Ushguli

4.63       Zobacz opinie (8)

Ushguli to niewielka wioska, położona wysoko w górach Swanetii u stóp najwyższego szczytu Gruzji, Szchary. Tworzą ją tak naprawdę cztery osady górskie, w których dziś, na stałe, mieszka ok. 200 osób. Wyjątkowość Ushguli polega na tym, że znajduje się na wysokości 2100 m n.p.m. (co czyni go najwyżej położoną stale zamieszkaną osadą w Europie), a tamtejsze wysokogórskie krajobrazy po prostu zwalają z nóg.

Ushguli
Ushguli, Gruzja - © Travelbay

Od Mestii dzieli go dystans niecałych 45 km. Ale jedyna, poprowadzona tam droga bardzo często przez długi czas pozostaje nieprzejezdna. Dzięki temu wioska zachowała swój unikatowy i historyczny charakter. Mieszkańcy żyją tu prosto, utrzymując się głównie z hodowli i upraw. Między stojącymi tu już od wielu wieków domami, można zobaczyć ponad 30 charakterystycznych dla tego regionu wież obronnych z XII wieku. Zachowane zostały w bardzo dobrym stanie, a w jednej z nich znajduje się muzeum etnograficzne

Ushguli
Ushguli, Gruzja - © Travelbay

Kolejnym ważnym zabytkiem jest kościół Lamaria, zbudowany powyżej miejscowości. Dzięki bardzo długiej izolacji zarówno Ushguli, jak i Górna Swanetia, zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UENSCO. Z pewnością ten zakątek Gruzji może być doskonałą bazą wypadową w góry Wysokiego Kaukazu, a także swoistą podróż w czasie.

Dla kogo?

Jeśli cenisz piękno natury oraz niesamowitych górskich krajobrazów, to koniecznie wybierz się w region Swanetii oraz do Ushguli. Docenisz tę część Gruzji, gdy zależy Ci na poznaniu historii tych terenów. Dojazd do wioski nie jest łatwy, ale wytrwali podróżnicy z pewnością zachwycą się niesamowitym klimatem najwyżej położonej osady w Europie.

Zdjęcia

  • Ushguli
  • Ushguli
  • Ushguli
  • Ushguli
  • Ushguli
  • Ushguli
  • Ushguli
  • Ushguli
  • Ushguli
  • Ushguli
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Travelbay™

Zostań Partnerem miejsca

Znasz Ushguli jak nikt inny?
Potrafisz polecić nam miejsca poza szlakiem, oraz gdzie warto zjeść? Zostań partnerem tego miejsca!

Zostań Partnerem miejsca

Polecane hotele

Oto noclegi, które możemy polecić z czystym sumieniem. Polecamy tylko takie hotele, które sami odwiedziliśmy.
Nizharadze's Tower
Wyjątkowy
9.1
Travelbay

Nizharadze's Tower

Ushguli samo w sobie jest niesamowite, a nocleg tutaj był jednym z ciekawszych doświadczeń podczas naszego wyjazdu do Gruzji. Oczywiście nie ma co oczekiwać jakichś luksusów. Jest prosto, ale czysto, ciepło i dzięki wspaniałym gospodarzom, bardzo miło! Łazienka, jak na gruzińskie standardy, była całkiem dobrze ogarnięta, ale trzeba do niej wyjść na zewnątrz. Chętnie jeszcze tu kiedyś wrócę na dłużej. Niesamowite miejsce.
Hotel Tekla
Znakomity
9
Travelbay

Hotel Tekla

Świetne miejsce, aby spędzić w Ushguli i okolicach kilka dni. Zdecydowanie jest tu co robić, a piękne widoki prosto z pokoju chyba nikomu się nie znudzą. Warunki całkiem dobre. Oczywiście standard odbiega od “zwykłych” hoteli. Łazienki są wspólne itp, ale czystość i porządek są zachowane. Bardzo dobre jedzenie na miejscu, choć dość tłuste. Przemiła Pani Gospodyni, która zawsze chętnie podpowie, gdzie można się jeszcze udać. Świetne miejsce.
Maxvshi
Znakomity
8.6
Travelbay

Maxvshi

Bardzo miły pensjonat. Przestronny pokój z prywatną łazienką. Wyposażenie raczej proste, ale w takim miejscu nic więcej do szczęścia nie potrzeba. Miejsce prowadzone jest przez bardzo miłą rodzinę. Co prawda z angielskim jest tu średnio, ale i tak można się spokojnie dogadać. Dobre śniadania, no i przede wszystkim rewelacyjna okolica.
Old Tower Ushguli
Wyjątkowy
9.1
Travelbay

Old Tower Ushguli

Niewielki rodzinny pensjonat. Od samego wejścia przywitała nas niesamowicie miła gospodyni. Pokój był duży i było w nim wszystko, co potrzebne. Kolejna zaleta to przepyszne jedzenie. Zarówno śniadania, jak i dania obiadowe były świetnie przyrządzone. Choć jak na Gruzję to dość drogo, ale warto. Miejsce prowadzone przez ludzi z pasją.
Guest House Qaldea
Fantastyczny
8.4
Travelbay

Guest House Qaldea

Przepięknie położony i bardzo klimatyczny pensjonat. Znajduje się praktycznie na końcu Ushguli, tylko kilka kroków od kościoła Lamaria. Warunki proste, ale można całkiem komfortowo się wyspać. Wspaniali ludziei, którzy prowadzą to miejsce, zawsze chętnie wspomogą przy planowaniu wycieczek, a jak trzeba to i z transportem z/do Mestii. Pyszne śniadania.

Zobacz także

Gruzja
Co warto zobaczyć w Gruzji?
Gruzja
Plaże w Gruzji
Gruzja
Miejsca na imprezę w Gruzji
Gruzja
Natura w Gruzji
Gruzja
Aktywnie w Gruzji
Gruzja
Poza szlakiem w Gruzji
©2023 Travelbay.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon