Burgas

3.14       Zobacz opinie (7)

Położone na bułgarskim wybrzeżu Burgas to czwarte co do wielkości miasto tego kraju. Od pewnego czasu polscy turyści kojarzą go głównie ze znajdującym się tam lotniskiem, na który latają czartery oraz tanie linie lotnicze. Dzięki temu stało się bazą wypadową do poznawania tej części Bułgarii.

Burgas
Burgas, Bułgaria - © Travelbay

Czy jednak warto zatrzymać się w tym mieście na dłużej? Burgas raczej nie funkcjonuje jako kurort. Przede wszystkim w jego krajobrazie dość mocno odznacza się kombinat petrochemiczny, największy tego typu obiekt na całych Bałkanach. Burgas leży nie tylko nad morzem, ale również tuż obok trzech jezior lagunowych. W samym mieście znaleźć można dwa całkiem ciekawe muzea czy przyjemny Park Nadmorski, wzdłuż którego ciągnie się miejska plaża. Burgas może być idealnym celem jednodniowego zwiedzania połączonego z krótkim plażowaniem.

Kiedy odwiedzić Burgas?

Oczywiście wizytę w Burgas najlepiej jest zaplanować w sezonie letnim. Od maja do września oferowanych jest sporo lotów do tego bułgarskiego miasta, dzięki czemu będziesz mógł szybko i sprawnie tam dotrzeć. Dodatkowo latem miasto robi dużo lepsze wrażenie, niż podczas jesiennych czy wczesnowiosennych dni.

Zdjęcia

  • Burgas
  • Burgas
  • Burgas
  • Burgas
  • Burgas
  • Burgas
  • Burgas
  • Burgas
  • Burgas
  • Burgas
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Travelbay™

Kiedy odwiedzić Burgas?

Oczywiście wizytę w Burgas najlepiej jest zaplanować w sezonie letnim. Od maja do września oferowanych jest sporo lotów do tego bułgarskiego miasta, dzięki czemu będziesz mógł szybko i sprawnie tam dotrzeć. Dodatkowo latem miasto robi dużo lepsze wrażenie, niż podczas jesiennych czy wczesnowiosennych dni.

Na zwiedzanie Burgas spokojnie wystarczy jeden dzień. W jego trakcie będziesz mógł pozwiedzać muzea, przespacerować się po uroczym Parku Nadmorskim, a także zajrzeć na plażę.

Muzeum Archeologiczne

Muzeum Historyczne w Burgas ma kilka oddziałów, które znajdują się w osobnych budynkach położonych blisko siebie. Warto zajrzeć do Muzeum Archeologicznego (blvd. Aleko Bogoridi 21). Zobaczysz tam przedmioty datowane od czasów prehistorycznych aż do wieków średnie, jakie wydobyto na stanowiskach archeologicznych położonych głównie na bułgarskim wybrzeżu. Dla koneserów historii i wykopalisk.

Muzeum Etnograficzne

Bardzo ciekawą i różnorodną ekspozycję posiada Muzeum Etnograficzne (ul. Slavyanska 69). Zobaczysz tam tradycyjne, bułgarskie stroje ludowe, maski kukerów czyli miejscowych kolędników, a także przedmioty codziennego użytku.

Muzeum Historyczno-Przyrodnicze

Na uwagę zasługuje również Muzeum Historyczno-Przyrodnicze (ul. Fotinov 30). Zapoznasz się tam z typową dla bułgarskiego wybrzeża florą i fauną. Muzeum posiada także sporą wystawę poświęconą geologii.

Park Nadmorski

Jedną z większych atrakcji Burgas jest przepiękny Park Nadmorski. Liczne alejki spacerowe oferują sporą ilość cienia, dzięki czemu odpoczniesz tu od wysokich, letnich temperatur. Ciekawostką jest to, że na terenie parku znajduje się pomnik naszego rodaka – Adama Mickiewicza. Warto też dodać, że od czerwca do września odbywa się tam Sand Festival. W jego trakcie, artyści z całego świata tworzą zachwycające rzeźby z piasku.

Choć Burgas nie jest najpopularniejszym miastem wypoczynkowym bułgarskiego wybrzeża, to również i tu znajdziesz całkiem niezłe plaże. Ich główną zaletą jest to, że zwykle są mniej zatłoczone niż te w Złotych Piaskach czy Słonecznym Brzegu.

Plaża miejska

Główna, miejska plaża rozciąga się wzdłuż Parku Nadmorskiego. Jest piaszczysta i dość szeroka. Jedną z jej większych atrakcji jest długie, mające 300 m molo. Wieczorem to popularny cel romantycznych spacerów, gdyż rozciąga się z niego przepiękny widok.

Plaża Safarovo

Na północ od Burgas warto odwiedzić plażę Safarovo. Co ciekawe, znajduje się tuż nieopodal lotniska. Znajdziesz tam szkoły windsurfingu i kitesurfingu, beach bary, wynajmiesz leżaki czy parasole. Zwykle jest tam dość kameralnie.

Plaża przy solnisku

Również na północ rozciągają się solniska. Wzdłuż nich znajdziesz nieco bardziej dziką, piaszczystą plażę. Co więcej, będziesz mógł tam zajrzeć nad różowe, słone jezioro, które na pewno dostrzeżesz podczas lądowania na lotnisku w Burgas.

Zobacz także

Bułgaria
Co zwiedzić w Bułgarii?
Bułgaria
Najlepsze plaże w Bułgarii
Bułgaria
Życie nocne w Bułgarii
Bułgaria
Parki narodowe w Bułgarii
Bułgaria
Aktywnie w Bułgarii
Bułgaria
Poza szlakiem w Bułgarii
©2023 Travelbay.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon