Ananuri

3.86       Zobacz opinie (7)

Ananuri to średniowieczna twierdza, która jest jedną z głównych atrakcji słynnej Gruzińskiej Drogi Wojennej. Pierwsze umocnienia powstały w tym miejscu już w XIII wieku. Przez lata zamek był przebudowywany i powiększany. Dziś można tu podziwiać imponujące mury obronne, które otaczają m.in. bazylikę pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Ananuri
Ananuri, Gruzja - © Travelbay

Warto odwiedzić jej bogato zdobione wnętrza, w których można zobaczyć imponujące freski. Kolejnym ważnym punktem kompleksu jest siedmiopiętrowa, XVII-wieczna wieża Sheupovari. Dawniej łączyła ona funkcje mieszkalne i obserwacyjne z obronnymi. W obrębie murów znajduje się również mniejsza świątynia, oraz dzwonnica. Twierdza leży na wzgórzu, które z trzech stron oblewają wody ogromnego, sztucznego zbiornika Zhinvali. Z murów rozpościerają się piękne widoki, nie tylko na akwen, ale i otaczające go góry.

Dla kogo?

Jeśli interesuje Cię historia Gruzji oraz wszelkiego rodzaju twierdze, to koniecznie odwiedź zamek Ananuri. Wybierając się do Kazbegi i Cmindy Sameby, zapewne będziesz przejeżdżać Gruzińską Drogą Wojenną.  Wygospodaruj więc choćby pół godziny na przystanek przy Ananuri. Miłośnikom natury z pewnością spodobają się też rozpościerające się z twierdzy widoki.

Zdjęcia

  • Ananuri
  • Ananuri
  • Ananuri
  • Ananuri
  • Ananuri
  • Ananuri
  • Ananuri
  • Ananuri
  • Ananuri
  • Ananuri
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Travelbay™

Zostań Partnerem miejsca

Znasz Ananuri jak nikt inny?
Potrafisz polecić nam miejsca poza szlakiem, oraz gdzie warto zjeść? Zostań partnerem tego miejsca!

Zostań Partnerem miejsca

Polecane hotele

Oto noclegi, które możemy polecić z czystym sumieniem. Polecamy tylko takie hotele, które sami odwiedziliśmy.
Garden Hotel Pasanauri
Wyjątkowy
9.2
Travelbay

Garden Hotel Pasanauri

Niewielki hotel położony przy Gruzińskiej Drodze Wojennej, jakieś 30 min jazdy od twierdzy Ananuri. Leży w niewielkiej, klimatycznej miejscowości. Super miejsce na taki tranzytowy nocleg. Dobre warunki w pokoju, plus ładnie zagospodarowany ogród, w którym wieczorem można było wypić piwko. Przemiła obsługa i super śniadanie. Tuż obok jest też dobrze zaopatrzony sklep.
Laguna Beach Club
Znakomity
8.8
Travelbay

Laguna Beach Club

Świetne miejsce, jeśli ktoś, tak jak my, po konkretnych górskich wojażach, chce odpocząć sobie trochę nad wodą i się zrelaksować. Hotel oczywiście trochę przesadza z tymi czterema gwiazdkami, ale tak czy inaczej warunki są całkiem dobrym poziomie. Bardzo miły właściciel, świetna kuchnia jak wszędzie w Gruzji. Dużą zaletą jest też bardzo przyjemnie ogarnięta plaża z leżakami itp w cenie.
Aragvi valley
Unknown
9.7
Travelbay

Aragvi valley

Świetne miejsce. Komfortowy pokój, w którym było wszystko, co potrzeba. Czysto i schludnie. Największym plusem miejsca są przemili gospodarze, oraz przepiękny ogród. Pogoda sprzyjała, więc rano dostaliśmy śniadanie w malowniczej altance. Świetny klimat, a do dyspozycji jeszcze całkiem przyjemny basen.
Jewelberry Glamping
Znakomity
9
Travelbay

Jewelberry Glamping

To była moja pierwsza styczność z glampingiem i z pewnością nie ostatnia. Super idea dla kogoś, kto szuka ucieczki od miasta. Namioty bardzo fajnie przemyślane i ustawione tak, że oferują dużo prywatności. W środku bardzo wygodne i pomimo dość niskich temperatur wieczorami to czuliśmy się komfortowo. Teren dookoła też jest super urządzony. Miejsce godne polecenia.

Zobacz także

Gruzja
Co warto zobaczyć w Gruzji?
Gruzja
Plaże w Gruzji
Gruzja
Miejsca na imprezę w Gruzji
Gruzja
Natura w Gruzji
Gruzja
Aktywnie w Gruzji
Gruzja
Poza szlakiem w Gruzji
©2023 Travelbay.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon