Aalborg

4.40       Zobacz opinie (5)

Aalborg to stolica Północnej Jutlandii, czwarte co do wielkości miasto Danii i jeden z ważniejszych przemysłowych ośrodków kraju. Brzmi nudno? Nic bardziej mylnego! Bo właśnie tutaj co roku odbywa się najbardziej odjechany festiwal Europy Północnej. Przez cztery dni ulice miasta wypełniają się roztańczonym, kolorowym tłumem, a piwo i słynna, kminkowa wódka Akvavit leją się strumieniami.

Aalborg festiwal

Aalborg, Dania - © Travelbay

Znany kiedyś wyłącznie z pobliskiego cmentarzyska wikingów, stoczni, warsztatów i fabryk Aalborg dziś w pełni wykorzystuje swój wyjątkowy klimat i potencjał. Industrialny urok miasta i urozmaicone życie nocne przyciągają tu coraz więcej młodych ludzi z całego świata.

Dla kogo?

Aalborg spodoba się wszystkim, którzy lubią nowoczesne miasta i urozmaicone życie nocne. To nie tylko obowiązkowy przystanek w drodze na północ Danii, ale również doskonałe miasto na imprezowego city-breaka ze znajomymi.

Zdjęcia

  • Aalborg
  • Aalborg
  • Aalborg
  • Aalborg
  • Aalborg
  • Aalborg
  • Aalborg
  • Aalborg
  • Aalborg
  • Aalborg
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Travelbay™

Do Aalborg warto przyjechać przez cały rok, chociaż najpiękniej miasto prezentuje się wiosną i latem. Jeśli lubisz karnawały i imprezy uliczne zaplanuj wizytę w Aalborg na maj. Mniej więcej w połowie miesiąca odbywa się tutaj niezwykły festiwal, który zdecydowanie przełamuje stereotyp zdystansowanych i oziębłych Duńczyków. Na ulicach rządzą cekiny, pióra, pół nagie ciała, kolorowe makijaże i najbardziej szalone interpretacje motywu przewodniego karnawału, który co roku jest inny.

Centrum Aalborg jest niewielkie i z łatwością da się zwiedzić pieszo. Na znajdujące się pod miastem cmentarz wikingów można dostać się autobusem w niecałe 20 min.

Stare Miasto

Doskonale zachowana zabytkowa część miasta skupia się wokół XIV-wiecznej luterańskiej katedry Budolfi Domkirke i warownego zamku Aalborghus. Zwiedzanie miasta warto zacząć właśnie tutaj. Niespieszny spacer brukowanymi uliczkami plączącymi się pośród kolorowych, szachulcowych domów zaprowadzi cię wprost na zrewitalizowane, nowoczesne nabrzeże Limfjordu.

Nordkraft

Nordkraft to centrum kulturalne mieszczące się w byłej elektrowni i serce zmodernizowanego nabrzeża Aalborg. Znajduje się tutaj min. teatr, kino, galeria sztuki, popularna sala koncertowa Skråen oraz lubiana przez lokalsów restauracja.

Dom Muzyki

Nietypową bryłę zwróconego w stronę fiordu Musikkens Hus widać już z daleka. Odbywają się tutaj koncerty muzyki poważnej i próby filharmoników aalborgskich. To jedna z najbardziej oryginalnych budowli w całej Danii.

Centrum Utzona

Budynek Utzon Center został zaprojektowany przez słynnego duńskiego architekta Jørna Utzona (autora min. projektu Opery w Sydney). W środku często odbywają się wernisaże i organizowane są wystawy sztuki i designu. Mieści się tu również Galeria Utzona, w której można podziwiać kolekcję szkiców i projektów artysty.

Cmentarz Lindholm Høje

Największe skandynawskie cmentarzysko wikingów leży kilka kilometrów za Aalborg, na wzgórzu Lindholm Høje. Znajduje się tutaj prawie 700 grobów oznaczonych nieociosanymi głazami. Wiele z miejsc pochówku zostało otoczonych kamieniami układającymi się w kształt okrętów wojennych. Ten niesamowity cmentarz odkryto pod kilkumetrową warstwą piachu dopiero w XIX wieku.

Życie nocne w Aalborgu tętni wokół głównej ulicy Jomfru Ane Gade. To podobno najdłuższa imprezowa ulica Danii. Znajdziesz tu najmodniejsze knajpy, najpopularniejsze kluby i najdłużej otwarte bary w całym mieście. Każde z miejsc ma swój niepowtarzalny i wyjątkowy klimat.

Old Irish Pub

Świetne miejsce na początek wieczoru. Piwo w umiarkowanych cenach, przyjemna atmosfera i codziennie muzyka na żywo (Jomfru Ane Gade 17).

Fabrikken

Przytulne miejsce na piwo i drinka, czynne od środy do soboty do wczesnych godzin porannych. Przyjemna atmosfera, umiarkowane ceny i szybka obsługa (Jomfru Ane Gade 12).

Sprutten

Tanie piwo i stoły do bilarda – Sprutten to ulubione miejsce spotkań studentów. Sporo ludzi nawet w tygodniu (Jomfru Ane Gade 5).

The Irish House

Największy wybór piwa w mieście i tradycyjne, irlandzkie dania w karcie. Według mieszkańców najlepszy pub w Aalborg (JØsterågade 25).

Benedikte – Late Night Club

Elegancki klub nocny otwierany dopiero na godzinę przed północą. Zawsze sporo ludzi i udane imprezy. Można zarezerwować stolik z własnym kelnerem (Jomfru Ane Gade 3).

Cafe Vesterå V4

Najlepsze miejsce na imprezę w rytmach latino, electro i dance. Duży wybór drinków, ale ceny wygórowane. W weekendy na parkiecie tłumy. W trakcie dnia Cafe Vesterå to przytulna i serwująca smaczne dania restauracja (Vesterå 4).

Zobacz także

Dania
Co zwiedzić w Danii?
Dania
Najlepsze plaże w Danii
Dania
Życie nocne w Danii
Dania
Aktywnie w Danii
Dania
Poza szlakiem w Danii
©2023 Travelbay.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon