Paryż

3.80       Zobacz opinie (91)

Paryż. Miasto artystów i zakochanych, otoczone specyficzną, trudną do opisania atmosferą. Dla jednych romantyczne i pełne artyzmu, dla innych przesiąknięte kiczem i banałem. Spór nierozstrzygalny. Paryż albo się kocha albo nienawidzi. Stolica Francji sprawia wrażenie jakby cała, ze swoją jednolitą, kremowobiałą architekturą, była jednym wielkim zabytkiem. Imponuje wielością i wielkością historycznych budowli wzniesionych z dużym rozmachem. Luwr, Łuk Triumfalny, Katedra Notre-Dame - to tylko wybrane miejsca-symbole, bez których nie byłoby Paryża.

Paryż
Paryż, Francja - © Travelbay

Serce Francji, przełamane przez Sekwanę pełne jest urokliwych uliczek z przytulnymi kawiarenkami, księgarniami, ekskluzywnymi butikami. Można by je odkrywać bez końca z poczuciem, że Paryż trzyma w zanadrzu jeszcze mnóstwo nieodkrytych tajemnic...

Dla kogo?

Jeśli lubisz zwiedzać, Paryż jest kierunkiem dla ciebie. Znajdziesz w nim niezwykłe zabytki z pierwszych stron przewodników, ale też ciekawe miejsca spoza turystycznego szlaku. Wśród nich są także parki i ogrody - łącznie ponad 400 terenów zielonych. Lubisz przyrodę? Koniecznie musisz odwiedzić kilka z nich! W Paryżu na pewno nie będziesz narzekał na nudę. W ciągu dnia pochłoną cię architektoniczne perełki i urokliwe parki. Wieczorem wpadniesz w wir nocnego życia.

Zdjęcia

 • Paryż
 • Paryż
 • Kaplica Sainte-Chapelle
 • Paryż
 • Paryż
 • Panteon Paryż
 • Paryż
 • Paryż
 • Paryż
 • Paryż
 • Paryż
 • Paryż
 • Paryż
 • Paryż
 • Paryż
 • Paryż
 • Paryż
 • Paryż
 • Paryż
 • Paryż
 • Paryż
 • Paryż
 • Paryż
 • Paryż
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Travelbay™

Paryż cieszy się największą popularnością latem. W sierpniu Francuzi opuszczają miasto i udają się na urlopy, a stolicę opanowują turyści. W tym czasie spodziewaj się horrendalnie długich kolejek do atrakcji turystycznych. Druga fala oblężenia następuje zimą. W okresie świąteczno-sylwestrowym miasto nabiera szczególnej magii. Żeby uciec przed tłumami i jednocześnie zaoszczędzić, najlepiej odwiedzić miasto zakochanych wiosną lub wczesną jesienią. Kwiecień, maj, czerwiec, wrzesień pozwolą na przyjemne odkrywanie uroków Paryża.

Paryż
Paryż, Francja - © Travelbay

Jak dojechać do Paryża?

Do Paryża kursują tanie linie lotnicze. Loty odbywają się najczęściej na lotnisko Paris-Beauvais, oddalone o ok. 2h jazdy od Paryża. Można się stamtąd dostać autobusem lub pociągiem ze stacji Paris Beauvais (z lotniska dowozi na nią lotniskowy bus wahadłowy). Największym portem lotniczym Paryża jest lotnisko Charles de Gaulle, położone 23 km od centrum. Kursują stamtąd pociągi RER i autobusy. Na wyjazd zarezerwuj minimum 2-3 dni, optymalnie 5-7.

W Paryżu miejsc must-see jest wiele. Nie sposób przeoczyć ich podczas pierwszej wizyty w stolicy Francji, nawet jeśli nie jest się zagorzałym zwolennikiem podążania turystycznym szlakiem. Cóż, takie zabytki jak Luwr, Katedra Notre-Dame czy wieża Eiffla nie bez powodu cieszą się popularnością…

Wieża Eiffla

Paryż
Wieża Eiffla, Paryż, Francja - © Travelbay

Na szczyt Wieży Eiffla dotrzesz na 2 sposoby. Pierwszy, dla wytrwałych, to wejście schodami na pierwszy i drugi taras widokowy. Są rozmieszczone kolejno na 57 i 115 m wysokości. Łącznie trzeba pokonać 704 stopnie. Inną opcją jest wjazd windą, która zawozi bezpośrednio na drugą kondygnację. Tam czeka już kolejna winda, docierająca na szczyt. Szybka jazda w górę, powiew wiatru szalejącego pod stopami i już się jest na 276 m wysokości. Z góry warto zejść schodami, żeby zatrzymać się na przeszklonym tarasie na I piętrze.

Centrum Pompidou

Centrum Pompidou, Paryż
Centrum Pompidou, Paryż, Francja - © Travelbay

Awangardowe Centrum Pompidou jest poświęcone sztuce współczesnej. Ta przeszklona i opleciona rurami konstrukcja wyróżnia się na tle otaczającej ją zabytkowej zabudowy miasta. Dziennie odwiedza je nawet 25 tys. osób. Turystów przyciąga nietypowa architektura budowli, ale też największa na świecie kolekcja dzieł sztuki nowoczesnej. Skutecznym magnesem jest również świetny widok na Wieżę Eiffla, La Defense, Montmartre, który rozciąga się z tarasu na szczycie.

Łuk Triumfalny

Paryż
Łuk Triumfalny, Paryż, Francja - © Travelbay

Łuk Triumfalny powstał w 1836 r. po 30 latach budowy. Był wzorowany na romańskim Łuku Tytusa i miał upamiętniać wielkie zwycięstwa Napoleona w wojnach. Na jego ścianach wewnętrznych znajdują się tablice z nazwami miejscowości, w których toczono bitwy i nazwiskami generałów poległych w ich trakcie. Szukaj wśród nich Polaków. Nie zdziw się, jeśli nazwiska niektórych z nich będą napisane zgodnie z francuską fonetyką. Warto wejść na szczyt Łuku, skąd rozciąga się widok na Pola Elizejskie i gwiaździście rozchodzące się ulice.

Luwr

Luwr
Luwr, Paryż, Francja - © Travelbay

Szklana piramida przed Luwrem uczyniła go jednym z najbardziej charakterystycznych punktów w Paryżu. W tym dawnym pałacu królewskim mieści się największe w mieście muzeum. Słynie z imponującej kolekcji eksponatów pochodzących z różnych kultur i epok począwszy od starożytności aż po wiek XIX. Łącznie 35 tys. dzieł. Chcąc obejrzeć je wszystkie, trzeba by poświęcić kilka dni. Turysta rzadko kiedy ma na to czas i chęci. Za cel najlepiej postaw sobie dotarcie do Nike z Samotraki i sali ze słynną Moną Lisą, a następnie wybierz najbardziej interesującą cię epokę.

Katedra Notre-Dame

Paryż
Katedra Notre-Dame, Paryż, Francja - © Travelbay

XV-wieczna Katedra Notre-Dame jest wzorcowym dziełem architektury gotyckiej.  Zachwyca fasadą rozpięta między dwiema wieżami z rozetą pośrodku i postaciami gargulców w różnych punktach. Wewnątrz urzeka kolorowymi witrażami i oknami rozetowymi. Warto udać się do skarbca, gdzie przechowywana jest korona cierniowa Jezusa, gwóźdź, którym został przybity do krzyża, a także kawałek samego krzyża. Dla zwiedzających dostępna jest także słynna wieża, z której szczytu rozciąga się zachwycający widok na Paryż.

Kaplica Sainte-Chapelle

Kaplica Sainte-Chapelle
Kaplica Sainte-Chapelle, Paryż, Francja - © Travelbay

W cieniu potężnej katedry Notre-Dame nieśmiało chowa się kaplica Sainte-Chapelle. Choć mniej znana, nie ustępuje swojej sąsiadce pod względem wirtuozerii wykonania. Składa się z dwóch kondygnacji, łagodnie zwieńczonych wysokim sklepieniem. Dolna, przypominająca mroczną kryptę kontrastuje z lekkością i jasnością górnej części. Perełką tej drugiej są smukłe, pnące się do nieba witraże. Przedstawiają sceny z Nowego Testamentu, splecione z politycznym podtekstem.

Bazylika Sacre-Coeur

Paryż
Bazylika Sacre-Coeur, Paryż, Francja - © Travelbay

Romańsko-bizantyjska Bazylika Sacre-Coeur dumnie wznosi się na wzgórzu Montmartre, skąd rozciąga się imponujący widok na Paryż. Najwyższym punktem świątyni jest wieża, w której skrywa się największy dzwon w Paryżu. We wnętrzu kościoła przykuwa uwagę bizantyjska mozaika związana tematycznie z kultem serca Jezusa Chrystusa. Do Bazyliki najlepiej zajrzeć przy okazji spaceru po Montmartre, magicznej dzielnicy pełnej ulicznych artystów, przytulnych kawiarenek, sklepików z pamiątkami, placyków. Na wzgórze można wejść schodami lub wjechać kolejką Funiculaire.

Panteon

Panteon Paryż
Panteon, Paryż, Francja - © Travelbay

Panteon architektonicznie przypomina rzymską świątynię, choć powstał dopiero w 1774 r. jako budowla sakralna poświęcona św. Genowefie. Niedługo cieszył się jednak statusem kościoła. W czasie Rewolucji Francuskiej został przekształcony w miejsce pochówku, a w 1885 całkowicie zdesakralizowany. Spoczywają w nim ciała 73 zasłużonych dla Francji osób: naukowców, pisarzy, polityków. Swoje miejsce ma w nim, jako jedna z dwóch kobiet, Maria Skłodowska-Curie.

Cmentarz Pere Lachaise

Paryż
Pere Lachaise, Paryż, Francja - © Travelbay

Groby innych sławnych postaci znajdują się na cmentarzu Pere Lachaise. To wyjątkowe, zabytkowe miejsce, którego aleje są usiane wieloma, misternie wykonanymi nagrobkami.  Nie będzie przesady w stwierdzeniu, że to prawdziwe dzieła sztuki. Wśród nich warto poszukać grobów: Fryderyka Chopina, Edith Piaf, Moliera. To może nie być łatwym zadaniem. Na cmentarzu spoczywa bowiem ponad 300 tys. osób.

Hotel Inwalidów

Paryż
Les Invalides, Paryż, Francja - © Travelbay

Hotel Inwalidów (Les Invalides) jest ogromnym kompleksem o zachwycającej architekturze, powstałym w XVII w. jako azyl dla inwalidów wojennych. W jednej jego części mieści się Muzeum Broni, przedstawiające historię francuskiej wojskowości. Najczęściej odwiedzane jest jednak mauzoleum Napoleona I. Całość zaprojektowano w taki sposób, aby oddać wielkość zmarłego imperatora. Nad nagrobkiem znajdują się rzeźby przedstawiające alegorie zwycięstwa, a turysta, chcąc zobaczyć sarkofag, musi spojrzeć w dół, kłaniając się Napoleonowi.

Opera Garnier

Paryż
Opera Garnier, Paryż, Francja - © Travelbay

Opera Garnier należy do największych teatrów muzycznych w Europie. Zachwyca bogato zdobioną fasadą z pozłacanymi posągami na kopułach i pełnym przepychu wnętrzem. Po wejściu na widownię nie zapomnij podnieść głowy do góry. Twoim oczom ukaże się niezwykły 8-tonowy żyrandol i wielobarwne (jakby dziecięce) malowidła Chagalla, które kontrastują z eleganckim, czerwono-złotym wystrojem sali. Wrażenie robi też klatka schodowa wyłożona marmurem w 33 rodzajach.

Muzeum d’Orsay

Paryż
Muzeum d’Orsay, Paryż, Francja - © Travelbay

W latach 80. XX w. w miejscu dawnego dworca kolejowego przy brzegu Sekwany zorganizowano niesamowite muzeum poświęcone sztuce współczesnej. Może się ono poszczycić największą kolekcją dzieł impresjonistów. Spośród 4000 obrazów, uwagę przykuwają prace, które wyszły spod pędzla Vincenta Van Gogha, Edgara Degasa czy Claude’a Moneta.

Paryż raczej trudno nazwać typową imprezownią. Życie nocne nie ogranicza się w nim bowiem wyłącznie do dyskotek. Jest znacznie bardziej zróżnicowane. Wieczorami odbywają się spektakle teatralne i kabarety, swoje progi otwierają też puby, bary i kluby nocne. Są one rozsiane w różnych punktach miasta.

Moulin Rouge

Moulin Rouge
Moulin Rouge, Paryż, Francja - © Travelbay

Ten mityczny kabaret działa od 1889 r. Znajduje się w dawnym młynie, u stóp wzgórza Montmartre. Na jego deskach występowały m.in. Edith Piaf i Dialida. Moulin Rouge od lat rozpala zmysły szczególnie mężczyzn. Udaj się tam, jeśli chcesz zobaczyć na własne oczy kankana (to właśnie tam narodził się ten taniec).

Showcase

Legendarny klub, ciekawie położony pod mostem Aleksandra III. W murowanych arkadowych wnętrzach rozbrzmiewają rytmy rocka, muzyki house i techno. Bardzo popularne miejsce z niepowtarzalnym klimatem.

Rex Club

Chętnie odwiedzane miejsce przez fanów techno i muzyki elektronicznej. Klub Rex jest jednym z najstarszych w Paryżu. Można w nim usłyszeć repertuar muzyczny od światowej klasy didżejów. Klub znajduje się pod kinem Grand Rex.

Batofar

Batofar jest nietypowo usytuowany na łodzi zwieńczonej latarnią morską. Wieczorami kołysze się w rytm muzyki granej przez najwyższej klasy didżejów. Nie przegap tego miejsca, jeśli lubisz potańczyć i posłuchać muzyki, popijając alkohol. Na łodzi znajduje się sala koncertowa, klub i restauracja. Batofar znajdziesz na przeciwko Biblioteki Francoisa Mitterranda.

Sunset & Sunside Jazz Club

Obowiązkowy punkt dla fanów jazzu. W dwóch salach dają popis najlepsi muzycy jazzowi. Nic dziwnego, że Paryżanie nazywają ten klub świątynią jazzu. Udaj się tam w jeden z wieczorów i przekonaj się o tym osobiście.

Nuba

Marzy ci się chillout w letni, ciepły wieczór w Paryżu? Idź do klubu Nuba, który znajduje się na tarasie hotelu o tej samej nazwie. Spotkasz tam mnóstwo młodych ludzi. Napij się z nimi piwa, rozkołysz w rytmie muzyki na żywo i zagraj w planszówki. Totalny relaks gwarantowany!

Gdyby chcieć codziennie odwiedzić w Paryżu jeden park, rok by nie wystarczył. Jest ich bowiem ponad 400. Wśród nich zarówno duże, pięknie zagospodarowane parki miejskie, jak i małe, urokliwe skwery i ogrody, ukryte między zabytkami.

Ogród Luksemburski

Ogród Luksemburski Paryż
Ogród Luksemburski, Paryż, Francja - © Travelbay

Ogrody Luksemburskie śmiało można nazwać zielonym sercem Paryża. Czas płynie tam spokojnie na spacerach, piknikach, puszczaniu łódek w wielkim basenie. Park powstał w XVII w. i wydaje się, że zachował atmosferę tego okresu. Przejście jego alejami pozwoli odkryć piękne rzeźby i misternie wykonaną Fontannę Medyceuszy. Ogród należy do najpiękniejszych w Paryżu. Jest chętnie odwiedzany przez miejscowych i turystów. Na jego terenie znajduje się pałac, w którym obecnie swoją siedzibę ma senat.

Ogrody Tuileries

Tuileries Paryż
Tuileries, Paryż, Francja - © Travelbay

Niedaleko Luwru znajduje się największy i najstarszy park w Paryżu, Ogród Tuileries. Turystów wita brama z posągami konnymi. Przekraczając ją, przeniesiesz się do uporządkowanej na styl francuski zielonej przestrzeni pełnej fontann, basenów, rzeźb. Przy fontannach znajdują się leżaki. Połóż się na jednym z nich i chłoń spokój tego miejsca. Jeśli masz więcej czasu, wejdź do Muzeum Oranżerii i galerii sztuki współczesnej Jeu de Paume.

Park des Buttes Chaumont

Niewiarygodne, że w tym miejscu znajdował się dawniej kamieniołom. Teraz Parc des Buttes Chaumont to malownicza, zielona cząstka Paryża pokryta trawnikami w kolorze szmaragdu oraz egzotycznymi drzewami i krzewami. Pośród nich znajdziesz sztuczne jezioro i grotę z kaskadą wodną, a także plac zabaw, teatr i restauracje. Udaj się tam, jeśli chcesz wypocząć w nieoczywistym miejscu, poza turystycznym szlakiem.

Park de la Villette

Paryż
Park de la Villette, Paryż, Francja - © Travelbay

Park de la Villette to w zasadzie ogromne centrum kulturalno-naukowe. Znajduje się w malowniczej okolicy na przecięciu kanałów: Ourcq i St-Denis. Prowadzi do niego szeroka promenada. Jeśli wybierasz się tam z dziećmi, nie przegap Smoczego Parku z ogromną zjeżdżalnią oraz licznych placów zabaw.

Lasek Vincennes

Paryż
Vincennes, Paryż, Francja - © Travelbay

To drugie, po Lasku Bulońskim, zielone płuco Paryża, położone na obrzeżach miasta. Nazywany laskiem, przypomina raczej duży park z ogrodem kwiatowym oraz mnóstwem urokliwych alejek i stawów, których tafle przecinają białe łodzie. Jeśli lubisz spokojne spacery wśród dziewiczej przyrody, w Lasku Vincennes powinno ci się bardzo spodobać.

Paryż jest miastem, do którego chce się wracać i do którego warto wracać bez obawy o powtarzalność. Stolica Francji domaga się nieustannego odkrywania. Każda kolejna podróż odsłoni nowe, mniej znane miejsca. Gdzie się udać w mieście zakochanych po zejściu z turystycznego szlaku?

Dzielnica La Defense

Paryż
La Defense, Paryż, Francja - © Travelbay

Opustoszałe w ciągu dnia ulice, nowoczesne biurowce, eleganckie apartamenty i ekskluzywne centra handlowe bardzo różnią się od zabytkowego Paryża, który jeszcze kilkanaście minut temu można było zobaczyć, wsiadając do metra. La Defense ukazuje na wskroś współczesne oblicze Paryża. Stanowi największe skupisko wieżowców w Europie i ma charakter głównie biznesowy. Uwagę zwracają rzeźby: kanciasty, stalowy łuk czy wielki kciuk, wyrastającym jakby z podziemi. Do podmiejskiej dzielnicy La Defense dojeżdża się całkowicie zautomatyzowaną linią metra nr 1. Na zwiedzanie warto poświęcić godzinę.

Stacja F

Korporacyjny klimat ma także Stacja F (Station F), największy w Europie inkubator przedsiębiorczości. Hucznie otwarty w 2017 r. przez samego Emmanuela Macrona składa się z 30 nowoczesnych inkubatorów. To miejsce, gdzie rodzą się wielkie, biznesowe pomysły można zwiedzać z przewodnikiem. Wycieczka obejmuje m.in. odnowioną w nowoczesnym stylu dawną zajezdnię kolejową, która stanowi część całego kompleksu. Zwiedzanie trwa ok. 45 min.

Fundacja Louis Vuitton

Fundacja Louis Vuitton jest kolejnym, bardzo wyraźnym śladem nowoczesności w zabytkowym Paryżu. To muzeum poświęcone sztuce współczesnej zostało zorganizowane w futurystycznym budynku ze szkła, formą przypominającym statek z żaglami. Powstało w otoczeniu zieleni Lasku Bulońskiego, według projektu amerykańskiego architekta. Warto zobaczyć to miejsce ze względu na samą architekturę muzeum, jak i prezentowane w nim wystawy.

Katakumby

Paryż
Katakumby, Paryż, Francja - © Travelbay

Paryskie katakumby należą do najbardziej przerażających, a jednocześnie najchętniej odwiedzanych atrakcji w sercu Francji. Na turystów czeka dwukilometrowa siatka korytarzy wypełnionych 6 milionami czaszek i kości. Szczątki zostały tam przeniesione z cmentarzy z dzielnicy Les Halles pod koniec XVIII w. z inicjatywy króla Ludwika XVI w. Wejście do katakumb znajduje się przy metrze Denfert-Rocherau. To stamtąd wyruszysz w 45-minutową wędrówkę wśród ludzkich kości i czaszek. W środku można zobaczyć m.in. muzeum, Kryptę Męki Pańskiej czy „Grobowiec Gilberta”.

Muzeum Perfum Fragonard

Paryż pachnie perfumami. Przekonasz się o tym, udając się na krótką wycieczkę do Muzeum Perfum Fragonard. Podczas godzinnej wycieczki poznasz krótką historię perfum, proces ich powstawania i sposoby przechowywania. Na zakończenie pracownik perfumerii zaprezentuje najpiękniejsze zapachy szczelnie zamknięte w fantazyjnych buteleczkach.

Muzeum de Quai Branly

Paryż
Muzeum de Quai Branly, Paryż, Francja - © Travelbay

W cieniu wieży Eiffla ukrywa się niezwykłe muzeum poświęcone kulturom pozaeuropejskim. Prezentuje aż 300 tys. eksponatów pochodzących z obu Ameryk, Azji, Afryki i Oceanii. Są to m.in. stroje, dzieła sztuki, przedmioty codziennego użytku. Muzeum zabierze cię w niesamowitą podróż przez kontynenty i odkryje tajniki egzotycznych tradycji i zwyczajów.

Ściana Miłości

Paryż
Mur des je t’aime, Paryż, Francja - © Travelbay

Montmartre przekona cię, że Paryż rzeczywiście jest miastem zakochanych. W małym parku, przy placu Abbesses znajduje się Ściana Miłości (Mur des je t’aime) pokryta płytkami z napisem kocham cię utrwalonym w różnych językach. Mieszkańcy Paryża i turyści wyznają tam sobie miłość, zaręczają się, robią selfie ze swoimi drugimi połówkami. Nie przegap tego miejsca, jeśli jesteś w Paryżu z ukochaną osobą.

Balon Generali

Zobaczyć Paryż z pokładu balonu? To możliwe w Parku André Citroën, gdzie ulokowała się największa na świecie wypełniona powietrzem kula. Unosi się ma wysokość 150 m, dając niesamowity widok na miasto. Dreszczyk emocji gwarantowany!

Parki rozrywki

Wzlot balonem to tylko przedsmak tego, co czeka w parkach rozrywki niedaleko Paryża. 40 km od stolicy Francji znajduje się Park Asterix. Podzielony na kilka stref tematycznych związanych z przygodami Asterixa i Obelixa oferuje przede wszystkim niezapomniane przejażdżki roller coasterami. Popularny wśród dzieci i dorosłych nie może się jednak równać słynnemu Disneylandowi.

Zobacz także

Francja
Co zwiedzić we Francji?
Francja
Najlepsze plaże we Francji
Francja
Życie nocne we Francji
Francja
Cuda natury we Francji
Francja
Aktywny wypoczynek we Francji
Francja
Poza szlakiem we Francji
©2023 Travelbay.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon