Amsterdam

4.67       Zobacz opinie (54)

Liberalny, imprezowy i trochę niegrzeczny Amsterdam to jedna z najciekawszych i najbardziej zróżnicowanych europejskich stolic. Z jednej strony urzeka siecią splątanych kanałów, kamienicami przypominającymi domki z piernika i ciekawymi muzeami, z drugiej kusi zadymionymi coffee shopami, tętniącymi życiem klubami nocnymi i tajemniczą Dzielnicą Czerwonych Latarni.

amsterdam

Amsterdam, Holandia - © Travelbay

Chociaż to największe holenderskie miasto przez swoich mieszkańców wciąż nazywany jest  „dużą wioską”. Wystarczy na chwilę odpuścić ścisłe centrum, żeby zrozumieć co mają na myśli. Pomiędzy wąskimi, brukowanymi uliczkami mniej popularnych dzielnic czas toczy się jakby wolniej, rowery nie pędzą jak szalone, a w klimatycznych kawiarenkach i barach zawsze znajdzie się wolny stolik.

Dla kogo?

Tolerancyjny Amsterdam to doskonała destynacja dla backpackersów, którzy w kosmopolitycznej i multikulturowej stolicy Holandii poczują się jak w domu. To również doskonały kierunek dla osób, które lubią zwiedzanie i wizyty w nietypowym muzeach.

Zdjęcia

 • Amsterdam
 • Amsterdam
 • Amsterdam
 • Amsterdam
 • Amsterdam
 • Amsterdam
 • Amsterdam
 • Amsterdam
 • Amsterdam
 • Amsterdam
 • Amsterdam
 • Amsterdam
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Travelbay™

Sezon turystyczny trwa w Amsterdamie cały roku. Miesiące najbardziej sprzyjające city-breakom to maj, czerwiec, wrzesień i październik. Największe turystyczne oblężenie stolica Holandii przeżywa w lipcu i w sierpniu, więc jeśli nie lubisz tłoku raczej unikaj przyjazdu latem.

Amsterdam
Amsterdam, Holandia - © Travelbay

Historyczne centrum Amsterdamu można co prawda zwiedzać pieszo, ale najlepiej wczujesz się w klimat miasta wsiadając na rower. Jeśli planujesz korzystać z transportu miejskiego i przepłynąć się jednym z kanałów warto kupić I amsterdam City Card zapewniającą darmowe przejazdy komunikacją i bezpłatne wstępy do wielu muzeów, a także godzinny rejs po jednym z kanałów.

Kanały w Amsterdamie

Nazwą Grachtengordel (co dosłownie oznacza „pas kanałów”) określa się XVII-wieczny system trzech największych kanałów oplatających najstarszą część Amsterdamu. W skład Grachtengordel wchodzą kanały Herengracht, Prinsengracht i Keizersgracht. Pośrodku kanałów znajduje się główny plac Dam, wokół którego wznosi się min. Pałac Królewski, hotel  Krasnopolsky i luksusowy dom towarowy Bijenkorf. Plac Dam to również dobry punkt orientacyjny, od którego warto rozpocząć zwiedzanie miasta.

Amsterdam
Amsterdam, Holandia - © Travelbay

Coffee Shopy w Amsierdamie

Jeden z powodów dla których Amsterdam odwiedza prawie 20 milionów turystów rocznie. Coffee shopy to kawiarnie i bary, w których obok drinków możesz legalnie kupić tzw. „miękkie narkotyki” (poporcjowane w woreczki, w formie skrętów, albo zapiekane w ciastkach i muffinach). Legalnie możesz zamówić do 5 gramów haszyszu albo marihuany, które należy wypalić na miejscu, albo zabrać ze sobą do domu – palenie na ulicy jest zakazane. Podczas zakupów wystarczy wylegitymować się dokumentem potwierdzającym pełnoletniość.

Amsterdam
Amsterdam, Holandia - © Travelbay

Najpopularniejsze kofiki w mieście: Original Dampkring (Handboogstraat 29), Barney’s Coffeeshop (Haarlemmerstraat 102), Green House Centrum (Oudezijds Voorburgwal 191), Amnesia (Herengracht 133), Grey Area (Oude Leliestraat 2), Abraxas (Jonge Roelensteeg 12- 14), Siberie ( Brouwersgracht 11) i The Bulldog (Leidseplein 15).

Dzielnica Czerwonych Latarni

Jeden z symboli miasta i miejsce najtłumniej odwiedzane przez turystów. Słynny Red Light District mieści się w dzielnicy De Wallen. Na spacer pomiędzy podświetlanymi na czerwono witrynami najlepiej wybrać się w towarzystwie przewodnika (w ramach tzw. free walking tours), który nie tylko zdradzi parę sekretów amsterdamskiego sex-businessu, ale zabierze cię również do najlepszych barów w okolicy. Bo musisz wiedzieć, że De Wallen to nie tylko dzielnica prostytutek, ale również klimatyczne kluby i knajpy, w tym tzw. bruin cafés serwujące doskonałe piwo i lokalny jenever – gęsty gin produkowany z melasy z dodatkiem jagód jałowca.

Amsterdam
Red Light District, Amsterdam, Holandia - © Travelbay

Dzielnica Jordaan

Zdecydowanie mniej turystyczna i spokojniejsza niż De Wallen. Wąskie kanały, brukowane uliczki i zróżnicowana architektura czynią ją jedną z najpiękniejszych zakątków miasta. Miejscowi mówią, że to właśnie jest „prawdziwy Amsterdam”. Znajdziesz tu również sporo barów, restauracji (min. Café Thijssen, Café De Blaffende Vis) i ciekawych butików. W każdy poniedziałek na placu przed kościołem Noorderkerk odbywa się popularny targ staroci.

Amsterdam
Amsterdam, Holandia - © Travelbay

Dom Anny Frank

Kamienica, w której ukrywała się przed nazistami Anne Frank. Młodziutka Żydówka wraz z rodzicami, siostrą i przyjaciółmi rodziców spędziła ponad 2 lata w niewielkim pomieszczeniu na zapleczu dawnego zakładu ojca. Jedzenie i najpotrzebniejsze rzeczy dostarczali ukrywającym się zaufani pracownicy firmy. W sierpniu 1944 r. kryjówka  Franków została zdemaskowana i cała rodzina trafiła do obozów koncentracyjnych.

Przez cały pobyt w ukryciu Anne pisała dziennik, który po latach stał się jednym z najbardziej znanych literackich świadectw II wojny światowej. Dziś niewielkie pomieszczenie, w którym dziewczynka pisała pamiętniki udostępnione jest zwiedzającym.

Dom Rembrandta

Dom, w którym Rembrandt mieszkał i pracował w latach 1639-1658. Wystrój wnętrz został wiernie odtworzony na podstawie obrazów samego malarza oraz jego uczniów. W trakcie wizyty można dowiedzieć się jak przygotowuje się farby olejne oraz jak powstają akwaforty, czyli rysunki wykonywane stalową igłą na płycie miedzianej lub cynkowej.

Muzeum van Gogha

Muzeum mieści największa kolekcję dzieł van Gogha na świecie. Możesz tu podziwiać ponad 200 obrazów artysty zarówno z wcześniejszego realistycznego i mrocznego okresu (min. Jedzących kartofle), jak i z czasów, gdy przeprowadził się do Francji i zaczął malować bardziej kolorowe i żywe płótna (np. Pokój w Arles). Oprócz obrazów i rysunków w muzeum znajduje się zbiór korespondencji van Gogha (głównie listy, które pisał do brata), a także rzeczy osobiste mistrza.

Amsterdam
Amsterdam, Holandia - © Travelbay

Muzeum Narodowe Rijksmuseum

Rijksmuseum to ponad 8000 eksponatów rozmieszczonych chronologicznie na trzech piętrach. Kolekcja muzeum obejmuje dzieła malarskie (min. Rembrandta i Vermeera),  grafiki, sztukę użytkową i rękodzieło, w tym dwa ponad dwu metrowe starannie wykonane i ozdobione domki dla lalek należące kiedyś do żon bogatych kupców amsterdamskich.

Amsterdam
Rijksmuseum, Amsterdam, Holandia - © Travelbay

Do Rijksmuseum najlepiej wybrać się rano (bilety warto kupić wcześniej online) i od razu skierować się do sali, w której znajduje się „Nocna Straż Rembrandta. Najsłynniejszy obraz z kolekcji muzeum przyciąga tłumy i w trakcie dnia może być trudno obejrzeć go z bliska.

Scena nocna miasta skupia się przede wszystkim wokół placów Rembrandtplein i Leidesplein. Znajdziesz tu najpopularniejsze kluby i dyskoteki czynne z reguły do samego rana. Oba place dzieli od siebie 15 min spacer, więc w ciągu jednego wieczoru z łatwością można wpaść na imprezy odbywające się na każdym z nich.

Dzielnica Jordan i De Pijp

Knajpy w dzielnicy Jordaan to propozycja dla osób z mniejszym budżetem, które poszukują miejsc częściej odwiedzanych przez lokalsów. Najlepsze kluby LGBT znajdziesz na ulicy Reguliersdwarsstraat.  Z kolei w dzielnicy De Pijp czekają na ciebie najmodniejszych, hipsterskie kawiarnie, restauracje i bary.

Słynny Red Light District to również dobry pomysł na wieczorne wyjście. Można się tu napić dobrego piwa i jenevera, a atmosfera w knajpach i klubach nocnych jest przyjazna i otwarta.

Melkweg

Popularne centrum kulturalne i kultowy klub nocny mieszczący się w dawnym zakładzie mleczarskim. Lokal działa nieprzerwanie od lat ’70-tych. Dziś na Melkweg składają się trzy sale koncertowe, galeria, kino, teatr, bar i kawiarnia. Odbywają się tu największe koncerty (min. U2, The Cure, Foo Fighters, Coldplay), organizowane są wystawy fotograficzne, wydarzenia medialne i filmowe. W weekendy z reguły imprezy z DJ-ami (Lijnbaansgracht 234A).

Sugar factory

Imprezy w rytmie electronic, house i techno. Nieduży klub z dobrym nagłośnieniem. Drinki dość drogie. Dostępna jest wewnętrzna palarnia (Lijnbaansgracht 238).

Paradiso

Klub nocny, sala koncertowa i centrum kulturalne mieszczące się w dawnym kościele na Weteringschans 6-8. Z głośników z reguły leci pop, disco i reggae.

Club NYX

Najlepszy klub LGTB w Amsterdamie. Na trzech poziomach rozbrzmiewa głównie R&B, funky, disco i hip-hop. Przyjazna, wyluzowana atmosfera, otwarci ludzie i dobra zabawa (Reguliersdwarsstraat 42).

The Bulldog Palace

Były posterunek policji na Leidseplein 15 przekształcony w klub (i coffee shop), który z czasem stał się jednym z najpopularniejszych w mieście. W tygodniu odbywają się tu wieczory karaoke, a w piątki i soboty Imprezy z DJ-em.

Bourbon Street

Świetne bluesowe i jazzowe koncerty. Muzyka na żywo również w tygodniu. W niedzielę i wtorki każdy może spróbować swoich sił na scenie (Leidsekruisstraat 6-8).

Cafe Hoppe

Najbardziej holenderski i najstarszy lokal w Amsterdamie. Pięknie zachowany, drewniany bar i bardzo dobre piwo. Typowa bruin café. Bardzo zróżnicowani klienci – zarówno miejscowi jak i turyści. (Spui 18-20).

Bar Oldenhof

Świetne koktajle, fachowi barmani i przytulny wystrój. Idealne miejsce na spokojny wieczór i romantyczną randkę (Elandsgracht 84).

NDSM – Stary Port

Miejscówka, w której kiedyś znajdowała się stocznia. Po jej zamknięciu stworzone bardzo ciekawą przestrzeń miejką. Bardzo hipsterskie miejsce, które spodoba się wszystkim szukającym miejscówek poza szlakiem w Amsterdamie.

Nietypowe muzea w Amsterdamie

Na fanów nietypowych zbiorów i kolekcji w Amsterdamie czekają prawdziwe perełki. Jeśli interesujesz się ludzkim ciałem i anatomią (i masz mocne nerwy) powinieneś wstąpić do Muzeum Vrolika, w którym zgromadzono zachowane w formalinie zdeformowane części ciała i płodów ludzkich. Natomiast w Muzeum Seksu (zdecydowanie ciekawszym od Muzeum Erotyki) zapoznasz się z historią seksu, erotyki i pornografii od czasów starożytnych aż po dzisiejsze. W trakcie wizyty w Muzeum Prostytucji dowiesz się jak wygląda najstarszy zawód świata od podszewki, a w Muzeum Haszyszu, Marihuany i Konopi obejrzysz ekspozycję fajek i poznasz właściwości lecznicze marihuany. Warte odwiedzenia są również Muzeum Heinekena, Muzeum Torebek, Muzeum Fluorescencji (Electric Ladyland) i tzw. Koci Gabinet - miejsce, w którym zgromadzono eksponaty związaną z kotami.

Micropia

Micropia to pierwsze na świecie zoo, w którym obejrzysz najróżniejsze drobnoustroje, bakterie, roztocza i pierwotniaki żyjące wokół (i na) nas. W podświetlonych gablotach znajdują się  mikroorganizmy, które na co dzień nam towarzyszą, a o których istnieniu często nie mamy zupełnie pojęcia. Dostępne jest również urządzenie podobne do skanera, dzięki któremu dowiesz się jakie mikroby kryje twoje własne ciało.

Ulica Nieuwe Spiegelstraat

Najciekawsze i najstarsze antykwariaty w mieście. Must-see dla fanów staroci i antyków. Warto zajrzeć do Thom & Lenny Nelis Antiques, w którym znajduje się min. kolekcję średniowiecznych instrumentów i sporo (trochę przerażających) narzędzi używanych kiedyś w gabinetach dentystycznych. Interesującą kolekcję globusów, teleskopów i przeróżnych przyrządów nawigacyjnych stosowanych w żeglarstwie i astronomii można podziwiać w Staetshuys Antiquairs.

Muzeum - Kościół na poddaszu

Ons’ Lieve Heer op Solder (w dosłownym tłumaczeniu "nasz Umiłowany Pan na poddaszu") to muzeum religijne i XVII-wieczny, tajemny kościół, który powstał w czasach, gdy publiczne odprawianie mszy katolickich było w Amsterdamie zakazane. Zajmuje najwyższe piętro niczym niewyróżniającej się kamienicy przy Oudezijds Voorburgwal 40. Oprócz kościoła w budynku można zwiedzić pięknie odrestaurowaną kuchnię, pokój gościnny, jadalnię i kaplicę poświęconą Matce Boskiej.

Zobacz także

Holandia
Co zwiedzić w Holandii?
Holandia
Plaże w Holandii
Holandia
Życie nocne w Holandii
Holandia
Poza szlakiem w Holandii
©2023 Travelbay.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon