Majorka

4.38       Zobacz opinie (24)

Majorka jest największą i najpopularniejszą wyspą archipelagu Balearów. Wśród Polaków to jeden z najpopularniejszych wakacyjnych kierunków. I nie tylko wśród nich. Można tam spotkać turystów z całego świata. Trudno sobie bowiem wyobrazić bardziej idealne miejsce na wakacje niż Majorka.

Majorka
Majorka, Hiszpania - © Travelbay

Dziewicza natura, symbiotycznie łączy się tam z zabytkową architekturą miast, a to wszystko okala pierścień rajskiego wybrzeża. Jeśli wspomnieć jeszcze o niezapomnianych zabawach do białego rana i długiej liście sportów, które można tam uprawiać, naprawdę trudno się dziwić, że wyspa jest marzeniem wielu.

Dla kogo?

Urokliwe wybrzeże Majorki przyciągnie cię, jeśli lubisz plażować i uprawiasz sporty wodne. A może wolisz aktywność fizyczną na lądzie? Udasz się tam na długie spacery i wyprawy rowerowe. Odkryjesz przy tym niezwykłe bogactwo naturalne Majorki. Jeśli łatwo ulegasz urokom przyrody, wyspa da ci mnóstwo powodów do zachwytu. Nie zawiedziesz się także, gdy będziesz tam szukać ciekawych miejsc do zwiedzania. I wreszcie dobra wiadomość dla nocnych marków. Pełna barów, klubów i dyskotek wyspa dostarczy im niesamowitej zabawy do białego rana.

Baleary

Pozostałe wyspy wchodzące w skład Balearów to Ibiza, Minorka, Formentera i Cabrera. Sprawdź wszystkie zanim podejmiesz decyzję na którą się wybrać.

Zdjęcia

 • Soller Majorka
 • Playa de Alcudia, Majorka
 • Magaluf Majorka
 • La Almudaina Majorka
 • Cala Mesquida, Majorka
 • Cala Agulla
 • Castell de Bellver
 • Majorka
 • Majorka
 • Majorka
 • Majorka
 • Majorka
 • Majorka
 • Majorka
 • Majorka
 • Majorka
 • Majorka
 • Majorka
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Travelbay™

Jeśli na Majorkę jedzie się z zamiarem plażowania i uprawiania sportów wodnych najlepszym czasem na pobyt są miesiące od maja do października. Na ten czas przypada na wyspie sezon turystyczny. Nie jest to dobry moment dla miłośników pieszych wycieczek i przejażdżek rowerowych. Dla tych najprzyjemniejsze warunki panują od marca do maja i jesienią.

Majorka
Torrent de Pareis, Majorka, Hiszpania - © Travelbay

Jak się dostać na Majorkę?

Na Majorkę najszybciej dotrzesz samolotem. Lotnisko znajduje się 8 km od stolicy wyspy Palma de Mallorca. Jest dobrze skomunikowane z centrum miasta liniami autobusowymi. Mniej wygodnym sposobem będzie podróż promem z Barcelony, Walencji lub Deni.

Jak zwiedzać wyspę?

Transport publiczny na Majorce działa bardzo sprawnie, dzięki czemu komunikacją miejską w łatwy sposób dotrzesz do najważniejszych atrakcji stolicy oraz okolicznych miejscowości. Jeśli cenisz sobie niezależność, wypożycz samochód. Tym środkiem transportu uda ci się zwiedzić niemal całą wyspę.

Palma de Mallorca

W 2015 r. The Sunday Times uznał stolicę Majorki za najlepsze miejsce do życia. Miasto zawdzięcza ten zaszczytny tytuł urokliwej starówce, zachwycającym zabytkom i przylegającej do niej plaży. Zdecydowanie jest warte zobaczenia. Na wizytę w nim trzeba poświęcić chociaż jeden dzień. Na bardziej szczegółowe zwiedzanie powinno się przeznaczyć 2-3 dni.

Majorka
Palma de Mallorca, Majorka, Hiszpania - © Travelbay

Katedra La Seu

Katedra La Seu jest jedną z najwspanialszych świątyń gotyckich w Europie. Z zewnątrz imponuje surową monumentalnością, wewnątrz grą świateł, wpadających przez witraże oraz ogromnych rozmiarów rozetę. Misternie wykonana rozeta jest najcenniejszym elementem katedry. Choć warto także zwrócić uwagę także na żelazny baldachim, projektu Antoniego Gaudiego, sarkofagi średniowiecznych władców, ceramiczny mural w absydzie jednej z bocznych naw. Informacji na temat tej niezwykłej świątyni szukaj w Muzeum Katedralnym.

Majorka
Katedra La Seu, Majorka, Hiszpania - © Travelbay

Pałac Królewski La Almudaina

Niedaleko katedry znajduje się Pałac Królewski La Almudaina. To jeden z najstarszych budynków w mieście. Łączy w sobie cechy gotyku ze sztuką muzułmańską. Pałac jest dostępny dla zwiedzających. Podczas wycieczki można zajrzeć do wyposażonych w meble i przystrojonych gobelinami dawnych sal. Otwarte są także kolorowe ogrody S’Hort del Rei.

La Almudaina Majorka
La Almudaina, Majorka, Hiszpania - © Travelbay

Muzeum Majorki

Muzeum Majorki to ponad trzy tysiące lat historii skupionych w jednym miejscu. I to miejscu nie byle jakim, bo w XVI-wiecznym pałacu. Wśród eksponatów dominują znaleziska archeologiczne: mauretańskie wyroby ceramiczne, garncarskie, biżuteria, symbole religijne. Większej takiej kolekcji nie ma na całych Balearach. Jej zróżnicowanie pozwala na poznanie historii miasta i całej wyspy z szerokiej perspektywy.

Es Baluard

W zabytkowych murach z okresu renesansu mieści się nowoczesna galeria sztuki współczesnej Es Baluard. To najbardziej uznana tego typu instytucja na wyspie. Prezentuje dzieła wybitnych, hiszpańskich artystów, jak Picasso, Miró, Barceló.

Es Baluard
Es Baluard, Majorka, Hiszpania - © Travelbay

Pałac March

Prace wybitnych malarzy i rzeźbiarzy XX w. można także zobaczyć w Pałacu March. Odkryty taras wypełniają rzeźby: Rodina, Chillidy, More’a. Z kolei wewnątrz są zgromadzone dzieła hiszpańskich malarzy, z Salvadorem Dali na czele. Warto zwrócić uwagę także na sam budynek galerii. Mieści się on w dawnej rezydencji niewyobrażalnie bogatej rodziny March.

Pałac March Majorka
Pałac March, Majorka, Hiszpania - © Travelbay

Paseo Maritimo

Wzdłuż portu w Palma de Mallorca ciągnie się czterokilometrowa promenada Paseo Maritimo. To odzwierciedlenie elegancji i luksusu. Wzdłuż niej wyrosły bowiem ekskluzywne hotele, najlepsze kluby i restauracje. Miejsce tętni życiem całą dobę. W ciągu dnia warto tam przyjść, aby rzucić okiem na morze i zachwycić się najważniejszymi zabytkami miasta. Wieczorem prędzej czy później trafi się tam w poszukiwaniu zabawy.

Majorka
Majorka, Hiszpania - © Travelbay

La Rambla na Majorce

Jeszcze bardziej malowniczym i efektownym bulwarem jest La Rambla, powstała w miejscu dawnego koryta rzeki. To niezwykle barwna ulica, która swój niesamowity charakter zawdzięcza sprzedawcom kwiatów.  Warto zanurzyć się w labiryncie odchodzących od niej uliczek lub poszukać schodów wiodących do Placa Mayor. To główny plac miasta, pełen sklepów, restauracji i przytulnych knajpek.

La Rambla Majorka
La Rambla, Majorka, Hiszpania - © Travelbay

Pueblo Espanol

To niezwykle ciekawe miejsce jest repliką hiszpańskiej wioski, trzecią tak dużą na świecie. W czasie spaceru jej ulicami, trudno pozbyć się wrażenia, że jest się nie tylko w zupełnie innym miejscu na świecie, ale i czasie. Pueblo Espanol obejmuje bowiem domy i place, reprezentujące różne style architektoniczne, modne na przestrzeni wieków, od arabskiego przez gotycki po renesansowy i barokowy.

Zamek Castell de Bellver

Zamek Bellver leży ok. 3 km od centrum Palma de Mallorca. Charakteryzuje się nietypowym kształtemJego centralną część stanowi okrągły, otwarty dziedziniec, otoczony masywnymi murami. Z nich wyrastają cztery wieże wyznaczające kierunki świata. Zamek jest dostępny dla zwiedzających. Podczas wycieczki zobaczysz m.in. salę tronową, salę uczt, sypialnię. We wnętrzu budowli znajduje się także Miejskie Muzeum Historyczne, które prezentuje historię stolicy Majorki od czasów prehistorycznych.

Castell de Bellver
Castell de Bellver, Majorka, Hiszpania - © Travelbay

Soller

Soller to prawdziwa perełka Majorki. Jego centralnym punktem jest Plac Konstytucji z wartym odwiedzenia kościołem św. Bartłomieja. Świątynia choć XIII-wieczna., stanowi pomieszanie baroku z elementami neogotyku. Opuszczając plac najlepiej wejść w uliczkę Carrer de sa Lluna prowadzącą do Pałacu can Prunera. W jego wnętrzu mieści się Muzeum Sztuki Modernistycznej z ciekawą wystawą ceramicznych artefaktów, obrazów, fotografii oraz dużą kolekcją lalek. Do Soller udaj się z Palma de Mallorca zabytkowym, drewnianym pociągiem. Przejazd potrwa 60 min., a zwiedzanie nie powinno zająć ci więcej niż 3 godziny.

Soller Majorka
Soller, Majorka, Hiszpania - © Travelbay

Deia

Z Soller przejdź drogą Carrer son Canals do urokliwego miasteczka DeiaZawieszone na zboczu góry Es Puig na wysokości 210 m. n.p.m. zachwyca niesamowitą scenerią i iście sielankowym klimatem. Wejdź w ulicę Carrer Reverendo Jeronimo Pons. Zaprowadzi cię do kościoła San Joan Baptista. W XIV-wiecznych murach świątyni mieści się Muzeum Parafialne prezentujące dzieła sztuki sakralnej. A skoro o muzeach mowa warto także odwiedzić Muzeum Archeologiczne. Zebrane tam znaleziska wykopane na terenie miasta, przybliżają jego najdawniejszą historię. Spacer zakończ na kamienisto-żwirowej plaży.

Majorka
Deia, Majorka, Hiszpania - © Travelbay

Pollensa

W Pollensie życie toczy się na Placa Mayor. W niedzielę rozbija się tam targ, a miejscowi zdążają do monumentalnego kościoła Matki Boskiej Anielskiej. To, co w mieście najciekawsze ma właśnie charakter sakralny: wzgórze El Calvaria ze stacjami drogi krzyżowej i świątynią Oratori oraz klasztor Puig de Maria. Mieści się w nim Muzeum Miejskie z kolekcją sztuki gotyckiej i artefaktami kultury talajockiej. Klasztor znajduje się na wzniesieniu, a wejście do niego trwa średnio godzinę. Do wzgórza można także dojechać samochodem. Z parkingu wspinaczka na szczyt zajmuje około 30 minut. 

Majorka
Pollensa, Majorka, Hiszpania - © Travelbay

Nie da się ukryć. Wśród powodów, dla których warto odwiedzić Majorkę, plaże zwykle są wymieniane na pierwszym miejscu. Krystalicznie turkusowe wody, drobny, czysty piasek, skały wdzierające się w morze tworzą idylliczny obrazek. Któż nie chciałby go zobaczyć na własne oczy?

Cala Agulla

Między skalistym wybrzeżem a zielenią lasu rozciąga się 500-metrowe wybrzeże. Cala Agulla przyciąga w sezonie tłumy turystów. Szczególnie dużo jest tam rodzin z dziećmi. Wypoczynek na niej jest bezpieczny. Plaża płytko wchodzi w morze, woda jest krystalicznie czysta, a kąpiących się kontrolują ratownicy. Poza tym są tam bary, toalety, wypożyczalnie leżaków. Doskonałe warunki na plaży potwierdza wielokrotne odznaczenie jej Błękitną Flagą.

Cala Agulla
Cala Agulla, Majorka, Hiszpania - © Travelbay

Cala Mondrago

Samotny dom rybacki, umocowany do skalistego wybrzeża. Taki obrazek można zobaczyć w wielu miejscach na Majorce. Co ciekawe to miejsce istnieje w rzeczywistości. By się o tym przekonać wystarczy pojechać na Cala Mondrago. Uwierzcie, te dwie, otoczone skałami i piniowym lasem zatoki, w które wdziera się lazurowa woda, zrobią na Was jeszcze większe wrażenie.  

Cala Mondrago, Majorka
Cala Mondrago, Majorka, Hiszpania - © Travelbay

Es Trenc

Plaża Es Trenc przypomina nieco plaże Karaibów. Położona w zaciszu drzew sosnowych przyciąga bielą piasku i turkusem wód. Jedną jej część upodobali sobie naturyści. Drugą chętnie odwiedzają rodziny z dziećmi. Niedaleko plaży jest duży, płatny parking, na jej terenie bar plażowy z pysznymi kanapkami.

Es Trenc, Majorka
Es Trenc, Majorka, Hiszpania - © Travelbay

Cala Formentor

Lasy sosnowe, krystaliczna woda, delikatny, biały piasek i widok na góry. Nic dziwnego, że Cala Formentor cieszy się dużą popularnością wśród plażowiczów i amatorów sportów wodnych. Wąska i głęboka na 8 m, nie jest jednak polecana rodzinom z dziećmi. Na plażę można dostać się transportem publicznym, samochodem (przy plaży jest płatny parking) lub łodzią z Portu de Pollensa. Osiem kilometrów od plaży znajduje się półwysep Cap de Formentor, uznawany za najlepszy punkt widokowy na wyspie.

Majorka
Cala Formentor, Majorka, Hiszpania - © Travelbay

Cala Mesquida

To w zasadzie nieduże centrum turystyczne, cieszące się w sezonie dużą popularnością. Malowniczą plażę otaczają pagórki, las piniowy, wydmy i domki letniskowe. Cala Mesquida jest odpowiednia zarówno na leniwy odpoczynek, jak i uprawianie sportów wodnych. W okolicy ciągną się także urokliwe trasy spacerowe.

Cala Mesquida, Majorka
Cala Mesquida, Majorka, Hiszpania - © Travelbay

Cala Millor

Cala Millor w dosłownym tłumaczeniu oznacza najlepsza zatoka. Trudno o lepsze dla niej określenie. Seledyn wody, złoto piasku i potężne góry w tle przyciągają turystów z całej Europy. Cala Millor to najpopularniejszy ośrodek wypoczynkowy na wschodzie Majorki. Na miejscu istnieje możliwość wypożyczenia leżaków i sprzętu wodnego. Wzdłuż pobliskiej promenady ciągną się sklepy i restauracje.

Cala Millor, Majorka
Cala Millor, Majorka, Hiszpania - © Travelbay

Playa de Muro

Playa de Muro obejmuje pięć kilometrów wybrzeża. Biały, delikatny piasek i błękit wody to już stała cecha majorskich plaż. Tym, co jednak wyróżnia plażę de Muro jest ogrom atrakcji. Poza opalaniem się, można tam uprawiać sporty wodne, udać się w rejs statkiem po okolicy czy wybrać się na długi spacer wzdłuż wybrzeża.

Playa de Muro, Majorka
Playa de Muro, Majorka, Hiszpania - © Travelbay

Playa de Alcudia

Zauważyliście, że ta plaża ma słowo cud w swojej nazwie? Rzeczywiście jest fantastyczna. To aż 3,5 km białego piasku i turkusowej wody. Panują tam doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych i wypoczynku z dziećmi. Wzdłuż plaży biegnie promenada, przy której znajdują się sklepy i restauracje.

Playa de Alcudia, Majorka
Playa de Alcudia, Majorka, Hiszpania - © Travelbay

Palma de Mallorca

W stolicy najwięcej pubów i klubów muzycznych jest na Starym Mieście. Wieczorną zabawę najlepiej zacząć w rejonie Placu Mercat. Wpadnij na koktajl i tapas do baru Nicolas, a następnie wyrusz do dzielnicy La Lonja. Tam króluje głównie jazz. Do popularnych miejsc należy Jazz Voyeur Club i klub Blue Jazz. Dobrym miejscem na spotkanie przy koktajlu jest dzielnica Santa Catalina. Jeśli chcesz rozerwać się przy dźwiękach muzyki, udaj się na Paseo Maritimo. Nie przegap legendarnego klubu Tito’s w hollywoodzkim klimacie.

Majorka
 Palma de Majorka, Hiszpania - © Travelbay

Port d’Alcudia

Nie ma to jednak jak zabawa na plaży. W kluby nocne i bary muzyczne obfituje Port d’Alcudia. To jedno z najlepszych miejsc na zabawę na północy wyspy. Muzykę od najlepszych didżejów z całego świata usłyszysz w świetnym klubie Menta.

Majorka
Majorka, Hiszpania - © Travelbay

Magaluf

Z kolei w południowej części Majorki, nocnym życiem tętni kurort Magaluf. Dosyć hałaśliwy, lubiany przez młodych ludzi zasłużył sobie na łatkę imprezowego miejsca. Przy ulicach i na plaży jest mnóstwo barów i klubów, w których można się bawić całą noc. Z niezapomnianych imprez słynie ekskluzywny klub plażowy Nikki Beach, a także Oceans Beach Club i Pirates Beach Club z tańcami w basenie.

Magaluf Majorka
Magaluf, Majorka, Hiszpania - © Travelbay

Jaskinie Coves del Drach

Jaskinie są mniej znaną wizytówką Majorki. Na całej wyspie jest ich aż 400, choć jedynie 5 z nich zostało udostępnionych dla zwiedzających. Najpopularniejsza, Cuevas del Drach (Smocze Jamy) znajduje się niedaleko miasta Porto Cristo. To 2,4 km sieć grot i tuneli, które biegną do dużego, podziemnego jeziora. Odbywa się przy nim krótki koncert muzyki klasycznej. Można też udać w rejs po tym zbiorniku, aby zobaczyć niesamowitu układ stalagmitów i stalaktytów.

Coves del Drach, Majorka
Coves del Drach, Majorka, Hiszpania - © Travelbay

Parc Natural de S'albufera

Między Alcudią a San Picafort rozciąga się największy na Balearach obszar mokradeł. Od morza oddziela go pasmo wydm. Ornitolodzy i miłośnicy przyrody nie szczędzą temu parkowi słów zachwytu. To ciche i spokojne miejsce jest schronieniem dla wielu ciekawych gatunków zwierząt: żab, ptaków, konie Camargue. Przecinają je cztery, dostępne dla zwiedzających trasy spacerowe i rowerowe.

Parc Natural de S'albufera, Majorka
Parc Natural de S'albufera, Majorka, Hiszpania - © Travelbay

Park Narodowy Cabrera

To jedyny park narodowy na Balearach. Znajduje się na wyspie Cabrera, 20 km od brzegów Majorki. Można się stamtąd dostać statkiem, po wcześniejszej rezerwacji miejsca. W parku rządzi dziewicza natura. Wzgórza gęsto porastają krzewy i rośliny endemiczne. Z nich wyłania się zamek, jeden z nielicznych śladów bytności człowieka na tym terenie. Wyspa jest bowiem zamieszkana jedynie przez przedstawicieli świata zwierząt.

Cabrera
Cabrera, Hiszpania - © Travelbay

Jazda na rowerze

Majorka oferuje bogaty wybór tras rowerowych o różnych stopniach trudności. Początkujący znajdą przyjemne, niewymagające trasy w okolicy Playa de Palma oraz Cala Millor. Z kolei najlepszym miejscem na uprawianie kolarstwa górskiego są okolice Portu d’Alcudia oraz górzysty Park Narodowy Llevant. Jeśli planujesz wycieczki rowerowe na Majorce udaj się tam między lutym a majem. 

Majorka rower
Majorka, Hiszpania - © Travelbay

Piesze wycieczki

W ostatnich latach coraz popularniejszą aktywnością na wyspie stają się piesze wycieczki. Na mapie Majorki pojawiają się kolejne, doskonale przystosowane do wędrówek szlaki. Są one idealne zarówno dla początkujących piechurów, jak i doświadczonych amatorów wspinaczek górskich. Malownicze pasmo Serra Tramuntana kusi szczytami, a płaskie tereny zachęcają do długich wędrówek. 

Majorka
Majorka, Hiszpania - © Travelbay

Sporty wodne

Wyspa tak obfita w urokliwe zatoki i rozległe plaże stwarza doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych. Lato jest ciepłe i wielu miejscach można liczyć na przyjemną bryzę.

Majorka aktywnie
Majorka, Hiszpania - © Travelbay

Kajakarstwo

Północne i wschodnie wybrzeże wyspy najlepiej zwiedzać z perspektywy kajaka. W ten sposób można dotrzeć do urokliwych zatoczek, podziwiać klify i jaskinie. W ośrodkach sportowych i na plażach istnieje możliwość wypożyczenia kajaków.

Kajakarstwo Majorka
Kajakarstwo, Majorka, Hiszpania - © Travelbay

Nurkowanie

Południowe i wschodnie wybrzeże Majorki skrywa w sobie niezwykły podwodny świat. By go odkryć wystarczy założyć sprzęt do nurkowania i zanurzyć się w podmorskich głębinach. Można się tam natknąć na wielokolorowe glony, gąbki oraz innych przedstawicieli fauny i flory.

Nurkowanie Majorka
Nurkowanie, Majorka, Hiszpania - © Travelbay

Windsurfing

Majorka to raj dla windsurferów. Na wyspie znajdują się liczne ośrodki szkoleniowe windsurfingu. Najlepszymi miejscami do uprawiania tego sportu są zatoki: Palma i Alcudia. Wiatr wieje tam stale i w odpowiednim nasileniu. Poza tym dobrze surfuje się na: Cala Millor, Cala Formentor i Port de Pollensa.

Windsurfing Majorka
Windsurfing, Majorka, Hiszpania - © Travelbay

Żeglarstwo

Na Majorce znajduje się także wiele szkółek żeglarskich. Łagodna bryza zachęca do morskich wycieczek żaglówkami. Wiatru w żagle najlepiej łapać w Zatoce Palma, Port d'Alcúdia i Port de Pollensa.

Żeglarstwo Majorka
Żeglarstwo, Majorka, Hiszpania - © Travelbay

Zobacz także

Hiszpania
Co zwiedzić w Hiszpanii?
Hiszpania
Najlepsze plaże w Hiszpanii
Hiszpania
Życie nocne w Hiszpanii
Hiszpania
Parki narodowe w Hiszpanii
Hiszpania
Aktywnie w Hiszpanii
Hiszpania
Poza Szlakiem w Hiszpanii
©2023 Travelbay.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon