Utrecht

3.87       Zobacz opinie (15)

Utrecht często nazywany jest małym Amsterdamem. Zdecydowanie bardziej przytulny i mniej zatłoczony niż stolica Holandii spodoba się wszystkim, którzy lubią zwiedzanie w rytmie slow. Miasto poprzecinane jest kanałami wzdłuż których można spacerować na dwóch poziomach – przy ulicy położonej wyżej, bądź deptakiem znajdującym się tuż nad wodą. To rozwiązanie służyło kiedyś kupcom, którzy rozładowali towar z łodzi wprost do nadbrzeżnych składów. Dziś większość ceglanych magazynów została przekształcona w  kameralne knajpki, restauracje i kawiarnie.

utrecht

Utrecht, Holandia - © Travelbay

Na zobaczenie najważniejszych atrakcji wystarczy zaledwie kilka godzin, ale warto zostać tu chwilę dłużej. Relaks na ławce nad kanałem, słynna kanapka z salami, serem i ostrą papryką ze straganu Broodje Mario i wieczorne piwo w jednym z przybrzeżnych ogródków składają się na niepowtarzalną, utrechcką atmosferę.

Dla kogo?

Utrecht spodoba się fanom zwiedzania i wszystkim, którzy szukają typowo holenderskiej architektury w bardziej kameralnym niż amsterdamskie wydaniu.

Zdjęcia

  • Utrecht
  • Utrecht
  • Utrecht
  • Utrecht
  • Utrecht
  • Utrecht
  • Utrecht
  • Utrecht
  • Utrecht
  • Utrecht
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Travelbay™

Utrecht doskonale zwiedza się przez cały rok, ale pośród kanałów najprzyjemniej spaceruje się wiosną i latem, gdy miasto tętni życiem, a każda przybrzeżna kawiarenka i każdy pub wystawia stoliki na zewnątrz. Fani klasycznej muzyki średniowiecznej, renesansowej i barokowej powinni zaplanować wizytę w Utrecht na koniec sierpnia. W tym miesiącu odbywa się tutaj Early Music Festival, w ramach którego w różnych punktach miasta można posłuchać prawie 150 koncertów.

Utrecht najwygodniej zwiedza się pieszo, chociaż warto również wypożyczyć rower i sprawdzić jak jeździ się jednym z najlepiej zaprojektowanych systemów dróg rowerowych w Holandii.

Wieża kościelna

Doskonałym punktem orientacyjnym i miejscem od którego warto zacząć zwiedzanie jest ponad 112 m wolnostojąca wieża Domtoren (wejście tylko z przewodnikiem). Z tarasu widokowego na jej szczycie roztacza się piękna panorama całego Utrechtu.

Katedra św. Marcina

To jej częścią była kiedyś wolnostojąca wieża kościelna. Budowę katedry rozpoczęto w 1254 r., ale w oryginalnym stanie przetrwała zaledwie do 1674 r. Potężna burza i tornado zburzyło środkową nawę kościoła i oddzieliło dzwonnicę od części z ołtarzem. Dziś to dwa oddzielne budynki. Warto również wybrać się na spacer do ogrodu katedralnego.

Najstarszy kanał w mieście

Wybudowany w kształcie łuku częściowo po dawnym zakolu Renu kanał Oudegracht to ikona miasta. Wzdłuż jego brzegów znajdują się najbardziej znane kawiarnie i restauracji Utrechtu. Co sobotę odbywa się tu niewielki, ale niezwykle urozmaicony targ kwiatowy.

Muzeum sprzętów grających

W Muzeum Speelklok znajdziesz wszelkiego rodzaju pozytywki, organy, zegary i katarynki. W trakcie wizyty można zapoznać się z mechanizmem ich działania i zobaczyć jak przebiegają prace renowacyjne w warsztatach. Wspaniała rozrywka także dla najmłodszych (Steenweg 6).

Zamek de Haar

Największy holenderski zamek bardziej przypomina luksusową posiadłości niż trudno dostępną warownię. Jego budowę ukończono w 1912 r. i już wówczas mógł pochwalić się wieloma nowoczesnymi udogodnieniami – windami, centralnym ogrzewaniem (na parę!), a nawet elektrycznością. Wnętrza zamku urządzone z dbałością o najmniejsze szczegóły, a wartość wszystkich eksponatów, które mieści szacuje się nawet na 10 mln Euro. Zamek jest oddalony o niecałe 15 km od centrum miasta. Trasę można pokonać rowerem (ok. 50 min).

W Utrecht znajdziesz sporo typowo studenckich barów i knajp. Najwięcej dzieje się wzdłuż kanału Oudegracht. Warto również wybrać się do słynnego, alternatywnego centrum kultury ACU.

Kafe België

Najlepsze miejsce na piwo w Utrecht. Duży wybór browarów z Belgii, Holandii i Niemiec. Niewielki lokal, zawsze pełen ludzi (Oudegracht 196).

Florin Utrecht

Tradycyjny pub, smaczne jedzenie i zniżki dla studentów w poniedziałki i wtorki. Zawsze tłoczno, zawsze dobra atmosfera. Przez lokalsów uważany za jedną z najlepszych knajp w mieście (Nobelstraat 2).

Café Tilt!

Bardzo popularna knajpa przy Lange Jufferstraat 62. W weekend często muzyka na żywo, albo imprezy prowadzone przez DJ-a. Przyjazna atmosfera, świeże i smaczne jedzenie, dobrze schłodzone piwo. Można też pograć w planszówki.

ACU

Kultowe miejsce na Voorstraat 71, w którym odbywają się nie tylko imprezy i koncerty, ale również pokazy filmów i debaty kulturalno-polityczne. Tu bije alternatywne serce miasta. W trakcie dnia w ACU działa również wegańska restauracja.

EKKO

Doskonałe miejsce na imprezę, wyluzowana atmosfera, dobra muzyka i miła obsługa. Otwarte od czwartku do soboty (Bemuurde Weerd Westzijde 3).

Club Poema

Typowo studencki klub nocny z tanim piwem. Muzyka od tanecznych klasyków, przez popularne disco i pop, aż po techno (Drieharingstraat 22).

Zobacz także

Holandia
Co zwiedzić w Holandii?
Holandia
Plaże w Holandii
Holandia
Życie nocne w Holandii
Holandia
Poza szlakiem w Holandii
©2023 Travelbay.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon