Zamki nad Loarą

4.33       Zobacz opinie (18)

Pod koniec średniowiecza i w renesansie środkowa część Doliny Loary całkowicie zmieniła swoje oblicze. Zaczęły pojawiać się na jej terenie okazałe zamki i pałace. Najpierw majestatyczne rezydencje królewskie, do których z czasem dołączyły dwory dla królewskiej, wysokiej rangą świty. Łącznie, na długości 200 km i szerokości 100 km, powstało ich ponad 300.

Zamki nad Loarą

Zamki nad Loarą, Francja - © Travelbay

W całości zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Większość z nich znalazła się w rękach prywatnych właścicieli i została zamknięta dla zwiedzających. Są wśród nich jednak prawdziwe perełki, które otwierają swoje podwoje przed turystami. A raczej tłumami turystów, bo Zamki nad Loarą są jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych we Francji. Zaraz za Wieżą Eiffla w Paryżu.

Dla kogo?

Jeśli żadne miejsce z kategorii must-see nie może ujść Twojej uwadze, koniecznie wybierz się szlakiem niesamowitych Zamków nad Loarą. Ta podróż przeniesie cię w świat średniowiecza i renesansu, stając się żywą i ciekawą lekcją historii.

Zdjęcia

 • Zamki nad Loarą
 • Zamki nad Loarą
 • Zamki nad Loarą
 • Zamki nad Loarą
 • Zamki nad Loarą
 • Zamki nad Loarą
 • Zamki nad Loarą
 • Zamki nad Loarą
 • Zamki nad Loarą
 • Zamki nad Loarą
 • Zamki nad Loarą
 • Zamki nad Loarą
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Travelbay™

Wyjazd do Zamków nad Loarą w sezonie letnim jest dobrą porą na podziwianie nie tylko zamków, ale i otaczających je ogrodów. Ponadto w tym czasie często odbywają się na zamkach dodatkowe atrakcje, jak pokazy iluminacji czy muzyczne przedstawienia. Ta pora ma jednak i swoje wady – na podróż wybierają ją tłumy turystów, a to oznacza długie kolejki przed wejściem do rezydencji. Jeśli chcesz ich uniknąć, udaj się na wycieczkę między listopadem a kwietniem. Weź jednak pod uwagę, że w tym czasie niektóre zamki bywają zamknięte.

Jak dojechać?

Wygodnym sposobem na zwiedzenie Zamków nad Loarą jest wykupienie wycieczki objazdowej z Paryża, która trwa dzień lub 2 dni. To minimalny czas, jaki trzeba poświęcić, aby zobaczyć najważniejsze budowle. Jeśli w podróży cenisz sobie niezależność, zwiedzaj zamki niezależnie, samochodem. Możesz go wypożyczyć na lotnisku w Paryżu lub, lepiej, przyjechać nim bezpośrednio z Polski. Wtedy warto przeznaczyć na wyjazd nawet tydzień.  Wycieczkę możesz zacząć w Blois, a zakończyć w Nantes. Zaproponowane zamki warto zwiedzać w podanej kolejności. Powinno ci to zająć ok. 6 dni.

Blois – Zamki nad Loarą

Stań na dziedzińcu tego imponującego zamku i rozejrzyj się wokół. Będziesz otoczony czteremy skrzydłami, z których każde reprezentuje inny styl architektoniczny: gotyk, włoski renesans, klasycyzm. Twojej uwadze z pewnością nie umkną misternie wykonane, kręte schody zewnętrzne. O ile zewnętrze zachwyci cię wirtuozerią architektonicznego projektu, o tyle środek może przytłoczyć ponurym wystrojem. Zamek w Blois jako pierwszy doczekał się renowacji w XIX w. Jest dobrym punktem wyjścia do zwiedzania pozostałych zamków.

Zamki nad Loarą
Blois, Francja - © Travelbay

Chambord – Zamki nad Loarą

To największa rezydencja na szlaku Zamków Nad Loarą. Imponuje przede wszystkim rozmachem wykonania. 400 komnat, 80 klatek schodowych, 365 kominków – te liczby mówią same za siebie. Zamek, mimo swoich dużych rozmiarów, uderza lekkością. Zawdzięcza to licznym, strzelistym wieżom i delikatnym dekoracjom w stylu włoskiego renesansu. Jego charakterystycznym elementem są nietypowe schody, zbudowane z dwóch spirali, połączonych w taki sposób, że osoby wchodzące nie mają szansy minąć się ze schodzącymi.

Zamki nad Loarą
Chambord, Francja - © Travelbay

Chaumont-sur-Loire – Zamki nad Loarą

Zamek Chaumont-sur-Loire ze swoimi okrągłymi, spiczasto zakończonymi basztami przypomina bajkową budowlę. Jest pięknie położony na skarpie nad rzeką i otoczony dziką naturą. Każdego roku w tym miejscu projektanci ogrodów zamkowych walczą o tytuł najlepszego podczas prestiżowego Festiwalu Ogrodów.

Zamki nad Loarą
Chaumont-sur-Loire, Francja - © Travelbay

Cheverny – Zamki nad Loarą

Aż trudno uwierzyć, że Zamek w Cheverny od momentu swojego powstania w XVII w. wciąż należy do jednego rodu. To dzięki staraniom jego właścicieli cieszy się tytułem najlepiej zachowanej rezydencji nad Loarą. Jest w części udostępniony dla turystów. Wewnątrz można podziwiać bogato urządzone komnaty królewskie: sypialnię, salon, zbrojownię. Wiele z elementów dekoracyjnych i użytkowych zachowało się w stanie oryginalnym, w tym arrasy i meble. Na zewnątrz zamek zachwyca śnieżnobiałą fasadą i popiersiami cesarzy rzymskich od południa.

Zamki nad Loarą
Cheverny, Francja - © Travelbay

Villandry – Zamki nad Loarą

Zamek w Villandry powstał w połowie XV w. w miejscu starożytnej fortecy. Ta królewska rezydencja o mało finezyjnej konstrukcji mogłaby ujść uwadze, gdyby nie otaczające ją niesamowite ogrody. Podzielone na cztery tarasy w stylu renesansowym obejmują łąki i lipy, ogród wodny i ogród uprawny.

Zamki nad Loarą
Villandry, Francja - © Travelbay

Angers – Zamki nad Loarą

Najdalej wysunięty na zachód zamek leży nieco na uboczu głównego szlaku. Znacznie różni się od pozostałych Zamków nad Loarą swoim typowo warownym charakterem. Powstał już w X w., a w kolejnych stuleciach zyskiwał kolejne elementy obronne: mury, fosę. Pełnił różne funkcje od siedziby książąt andegaweńskich przez cytadelę po więzienie. Nie oparł się niszczycielskiemu działaniu II wojny światowej. Do dzisiaj możemy oglądać otaczające go mury, kaplicę królewskę i resztki zabudowań, w których zorganizowano muzeum.

Zamki nad Loarą
Angers, Francja - © Travelbay

Amboise – Zamki nad Loarą

Zamek w Amboise jest jednym z najciekawszych na szlaku Loary. Jak na budowlę obronną przystało, wznosi się majestatycznie na wzgórzu ponad niedużym miastem. Niestety do dzisiaj zachowała się jedynie nieduża część tej imponującej rozmiarem konstrukcji. Reszta została zrównana z ziemią podczas rewolucji francuskiej. Zamek szczególne wrażenie robi wewnątrz udekorowanymi, kamiennymi ścianami. W ostatnich latach swojego życia na zamku przebywał Leonardo da Vinci. Tam zmarł i został pochowany, o czym przypomina pamiątkowa tablica w kaplicy św. Huberta.

Zamki nad Loarą
Amboise, Francja - © Travelbay

Chenonceau – Zamki nad Loarą

Zamek to czy most? – nasuwa się pytanie, gdy z daleka podziwia się rozpiętą ponad rzeką Cher budowlę. Rezydencja swój majestat zawdzięcza siedmiu wpływowym damom, które kolejno nią zarządzały, z tego też powodu bywa nazywana “Zamkiem Dam”. Zwiedzanie rozpocznij od spaceru po roślinnym labiryncie, w którego centrum, jak nagroda, czeka posąg pięknej Wenus. Następnie przejdź do wnętrza zamku, aby zachwycić się bogatymi dekoracjami, w tym flamandzkimi arrasami z XVI w.

Zamki nad Loarą
Chenonceau, Francja - © Travelbay

Azay-le-Rideau – Zamki nad Loarą

Diament w oprawie rzeki Indre – tak poetycko opisał Zamek w Azay-le-Rideau francuski pisarz, Honore de Balzac. Trudno się z nim nie zgodzić, gdy patrzy się na majestatyczną budowlę na wyspie. Zamek składa się z dwóch skrzydeł w kształcie litery L. Elementy dekoracyjne w stylu włoskiego renesansu dodają mu smukłości i delikatności. Zwróćcie uwagę na salamandrę i gronostaj na fasadzie. Przy zamku znajduje się park w stylu angielskim.

Zamki nad Loarą
Azay-le-Rideau, Francja - © Travelbay

Valençay – Zamki nad Loarą

Zamek w Valençay jest okazałą posiadłością na planie czworoboku. Reprezentuje styl włoskiego renesansu z elementami klasycystycznymi. W jego zabytkowych murach znajduje się 100 pomieszczeń. Niektóre z nich zaadaptowano na potrzeby wystawy poświęconej postaci francuskiego polityka Talleyranda. Zamek odegrał dużą rolę dla kultury Francji w czasie II wojny światowej. Niezniszczony zdołał przechować cenne dzieła z Luwru. Wokół rezydencji rozciągają się winnice i piękny park.

Zamki nad Loarą
Valençay, Francja - © Travelbay

Ussé – Zamki nad Loarą

Na skraju lasu, nad rzeką Indre, na podwalinach wcześniejszej budowli obronnej stanęła w XV w. okazała rezydencja. Jeśli byłeś wcześniej w Disneylandzie, być może jej konstrukcja skojarzy ci się z Zamkiem Kopciuszka. Słusznie, bo właśnie Pałac w Usse stał się inspiracją dla Walta Disneya. Pobudził też wyobraźnię francuskiego bajkopisarza Perraulta, który uczynił go domem Śpiącej Królewny. Przed zamkiem rozciąga się uporządkowany ogród, kontrastujący z dzikim lasem.

Zamki nad Loarą
Usse, Francja - © Travelbay

Nantes – Zamki nad Loarą

Ostatnią rezydencją na szlaku Loary jest Zamek Książąt Bretanii w Nantes. Więcej na jego temat przeczytasz w artykule o Nantes.

Zamki nad Loarą
Nantes, Francja - © Travelbay

Zobacz także

Francja
Co zwiedzić we Francji?
Francja
Najlepsze plaże we Francji
Francja
Życie nocne we Francji
Francja
Cuda natury we Francji
Francja
Aktywny wypoczynek we Francji
Francja
Poza szlakiem we Francji
©2023 Travelbay.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon