Daugavpils

4.00       Zobacz opinie (8)

Daugavpils (Dyneburg) to drugie, największe miasto Łotwy, położone w jej południowo-wschodniej części (Łatgalii), blisko granicy z Litwą. Przez wieki zmieniało swoją nazwę. Znane było jako Borisoglebsk czy nawet Dźwińsk. Ciekawostką na pewno jest to, że stanowi ono jedno z większych skupisk polonii na terenie Łotwy.

Daugavpils, Łotwa

Daugavpils, Łotwa - © Travelbay

Daugavpils to także ważny węzeł komunikacyjny - tak kolejowy, jak i drogowy. Czy jednak z turystycznej perspektywy warto tam w ogóle zajrzeć? Odpowiedź brzmi - TAK! Choć na pierwszy rzut oka miasto nie jawi się jako bardzo ciekawe, to w swych granicach kryje kilka godnych uwagi atrakcji. Przede wszystkim musisz odwiedzić twierdzę, która posiada malowniczą lokalizację nad rzeką Dźwiną. To obowiązkowy punkt zwiedzania Daugavpils. Oprócz tego, działa tu interesujące muzeum historyczna, a także będziesz mógł wpaść na Wzgórze Kościelne, gdzie z wieży katedry Marcina Lutra spojrzysz na całe miasto z góry. Wygospodaruj też czas na spacer nad rzeką. Na wschód od centrum miasta, Dźwina tworzy Dauvgas loki - wyjątkowo fotogeniczne meandry, gdzie wśród wspaniałej przyrody i widoków będziesz mógł się rozkoszować ciszą i spokojem.

Dla kogo?

Wizyta w Daugavpils będzie na pewno ciekawą propozycją dla osób, które chcą poznać nie tylko północ i centralną część państwa, ale również jej wschodnie i południowe rubieże. To także dobry kierunek dla poszukiwaczy miejsc spoza głównych, turystycznych szlaków.

Zdjęcia

  • Daugavpils
  • Daugavpils
  • Daugavpils
  • Daugavpils
  • Daugavpils
  • Daugavpils
  • Daugavpils
  • Daugavpils
  • Daugavpils
  • Daugavpils
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Travelbay™

Planując podróż rozważ letnie miesiące. Przede wszystkim dlatego, że najważniejsze atrakcje Daugavpils znajdują się na świeżym powietrzu. Spacer po twierdzy lub pośród meandrów Dźwiny najlepiej odbywać przy pięknej, słonecznej pogodzie. A tę powinieneś mieć gwarantowaną właśnie od czerwca do sierpnia.

Na zwiedzanie samego Daugavpils nie musisz wygospodarowywać całego dnia. Wystarczy raptem kilka godzin. A później wybierz się poza obręb miasta, by w pełni zachwycić się pięknem meandrów Dźwiny.

Twierdza Dyneburg

Największą atrakcją Daugavpils (w przenośni i dosłownie), jest oczywiście twierdza (Daugavpils cietoksnis). Budowla ta wznosi się na prawym brzegu Dźwiny, jakieś 15-20 min spacerem od ścisłego centrum miasta. Twierdza zbudowana została na początku XIX wieku, za panowania cara Aleksandra I Mikołaja. Na cały kompleks składa się 80 budynków, pomiędzy którymi przebiega 10 ulic. Całość zajmuje teren 150 ha! Uwagę zwraca również to, że z góry twierdza swym kształtem przypomina rozłożystą gwiazdę. Na terenie kompleksu znajduje się m.in. Centrum Kultury i Informacji Twierdzy Dyneburg oraz Centrum Sztuki im. Marka Rothko. W tym ostatnim obejrzeć można prace światowej klasy artysty ekspresjonizmu abstrakcyjnego Marka Rothko.

Muzeum Bimbrownictwa

Czy może być coś lepszego od Muzeum Bimbrownictwa (Šmakovkas muzejs, Rīgas iela 22)? No pewnie, że nie. Muzeum w Daugavpils to wyjątkowe miejsce, w którym zgłębisz proces wytwarzania bimbru. Dzięki nowoczesnej wystawie dowiesz się nieco więcej na temat lokalnego trunku, jakim jest šmakovka. Świetne miejsce, nie tylko dla koneserów!

Daugavpilskie Muzeum Krajoznawstwa i Sztuki

Jednym z ważniejszych muzeów nie tylko miasta, ale i całej Łatgalii, jest bez wątpienia Daugavpilskie Muzeum Krajoznawstwa i Sztuki (Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejs, Rīgas 8). Ekspozycja podzielona jest na trzy główne części. Pierwsza skupia się na historii powiatu Daugavpilskiego. Druga przybliża przyrodę regionu. Trzecia natomiast skoncentrowana jest na postaci daugavpilskiego artysty Leonīdsa Baulinsa – twórcy obrazów i grafik.

Wzgórze Kościelne

Jednym z popularniejszych miejsc w mieście jest Wzgórze Kościelne, które wznosi się na wschód od ścisłego centrum. W jego bliskim sąsiedztwie znajdują się najważniejsze świątynie Daugavpils. Tuż obok stoi katedra Marcina Lutra, kościół  pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, prawosławna katedra św. Męczenników Borysa i Gleba oraz dom modlitewny Zmartwychwstania, Narodzenia Matki Bożej i św. Mikołaja Cudotwórcy. Turyści najchętniej zaglądają do katedry Marcina Lutra, na terenie której znajduje się platforma widokowa. Z wysokości 40 m będziesz mógł spojrzeć na Daugavpils oraz rzekę Dźwinę.

Łatgalski Ogród Zoologiczny

Również blisko ścisłego centrum znajduje się Łatgalski Ogród Zoologiczny (Latgales zoodārzs, Vienības 27). Spodoba się w nim zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Podczas wizyty będziesz mógł obejrzeć najróżniejsze, tropikalne okazy zwierząt, dla których stworzono namiastkę dżungli. Wśród mieszkańców zoo znajdują się m.in. surykatki, żółwie czy iguany.

Jeśli już odwiedzisz Daugavpils, to poświęć też trochę czasu na eksplorowanie znajdujących się wokół terenów przyrodniczo cennych. Na szczególną uwagę zasługują wyjątkowo malownicze meandry rzeki Dźwiny, jakie rozciągają się na wschód od obrzeży miasta.

Park przyrodniczy „Daugavas loki”

Park przyrodniczy „Daugavas loki”, zwany też Meandrami Dźwiny, to wyjątkowe miejsce na mapie Łatgalii. Swym zasięgiem obejmuje obszar od miejscowości Krasław do Naujene. Na terenie parku znalazło się osiem meandrów rzeki – każda mająca między 4 a 6 km długości. Wzdłuż Dźwiny wiodą lokalne drogi, dzięki którym dotrzesz nad jej brzeg, a także do innych atrakcji tego zakątka Łotwy.

Ścieżka Dyneburska

Na niezbyt wymagający spacer poleca się Ścieżka Dyneburska (Dinaburgas taka). Znajduje się na prawym brzegu rzeki, nieopodal miejscowości Naujene. Wiedzie na 25-metrowe, zamkowe wzgórze, na którym założone zostało dawne miasto Daugavpils. Zobaczysz tu ruiny zamku, a także jego plenerową makietę. Dodatkowo będziesz mógł się cieszyć piękną panoramą Dźwiny.

Wzgórze zamkowe Markovas

Innym, przyjemnym, spacerowym celem jest Wzgórze zamkowe Markovas (na lewym brzegu Dźwiny; mniej więcej w połowie drogi między Naujene a Krasławem). Wiedzie na niego ścieżka dydaktyczna o długości 1,6 km. Przebiega w dużej mierze przez leśny kompleks, oferując możliwość przyjrzenia się lokalnej florze.

Jezioro Lielais Stropu

Wokół Daugavpils znajdziesz sporo jezior. Jednak do najważniejszych należy Lielais Stropu, które położone jest na północny-wschód od centrum miasta. To właśnie tam znajduje się kąpielisko oraz plaża wyróżniona Błękitną Flagą. Znajdziesz tu sporo udogodnień – do spacerowej promenady, przez boiska do gry w siatkówkę czy plac zabaw.

Polecane hotele

Oto noclegi, które możemy polecić z czystym sumieniem. Polecamy tylko takie hotele, które sami odwiedziliśmy.
HomeLike Hotel
Wyjątkowy
996 opinie
9.4
Travelbay

HomeLike Hotel

Idealne miejsce na nocleg. Byłem bardzo miło zaskoczony poziomem usług świadczonych w tym hotelu. Piękne, bardzo nowoczesne, utrzymane w perfekcyjnej czystości wnętrza. Pokój przestronny, ale jednocześnie przytulny. Sporym plusem był też duży parking, dzięki czemu nie musiałem martwić się o to, gdzie i czy aby na pewno bezpiecznie stoi moje auto.
Biplan City
Znakomity
1321 opinie
9
Travelbay

Biplan City

Biplan to dość kameralny hotel, położony w centrum Daugavpils. Mimo wszystko okolica jest dość cicha i spokojna. Sam obiekt oferuje całkiem nowoczesne, ale przede wszystkim schludne wnętrza. Na plus także dobrze działające WiFi oraz przepyszne śniadania. Do tego cena naprawdę przystępna.
Park Hotel Latgola
Fantastyczny
2151 opinie
8.5
Travelbay

Park Hotel Latgola

To chyba jeden z większych hoteli w mieście. Zatrzymałem się tam głównie dlatego, że trafiłem na dobrą promocję na pokój. Ale generalnie ceny w Daugavpils są naprawdę bardzo przystępne. Sam hotel oferuje dobry standard – pokój był wysprzątany na błysk i przyjemnie urządzony. W cenę pobytu wliczone niezłe śniadanie.
Daugavpils Mark Rothko Art Center residences
Wyjątkowy
227 opinie
9.1
Travelbay

Daugavpils Mark Rothko Art Center residences

Według mnie to najlepsze miejsce na nocleg nie tylko w Daugavpils, ale ogólnie w tej części Łotwy! Przede wszystkim dlatego, że urządzony został w budynku arsenału na terenie twierdzy. Doskonałe połączono tam historię z nowoczesnością. Dzięki czemu hotel oferuje wprost wymarzone warunki na pobyt. Może do centrum jest kawałek, ale wieczorny spacer po twierdzy jest genialnym doświadczeniem.

Zobacz także

Łotwa
Co zwiedzić na Łotwie?
Łotwa
Plaże na Łotwie
Łotwa
Życie nocne na Łotwie
Łotwa
Parki narodowe Łotwy
Łotwa
Poza szlakiem na Łotwie
©2023 Travelbay.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon