Korfu

4.04       Zobacz opinie (25)

Korfu uchodzi za najbardziej zieloną grecką wyspę i cieszy się dumnym mianem Królowej Wysp Jońskich. Leży na Morzu Jońskim, przy zachodnim brzegu Grecji i Albanii. Słynie z pięknych krajobrazów, będących połączeniem błękitnego morza, szaro-złotych skał, zielonych wzgórz i ciekawych zabytków. Rozsławia je szczególnie urzekająca miejscowość Paleokastritsa. To prawdziwa perła w koronie całej wyspy, pod której urokiem pozostaje niemal każdy odwiedzający ją turysta.

Korfu

Korfu, Grecja - © Travelbay

Dla kogo?

Korfu jest rajem dla plażowiczów i amatorów sportów wodnych. Duża liczba kurortów z malowniczymi plażami sprawia, że na wyspie nie brakuje możliwości relaksu nad wodą. Na fanów aktywnego wypoczynku czekają ośrodki nurkowe, windsurfingowe i kitesurfingowe. Miłośników natury zachwyca bogactwo naturalne wyspy od gajów oliwnych przez malownicze zatoki po skały i groty. Pobytu na Korfu długo nie zapominają też imprezowicze. Sielankowa atmosfera wyspy nastraja bowiem do zabawy przy dźwiękach muzyki, z alkoholem w dłoni.

Wyspy Jońskie

W skład Wysp Jońskich wchodzą Kefalonia, Korfu, Lefkada, Itaka, Zakhyntos. Oczywiście wysp jest więcej, ale specjalnie dla Was opisaliśmy te najważniejsze.

Zdjęcia

 • Kanał Miłości Korfu
 • Korfu
 • Korfu
 • Korfu
 • Korfu
 • Korfu
 • Korfu
 • Korfu
 • Paleokastritsa
 • Korfu
 • Korfu
 • Korfu
 • Korfu
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Travelbay™

Od listopada do marca na wyspie trwa martwy sezon i sporo atrakcji jest w tym czasie niedostępnych lub zamkniętych. Wyjazd najlepiej zaplanować zatem między majem a październikiem. Sezon plażowy przypada głównie na miesiące od czerwca do sierpnia, choć we wrześniu nagrzana po upalnym lecie woda też jest jeszcze przyjemna. Na samo zwiedzanie miast i ewentualnie wieczorną imprezę odpowiednie będą chłodniejsze miesiące: maj, październik. To też dobry moment na podróż, jeśli chce się zaoszczędzić na wyspie, która nie należy do najtańszych. Ceny noclegów i posiłków w restauracjach w tym czasie będą niższe niż w środku lata.

Korfu
Korfu, Grecja - © Travelbay

Jak dojechać?

Na Korfu najłatwiej dostaniesz się samolotem. Lotnisko znajduje się 3 km od miasta Korfu. Położone w otoczeniu intensywnie niebieskiej wody już samo w sobie jest atrakcją. Inną opcją jest dojazd samochodem do Albanii i stamtąd przesiadka na prom.

Jak zwiedzać Korfu?

Minimalny czas potrzebny na pobieżne zwiedzenie wyspy samochodem wynosi 3 dni. Najlepiej jednak zaplanować na Korfu tygodniowy urlop, by móc nacieszyć się większością czekających tam atrakcji.

Dobrym rozwiązaniem podczas krótkiego pobytu na wyspie jest wykupienie wycieczki objazdowej, podczas której dociera się do najważniejszych miejsc turystycznych. Na popularnych trasach kursują również busy. Dla turystów ceniących sobie niezależność, ciekawą alternatywę stanowi wypożyczenie samochodu lub skuteru. Trzeba mieć jednak świadomość, że samodzielne przemieszczanie się po wyspie tymi środkami transportu wymaga sporego doświadczenia. Drogi, szczególnie wzdłuż wybrzeża są wąskie, strome i często biegną nad urwiskami, a w głębi wyspy są dodatkowo bardzo kręte.

Korfu i jego okolice mogą się poszczycić wieloma ciekawymi zabytkami i muzeami. Najważniejszą częścią stolicy jest Stare Miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Warto poświęcić dzień na zwiedzenie najważniejszych atrakcji historycznych wyspy.

Palaio Frourio

Korfu
Palaio Frourio, Korfu, Grecja - © Travelbay

Twierdza Palaio Frourio dumnie wznosi się na skalistym cyplu, na wschodzie Korfu. U jej wejścia zorganizowano nieduże muzeum ze zbiorem bizantyjskich ikon i mozaik. Koniecznie wejdź na latarnię i zachwyć się malowniczą panoramą okolicy. Zajrzyj także do neoklasycznego kościoła św. Jerzego z XIX w.. Palaio Frourio nie jest dostępne w całości. Na jego zwiedzenie najlepiej przeznaczyć 1-2 h. 

Zobacz na Google Maps

Spianada

Korfu
Spianada, Korfu, Grecja - © Travelbay

Spianada jest jednym z największych placów na Bałkanach. Z powierzchnią 42 tys. m kw. na pewno nie ma sobie równych w Korfu. Łączy Starą Fortecę ze Starym Miastem. Dzieli się na dwie, zielone części. Na jednej z nich często odbywają się treningi i mecze krykieta. Wzdłuż zachodniego brzegu placu znajduje się ciekawy zabytek Liston. Tym mianem określa się zespół architektoniczny wzorowany na paryskich budynkach z arkadami. Stoją one przy deptaku i są centrum życia w Korfu. Mieszkańcy stolicy często spotykają się tam na kawę lub wspólne zakupy.

Zobacz na Google Maps

Muzeum Sztuki Azjatyckiej

Niedaleko Spianady znajduje się Muzeum Sztuki Azjatyckiej, jedno z najciekawszych muzeów w Korfu. Chińska ceramika, jadeitowe rzeźby, zbroje samurajskie i japońskie maski Noh to tylko przykłady eksponatów, które można w tym miejscu podziwiać. Kolejne sale przenoszą zwiedzających do innych krajów i epok, aby ukazać bogactwo azjatyckiej kultury. A to wszystko w zabytkowych wnętrzach Pałacu św. Michała i św. Jerzego z XIX w.

Zobacz na Google Maps

Kościół Agios Spyridon

Korfu Agios Spyridon
Agios Spyridon, Korfu, Grecja - © Travelbay

Korfu obrało za swojego patrona Spirydona, skromnego pasterza z VI w. Podobno czuwa on nad miastem. I chce się w to wierzyć, spoglądając na srebrną trumnę, w której spoczywa ciało świętego. Jego obecność staje się w tym miejscu, kościele św. Spirydona, nad wyraz namacalna. Choćby z tego powodu warto odwiedzić tę niedużą świątynię z XVI w. Obiekt słynie także z przepięknych fresków. Znajdujesz go w obrębie Starego Miasta, przy ul. Agios Spyridonos 32.

Zobacz na Google Maps

Mon Repos Estate

Korfu Mon Repos
Mon Repos, Korfu, Grecja - © Travelbay

Mon Repos Estate to zielony park, będący częścią neoklasycznej rezydencji. Obecnie mieści się w niej Muzeum Paleopolis, przechowujące wiedzę o historii Korfu. Podążając ścieżkami wytyczonymi w parku, dotrzesz do ruin starożytnych zabudowań, w tym doryckiej świątyni. Kompleks jest oddalony o 2 km od miasta Korfu. Na miejsce dojedziesz w 30 minut autobusem ze Spianady.

Zobacz na Google Maps

Pałac Achillion

Korfu Achillion
Achillion, Korfu, Grecja - © Travelbay

Pod koniec XIX w., na wzgórzach ponad skalistym wybrzeżem, stanęła letnia rezydencja cesarzowej Austrii, Elżbiety. Choć wzniesiona w oszczędnym stylu klasycystycznym, uderza przepychem. Otaczający ją ogród wypełniają kopie greckich rzeźb. We wnętrzu szczególny podziw budzi kaplica z kunsztownie wykonanymi obrazami. Do Pałacu Achillion kursują autobusy z oddalonej o 12 km stolicy Korfu. Innym sposobem dotarcia na miejsce jest godzinna, piesza wycieczka, wzdłuż wybrzeża z Benitses lub złapanie taksówki.

Zobacz na Google Maps

Stara Perithia

Korfu Perithia
Perithia, Korfu, Grecja - © Travelbay

Jednym z ciekawszych miejsc na Korfu jest wioska-widmo, Stara Perithia. Została założona w XIV w., u podnóża góry Pantokrator i jest najstarszą wioską na wyspie. Gdy opuścili ją ostatni mieszkańcy, popadła w ruinę. Do dzisiaj zostały w niej jedynie pozostałości domów i kilka kościołów bizantyjskich. Wioska jest owiana aurą tajemniczości i niepokoju. Ożywa nieco wiosną i latem, gdy przyroda kwitnie, a na jej terenie zaczynają działać tawerny.

Zobacz na Google Maps

Monaster Panagia Theotokou w Paleokastritsa

Korfu
Panagia Theotoku, Korfu, Grecja - © Travelbay

Panagia Theotoku to nieduży klasztor, ukryty na szczycie zalesionego wzgórza. Wiedzie do niego wąska, kręta droga otwarta dla ruchu samochodowego, choć przy dobrej kondycji można ją pokonać pieszo. U góry znajduje się nieduży parking, z którego prowadzą kamienne schody do klasztoru. Przejście zajmuje ok. 10 minut i wymaga odpowiedniego obuwia. Na miejscu czekają sale modlitewne oraz muzeum z kolekcją ikon i modlitewników.  Na zakończenie zajrzyj do sklepiku z regionalnymi wyrobami.

Zobacz na Google Maps

Zamek Aniołów

Korfu
Angelokastro, Korfu, Grecja - © Travelbay

Angelokastro jest jednym z najważniejszych zamków w Grecji. Uważany za twierdzę nie do zdobycia, oparł się jedynie zębowi czasu. Do naszych czasów zachowały się mury warowni, niewielki kościół Michała Archanioła, dwie kaplice z malowidłami i tajemnicze doły, służące najprawdopodobniej do tortur. Zamek znajduje się na trudno dostępnym wzgórzu. Droga do niego wije się serpentynami nad przepaścią. Niech żałują jednak ci, którzy nie zdecydowali się na przejażdżkę. Z góry rozciąga się bowiem najpiękniejszy widok w Korfu. 

Zobacz na Google Maps

Korfu oferuje cały przekrój plaż - od tych skrytych w malowniczych zatoczkach, po długie, ciągnące się wzdłuż wybrzeża. A do tego do wyboru: piasek, żwir lub skały. Bez względu na to, jakie plaże preferujesz, to na Korfu na pewno znajdziesz dla siebie odpowiednie miejsce relaksu.

Plaża La Grotta

Korfu La Grotta
La Grotta, Korfu, Grecja - © Travelbay

Paleokastritsa uchodzi za miejsce zjawiskowo piękne. Swoją renomę zawdzięcza niesamowitemu położeniu i...plażom, gdzie biel piasku wraz z błekitem morskiej wody tworzą wymarzoną scenerię. Szczególne wrażenie robi La Grotta, plaża położona między skałami. Śmiałkowie skaczą z nich wprost do wody, dlatego...uwaga na głowy! Na miejscu znajduje się sympatyczny bar, w którym wieczorami odbywają się dyskoteki.

Zobacz na Google Maps

Porto Timoni

Korfu
Timoni, Korfu, Grecja - © Travelbay

Porto Timoni to dwie, sąsiadujące ze sobą plaże przylegające do malowniczych zatok. Bez wątpienia należą do najbardziej urokliwych i dziewiczych plaż na Korfu. Co ciekawe, wcale nie są oblegane przez tłumy turystów. Bo, po pierwsze, dotarcie do nich wymaga przedzierania się wąską i gęsto zarośniętą ścieżką. Trasa rozpoczyna się w Afionas, a jej przejście zajmuje ok. 30 minut. Po drugie, plaża jest kamienista. Pomimo to niektórzy rozkładają karimaty na kamykach i nurkują w krystalicznie czystej wodzie.

Zobacz na Google Maps

Arkoudilas Beach

Korfu Arkoudilas
Arkoudilas, Korfu, Grecja - © Travelbay

Półtora kilometra morskiego wybrzeża tworzy dziewiczą plażę Arkoudilas w Kavos, na południu wyspy. Otoczona zalesionymi wzgórzami, urzeka malowniczą scenerią. Infrastruktura turystyczna nie jest tam rozwinięta, nie licząc leżaków i parasoli, które pojawiają się w sezonie letnim. Dodaje to tylko uroku tej słonecznej i spokojnej plaży. Na Arkoudilas można dotrzeć pieszo lub samochodem żwirową drogą.

Zobacz na Google Maps

Agios Georgios

Korfu Agios Georgios
Agios Georgios, Korfu, Grecja - © Travelbay

Agios Georgios to długa na 3 km piaszczysta plaża, malowniczo położona w sąsiedztwie lasów. Niedaleko wybrzeża kursują katamarany. Na leżakach wygrzewają się spragnieni słońca plażowicze. Nie brakuje również amatorów sportów wodnych. Panują tam bowiem bardzo dobre warunki dla początkujących windsurferów i żeglarzy, a morze chętnie otwiera swoje głębiny przed nurkami. W pobliżu znajdują się bowiem tawerny z greckimi przysmakami.

Zobacz na Google Maps

Logas Beach

Korfu
Loggas, Korfu, Grecja - © Travelbay

Plaża jest pięknie położona u stóp wysokich, złoto-brązowych klifów w wiosce Peroulades. Kąpiel na tej niedużej plaży gwarantuje niesamowite widoki na piaskowe skały i mieniącą się kolorami taflę morza. Warto tam zostać do wieczora. Miejsce słynie bowiem z najpiękniejszych zachodów słońca na Korfu. Widok najlepiej podziwiać z restauracji na klifie.

Zobacz na Google Maps

Agios Stefanos

Korfu Agios Stefanos
Agios Stefanos, Korfu, Grecja - © Travelbay

Agios Stefanos jest rozległą, piaszczystą plażą, otoczoną zielonymi wzgórzami. Jej główna część została świetnie przystosowana do całodziennego wypoczynku. W pobliżu znajdują się bary, restauracje i inne udogodnienia dla turystów. Agios Stefanos szczególnie upodobały sobie rodziny z dziećmi oraz nurkowie i surferzy. Im dalej na północ plaża staje się bardziej dzika, a jej największą atrakcją są kąpiele błotne. Na plażę można dojechać samochodem. I to dosłownie. Parking znajduje się na piachu niedaleko brzegu.

Zobacz na Google Maps

Kamieniste plaże Kassiopi

Kassiopi Korfu
Kassiopi, Korfu, Grecja - © Travelbay

Kto marzy o wygodnym plażowaniu w Kassiopi raczej się zawiedzie. Tamtejsze plaże są kamieniste. Trudno je jednak pominąć podczas pobytu na Korfu, uchodzą bowiem za najbardziej urokliwe. Plaże Batari i Imerolia urzekają, niesamowitymi, mieniącymi się w słońcu kolorami morza w odcieniach błękitu i turkusu. Rozciąga się stamtąd malowniczy krajobraz wybrzeża Albanii. Droga do Kassiopi jest kręta i prowadzi przez górskie zbocza. 

Zobacz na Google Maps

Trudno wyobrazić sobie grecką wyspę pozbawioną bujnego życia nocnego. Korfu nie jest tu wyjątkiem. Jego stolica nigdy nie zasypia. Dobrze bawią się także kurorty, takie jak Ipsos, Kavos, Glyfada, Dassia, Sidari czy Paleokastritsa. Jest tam mnóstwo klubów i dyskotek przy plażach i w centrum miast. Dobra zabawa trwa do białego rana.

Poltechnico

Działający w mieście Korfu bar Poltechnico (Scholemvourgou 39, Kerkira 491) jest z pewnością jednym z lepszych miejsc na drinka. Doskonała lokalizacja, świetny wybór koktajli, przemiła obsługa i rozsądne ceny to przepis na udany wieczór. 

Zobacz na Google Maps

54 Dreamy Nights

To ekskluzywny klub w samym sercu stolicy Korfu (Eth. Antistaseos 54, Kerkira 491). Didżeje gwarantują niezapomnianą zabawę do rana przy dźwiękach hip-hopu czy house. Na miejscu są organizowane koncerty i pokazy taneczne na wysokim poziomie.

Zobacz na Google Maps

Montecristo Club

Dwie przestronne sale do tańczenie, różne gatunki muzyczne, strefa VIP i najlepsi didżeje – jeśli bawić się w Ipsos, to tylko w klubie Montecristo. W sezonie są organizowane imprezy tematyczne, np. taniec w pianie.

Zobacz na Google Maps

Edem Beach Club

W miejscowości Dassia najlepszą zabawę oferuje Edem Beach Club. Każdego wieczora rozbrzmiewa muzyką w wykonaniu didżejów z całego świata. Położony tuż przy plaży pozwala bawić się na piasku w rytmie dźwięków lub wylegiwać na leżaku, popijając drinki. Klub Edem Beach został uznany za jeden z najlepszych barów plażowych w całej Grecji.

Zobacz na Google Maps

Klub Venue

Nie byłoby tak bogatego życia nocnego w Kavos, gdyby nie klub Venue. Najstarszy i najbardziej lubiany lokal cieszy się niesamowitą, imprezową atmosferą. W sezonie oferuje imprezy z dodatkowymi atrakcjami. Zabawa w pianie z kolorach farby? To tylko niektóre z pomysłów, jakie realizują właściciele klubu.

Zobacz na Google Maps

Gaje oliwne i cyprysowe, sady cytrusowe, porosłe zielenią wzgórza - nic dziwnego, że Korfu okrzyknięto “zieloną wyspą”. Do tego koloru trzeba by jednak dodać jeszcze krystaliczny błękit morza, złoto piasku i szarość skał. To płynne połączenie tak wielu barw, oddaje harmonię i bogactwo natury Korfu.  

Przylądek Drastis

Korfu
Drastis, Korfu, Grecja - © Travelbay

Pokryte gdzieniegdzie roślinnością białe skały wdzierają się w błękit morza, tworząc najpiękniejszy krajobraz na Korfu. Przylądek Drastis, bo o nim mowa, znajduje się obok miejscowości Sidari na północy wyspy, 40 km od stolicy Korfu. Najlepiej dojechać tam samochodem, podążając za drogowskazem “Cape Drastis”.  Gdy morze jest spokojne warto wejść na półki skalne i stamtąd zachwycać się niesamowitym krajobrazem.

Zobacz na Google Maps

Rejs przez Kanał Miłości

Kanał Miłości Korfu
Kanał Miłości, Korfu, Grecja - © Travelbay

W Sidari jeszcze większym powodzeniem wśród turystów cieszy się Kanał Miłości. Tworzy go wąski przesmyk, przedzierający się przez złote formacje z piaskowca. To popularny, choć bardzo niebezpieczny cel skoków do wody. Każdego roku dochodzi tu do ciężkich wypadków. Dlatego jeśli chcesz spojrzeć na Kanał Miłości z bliska udaj się na jedną z otaczających go skał lub podpłyń w jego okolice motorówką. 

Zobacz na Google Maps

Wspinaczka na górę Pantokrator

Korfu
Pantokrator, Korfu, Grecja - © Travelbay

Sięgający 900 m n.p.m. Pantokrator jest najwyższą górą na Korfu. Na jej czubek dostaniesz się samochodem, jadąc krętą, asfaltową drogą 25 serpentyn z Ano Korakiana do Sokraki. Możesz także udać się na dwugodzinną, pieszą wspinaczkę ze Starej Perithii lub wjechać na szczyt rowerem z miasteczka Roda. Trasa biegnie przez malownicze gaje oliwne i cyprysowe oraz pastwiska dla kóz. U jej końca rozciąga się niesamowity widok na Korfu i wybrzeże Albanii. Na górze warto zwiedzić klasztor Chrystusa Pantokratora.

Zobacz na Google Maps

Groty w Paleokastritsa

Paleokastritsa
Paleokastritsa, Korfu, Grecja - © Travelbay

Jeśli przymiotnik rajski można by stopniować, to Paleokastritsa byłaby najbardziej rajskim miejscem na wyspie. Ta urokliwa miejscowość ulokowała się w sąsiedztwie pokrytych cyprysami zielonych wzgórz, spokojnych zatoczek, malowniczych plaż i wpadających w morze grot. Ciekawą spojrzenie na to miejsce daje rejs po mieniącej się kolorami wodzie w zatokach i wśród grot. Widoki zapierają dech w piersiach.

Zobacz na Google Maps

Rejs na wyspę Vidos

Korfu Vidos Island
Vidos Island, Korfu, Grecja - © Travelbay

Wyspa Vidos jest oazą spokoju i ostoją dziewiczej natury. Na jej terenie znajduje się rezerwat dzikich zwierząt, kolonie ptactwa i urokliwe plaże. Znajdziesz tam także pozostałości po dawnym więzieniu i mauzoleum poświęcone serbskim żołnierzom. Wyspa Vidos znajduje się 800 m od Starego Portu w Korfu. Ze stolicy i kurortów na wschodnim wybrzeżu są organizowane rejsy.

Zobacz na Google Maps

Jezioro Korission

Korfu
Korission, Korfu, Grecja - © Travelbay

Jezioro Korission znajduje się na południu Korfu, tuż przy brzegu wyspy. Pomimo że jest sztucznym tworem, stanowi królestwo natury, niedotkniętej komercją i turystyczną infrastrukturą. Słynie z obecności przedstawicieli różnych gatunków ptactwa. Zachwyt turystów wzbudzają przede wszystkim dostojne, różowe flamingi. Jeśli myślisz o plażowaniu, udaj się raczej na pobliską plażę Halikouna. Dojazd samochodem nad jezioro jest możliwy, ale utrudniony przez zły stan dróg.

Zobacz na Google Maps

Safari nurkowe

A gdyby tak zgłębić podwodny świat Korfu? Morze Jońskie skrywa w sobie prawdziwe tajemnice, których poznanie jest fantastyczną przygodą. Decydując się na zejście pod wodę, trzeba być przygotowanym na odkrycie starych wraków, pięknych raf i mrocznych jaskiń. Podmorskie Korfu jest prawdziwą gratką dla miłośników nurkowania. Centra nurkowe rozlokowane są w różnych częściach wyspy. Jedne z popularniejszych znajdziesz w Paleokastritsie.

Zabawa w Aqualandii

Aqualandia, jeden z najlepszych parków wodnych w Grecji, gwarantuje doskonałą zabawę dla całej rodziny. Są tam ogromne zjeżdżalnie, baseny i inne wodne atrakcje. Cieszą one szczególnie dzieci, dla których dodatkowo przygotowano specjalne strefy zabaw. Na terenie parku wodnego w Agios Ioannis znajdują się sklepy, restauracje i parking. Ośrodek jest otwarty w sezonie letnim. 

Zobacz na Google Maps

Zobacz także

Grecja
Co zwiedzić w Grecji?
Grecja
Najlepsze plaże Grecji
Grecja
Życie nocne w Grecji
Grecja
Cuda natury w Grecji
Grecja
Aktywnie w Grecji
Grecja
Poza szlakiem w Grecji
©2023 Travelbay.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon