Kanion Matka

4.25       Zobacz opinie (12)

Jedną z większych atrakcji północnej części Macedonii i okolic Skopje jest Kanion Matka. Oddziela on od siebie dwa pasma górskie pasma Jakupica i Suva Gora. To ulubione miejsce wypoczynku i rekreacji zarówno mieszkańców Skopje, jak i odwiedzających tę część kraju turystów. Kanion Matka słynie nie tylko ze wspaniałych widoków, ale również bogatej flory i fauny. Znaleźć tu też można urocze, niewielkie cerkiewki, a także trasy spacerowe.

Kanion Matka

Kanion Matka, Macedonia - © Travelbay

Dla kogo?

Jeśli cenisz piękne widoki, przyrodę oraz aktywne spędzanie czasu, to Kanion Matka na pewno Ci się spodoba. Również, jeśli cenisz możliwość odpoczynku. Wtedy koniecznie wybierz się w rejs po Jeziorze Matka.

Zdjęcia

  • Kanion Matka
  • Kanion Matka
  • Kanion Matka
  • Kanion Matka
  • Kanion Matka
  • Kanion Matka
  • Kanion Matka
  • Kanion Matka
  • Kanion Matka
  • Kanion Matka
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Travelbay™

Kanion Matka najpiękniej prezentuje się wiosną i latem. Jednak jeśli zawitasz w Macedonii jesienią lub zimą, to również wybierz się do kanionu. Zobaczysz go w nieco innym i mniej popularnym, lecz również ładnym wydaniu.

Przede wszystkim największą atrakcję jest sam Kanion Matka, a także znajdująca się w nim Jaskinia Vrelo. Oprócz tego na odwiedzających czeka tam położona ponad lustrem wody cerkiew św. Mikołaja.

Kanion Matka

Kanion Matka i Jezioro Matka znajdują się ok. 15 km od centrum Skopje. Samo jezioro powstało w wyniku zbudowania tamy na rzece Treska. Stanowiła ona część hydroelektrowni. Od parkingu należy przejść ścieżką, która przechodzi przez tamę. Dalej otwiera się widok na kanion i jezioro. Po 5 min dociera się do Hotelu Canyon Matka oraz cerkwi św. Andrzeja z całkiem ładnymi freskami. To właśnie z tych okolic wypływają łodzie do Jaskini Vrelo. Dalszą wędrówkę kontynuować można wzdłuż brzegu kanionu, w stronę samej jaskini. Lecz idąc tamtędy nie dotrze się bezpośrednio do Vrelo, gdyż leży ono na drugim brzegu jeziora niż wiedzie ścieżka.

Klasztor św. Mikołaja

Po przeciwnej stronie jeziora niż Hotel Canyon Matka, powyżej kanionu wznosi się uroczy klasztor św. Mikołaja. Dotrzeć można do niego na dwa sposoby. Gdy latem pływają łodzie, można spod hotelu przepłynąć na drugi brzeg jeziora i wspiąć się do kościoła stromymi zakosami. Druga opcja, to ok. godzinny trekking z okolic Slalom Canoeing Center (jest tam przerzucony most) znajdującego się poniżej tamy. Niezbyt wymagająca, górska ścieżka doprowadza do klasztoru. Na świątynię składają się tak naprawdę dwie cerkwie z XIII i XIV w. Jest to wyjątkowo widokowe miejsce.

Jaskinia Vrelo

Jedną z większych atrakcji kanionu jest Jaskinia Vrelo. Znalazła się na liście 77 najpiękniejszych, naturalnych miejsc na świecie, które walczyły o miano 7 nowych cudów świata (New7Wonders). Jaskinia w dużej mierze znajduje się pod wodą. Turystom udostępniono jej fragment położony na powierzchni. Po wejściu do jaskini trafia się najpierw do mniejszej sali, mającej ok. 22 m długości i 16 m szerokości. Za nią przechodzi się do większej komory, mającej ma 36 m długości i 36 m szerokości. To tam zobaczyć można liczne, fantazyjne formacje skalne.

Do jaskini można tylko i wyłącznie dostać się od strony wody. Stąd popularne są wycieczki łodziami, które rozpoczynają się obok Hotelu Canyon Matka i kończą w jaskini. Wycieczki organizowane są mniej więcej od maja do października.

Zobacz także

Macedonia
Co zwiedzić w Macedonii?
Macedonia
Życie nocne w Macedonii
Macedonia
Obiekty natury w Macedonii
Macedonia
Aktywnie w Macedonii
©2023 Travelbay.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon