Ateny

4.09       Zobacz opinie (54)

Udać się do Aten, to jak wsiąść do wehikułu czasu i przenieść się do starożytnego świata, który dał początek europejskiej cywilizacji. Jego duch wciąż nie umarł. Czujemy, jak unosi się nad zastygłymi w dumnych pozach antycznymi zabytkami.

Ateny

Ateny, Grecja - © Travelbay

Zza tego świata wyłania się jednak współczesne oblicze Aten z kawiarniami, klubami, arcydziełami miejskiej sztuki i bogatym życiem nocnym. Dodając do tego zapach Morza Śródziemnego, zieleń wzgórz i złoty piasek plaż, zanurzamy się w mieście, w którym znaki przeszłości i teraźniejszości występują na równych prawach, a natura harmonijnie splata się z kulturą.

Dla kogo?

Ateny cię zachwycą, jeśli pasjonujesz się kulturą, architekturą i historią antycznej Grecji.  Będą dla ciebie dobrym kierunkiem także wtedy, gdy zamarzysz o zwiedzaniu poza turystycznym szlakiem. Nieznane oblicze miasta z pewnością cię zaskoczy. A może zamiast iść tropem zabytków, wolisz opalać się na złotym piasku i wypoczywać wśród natury? W regionie nie brakuje plaż i przyrodniczych perełek. Znajdziesz tam także mnóstwo świetnych miejsc do imprezowania.

Zdjęcia

 • Ateny
 • Ateny
 • Ateny
 • Ateny
 • Ateny
 • Ateny
 • Ateny
 • Ateny
 • Ateny
 • Ateny
 • Ateny
 • Ateny
 • Ateny
 • Ateny
 • Ateny
 • Ateny
 • Ateny
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Travelbay™

Planując wyjazd do Aten, lepiej unikać miesięcy wakacyjnych. Latem w mieście żar leje się z nieba, przez co zwiedzanie może stać się bardzo uciążliwe. Najlepszymi miesiącami na pobyt w stolicy Grecji są: kwiecień, maj i wrzesień. Chyba że planujesz niskobudżetowy wyjazd. Wtedy warto rozważyć miesiące od listopada do marca. Temperatura powietrza jest przyjemna, a ceny hoteli i biletów tańsze. Pamiętaj jednak, że godziny otwarcia najważniejszych atrakcji bywają w tym czasie skrócone.

Jak dojechać?

Do Aten najszybciej dostaniesz się samolotem. Lotnisko znajduje się 35 km od stolicy Grecji. Do centrum miasta dojedziesz stamtąd autobusem, pociągiem lub metrem. Opcją dla wytrwałych jest podróż samochodem. W takim wypadku z Aten można uczynić jeden z przystanków na długiej trasie. Najlepsze drogi prowadzą przez Austrię i Włochy.

Na pobieżne zobaczenie najważniejszych, starożytnych obiektów wystarczy dzień, góra dwa. Są one rozpięte na długości 3,5 km (między Kerameikos a Stadionem Panatenajskim), więc spokojnie można je zwiedzić podczas jednego spaceru. Chcąc jednak włączyć w plan wycieczki muzea, miejsca spoza szlaku, obiekty przyrodnicze i plaże, na pobyt w Atenach należałoby zarezerwować 5-7 dni. 

Ateny
Ateny, Grecja - © Travelbay

Akropol (Acropolis)

Akropol majestatycznie wynosi się ponad Atenami, przypominając o dawnej świetności miasta. To najważniejsza w całym zachodnim świecie pamiątka po starożytnej cywilizacji. I to właśnie od niej najlepiej zacząć zwiedzanie. W sezonie Akropol jest zwykle zatłoczony, dlatego warto udać się tam z samego rana, zanim przy kasie utworzą się długie kolejki, a wzgórze opanują tłumy turystów.

Ateny
Akropol, Ateny, Grecja - © Travelbay

Świątynie Akropolu

W centralnym punkcie Akropolu wznosi się Partenon, największa w całej antycznej Grecji dorycka świątynia z V w. p.n.e. Poświęcony bogini Atenie, patronce miasta, uchodzi za arcydzieło greckiej architektury. Zwróć uwagę na jego misternie rzeźbione tympanony. Poza tym nie przegap świątyni Posejdona i leżącego tuż obok niej Erechtejonu, pięknie ozdobionego kariatydami.

Ateny
Partenon, Ateny, Grecja - © Travelbay

Teatr Dionizosa

Akropol jest cennym świadectwem nie tylko religijności Greków, ale także ich wysoko rozwiniętej kultury. Grecja stała się przecież kolebką europejskiej sztuki teatralnej. Sięgając do jej korzeni, warto zobaczyć teatr Dionizosa z VI w. p.n.e. W starożytności odbywało się w nim poświęcone Dionizosowi wielkie święto - Dionizje. Między innymi w tym czasie swoje sztuki na scenie teatru wystawiali najwięksi, ówcześni dramatopisarze: Ajschylos, Sofokles, Eurypides.

Muzeum Acropolis

Południowym zboczem Akropolu biegnie promenada wprost do Muzeum Acropolis, nowoczesnego budynku, skrywającego skarby sztuki starożytnej. Wizyta tam dopełni zwiedzanie Akropolu. Wśród eksponatów można zobaczyć m.in. posągi, pozostałości po zniszczonej przez Persów poprzedniczce Partenonu oraz oryginalne kariatydy z Erechtejonu.

Świątynia Zeusa Olimpijskiego

Partenon na Akropolu ma w Atenach równego sobie konkurenta. Jest nim największa w całej Grecji świątynia Zeusa (Olimpiejon), której budowa zajęła z przerwami aż 700 lat. Konstrukcja liczyła 104 korynckie kolumny, ale do dzisiaj przetrwało jedynie kilkanaście z nich. Obraz tego, jak świątynia wyglądała w rzeczywistości, należy zatem zostawić wyobraźni. Do Olimpiejonu najlepiej się dostać, po zejściu z Akropolu, przechodząc przez łuk Hadriana.

Starożytna Agora

Agora ateńska jest drugim, najważniejszym zabytkiem historycznym w Atenach. Powstała w VI w.p.n.e., jako centrum ateńskiego życia. Do dzisiaj zachowały się w większości jej ruiny. Dzięki nim udało się zrekonstruować najbardziej reprezentatywny budynek Agory - Stoę Attalosa. To dwupiętrowa konstrukcja, poprzecinana kolumnami w porządku doryckim i jońskim. Obecnie znajduje się w niej Muzeum Agory, które przybliża historię i handlową funkcję tego miejsca. To dobry punkt wyjścia dla dalszego odkrywania zabytków Agory: posągów greckich bogów z brązu i marmuru oraz najlepiej zachowanej w Grecji doryckiej świątyni Hefajstosa.

Ateny
Agora, Ateny, Grecja - © Travelbay

Kerameikos

Kerameikos to popularne miejsce, ale znajdujące się nieco na uboczu najważniejszych pozostałości starożytnego świata. Przez wieki pełniło funkcję ateńskiej nekropolii. Do dzisiaj zachowały się aleje nagrobków, głównie z okresu między VIII a I w. p.n.e., choć pochówki odbywały się tam znacznie wcześniej. Historię tego miejsca przybliża niewielkie, ale bardzo ciekawe muzeum z eksponatami związanymi z obrzędem pogrzebowym w starożytnej Grecji.

Narodowe Muzeum Archeologiczne

Ateny to ogromny skarbiec przeszłości. Można się o tym przekonać wędrując ulicami miasta, ale też odwiedzając Narodowe Muzeum Archeologiczne z siedzibą w dużym, neoklasycznym budynku z XIX w. To najważniejsza w kraju instytucja skupiająca okazałą kolekcję sztuki greckiej od neolitu do czasów rzymskich. Wśród 20 tys. eksponatów znajdują się m.in.: biżuteria, freski, wytwory ceramiczne, rzeźby (w tym słynna Nike z Delos) oraz wyroby złotnicze - dość wspomnieć o złotej masce Agamemnona. Żeby zobaczyć je wszystkie, należy poświęcić kilka godzin.   

Plac Syntagma

Ten centralny plac Aten i jeden z najstarszych w mieście był świadkiem burzliwych w dziejach Grecji wydarzeń. Doprowadziły one do odzyskania przez kraj w I poł. XIX w. niepodległości i uchwalenia konstytucji. To właśnie na cześć tego ostatniego zdarzenia plac wziął swoją nazwę (syntagma oznacza konstytucja). Znajduje się na nim okazały budynek Parlamentu (w okresie wakacyjnym dostępny dla zwiedzających), a u jego stóp Grób Nieznanego Żołnierza. Warto być w tym miejscu w niedzielę o 11:00, kiedy odbywa się uroczysta zmiana warty.

Ogród Narodowy

To jedna z najpiękniejszych, zielonych przestrzeni w całych Atenach. Park, mimo że położony w sercu miasta, za budynkiem Parlamentu, pozwala oderwać się od zgiełku miejskiego życia. Przyjemnie jest chodzić jego alejkami, wsłuchując się w śpiew ptaków. Warto przejść aleją palmową i zajrzeć do bogatego w różne gatunki roślin ogrodu botanicznego. Na terenie parku jest także plac zabaw, sadzawka z żółwiami i mini zoo.

Wzgórze Filopappou

Najlepszy widok na Akropol rozciąga się ze Wzgórza Filopappou. To doskonałe miejsce na zakończenie całodniowego zwiedzania. Najlepiej przyjść tam tuż przed zachodem słońca, żeby zdążyć obejrzeć zachowane na wzgórzu ślady starożytności: więzienie Sokratesa, ruiny świątyni Muz, pozostałości po fortyfikacji i 12-metrowy pomnik Filopapposa, rzymskiego konsula. A później można już tylko delektować się spektakularnym zachodem słońca nad Atenami.

Pasmo Imitos

Góry Pasmo Imitos mogą być ciekawym celem jednodniowej wycieczki w okolice Aten. To malowniczy, pełen zieleni teren, poprzecinany szlakami spacerowymi. Rosną przy nich sosny, drzewa, piniowe, przyprawy. Przy odrobinie szczęścia można zobaczyć fretkę, lisa lub żółwia lądowego, a na pewno da się usłyszeć radosny trel ptaków (jest ich tam aż 112 gatunków). Warto tam zostać do zachodu słońca, który w tym miejscu jest szczególnie spektakularny.

Jezioro Vouliagmeni

Jezioro Vouliagmeni jest ciekawą alternatywą dla ateńskich plaż. Leży w malowniczej scenerii, w otoczeniu skał. Wypełniająca je woda stanowi mieszkankę bogatych w minerały wód termalnych i morskich. To sprawia, że po pierwsze, kąpiel w jeziorze ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie, a po drugie, woda utrzymuje przyjemnie ciepłą temperaturę przez cały rok. Jezioro Vouliagmeni śmiało zasługuje na miano naturalnego Spa, gdzie kąpiel dopełnia zabieg złuszczania naskórka w wykonaniu rybek Garra Rufa.

Śródziemnomorski klimat Grecji może dać się we znaki szczególnie latem, kiedy temperatura powietrza osiąga wysokie wartości. Gdzie szukać wtedy wytchnienia, jak nie na plażach? W okolicy Aten znajduje się kilka miejsc idealnych na ochłodę w upalne dni.

Voula Beach

Voula to najpopularniejsza wśród ateńczyków plaża, łatwo dostępna i położona stosunkowo blisko centrum miasta. Jest tam miejsce na rozłożenie leżaka lub ręcznika czy uprawianie sportów wodnych. Wokół znajduje się sporo kawiarenek i tawern z tradycyjnymi, greckimi potrawami. Wstęp na plażę i wypożyczenie leżaków są płatne.

Astir

Propozycja dla tych, którzy chcieliby pozwolić sobie na odrobinę luksusu. Astir jest bowiem najdroższą i najbardziej ekskluzywną plażą w Atenach. Na letni wypoczynek chętnie wybierają ją biznesmeni i gwiazdy telewizji. Kto odżałuje kilkadziesiąt euro za wstęp, na pewno będzie usatysfakcjonowany wysokim standardem przybrzeżnej infrastruktury.

Wieczorem, gdy starożytne Ateny okrywają się mrokiem, do życia budzi się ich nowoczesne oblicze z tawernami, barami, klubami.

Modne Gazi i Kolonaki

Żywioł zabawy ogarnia wieczorem dzielnicę Gazi. Najgorętszy w całych Atenach rejon przyciąga roztańczonych mieszkańców i turystów. Znajdują się tam liczne puby i kluby muzyczne oraz największa w mieście dyskoteka. Po zmroku tętni życiem także dzielnica Kolonaki. To modne miejsce na spotkanie ze znajomymi i rozruszanie się w rytmie muzyki. Jest tam jednak znacznie drożej niż w Gazi.

Nietypowa Exarchia

Ciekawym miejscem na wieczorny relaks jest Exarchia, nieco ekscentryczna dzielnica, w której lumpeksy, sklepy z płytami, komiksami i alternatywnymi książkami mieszają się z barami i klubami. Ze względu na te ostatnie Exarchia nabiera wyjątkowego charakteru wieczorem. Bary wypełniają studenci oblewający zdany egzamin. Do klubów muzycznych zmierzają miłośnicy greckiego bluesa (rembetika). Na ulice wychodzą muzycy. Dzielnica pulsuje od dźwięków. Dobrze tu przyjść napić się drinka, poruszyć w rytmie bluesa, chłonąc autentyczną atmosferę greckiego życia nocnego.

Ateny
Ateny, Grecja - © Travelbay

Spokojna Plaka

Dla tych, którzy cenią sobie spokojniejszy relaks, dobrym miejscem jest Plaka, historyczna i handlowa dzielnica Aten. Warto pobłądzić jej uliczkami, przysiadając w barze na tradycyjną, grecką ouzo

Trudno, będąc w Atenach nie zobaczyć starożytnych zabytków. Jednak stolica Grecji to nie tylko Akropol czy Agora. Wystarczy zejść z głównego szlaku, aby odkryć miejsca, których próżno szukać w rankingach największych, ateńskich atrakcji.

Pireus

10 km na południe od centrum Aten znajduje się Pireus, przez jednych uważany za odrębne miasto portowe, przez innych za kolejną dzielnicę stolicy Grecji. Najwygodniej dostać się tam metrem. Na obejście najważniejszych miejsc powinny wystarczyć 3 godziny, choć równie dobrze można tam spędzić cały dzień, ani przez chwilę się nie nudząc.

Pireus
Pireus, Grecja - © Travelbay

Centrum miejskiego życia skupia się w głównym porcie. To zindustrializowany obszar, mało atrakcyjny turystycznie. Odwiedzają go głównie osoby udające się w rejs na którąś z greckich wysp.

Zatoka Zea w Pireusie

Znacznie ciekawszym miejscem jest zatoka Zea z tawernami, barami, luksusowymi jachtami u brzegu. Po jej zachodniej stronie znajduje się ciekawe Muzeum Archeologiczne, które prezentuje eksponaty znalezione na terenie Pireusu w czasie wykopalisk. Warto odwiedzić też leżącego niedaleko Muzeum Morskie. Ta największa w kraju instytucja o tym charakterze gromadzi eksponaty związane z morską historią Grecji (modele statków, mapy, amfory, przyrządy żeglarskie). Z zatoką Zea sąsiaduje Mikrolimano, nieduży, urokliwy port, którego wizytówką są luksusowe jachty i świetne tawerny.

Dzielnica Kastella w Pireusie

Na północ od portu Mikrolimano pnie się dzielnica Kastella. Przykuwa uwagę neoklasycystycznymi zabudowaniami. Wśród nich wyróżnia się teatr Veakio z otwartym dachem.

Wioska olimpijska

Wioska Olimpijska to pamiątka po Igrzyskach, które odbyły się w Atenach w 2004 r. Dzisiaj już opuszczona i miejscami zaniedbana, wciąż zachowuje ducha sportu. Wystarczy poruszyć wyobraźnię, zobaczyć jej oczami zapalającego znicz sportowca czy konkurujących ze sobą zawodników. Sport wciąż tam się zresztą uprawia, ale na zdecydowanie mniejszą skalę. Na stadionie odbywają się mecze. W basenie i na siłowniach są organizowane zajęcia. Powstało także centrum handlowe w miejscu hali sportowej.   

Street Art

Zniszczone, obdrapane budynki w Metaxourgeio i krążące na temat tej dzielnicy niepochlebne opinie nie zachęcają do wizyty w tym miejscu. Ateńczycy wolą się tam nie zapuszczać, turyści też rzadko docierają w to miejsce. A szkoda, bo to prawdziwa galeria street-artu, gdzie mury i ściany budynków pokrywają istne arcydzieła sztuki ulicznej. Może jednak warto przełamać stereotypy?

Ateny
Ateny, Grecja - © Travelbay

Anafiotika

Anafiotika jest prawdziwą perłą Aten. I choć leży w pobliżu dwóch najpopularniejszych miejsc w stolicy Grecji (u stóp Akropolu, niedaleko Plaki), skutecznie ukrywa się przed czujnym okiem turystów. Niech żałują Ci, którzy przeoczyli ją na swojej trasie. Przekroczenie jej progu to jak przybicie do brzegów greckiej wyspy. Anafiotika zabudową do złudzenia przypomina bowiem architekturę Wysp Cykladzkich. Od jednej z nich wzięła zresztą swoją nazwę. Wędrówka jej wąskimi uliczkami, wśród niebiesko-białych domków pozwala całkowicie zapomnieć, że jest się w samym sercu Aten.  

Likavitos

Wzniesienie Likavitos jest najwyższym punktem w Atenach, z którego rozciąga się spektakularny widok na całe miasto. Jest tam także kilka ciekawych zabytków, jak nieduża kaplica św. Jerzego, dzwonnica i teatr. Na to wzniesienie można się dostać pieszo, przechodząc przez las sosnowy lub kolejką. W tym drugim przypadku trzeba jednak zapomnieć o widokach - cała trasa przejazdu wiedzie bowiem przez tunel.  

Technopolis

Technopolis to doskonały przykład na to, jak z opuszczonego terenu poprzemysłowego można uczynić ciekawą atrakcję turystyczną. W XIX w. działała w tym miejscu gazownia. Dzisiaj mieści się Muzeum Industrializacji prezentujące dawny wystrój gazowni. Są tam stare maszyny, laboratorium, linia produkcyjna. Odbywają się także projekcje filmów opowiadających o pracy robotników.

Zobacz także

Grecja
Co zwiedzić w Grecji?
Grecja
Najlepsze plaże Grecji
Grecja
Życie nocne w Grecji
Grecja
Cuda natury w Grecji
Grecja
Aktywnie w Grecji
Grecja
Poza szlakiem w Grecji
©2023 Travelbay.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon