Wilno

4.33       Zobacz opinie (30)

Wilno to najważniejsze, litewskie miasto. I nie tylko dlatego, że pełni funkcję stolicy. Przede wszystkim jest istotnym ośrodkiem edukacyjnym. Wileński Uniwersytet założony został w XVI wieku przez króla Stefana Batorego, co czyni go jedną z najstarszych uczelni na terenie Europy Wschodniej. Oprócz tego, Wilno ma duże znaczenie dla katolików.

Wilno

Wilno, Litwa - © Travelbay

To właśnie tu znajduje się Kaplica Ostrobramska (lub Ostra Brama) do której pielgrzymują wierni nie tylko z Litwy, ale przede wszystkim Polski. Jednak w mieście znaleźć też można ponad 40 innych kościołów. Polacy odnajdą tu też liczne ślady po naszych wielkich rodakach. Wystarczy przespacerować się po cmentarzu na Rossie, gdzie m.in. pochowane zostało serce Józefa Piłsudskiego. Wilno ma też sporo innych, ciekawych zabytków oraz świetnych terenów spacerowych. A zachód słońca podziwiany z Góry Trzykrzyskiej na długo zapada w pamięci. Gdy nastaje noc, liczne knajpki, w szczególności w Republice Zarzecza (artystycznej dzielnicy Wilna) wypełniają się gwarem rozmów i pobrzękiwaniem szklanek.

Dla kogo?

Wilno to idealny cel weekendowego city break’u. Większość jego atrakcji znajduje się w swym bliskim sąsiedztwie, więc można go eksplorować na piechotę. Dlatego będzie też świetną propozycją dla osób, które lubią zwiedzać. Ze względu na studencki klimat, jest tu też sporo przyjemnych, klimatycznych pubów, w których można miło spędzić czas.

Zdjęcia

 • Wilno
 • Wilno
 • Wilno
 • Wilno
 • Wilno
 • Wilno
 • Wilno
 • Wilno
 • Wilno
 • Wilno
 • Wilno
 • Wilno
 • Wilno
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Travelbay™

Stolica Litwy może być dobrym kierunkiem podróży bez względu na porę roku czy pogodę. Jednak późną wiosną i latem będziesz miał najlepsze warunki do spacerów po mieście. A Wilno ma sporo, przyjemnych terenów zielonych oraz klimatycznych uliczek, które najlepiej poznaje się podczas niespiesznych przechadzek.

Wilno
Wilno, Litwa - © Travelbay

Wilno oferuje sporo atrakcji, w szczególności zabytków sakralnych, muzeów oraz punktów widokowych. Większość miejsc będziesz mógł odwiedzić po prostu spacerując po mieście.

Kaplica Ostrobramska

Zwiedzanie Wilna warto rozpocząć od jego największej atrakcji oraz symbolu, czyli Kaplicy Ostrobramskiej. Chyba każdy pamięta słowa Mickiewicza zapisane na kartach “Pana Tadeusza”: "Panno święta, co jasnej bronisz Częstochowy i w Ostrej świecisz Bramie! Ty, co gród zamkowy Nowogródzki ochraniasz z jego wiernym ludem!” Słynący z cudów obraz Matki Bożej spogląda na Wilno z okna, ponad bramą (Aušros vartai), z której w głąb starego miasta prowadzi ul. Aušros Vartų. Sama brama zbudowana została w XVI wieku, jako część murów obronnych. Niegdyś obraz znajdował się w północnej fasadzie. Później jednak dobudowano specjalną galerię, by go chronić.

Wilno
Kaplica Ostrobramska, Wilno, Litwa - © Travelbay

Ratusz w Wilnie

Idąc od bramy w dół ulicy Aušros Vartų dotrzesz do sporego placu otoczonego niskimi kamieniczkami. Na jego płycie wznosi się klasyczny budynek ratusza z kolumnadą zdobiącą główne wejście. Na placu znajduje się również niewielka fontanna.

Wilno
Wilno, Litwa - © Travelbay

Litewskie Muzeum Sztuki

Kierując się dalej ul. Didžioji, pod numerem 4 znajdziesz Litewskie Muzeum Sztuki. Mieści się w późno klasycystycznym pałacu. Oprócz podziwiania litewskich dzieł sztuki od XVI do XIX wieku, będziesz miał okazję przyjrzeć się także niesamowitym, pałacowym wnętrzom.

Wileński Uniwersytet

Uniwersytet Wileński znajduje się w niedużej odległości od głównej osi miasta, czyli ul. Pile. Założony został w XVI wieku przez Stefana Batorego. Zajmuje on sporą część centralnej części miasta. Oprócz budynków uniwersyteckich na terenie kompleksu znajduje się kościół św. Jana Chrzciciela i św. Jana Apostoła i Ewangelisty. Warto do niego zajrzeć, ponieważ znajdują się tu pomniki Mickiewicza, Syrokomli czy Kościuszki. Kościół przez lata był ostoją polskości w Wilnie.

Wilno
Wileński Uniwersytet, Wilno, Litwa - © Travelbay

Katedra w Wilnie

Jedną z najbardziej imponujących świątyń Wilna jest bez wątpienia katedra. Wznosi się na rozległym placu, u podnóża wzgórza z basztą Giedymina, przy końcu ul. Pile. Swą historią sięga XIII wieku, lecz przez kolejne stulecia przechodziła liczne przebudowy. Obecny wygląd katedra zawdzięcza pracom prowadzonym tu w XVIII wieku. Jednak od początku była świadkiem ważnych wydarzeń religijnych i państwowych. To właśnie tu koronowani byli Wielcy Książęta Litewscy. Katedra ma bogate wnętrze, na które składa się aż 11 kaplic! Na szczególną uwagę zasługuje ta poświęcona św. Kazimierzowi, która jest jednym z najlepszych przykładów architektury wczesnego baroku na Litwie. W katedralnych kryptach pochowany jest m.in. Aleksander Jagiellończyk. Podczas wizyty warto także zajrzeć do skarbca, który prezentuje wiele, naprawdę pięknych i cennych przedmiotów.

Wilno
Katedra, Wilno, Litwa - © Travelbay

Muzeum Narodowe

Decydując się na zwiedzanie tego muzeum wygospodaruj kilka godzin. Bowiem Muzeum Narodowe Pałac Władców Wielkiego Księstwa Litewskiego oferuje moc atrakcji. Przede wszystkim dlatego, że znajduje się we wnętrzach Dolnego Zamku. Zwiedzanie podzielone jest na kilka etapów. Najpierw zapoznasz się z wystawą archeologiczną prezentującą etapy rozwoju miasta. Następnie przejdziesz się po odnowionych, zamkowych wnętrzach z licznymi gobelinami, mapami, obrazami czy meblami. Kolejna wystawa poświęcona jest broni, instrumentom muzycznym. Ostatnim miejscem jest nowoczesna przestrzeń wystawiennicza, która gości najróżniejsze wystawy czasowe.

Wieża Giedymina

Wieża Giedymina wznosząca się na Górze Zamkowej ponad Placem Katedralnym również zaliczana jest do symboli Wilna. Wileński zamek stanął w tym miejscu już w XIII wieku. Wtedy był konstrukcją drewnianą. Dwa wieki później przebudowano go z kamienia. Składał się z części górnej (o charakterze obronnym) i dolnej (pełniącej bardziej reprezentatywną funkcję). Obecnie, we wnętrzu wieży działa Muzeum Zamku Górnego z makietami Wilna z czasów średniowiecznych, a także można wejść na najwyższy poziom budowli by spojrzeć na położone u stóp miasto.

Wilno
Wieża Giedymina, Wilno, Litwa - © Travelbay

Republika Zarzecza

Zarzecze (Užupis) to dzielnica Wilna położona na wschód od ścisłego centrum, na prawym brzegu Wilejki. Kiedy przekroczysz główny most tam prowadzący (zwany mostem Užupis) powitają Cię takie znaki, jakbyś właśnie przekraczał granice państwa. Bowiem poniekąd tak jest. Dzielnica ta ogłosiła się Republiką Zarzecza. Posiada swoją flagę, konstytucję (z prawem do lenistwa czy kochania i opieki nad kotem), a nawet armię. Dzielnica przyciąga do siebie artystów, których pracownie rozlokowane są zarówno nad rzeką, jak z budynkach oddalonych od jej brzegów. Panuje tam wyjątkowa atmosfera, a knajpki kuszą alternatywnym klimatem.

Góra Trzykrzyska

Góra Trzykrzyska to jeden z popularniejszych punktów widokowych litewskiej stolicy. Na jej szczycie faktycznie wznoszą się trzy, białe krzyże. Jednak nie ma zgodności względem tego, co tak naprawdę upamiętniają. Jedna z teorii zakłada, że zostały postawione na cześć franciszkanów. Ciała trzech z nich zostały ukrzyżowane i ustawione na tym wzniesieniu. To raczej miejska legenda, ale brzmiąca na tyle ciekawie, że cały czas jest powtarzana. Na Górę Trzykrzyską możesz dostać się od strony rzeki Wilii i znajdującego się tam parkingu, lub idąc wzdłuż brzegi Wilejki i parku Kalnų. Spod pomnika z krzyżami będziesz mógł podziwiać przepiękną i bardzo rozległą panoramę Wilna.

Cmentarz na Rossie

Poza obrębem ścisłego centrum, ale w jego bliskim sąsiedztwie znajduje się cmentarz na Rossie. Założony został w II połowie XVIII wieku, co czyni go najstarszą nekropolią Wilna. Obecnie zajmuje prawie 11 ha powierzchni. Na jego terenie pochowanych zostało wiele, wybitnych postaci ze świata polityki, kultury czy sztuki, tak z Litwy, jak i Polski. Swoje mogiły mają tu m.in. matka Józefa Piłsudskiego, która pochowana jest wraz z sercem swego syna; Ludwik Kondratowicz, Antoni Wiwulski i wielu innych. Rossa jest miejscem wyjątkowym, bowiem obejmuje lekko pagórkowaty teren porośnięty starodrzewiem. Zabytkowe nagrobki i kaplice robią niesamowite wrażenie. To jedno z ciekawszych miejsc na spacer w Wilnie.

Wilno może nie oferuje jakiegoś szalonego życia nocnego, ale jeśli lubisz klimatyczne miejsca, to z pewnością docenisz tamtejsze knajpki i puby. A tych w obrębie starego miasta i jego najbliższych okolic jest całkiem sporo.

Špunka

Jeden z ciekawszych pubów w Republice Zarzecza. Nieco mroczne wnętrza, wypełnione drewnianymi meblami oraz starymi fotografiami. Špunka (Užupio g. 9-1) oferuje doskonały wybór kraftowych piw. Jeśli więc chcesz spróbować lokalnych browarów oraz spotkać z miejscowym kolorytem, będzie doskonałym kierunkiem wieczornego eksplorowania miasta.

Užupio kavinė

Užupio kavinė (Užupio g. 2) to kawiarnia, restauracja i pub w jednym. Jest malowniczo położone nad brzegiem rzeki Wilejki, w Republice Zarzecze. Latem można usiąść przy stolikach ustawionych na zewnątrz i obserwować życie miasta oraz… kajakarzy. Dobry wybór najróżniejszych alkoholi, smaczne dania.

Republic No.4

Republic No.4 (Vilniaus g. 27) to wieczorami jedno z bardziej zatłoczonych miejsc na mapie Wilna. To pub w stylu angielskim, w którym skosztujesz piw z całego świata. Organizowane są tam również wspólne seanse meczów piłkarskich czy innych wydarzeń sportowych.

7 Fridays bar

Na świetną atmosferę możesz też liczyć w 7 Fridays bar (Pilies g. 11). Znajduje się w ścisłym centrum starówki i działa w budynku dawnego, franciszkańskiego klasztoru. Latem możesz zasiąść na zewnątrz, a w chłodniejsze dni zaszyć się w jego klimatycznym wnętrzu. W menu króluje piw oraz mocniejsze alkohole. Bar jest też przestrzenią dla wydarzeń kulturalnych, w tym koncertów.

BIX Baras

Jeśli preferujesz mocniejsze, bardziej rockowe brzmienia, wtedy odwiedź BIX Baras (Etmonų g. 6). Ma trzy poziomy. Na najwyższym możesz zjeść smaczne dania obiadowe. Na środkowym możesz wypić piwko ze znajomymi, zaś na ostatnim czeka Cię zabawa na parkiecie.

Gringo pub

Gringo pub (Vilniaus g. 31) jest miejscem, w którym przede wszystkim imprezują sami mieszkańcy Wilna. Panuje tam świetna atmosfera, można poznać sporo nowych osób, napić się piwa i ogólnie wyluzować.

Zobacz także

Litwa
Co zwiedzić na Litwie?
Litwa
Plaże na Litwie
Litwa
Życie nocne na Litwie
©2023 Travelbay.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon