Elafonisi

4.36       Zobacz opinie (14)

Elafonisi to maleńka wyspa na południowo-zachodnim krańcu Krety, połączona z lądem malowniczą laguną. Tę samą nazwę nosi leżąca przy niej urokliwa plaża zaliczana do najpiękniejszych nie tylko na Krecie, ale i w całej Europie. Jej charakterystycznym elementem jest różowy piasek.

Elafonisi
Elafonisi, Grecja - © Travelbay

Legenda głosi, że miała go tak zabarwić krew zamordowanych przez Turków kobiet i dzieci. Rzeczywiste wytłumaczenie jego barwy nie jest jednak tak drastyczne. Odcień różu przydały piaskowi wmieszane w niego muszelki. To w zestawieniu z intensywnie turkusową wodą usianą gdzieniegdzie pojedynczymi skałami robi niesamowite wrażenie. Elafonisi śmiało może konkurować z Laguną Balos o miano najpiękniejszej. Której należy się palma pierwszeństwa? Najlepiej ocenić to samodzielnie, odwiedzając obie te plaże. To jedne z napiękniejszych plaż w Grecji.

Dla kogo?

Na plaży poza miękkim piaskiem i czystą wodą liczą się dla ciebie piękne widoki? Na Elafonisi zaniemówisz z wrażenia. Możesz się tam udać z dziećmi. Płytkie dno i delikatne fale zagwarantują im spokojną, bezpieczną zabawę.

Wyspa Kreta

Z racji na swoje rozmiary, podzieliliśmy Kretę na kilka mniejszych części. Opisy każdej z nich znajdziesz, gdy odwiedzisz Rethymno, Chania, Laguna Balos, Elafonisi, Heraklion, Matala.

Zdjęcia

 • Elafonisi
 • Topolia
 • Elafonisi
 • Elafonisi
 • Elafonisi
 • Elafonisi
 • Elafonisi
 • Elafonisi
 • Elafonisi
 • Elafonisi
 • Elafonisi
 • Elafonisi
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Travelbay™

W sezonie na Elafonisi plażują każdego dnia setki turystów. Najlepiej udać się tam w godzinach popołudniowych, gdy parking opuszczają ostatnie autokary wycieczkowe lub poza sezonem, np. w kwietniu lub październiku.

Elafonisi
Elafonisi, Grecja - © Travelbay

Jak dojechać?

Na Elafonisi można dojechać autokarem w ramach wycieczki fakultatywnej. Wygodniejszym sposobem jest jednak samodzielna podróż samochodem. Słynną lagunę dzieli ok. 70 km od Chanii, a 40 km od Kissamos. Do wyboru są dwie drogi: krótsza, biegnąca przez ciekawe atrakcje w głębi lądu lub dłuższa i bardziej malownicza wzdłuż wybrzeża.

Plaża w Elafonisi

Elafonisi
Elafonisi, Grecja - © Travelbay

Jedna z najbardziej idyllicznych plaż całej Grecji, która przywodzi na myśl Karaiby. Różowy piasek, woda po kolana, krystalicznie czysta. Jest ona na tyle pojemna, że nawet jeśli przyjedziesz za późno to i tak załapiesz się na swój leżak (7 euro za dzień). Warto tutaj zostać na noc, bo plaża w Elafonisi jest równie magiczna po zachodzie Słońca. I następnego dnia masz pewność, że nie będzie tłumów. Przynajmniej do południa.

Wąwóz Topolia

Topolia
Topolia, Grecja - © Travelbay

Na trasie do Elafonisi, 27 km od plaży, znajduje się wąwóz Topolia – potężne dzieło natury o długości 1,5 km. Tworzą go wysokie na 300 m skalne ściany, u stóp których płynie rzeka Tyflos. Groty w skałach, dziko rosnące rośliny, krzewy i drzewa oliwne nadają wąwozowi dziewiczy charakter. Wzdłuż niego ciągnie się droga – szykuj się na niezapomniane przeżycia w czasie przejazdu.

Jaskinia Agia Sophia

Wąwóz Topolia wieńczy prawdziwe arcydzieło – dużych rozmiarów jaskinia ozdobiona zjawiskowymi stalagmitami i stalaktytami. Niektóre z nich osiągają nawet 5 m wysokości.

Kościół ze Złotym Stopniem

Elafonisi
Chrisoskalitissa, Elafonisi, Grecja - © Travelbay

6 km przed plażą Elafonisi, 500 m od głównej drogi, znajduje się XVII-wieczny kościół Najświętszej Marii Panny ze Złotym Stopniem. Jego atrakcyjność tkwi głównie w położeniu na klifie, nad samym morzem. Skąd intrygująca nazwa kościoła? Legenda mówi, że jeden z 90 stopni schodów prowadzących do świątyni powstał ze złota. Jeśli nie uda ci się go znaleźć, najprawdopodobniej będzie to oznaczało, że masz grzechy na sumieniu. Złoty stopień objawia się bowiem jedynie osobom bezgrzesznym. Na pociechę zostanie ci zachwycający widok na morze.

Zobacz także

Grecja
Co zwiedzić w Grecji?
Grecja
Najlepsze plaże Grecji
Grecja
Życie nocne w Grecji
Grecja
Cuda natury w Grecji
Grecja
Aktywnie w Grecji
Grecja
Poza szlakiem w Grecji
©2023 Travelbay.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon