Ohrid

4.23       Zobacz opinie (13)

Ochryda (Ohrid) to bez wątpienia najbardziej popularne miasto w całej Macedonii. Odwiedza ją znacznie więcej turystów niż Skopje. Atutem Ochrydy jest jej lokalizacja. Położona jest nad brzegiem wyjątkowo malowniczego Jeziora Ochrydzkiego oraz w bliskim sąsiedztwie pasma gór Galicica.

Ohrid
Ohrid, Macedonia - © Travelbay

Jednak Ochryda to także spora ilość zabytków (w tym pokaźna ilość cerkwi)  a także tradycyjna, turecka architektura, która dominuje w jej centrum. Miasto to oferuje także bogate życie kulturalne. Odbywają się tu liczne festiwale, m.in. Ochrydzkie Lato czy Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny.

Dla kogo?

Jeśli cenisz miasta bogate kulturowo, które oferują wiele, ciekawych zabytków, to koniecznie musisz odwiedzić Ohrid. Dodatkowo miasto jest idealnym celem dla wszystkich spacerowiczów. Przechadzka wzdłuż brzegu Jeziora Ochrydzkiego pozwala nacieszyć się pięknymi widokami okolicy. A jeśli wybierzesz się na rejs wycieczkowy z Ochrydy do św. Nauma, to dodatkowo czeka Cię niesamowity relaks.

Zdjęcia

 • Ohrid
 • Ohrid
 • Ohrid
 • Ohrid
 • Ohrid
 • Ohrid
 • Ohrid
 • Ohrid
 • Ohrid
 • Ohrid
 • Ohrid
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Travelbay™

Ochryda przeżywa prawdziwe oblężenie latem. Wtedy do miasta zjeżdżają tłumy turystów z różnych stron świata. Przede wszystkim spotkać tu można liczne wycieczki zorganizowane, dla których Ochryda stanowi ważny punkt na mapie objazdu albo samej Macedonii, albo całego Półwyspu Bałkańskiego. Jeśli chcesz się cieszyć nieco bardziej kameralną atmosferą, odwiedź miasto w maju lub we wrześniu.

W Ochrydzie nie można się nudzić. Miasto przepełnione jest licznymi, ciekawymi i również całkiem widokowymi miejscami. Znaleźć w niej można pokaźną ilość cerkwi, których według lokalnych podań miało być niegdyś 365. Po jednej na każdy dzień roku. Obecnie jest ich oczywiście mniej, ale i tak stanowią dość wyróżniający się element ochrydzkiej zabudowy.

Dolna Brama

Zwiedzanie warto rozpocząć od ulokowanej na wzgórzu starówki. Prowadzi do niej Dolna Brama, które znajduje się tuż obok portu. Brama stanowiła część murów obronnych, którymi otoczone było miasto.

Sobór arcybiskupi św. Zofii

Wędrując ul. Cara Samoila mija się po drodze dwie cerkwie: św. Bogurodzicy oraz św. Mikołaja. Jednak nieco więcej uwagi warto poświęcić znajdującemu się na końcu ulicy soborowi arcybiskupiemu św. Zofii. To największa świątynia całej Ochrydy, która zachwyca swą architekturą. Powstała ok. XI w. jako trójnawowa bazylika zdobiona pięknymi freskami. Jednak wraz z nadejściem Turków została zamieniona na meczet, a piękne zdobienia zamalowano. Na początku XX w. sobór znów stał się kościołem prawosławnym, a po II wojnie światowej rozpoczęto prace nad odkryciem fresków. Obecnie są one najdoskonalszym przykładem malowideł naściennych z XI w. nie tylko w Macedonii, ale i na świecie.

Górna Brama

Idąc od soboru ul. Ilindenską dociera się do drugiej z miejskich bram, zwanej Górną. Stamtąd wyruszyć można m.in. do twierdzy oraz innych atrakcji położonych w wyższej części miasta.

Ruiny teatru

W niedużej odległości od Górnej Bramy podziwiać można ruiny rzymskiego teatru z II w. p.n.e.. Zwykle turyści sprawdzają tu jego akustykę, w efekcie często można zobaczyć i usłyszeć kogoś śpiewającego lub krzyczącego ze sceny.

Twierdza cara Samuela

Na zachód od ruin teatru, na szczycie wzgórza Plaošnik, wznoszą się imponujące ruiny twierdzy cara Samuela. Warownia istniała tu już III w. p.n.e., jednak najbardziej znaczących zmian dokonał tu właśnie car Samuel, któremu budowla zawdzięcza obecną nazwę. Do naszych czasów zachowały się głównie mury twierdzy, jednak nawet one pokazują potęgę tej budowli. Obecnie większość turystów odwiedza ją ze względu na rozciągające się stamtąd widoki na miasto, jezioro i góry.

Park

Wokół twierdzy, aż do brzegu jeziora rozciąga się park – ulubione miejsce spacerowe zarówno mieszkańców Ochrydy, jak i turystów. Liczne alejki spacerowe pozwalają dotrzeć m.in. do stromych w tej części jeziora brzegów, tworzących malownicze klify. W obrębie parku znaleźć też można kilka ciekawych zabytków.

Cerkiew św. Jana Kaneo

Jedną z najczęściej fotografowanych cerkwi w Ochrydzie jest bez wątpienia ta pw. św. Jana Kaneo. Znajduje się na niewielkim, skalistym cyplu na południe od twierdzy. Powstała ok. XIII w.. Zachwyca swą prostotą, która w połączeniu z rozciągającymi się stamtąd widokami tworzy wyjątkowo spójną całość. W jej wnętrzu zobaczyć można piękne freski oraz drewniany ikonostas. Do cerkwi dotrzeć można zarówno od strony twierdzy i parku, jak piękną, widokową trasą wiodącą wzdłuż brzegu jeziora od soboru św. Zofii.

Cerkiew św. Klimenta i św. Pantelejmona

Inną, ciekawą cerkwią położoną na wzgórzu jest ta pw. św. Klimenta i św. Pantelejmona. Stanowi ona rekonstrukcję IX-wiecznego kościoła, którego fundatorem miał być sam św. Kliment. Zażyczył on sobie, aby po jego śmierci pochować go właśnie w tym miejscu. Jednak wraz z nadejściem Turków, świątynia zaczęła popadać w ruinę. Dopiero nie tak dawno temu, bo w 2002 r. dokonano jej pełnej rekonstrukcji. Dodatkowo przeprowadzono na miejscu rozległe badania archeologiczne. Odkryto m.in. podziemne korytarze, krypty czy wydobyto ponad 2000 monet weneckich. Warto dodać, że w cerkwi znajdują się relikwie św. Klimenta, stąd świątynia ta jest bardzo ważnym miejscem pielgrzymkowym dla wiernych wyznających prawosławie.

Wzdłuż ul. Klimenta Ochrydzkiego

W dolnej części miasta, ciągnącej się od portu w kierunku północnym znajduje się dzielnica turecka. Główną jej arterią jest deptak – ul. Klimenta Ochrydzkiego. Wzdłuż niej znaleźć można liczne sklepy czy kawiarnie. Spacer nią to także okazja do przyjrzenia się tradycyjnej, miejskiej zabudowie Ochrydy. Domy o bielonych ścianach, które są węższe na dole a szersze u góry. Ważnym punktem tej części miasta jest plac z fontanną i zabytkowym platanem zwanym Chinar. Zobaczyć tu też można dwa meczety – Alego Paszy i Zejnen Abedin.

Zobacz także

Macedonia
Co zwiedzić w Macedonii?
Macedonia
Życie nocne w Macedonii
Macedonia
Obiekty natury w Macedonii
Macedonia
Aktywnie w Macedonii
©2023 Travelbay.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon