøre, ale również niezwykle spójną, secesyjną architekturą. Ta wyjątkowa jak na norweskie miasta zabudowa powstała w wyniku pożaru, który w 1904 r. strawił doszczętnie drewnianą osadę handlową. Ogień zniszczył 850 domów i pozostawił 10 tysięcy mieszkańców bez dachu nad głową. Dzięki wsparciu płynącemu min. od niemieckiego cesarza Wilhelma II-go miasto udało się dość szybko odbudować. Na ulicach stanęły dopieszczone w każdym szczególe ceglane budynki w stylu art nouveau, dzięki którym Alesund zaliczane jest dziś do prawdziwych secesyjnych perełek.

Alesund

Alesund, Norwegia - © Travelbay

Dla kogo?

Ålesund spodoba się fanom architektury secesyjnej i wszystkim, którzy lubią aktywnie spędzać czas. Na okolicznych wyspach rozciąga się wiele malowniczych szlaków pieszych i tras narciarskich.

Zdjęcia

 • Alesund
 • Alesund
 • Alesund
 • Alesund
 • Alesund
 • Alesund
 • Alesund
 • Alesund
 • Alesund
 • Alesund
 • Alesund
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Travelbay™

Ålesund wygląda uroczo przez cały rok. Przyjeżdżając tu zimą masz szansę upolować zorzę polarną i poszusować na nartach ośnieżonymi stokami alpejskimi. Latem możesz wędrować licznymi szlakami pieszymi i pooglądać maskonury na pobliskiej wyspie Runde.

Centrum Ålesund można z łatwością przejść piechotą. Jeśli jednak planujesz zostać tu więcej niż jeden dzień warto wynająć samochód i zwiedzić również okoliczne wyspy.

Muzea Sunnmøre i Jugendstilsenteret

Zwiedzanie Ålesund warto zacząć od wizyty w skansenie i muzeum Sunnmøre. Spacerując pośród drewnianych chat i łodzi Wikingów z łatwością można sobie wyobrazić jak wyglądało życie w mieście przed wielkim pożarem. Dalej warto skierować kroki do mieszczącego się w budynku byłej apteki muzeum Jugendstilsenteret. Można tu podziwiać oryginalne secesyjne wnętrza i poznać historię miasta z czasów jego odbudowy.

Wzgórze Aksla

Na liczące 189 m wzgórze Aksla można wjechać samochodem, kolejką Bytoget lub wejść po 418 antypoślizgowych, schodkach. Warto zdecydować się na wspinaczkę, bo po drodze znajduje się kilka mniej obleganych platform widokowych, z których rozciąga się piękna panorama miasta. Najbardziej spektakularny widok na Ålesund, pobliskie wyspy i szczyty górskie rozpościera się jednak z punktu widokowego Fjellstua znajdującego się na samym szczycie wzniesienia.

Oceanarium Atlanterhavsparken

Atlanterhavsparken to jedno z największych i najbardziej atrakcyjnych oceanariów w Europie. Znajduje się tutaj kilkanaście dużych akwariów, z których największe ma 36 metrów długości, 17 metrów szerokości i mieści 4 miliony litrów niefiltrowanej wody morskiej. W trakcie wizyty można podziwiać nurków karmiących olbrzymie płaszczki i zębacze, podglądać pingwiny i wydry, przyjrzeć się z bliska niezliczonej ilości egzotycznych stworzeń morskich, a także przespacerować się rozległymi platformami widokowymi wychodzącymi wprost na wody oceanu.

Chociaż Ålesund zdecydowanie nie jest miastem, które nigdy nie zasypia w ścisłym centrum można znaleźć kilka bardzo przyjemnych miejsc na wieczornego drinka, czy piwo.

Dirty Nelly Irish Pub

Niewielki, klasycznie urządzony pub, idealny na spotkanie ze znajomymi przy kuflu piwa. Wieczorami często można obejrzeć mecze piłki nożnej (Kirkegata 1).

MILK Bar & Lounge

Przeszklony bar koktajlowy z widokiem na port i sympatyczną obsługą. W karcie również spory wybór win (Skaregata 1A).

Molo Brew

Przyjemna knajpa na wyjście na piwo i burgera. Miła obsługa i sporo miejsc do siedzenia. W weekendy dużo młodych ludzi (Keiser Wilhelms gate 2B).

Przy okazji wizyty w Ålesund warto również wybrać się na wycieczkę na niewielkie, okoliczne wyspy Giske i odwiedzić oddalony o 60 km ptasi raj Runde.

Wyspy Giske

Zwiedzanie czterech połączonych tunelami wysp Giske to doskonały pomysł na jednodniową wycieczkę z Ålesund. Vigra, Valderøya, Giske i Godøya są niezwykle malownicze i na każdej z nich czekają na ciebie inne atrakcje. Vigra słynie z piaszczystej plaży Blimsanden, na Valderøyi znajduje się jaskinia Skjonghellaren, w której odnaleziono ślady obecności ludzi z epoki kamiennej, na Giske można zobaczyć XII-wieczny marmurowy kościół oraz grobowce z epoki Wikingów, a na Godøyi zwiedzić niewielki port rybacki Alnes z biało-czerwoną latarnią i wspiąć się na szczyt góry Storhornet (497 m).

Wyspa Runde

Nazywana „ptasią wyspą” Runde to się jedna z największych ostoi ptactwa na norweskich wybrzeżach. Co roku przylatuje tu około 500-700 tysięcy ptaków należących do ponad 200 gatunków. Można tu spotkać min. maskonury, mewy trójpalczaste, kormorany czubate, białe głuptaki, wydrzyki, cietrzewie i ostrygojady. Większość ptaków gnieździ się na skalnym klifie na zachodniej stronie wyspy.

Zobacz także

Norwegia
Co zwiedzić w Norwegii?
Norwegia
Życie nocne w Norwegii
Norwegia
Parki narodowe w Norwegii
Norwegia
Aktywnie w Norwegii
Norwegia
Poza szlakiem w Norwegii
©2023 Travelbay.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon