Mljet

3.60       Zobacz opinie (5)

Mljet jest ósmą co do wielkości chorwacką wyspą. W porównaniu do innych stanowi swoistą, zieloną oazę. A wszystko dzięki temu, że porośnięty jest gęstymi lasami. Ze względu na walory przyrodnicze zachodnia część wyspy została objęta ochroną w ramach Parku Narodowego Mljet.

Mljet
Mljet, Chorwacja - © Travelbay

Na jego terenie znajdują się dwa, słone jeziora Malo i Veliko Jezero. Na drugim z nich zlokalizowana jest największa atrakcja całego Mljetu, czyli wysepka św. Marii z opactwem benedyktyńskim. Warto odwiedzić ten zakątek Chorwacji, jeśli chce się odpocząć od tłumów i zakosztować w błogim spokoju.

Dla kogo?

Odwiedziny na wyspie Mljet to dobry pomysł, jeśli już widziałeś większość chorwackich, głównych atrakcji i szukasz czegoś nieco bardziej alternatywnego. Spodoba Ci się tu również, jeśli cenisz piękną przyrodę oraz możliwość długich spacerów lub rowerowych przejażdżek. Po terenie Parku Narodowego Mljet wyznaczono kilka szlaków turystycznych, które pozwalają w pełni zachwycić się tą częścią wyspy.

Zdjęcia

 • Veliko Jezero, Mljet
 • Mljet
 • Mljet
 • Mljet
 • Mljet
 • Mljet
 • Mljet
 • Mljet
 • Mljet
 • Mljet
 • Mljet
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Travelbay™

I choć może się wydawać, że na chorwackim wybrzeżu nie ma miejsca, które nie byłoby oblegane przez turystów, to Mljet jest swoistym wyjątkiem. Oczywiście na przestrzeni lat przybyło turystów, którzy go odwiedzają. Jednak wciąż o tłumach mówić nie można. Stąd najlepszą porą na odwiedziny na tej wyspie jest okres od maja do sierpnia.

Mljet
Mljet, Chorwacja - © Travelbay

Jak dotrzeć na Mljet?

Na Mljet dostać się można drogą morską. Na wyspę, a dokładniej do miejscowości Sobra pływają promy z Prapatna na Półwyspie Pelješac. Zabierają one zarówno pasażerów, jak i samochody czy motocykle. Drugą opcją, jest rejs katamaranem z Dubrownika, Splitu, Hvaru, Korculi lub Bracu. Zabiera on tylko pasażerów. Oczywiście dysponując np. własną żaglówką również można się tam udać. Dużą popularnością wśród żeglarzy cieszy się zatoka Okuklje w północno-wschodniej części wyspy. Działa tam w sezonie kilka restauracji, przy których istnieje możliwość zacumowania.

Największą atrakcją wyspy jest bez wątpienia Park Narodowy Mljet. Prowadzą do niego dwa, główne wejścia: Polače oraz Pomena. W nich znajdują się kasy biletowe. Po terenie parku nie można poruszać się samochodami. Dlatego dobrym pomysłem jest wypożyczenie roweru. Jednak jeśli lubisz spacerować, to również Ci się tam spodoba. Z Polače dotrzesz w 40 min do Malo i Veliko Jezero, zaś z Pomeny w jakieś 15 min.

Malo i Veliko Jezero

Veliko Jezero, Mljet
Veliko Jezero, Mljet, Chorwacja - © Travelbay

Główną atrakcją Parku Narodowego Mljet są dwa, słonowodne jeziora: Malo i Veliko Jezero. Są połączone Kanałem Soline. Wokół nich poprowadzono liczne trasy spacerowe i rowerowe, z których rozciągają się przepiękne widoki na oba akweny.

Wyspa św. Marii

Mljet
Islet Merita, Mljet, Chorwacja - © Travelbay

Większość turystów skupia się przede wszystkim na Velikim Jezerze, gdzie na niewielkiej wysepce św. Marii (Islet Merita) wznosi się klasztor benedyktynów. Założony został w XII w., jednak jego obecny wygląd jest wynikiem licznych przebudów, jakie miały miejsce przez stulecia. Na początku XIX w., gdy cała wyspa znalazła się pod rządami Napoleona, mnisi zostali stamtąd przepędzeni. Wysepka i klasztor przechodziły z rąk do rąk. W pewnym momencie urządzono tam nawet hotel. Jednak od końca XX w. pieczę nad nimi sprawuje dubrownicka diecezja. Cały kompleks zbudowany został w stylu renesansowym. W całości został otoczony murami obronnymi oraz wieżami. Wnętrze kościoła jest surowe i ascetyczne. Teren wyspy porastają liczne drzewa oliwne, które nie tylko ją zacieniają, ale również dodają uroku.

Zobacz także

Chorwacja
Co zwiedzić w Chorwacji?
Chorwacja
Najpiękniejsze plaże w Chorwacji
Chorwacja
Życie nocne w Chorwacji
Chorwacja
Parki narodowe w Chorwacji
Chorwacja
Aktywnie w Chorwacji
Chorwacja
Poza szlakiem w Chorwacji
©2023 Travelbay.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon