Kornati

3.80       Zobacz opinie (5)

Archipelag wysp Kornati to bardzo popularny cel jednodniowych rejsów wycieczkowych organizowanych m.in. z Zadaru, wyspy Murter, Biogradu na Moru czy innych miejsc chorwackiego wybrzeża. Składa się na niego 89 wysp, ale również raf i mniejszych skał (wtedy można spotkać się z liczbą 150). Ze względu na walory przyrodnicze obszar archipelagu został objęty ochroną w ramach parku narodowego.

Kornati
Kornati, Chorwacja - © Travelbay

Większość wysp nie jest zamieszkana, a jeśli juz są to tylko okresowo. Na niektórych w sezonie działają restauracje, z których chętnie korzystają właściciele jachtów. Kornati jest bowiem popularnym celem jachtingów. Morze jest tu zwykle bardzo spokojne, dzięki czemu pozwala na relaksacyjne, niespieszne rejsy z przerwami na kąpiele wodne i słoneczne.

Dla kogo?

Kornati spodobają Ci się przede wszystkim wtedy, jeśli cenisz przyrodę i piękne widoki. Archipelag niesamowicie prezentuje się z perspektywy statku wycieczkowego czy jachtu. Wysokie klify, urozmaicone ukształtowanie terenu wysp, kamienne murki przecinające zbocza niewielkich wzniesień, pojedyncze zabudowania. To wszystko sprawia, że w Kornatach można się zakochać od pierwszego wejrzenia.

Zdjęcia

 • Kornati
 • Kornati Vrulje
 • Lojena beach
 • Kornati
 • Kornati
 • Kornati
 • Kornati
 • Kornati
 • Kornati
 • Kornati
 • Kornati
 • Kornati
 • Kornati
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Travelbay™

Najdogodniejszą porą na eksplorowanie Kornatów jest czas od czerwca do września. Wtedy pogoda jest najpewniejsza, temperatury sprzyjają plażowaniu i pływaniu w morzu. Jeśli chcesz mieć nieco spokojniejsze warunki, zdecydowanie wybierz się tam we wrześniu.

Jeśli zdecydujesz się na rejs wycieczkowy, wtedy nie będziesz miał wpływu na to, gdzie popłyniesz. Zwykle większość firm oferuje rejs na jedną z wysp archipelagu, gdzie zaplanowany jest czas wolny. Później płynie się na obiad. A następnie rusza w drogę powrotną. Jeśli jednak zdecydujesz się na jachting po Kornatach, wtedy będziesz mógł zatrzymywać się gdzie Ci się tylko zamarzy.

Wyspa Mana

Kornati
Mana, Kornati, Chorwacja - © Travelbay

Jedną z częściej odwiedzanych wysp archipelagu Kornati jest wyspa Mana. Słynie ona z niesamowitych klifów, z których skakać można wprost do intensywnie niebieskiego tu Adriatyku. Znajdują się tu również ruiny. Wyglądają, jakby pochodziły sprzed wielu wieków. Jednak prawda jest taka, że zbudowano jest w latach 50. ubiegłego stulecia na potrzeby filmu. Ruiny miały udawać grecką, rybacką wioskę. Pod względem widoków Mana robi naprawdę niesamowite wrażenie. Dlatego w przerwie od pływania, skakania i opalania się, warto wybrać się na choćby krótki spacer po jej terenie.

Wyspa Vrulje

Kornati Vrulje
Vrulje, Kornati, Chorwacja - © Travelbay

Ciekawą propozycją jest również wyspa Vrulje. Na jej terenie znajduje się największa osada na całego Parku Narodowego Kornati. Obejmuje ona 50 domów. Nie są one jednak stale zamieszkane. Na wyspie, w niewielkiej zatoce w jej środkowej części działa kilka restauracji (głównie w sezonie). Nad nimi góruje charakterystyczne wzgórze z krzyżem, z którego podziwiać można niesamowity widok na archipelag. W szczególności warto się tam wdrapać na zachód słońca. Wrażenia wizualne są wprost obłędne!

Wyspa Levrnaka

Lojena beach
Lojena, Kornati, Chorwacja - © Travelbay

Piękne widoki oferuje również wyspa Levrnaka. Podziwiać z niej można m.in. wyspę Mana i jej pseudo ruiny. Na jej terenie znajduje się plaża Lojena, uznawana przez niektórych za jedną z najładniejszych w całej Chorwacji.

Zobacz także

Chorwacja
Co zwiedzić w Chorwacji?
Chorwacja
Najpiękniejsze plaże w Chorwacji
Chorwacja
Życie nocne w Chorwacji
Chorwacja
Parki narodowe w Chorwacji
Chorwacja
Aktywnie w Chorwacji
Chorwacja
Poza szlakiem w Chorwacji
©2023 Travelbay.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon