Madryt

4.34       Zobacz opinie (41)

Madryt jest stolicą i największym, choć wcale nie najpopularniejszym, miastem Hiszpanii. Pod tym względem ustępuje jedynie Barcelonie. Nie ma w nim bowiem plaż, jest za to niesamowita architektura, muzea z cennymi dziełami sztuki i malownicze widoki, które zapewnia wyjątkowe położenia miasta 600 m n.p.m. Jedno jest pewne - o nudzie nie ma mowy zarówno w dzień, jak i w nocy.

madryt

Madryt, Hiszpania - © Travelbay

Dla kogo?

Odwiedź Madryt, jeśli interesujesz się sztuką i architekturą. Czeka cię tam artystyczna uczta w towarzystwie dzieł znanych mistrzów pędzla: Picassa, Goi czy El Greco. A może jesteś fanem piłki nożnej i wiernie kibicujesz Realowi Madryt? Jeśli tak to pewnie już wiesz, gdzie się udać. Wizyta na stadionie dostarczy ci niesamowitych wrażeń. W stolicy Hiszpanii możesz też liczyć na świetne imprezy i klimatyczne wieczory przy drinku.

Zdjęcia

 • Madryt
 • Madryt Templo de Debod
 • Santiago Bernabeu
 • Madryt
 • Madryt
 • Madryt
 • Madryt
 • Madryt
 • Madryt
 • Madryt
 • Madryt
 • Madryt
 • Madryt
 • Madryt
 • Puerta del Sol Madryt
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Travelbay™

Madryckie lata są upalne, temperatury w cieniu sięgają nawet 30 stopni Celsjusza. Jeśli nie masz ochoty ich znosić podczas zwiedzania, zaplanuj wyjazd w kwietniu, maju lub wrześniu.

Madryt
Madryt, Hiszpania - © Travelbay

Jak dojechać?

Najwygodniejszym sposobem dotarcia do Madrytu jest droga lotnicza. Samoloty kursują z kilku polskich miast. Do stolicy Hiszpanii można wyruszyć m.in. z Warszawy, Krakowa, Katowic, Gdańska czy Wrocławia.

Puerta del Sol

Serce Madrytu bije na placu Puerta del Sol, którego nazwa oznacza w dosłownym tłumaczeniu bramę słońca. Plac ma owalny kształt, w którego promieniach znajdują się XVIII-wieczne budynki. To od Puerta del Sol mierzy się w Hiszpanii wszystkie odległości. Punktem centralnym placu jest posąg niedźwiedzia, nawiązujący do herbu Madrytu.

Puerta del Sol Madryt
Puerta del Sol, Madryt, Hiszpania - © Travelbay

Plaza Mayor

Plaza Mayor należy do najbardziej znanych placów w Madrycie. To duża przestrzeń, wokół której znajduje się wiele klimatycznych kawiarni oraz restauracji z lokalnymi specjałami. Plac został wybudowany na planie prostokąta. Jeżeli posiadasz żyłkę kolekcjonera, koniecznie wybierz się tam w niedzielę. Wówczas odbywa się targ, na którym można kupić m.in. stare hiszpańskie czasopisma czy znaczki.

Madryt
Plaza Mayor, Madryt, Hiszpania - © Travelbay

Plaza de Cibeles

W Madrycie znajduje się wiele placów wartych odwiedzenia. Jednym z nich jest Plaza de Cibeles, którego nazwa nawiązuje do stojącej na nim fontanny Fuente de Cibeles. Jej znakiem rozpoznawczym jest posąg Kybele, frygijskiej bogini płodności. Przy placu znajduje się także utrzymany w bizantyjskim stylu Palacio de Comunicaciones oraz neobarokowy Palacio de Linares.

Madryt
Plaza de Cibeles, Madryt, Hiszpania - © Travelbay

Trójkąt muzeów

Trójkątem muzeów nazywa się w Madrycie obszar, na którym znajdują się trzy ważne muzea: dwa narodowe: Reina Sofia i Prado oraz jedno prywatne Thyssen-Bornemisza. Wszystkie położone są przy bulwarze Paseo del Prado. W ich wnętrzach można podziwiać najbardziej znane prace, autorstwa takich artystów jak: Francisco Goya, Pablo Picasso, Claude Monet, Vincent van Gogh, Salvador Dali. Uwaga, zwiedzanie tych muzeów uzależnia, a najbardziej wytrawnym koneserom sztuki może zająć nawet kilka dni.

Madryt
Madryt, Hiszpania - © Travelbay

Descalzas Reales

Descalzas Reales to klasztor klarysek powstały z inicjatywy Joanny Austriackiej. Wizyta w murach tego zabytku jest jak podróż do minionego świata, który od XVI w. stanowi miejsce życia mniszek. We wnętrzach bogactwo malowideł i rzeźb kontrastuje z surowym wykończeniem pomieszczeń. Panuje tam niesamowita atmosfera sprzyjająca wyciszeniu i refleksji.

Madryt Descalzas Reales
Descalzas Reales, Madryt, Hiszpania - © Travelbay

Templo de Debod

Świątynia Templo de Debod liczy aż 2200 lat i jest poświęcona egipskim bóstwom: Amonowi oraz Izydzie. Pojawiła się w Madrycie w dowód wdzięczności Egipcjan za pomoc udzieloną przez Hiszpanów w ratowaniu świątyń. W jej wnętrzu można oglądać kaplice, westybul i makiety budowli. Warto zostać tam do wieczora, aby zobaczyć zachwycający zachód słońca.

Madryt Templo de Debod
Templo de Debod, Madryt, Hiszpania - © Travelbay

Santiago Bernabeu

Obowiązkowy przystanek każdego fana piłki nożnej. Stadion Realu Madryt odkrywa się podczas samodzielnej wycieczki. Zwiedzającym udostępniono m.in. szatnie, trybuny, a także interaktywne muzeum, w którym można zdobyć informacje na temat historii klubu. W Madrycie warto zajrzeć także na mniej znany stadion Vicente Calderon, na którym swoje mecze rozgrywa Atletico.

Santiago Bernabeu
Santiago Bernabeu, Madryt, Hiszpania - © Travelbay

Madryt jest miastem, które nigdy nie śpi. Niezależnie od godziny można się tu napić dobrego wina czy zimnego piwa. Na ulicach znajdują się setki rozmaitych kawiarni, restauracji, pubów i klubów. Imprezowicze często przemieszczają się pomiędzy różnymi miejscami, a w efekcie wiele osób bawi się na ulicach.

Tablao

Miejsce, w którym można obcować z tradycyjną hiszpańską kulturą. W rytmie gitar tancerze wykonują precyzyjne ruchy i zachwycają swoją pasją. Pokaz flamenco jest obowiązkowym punktem podczas wyprawy do Hiszpanii.

Calle Huertas

To właśnie w rejonie Puerta del Sol toczy się życie nocne Madrytu. W okolicy znajduje się wszystko, o czym człowiek tylko zamarzy. Wieczór można rozpocząć od wizyty w pubie albo kawiarni, by następnie przenieść się do klubu, na którego parkiecie będzie się szaleć do białego rana. Na Calle Huertas znajduje się m.in. popularny bar jazzowy Café Populart.

La Latina

Dzielnica Łacińska jest dobrym celem wieczornego wypadu na piwo lub drinka. Panuje tam luźna atmosfera, a wszędzie roi się od młodych ludzi z puszką piwa w dłoni. Przyjemnym miejscem na wieczorny chillout jest Debonair La Latina naprzeciwko Bazyliki św. Franciszka.

Malasaña

W dzielnicy Malasaña życie nocne toczy się bardzo intensywnie. Jest tam hipstersko i można posłuchać muzyki alternatywnej. Na tapas najlepszym miejscem jest El Pez Gordo. Warto też wstąpić do Cafeiny na wieczór w rytmie jazzu.

Park Retiro

Malowniczy park o powierzchni 120 hektarów. Zielone płuco Madrytu znajduje się w samym jego sercu, nie dziwi zatem tak duża liczba odwiedzających go turystów. Ci najchętniej udają się nad staw, który upodobały sobie różne gatunki wodnego ptactwa. W parku znajdują się również dwa pawilony: Palacio de Velázquez oraz Palacio de Cristal.

Madryt
Retiro, Madryt, Hiszpania - © Travelbay

Casa de Campo

Casa de Campo jest dużą przestrzenią rekreacyjną o powierzchni ok. 1700 hektarów. Na jej terenie znajduje się olbrzymi park rozrywki Parque de Atracciones de Madrid. Najmłodszym z pewnością przypadną do gustu karuzele, a nieco starszym park linowy. Można również wybrać się do miejskiego zoo. Wiele osób decyduje się na urządzenie pikniku nad sztucznym jeziorem. Jeżeli chcesz się nieco ochłodzić, możesz wynająć łódkę i ruszyć w krótki rejs.

Casa de Campo Madryt
Casa de Campo, Madryt, Hiszpania - © Travelbay

Real Jardín Botánico

Królewski Ogród Botaniczny umiejscowiony jest w pobliżu Muzeum Prado. Ogród urządzono w stylu neoklasycznym, jedynie jego górnej części nadano styl romantyczny. To miejsce, w którym można podziwiać różnego gatunki roślin z całego świata. Koniecznie trzeba wstąpić do jednej ze szklarni, która została podzielona na strefy klimatyczne.

Madryt
Madryt, Hiszpania - © Travelbay

Teleférico de Madrid

Przejazd kolejką linową stanowi doskonałą okazję do podziwiania wyjątkowej scenerii Madrytu. Można zobaczyć m.in. rzekę Manzanares oraz Pałac Królewski. Trasa kolejki przebiega od Parque del Oeste do Casa De Campo.

Madryt Teleférico
Teleférico, Madryt, Hiszpania - © Travelbay

ZOO Aquarium de Madrid

Ogród zoologiczny w Madrycie jest jednym z niewielu miejsc, w których można podziwiać pandy wielkie oraz koale. Poza nimi żyją tam również majestatyczne lwy morskie i figlarne delfiny. ZOO jest doskonałym miejscem na rodzinny wypad. Maluchy z pewnością oczaruje niesamowity świat zwierząt.

ZOO Aquarium de Madrid
ZOO Aquarium de Madrid, Madryt, Hiszpania - © Travelbay

 

Zobacz także

Hiszpania
Co zwiedzić w Hiszpanii?
Hiszpania
Najlepsze plaże w Hiszpanii
Hiszpania
Życie nocne w Hiszpanii
Hiszpania
Parki narodowe w Hiszpanii
Hiszpania
Aktywnie w Hiszpanii
Hiszpania
Poza Szlakiem w Hiszpanii
©2023 Travelbay.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon