Praga

4.34       Zobacz opinie (79)

Praga jest uznawana za jedną z najpiękniejszych stolic europejskich, co potwierdza jej rosnąca z roku na rok popularność. Statystyki mówią same za siebie - w 2018 r. liczba turystów sięgnęła prawie 8 mln. Do stolicy Czech przyciąga ich przede wszystkim monumentalna architektura kompleksu zamkowego na Hradczanach, urok uliczek Starego Miasta, romantyczny klimat Mostu Karola i niepowtarzalna atmosfera tradycyjnych, czeskich browarów. Mimo tak dużej liczby turystów, wciąż można jednak znaleźć w Pradze miejsca, o których wiadomo tylko miejscowym.

Praga

Praga, Czechy - © Travelbay

Dla kogo?

W Pradze jest sporo turystycznych punktów nie do pominięcia, więc jeśli śledzisz miejsca must-see, Praga powinna się znaleźć na liście twoich celów podróży. Zaskoczy cię także ciekawymi rejonami i zabytkami spoza turystycznego szlaku. W stolicy Czech możesz też liczyć na świetną zabawę w prestiżowych klubach, znanych nawet poza granicami kraju. W okolicy Pragi warto odwiedzić Karlstejn.

Zdjęcia

 • Wyszehrad Praga
 • Petrin Praga
 • Głowa Kafki, Praga
 • Praga
 • Praga
 • Praga
 • Praga
 • Praga
 • Praga
 • Praga
 • Praga
 • Praga
 • Praga
 • Praga
 • Praga
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Travelbay™

Praga największym powodzeniem wśród turystów cieszy się w sezonie letnim i w okresie przedświątecznym, kiedy na placach miasta odbywa się jeden z najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych w Europie. Temu, kto nie przepada za tłumami, zdecydowanie odradzamy te terminy. Pod względem pogodowym najlepszą porą na odkrywanie uroków Pragi jest kwiecień, wrzesień i październik. Opady są wtedy nieduże, temperatura powietrza oscyluje między 16 a 21 st. C., a turystów jest mniej niż w szczycie sezonu.

Jak dojechać?

Do Pragi można się dostać na kilka sposobów: samolotem, Flixbusem z wielu miast w Polsce, pociągiem lub samochodem. Warszawę od Pragi dzieli prawie 700 km.

Plac Wacława

Plac Wacława jest najbardziej reprezentacyjną arterią w Pradze. Dla Czechów to miejsce o znaczeniu historycznym, będące świadkiem przełomowych w dziejach narodu protestów. Dla turystów, piękny plac, gdzie można smacznie zjeść, wyskoczyć na drinka i zabawić do wczesnych godzin rannych. Największą atrakcją Placu Wacława jest monumentalny gmach Muzeum Narodowego. Neorenesansowy budynek zachwyca tak zewnętrzem, jak i bogato zdobionym wnętrzem.

Praga
Plac Wacława, Praga, Czechy - © Travelbay

Rynek Staromiejski

Rynek Staromiejski jest centralnym placem Pragi, przy którym znajduje się m.in. Ratusz ze średniowiecznym zegarem astronomicznym na fasadzie, gotycka świątynia Marii Panny przed Tynem i XVIII-wieczny kościół św. Mikołaja z pięknymi freskami. Poza tymi zabytkami uwagę zwracają kamienice z okresu średniowiecza i baroku. Wśród nich warto wypatrywać Domu pod Kamiennym Dzwonem, gdzie mieści się siedziba galerii miejskiej.

Praga
Rynek, Praga, Czechy - © Travelbay

Hradczany

Hradczany to “królewska” dzielnica z XIV w. Jej sercem jest jeden z największych kompleksów zamkowych na świecie, na którego szczegółowe zwiedzenie dzień raczej nie wystarczy. Podczas pierwszego pobytu na pewno trzeba zobaczyć Stary Pałac Królewski wraz z ogrodami, monumentalną i osnutą mrokiem Katedrę św. Wita oraz słynną Złotą Uliczkę z małymi, bajkowymi domkami w wielu kolorach. Warto też poświęcić czas na zwiedzanie XII-wiecznego Klasztoru Norbertanów na Strahowie, w którym mieszczą się cenna biblioteka, bogata kolekcja malarstwa i browar.

Praga
Praga, Czechy - © Travelbay

Most Karola

Most Karola to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Pragi, który każdego dnia przemierzają tłumy turystów. Zakochani się na nim zaręczają, przesądni liczą na szczęście, dotykając figury św. Jana Nepomucena, pasjonaci fotografii chwytają w kadrze niesamowitą panoramę Pragi. Podczas pobytu w Pradze to miejsce obowiązkowe, nawet dla kogoś, kto stroni od punktów must-see.

Praga
Most Karola, Praga, Czechy - © Travelbay

Duplex

Duplex wyznacza trendy nocnego życia w Pradze. Świetnie położony przy Placu Wacława, przyciąga nowoczesnym, stylowym wystrojem i nazwiskami znanych didżejów. Tam parkiety nie bywają puste. A wszystko dzięki dobrze wyselekcjonowanemu repertuarowi, w którym dominuje muzyka house.

Karlovy Lazne

Karlovy Lazne to największy klub w Europie Środkowej. Obok tej informacji żaden wytrawny imprezowicz nie przejdzie obojętnie. Klub zajmuje aż 5 pięter, na których można potańczyć w rytmie różnych typów muzyki: oldies, hip hop, r’n’b, tanecznej.

Roxy

Roxy to klub z ponad dwudziestoletnią tradycją i dużą renomą, którą potwierdzają znane nazwiska występujących na jego scenie zespołów i didżejów. Lokal powstał na miejscu starego kina w stylu art deco. Nie jest wierny jednemu typowi muzyki, ale słynie z tego, że można w nim posłuchać mocniejszych brzmień niż w innych miejscach w Pradze.

Cross Club

Cross Club jest znany przede wszystkim dzięki niesamowitemu, futurystycznemu designowi. Niecodziennej przyjemności przebywania w tak ciekawym otoczeniu dopełniają smak koktajli i głębokie brzmienia najlepszej muzyki w różnych gatunkach.

Kulovy blesk

Najlepszy punkt na wieczorne, czeskie piwko w centrum Pragi. Można tam wybierać z kilkunastu gatunków piw rzemieślniczych, a to wszystko w przyjemnych wnętrzach, których wystrój nawiązuje do czeskiego kina.

Rzeźby Czernego

Dawid Czerny jest jednym z najbardziej znanych i kontrowersyjnych czeskich artystów, a jego rzeźby są usiane w różnych częściach miastach. Wśród wielu prac na pewno warto zobaczyć Sikających mężczyzn przed Muzeum Kafki, Głowę Kafki niedaleko centrum handlowego Quadrio, prowokacyjne Nogotyłki w Galerii Futura oraz Niemowlęta bez twarzy pełzające przy Muzeum Kampa i te wspinające się na szczyt Wieży telewizyjnej w Žižkovie.

Głowa Kafki, Praga
Głowa Kafki, Praga, Czechy - © Travelbay

Žižkov

W Žižkovie warto zatrzymać się na dłużej, zwłaszcza jeśli chce się uciec przed hordami turystów. Dzielnica, mimo że znajduje się niedaleko Starego Miasta, skutecznie się przed nimi ukrywa. Spacer jej uliczkami może dostarczyć zgoła odmiennych wrażeń estetycznych. Z jednej strony mamy tam przepiękne, XX-wieczne kamienice, z drugiej odrapane i pokryte graffiti mury budynków. A wśród nich, jak wisienka na torcie, zadziwiający architekturą, modernistyczny kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa.  

Žižkov Praga
Žižkov, Praga, Czechy - © Travelbay

Letohrádek Hvězda

Letohrádek Hvězda to renesansowa willa o nietypowym kształcie sześcioramiennej gwiazdy. Powstała w XVI w. na skraju lasu, przeznaczonego kiedyś do łowów. Co ciekawe w środku nie ma ani jednego pomieszczenia w kształcie kwadratu lub prostokąta. Budynek został uznany za narodowy zabytek kultury. Można w nim podziwiać piękne dekoracje stiukowe i wystawę poświęconą bitwie na położonej niedaleko Białej Górze.

Letohrádek Hvězda Praga
Letohrádek Hvězda, Praga, Czechy - © Travelbay

Nový Svět

Ciekawych miejsc czasem nie trzeba szukać daleko. Tuż obok słynnych Hradczan znajduje się miejsce niemal zupełnie nieznane przez turystów. To Nový Svět – zabytkowa dzielnica, w której czas zatrzymał się w epoce średniowiecza. Usiana niskimi domami przy wąskich, krętych uliczkach zachowuje niepowtarzalny urok minionych wieków.

Nový Svět Praga
Nový Svět, Praga, Czechy - © Travelbay

Pałac Colloredo-Mansfeldský

Aż trudno uwierzyć, że turyści tak często pomijają ten zabytek. Znajduje się przecież przy jednym z najbardziej zatłoczonych punktów Pragi – Moście Karola. Tymczasem nawet w sezonie po pałacowych komnatach chodzi się niemal samemu. Pałac ma barokowy styl, a jego najważniejszą częścią jest sala balowa, w której koncertował sam Mozart. Budynek, mimo upływu lat i wyraźnych gdzieniegdzie zaniedbań, wciąż zachwyca przepychem, bogactwem i dużą dawką historii, jaka kryje się w jego murach.

Ściana Johna Lennona

Niedaleko Mostu Karola znajduje się jeszcze jeden ciekawy punkt na mapie miasta – ściana Johna Lennona. W latach 80. młodzi mieszkańcy Pragi wyrażali na niej swój sprzeciw dla reżimu. Od tego momentu mur stał się symbolem wolności twórczej wypowiedzi – niemal codziennie pojawiają się na nim nowe “dzieła” oddające ducha obecnych im czasów.

Ściana Johna Lennona, Praga
Ściana Johna Lennona, Praga, Czechy - © Travelbay

Muzeum Miniatur

Nawet sokoli wzrok może okazać się zbyt słaby, aby przyjrzeć się mikroskopijnym dziełom Anatolija Koněnki, wystawionym w niezwykłym Muzeum Miniatur. Wśród prac znalazły się takie perełki, jak: najmniejsza książka świata o wymiarach 0,9 x 0,9 mm, modlitwa “Ojcze nasz” napisana na ludzkim włosie i kopia obrazu Salvadora Dali wykuta na małym fragmencie kości słoniowej.

Muzeum Miniatur Praga
Muzeum Miniatur, Praga, Czechy - © Travelbay

Muzeum Piwa

W Pradze czego jak czego, ale piwa nie sposób sobie odmówić. Można go spróbować w Muzeum Piwa i to nie nie byle gdzie, bo w oryginalnych piwnicach wyszynku z XIII w. Wizyta w tym miejscu jest jednak przede wszystkim świetną okazją, aby poznać tajniki i historię produkcji najpopularniejszego czeskiego alkoholu. Zapowiada się prawdziwa uczta.

Wyszehrad

Położony na wzgórzu zamek wyszehradzki nie miał tyle szczęścia, co ten na Hradczanach. Do dzisiaj przetrwały po nim jedynie elementy obronnej zabudowy: bramy, fosa, podziemne tunele. Całość jest zwykle opustoszała, co tylko dodaje jej niesamowitego, tajemniczego klimatu. Na Wyszehradzie warto zobaczyć imponującą Bazylikę św. Piotra i Pawła, gotycką piwnicę i cmentarz. Z punktu widokowego w najwyższym punkcie wzniesienia można podziwiać serpentynę Wełtawy i zachwycającą panoramę Pragi.

Wyszehrad Praga
Wyszehrad, Praga, Czechy - © Travelbay

Petrin

Wzgórze Petrin intryguje przede wszystkim widoczną z wielu punktów w Pradze wieżą widokową przypominającą paryską Wieżę Eiffla. Z jej szczytu rozciąga się piękna panorama Hradczan i Starego Miasta. Poza tym wzgórze przyciąga także innymi atrakcjami: Labiryntem Luster, kościołami i malowniczymi terenami zielonymi. Sporo frajdy dostarcza sam wjazd na górę kolejką, choć można się tam dostać i o własnych siłach.

Petrin Praga
Petrin, Praga, Czechy - © Travelbay

Zobacz także

Czechy
Co zwiedzić w Czechach?
Czechy
Życie nocne w Czechach
Czechy
Parki narodowe w Czechach
Czechy
Aktywnie w Czechach
Czechy
Poza szlakiem w Czechach
©2023 Travelbay.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon