Mińsk

4.17       Zobacz opinie (12)

Białoruska stolica, czyli Mińsk, jest bez wątpienia godnym odwiedzenia miejscem. Nie tylko dlatego, że to administracyjne, komunikacyjne i kulturalne centrum kraju. To również fascynujące, pełne kontrastów miasto, gdzie socrealistyczna, monumentalna zabudowa spotyka się z nieco bardziej tradycyjnymi i klasycystycznymi budynkami. Mińsk to także szerokie ulice i ogromne place. To, co na pewno szybko zauważysz, to fakt, że jest to niezwykle czyste, zadbane i wypełnione zielenią miasto.

Mińsk

Mińsk, Białoruś - © Travelbay

Stolica oferuje mnóstwo atrakcji, od ciekawych muzeów (np. Muzeum Miniatur, Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej), przez budynki sakralne (Czerwony Kościół), liczne pomniki czy przyjemne tereny parkowe. Zawsze dużo się tu dzieje. Również wieczorami. Mińsk jest bez wątpienia najbardziej imprezowym punktem na Białorusi. Działają tu liczne dyskoteki, kluby czy klimatyczne puby. Szybko przekonasz się, że Białorusini naprawdę potrafią się dobrze bawić i w wir tej zabawy na pewno Cię wciągną. Niestety Mińsk jest też tłem dla wielu niejednokrotnie smutnych i trudnych wydarzeń, jakie dzieją się na Białorusi. To zwykle tam dochodzi do manifestacji i protestów, które nie zawsze przebiegają w sposób pokojowy. Dlatego wybierając się tam musisz na bieżąco obserwować panujące w kraju i mieście nastroje.

Dla kogo?

Mińsk przypadnie Ci do gustu, jeśli lubisz miasta, które mają dużo do zaoferowania. Białoruska stolica jest pełna atrakcji, dla każdego, bez względu na wiek czy upodobania. Wybierz się do Mińska również wtedy, gdy chcesz się zabawić. Czekają tu na Ciebie liczne kluby, bary i kasyna.

Zdjęcia

 • Mińsk
 • Mińsk
 • Mińsk
 • Mińsk
 • Mińsk
 • Mińsk
 • Mińsk
 • Mińsk
 • Mińsk
 • Mińsk
 • Mińsk
 • Mińsk
 • Mińsk
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Travelbay™

Mińsk jest doskonałym celem dwu-trzydniowego city break’u. W tym czasie będziesz mógł zwiedzić najważniejsze atrakcje, wczuć się w klimat miasta, spróbować lokalnej kuchni czy poimprezować. O każdej porze roku w Mińsku jest co robić. Ale w pełni docenisz potencjał miasta, jeśli udasz się tam późną wiosną, latem lub wczesną jesienią.

Białoruska stolica kryje w sobie wiele atrakcji. Zarówno pod kątem architektury, jak i muzeów. Na pobyt w Mińsku przeznacz przynajmniej dwa dni. Ciekawych miejsc tu nie brakuje i szybko dasz się porwać intrygującej atmosferze tego miasta.

Wrota Mińska

Zwiedzanie warto rozpocząć od jednego z bardziej charakterystycznych punktów stolicy, czyli Wrót Mińska. To dwa, bliźniacze budynki z wieżami, wznoszące się po obu stronach ul. Kirava, naprzeciwko budynku głównego dworca kolejowego, na placu Przydworcowym. Wrota Mińska są nie tylko symbolem białoruskiej stolicy, ale też jednym z popularniejszych motywów pocztówek czy magnesów.

Główny dworzec kolejowy

Cóż, zwiedzanie dworców kolejowych nie jest może najbardziej oczywistą formą eksplorowania nowych miejsc. Ale główny dworzec kolejowy w Mińsku (Minsk-Passazhirskij) zasługuje na to, by poświęcić mu chwilę. Przede wszystkim dlatego, że swą monstrualną bryłą nijak nie pasuje do otoczenia. Co więcej, zastąpił wcześniejszy, mniejszy i niższy, dworcowy budynek, który jednak nie robił tak ogromnego wrażenia. Warto dodać, że tuż obok działa również dworzec autobusowy. Miejsce to jest więc ważnym węzłem komunikacyjnym Mińska.

Mińskie Metro

Pozostając przy tematach komunikacyjnych, na pewno podczas zwiedzania Mińska skorzystaj chociaż raz z tamtejszego metra. I nawet nie chodzi o to, żeby zaoszczędzić czas na pokonywaniu sporych dystansów. Po prostu niektóre stacje mińskiego metra są architektonicznymi perełkami. W szczególności, jeśli lubisz socrealistyczne klimaty czy mozaiki. Na szczególną uwagę zasługuje stacja Plosca Lenina.

Plac Niepodległości

Ważnym punktem miasta jest bez wątpienia pl. Niepodległości. To właśnie tam wznosi się Dom Rządu, przed którym stoi pomnik Lenina. Monumentalna, rządowa budowla powstała w I połowie XX wieku. Monument również jest ogromny. W szczególności warto tu wpaść wieczorem, gdy całość jest ładnie oświetlona. W ciągu dnia miejsce to robi dość przytłaczające wrażenie.

Kościół św. Szymona i św. Heleny

Tuż obok natomiast stoi nieco niepozorny kościół św. Szymona i św. Heleny. Przede wszystkim wyróżnia go czerwona, ceglana fasada oraz dwie niższe wieże i jedna nieco wyższa. Czerwony kościół został ufundowany przez Edward Woyniłłowicz, który w ten sposób chciał upamiętnić dwójkę swoich przedwcześnie zmarłych dzieci – Szymona i Helenę. Do dzisiaj jest to miejsce skupiające białoruską polonię. Warto dodać, że przez pewien czas w kościele funkcjonowało… kino.

Narodowe Muzeum Sztuki

Jeśli interesuje Cię szeroko pojęta sztuka, wtedy koniecznie odwiedź Narodowe Muzeum Sztuki w Mińsku (Нацыянальны мастацкі музей Беларусі, ul. Lenina 20). Zajmuje wnętrza monumentalnego budynku w stylu klasycznym. Podczas wizyty będziesz mógł zapoznać się z najważniejszymi dziełami białoruskich oraz rosyjskich artystów. Muzeum organizuje również wystawy czasowe, na które sprowadzane są obrazy czy rzeźby twórców światowego formatu.

Muzeum Miniatur

Bez względu na to, czy podróżujesz z dziećmi, czy też nie, koniecznie odwiedź Muzeum Miniatur (Strana Mini, Muzey Miniatyur; Страна мини, музей миниатюр, praspiekt Niezaliežnasci 25). Zobaczysz w nim wszystkie, najważniejsze zabytki Mińska, jak i Białorusi, ale w wersji pomniejszonej. Zadbano tu o nawet najmniejsze detale, a także dodano trochę humorystycznych akcentów.

Stare miasto

Wbrew pozorom Mińsk posiada coś, co można uznać za stare miasto. Dzielnica ta rozciąga się pomiędzy brzegiem Świsłoczy a ulicami Internacyjanaĺnają, Lenina i Maksima Bahdanowicza. W obrębie starego miasta znajdziesz katedralną cerkiew prawosławna pw. św. Ducha, którą wyróżnia śnieżnobiała fasada, zielony dach i dwie wieże. Działa tam też kilka muzeów, m.in. Muzeum Historii Mińska, Muzeum Parowozów czy Muzeum Kotów (głównie zgromadzono tam kocie obrazy). Na starym mieście znajdziesz również Dom Moniuszki, w którym kompozytor mieszkał z rodzicami. Nieopodal wznosi się odbudowany po wcześniejszych zniszczeniach ratusz.

Wyspa Łez

Będąc na starówce przejdź mostem przez Świsłocz, a następnie udaj się na zachód, na Wyspę Łez. To niewielka wysepka, na której wznosi się jeden z ważniejszych monumentów Mińska. Pomnik Synów Ojczyzny upamiętnia żołnierzy, którzy zginęli w wojnie w Afganistanie w latach 1979-89.

Narodowy Akademicki Teatr Wielki Opery i Baletu

Po tej samej stronie rzeki, co wejście na wyspę, znajduje się piękny gmach Narodowego Akademickiego Teatru Wielkiego Opery i Baletu (Вялiкi тэатр Беларусi, plošča Paryžskaj Kamuny 1). Zbudowano go w I połowie XX wieku, a jego otwarcie miało miejsce w 1939 roku. W trakcie Wielkiej Wojny Ojczyźnianej jego gmach mocno ucierpiał, ale już w 1944 zaczęto prace renowacyjne. Na jego fasadzie możesz podziwiać cztery muzy: Kalliope, Melpomenę, Terpsichorę i Polihymnię. Wokół teatru rozciąga się plac z fontanną oraz skwer.

Biblioteka Narodowa

Jeśli cenisz budynki o nietypowej, czy nawet futurystycznej architekturze, to koniecznie zajrzyj w okolice Biblioteki Narodowej (Нацыянальная бібліятэка Беларусі, praspiekt Niezaliežnasci 116). Znajduje się spory kawałek od centrum miasta, dlatego najlepiej udaj się tam metrem (musisz wysiąść na stacji Maskoŭskaja/Маскоўская). Gmach biblioteki został ukończony w 2006 roku. Do jej wnętrza prowadzi wejście, które ma imitować otwarte strony książki. Bryła całego budynku ma nawiązywać do kształtu diamentu. Dodatkowym atutem biblioteki jest jej położenie. Otoczona parkiem oraz stawami wyjątkowo malowniczo się prezentuje.

Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej

Poza obrębem ścisłego centrum znajduje się jedno z najważniejszych muzeów Mińska, czyli Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej (Музей гісторыі Вялікай Айчыннай вайны,

Prospekte Pobeditelei 8). Zostało założone w 1944 roku i jego głównym zadaniem jest upamiętnienie wygranej nad faszyzmem. Wcześniej, zajmowało wnętrza budynku w centrum miasta. W 2010 podjęto decyzję o budowie nowego obiektu, który postawiono na północny-zachód od centrum, blisko brzegu Świsłoczy. Obecnie, muzeum mieści się w 10 halach wystawienniczych o łącznej powierzchni 4200 m². W swoich zbiorach posiada 144 tys. eksponatów: dokumentów, zdjęć czy rzeczy osobistych, które należały do uczestników Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Podczas wizyty w tym monumentalnym muzeum poznasz życie i losy partyzantów oraz działaczy podziemia, którzy brali czynny udział w tych historycznych wydarzeniach.

Niewątpliwie w Mińsku wiedzą, jak się dobrze bawić. Białoruska stolica słynie z imprezowego klimatu. Dominują tam duże i zatłoczone kluby, ale bez trudu znajdziesz też klimatyczne puby. Wybierając się do tych pierwszych pamiętaj, że w wielu z nich obowiązuje dress code. Zawczasu sprawdź, czy klub, w którym chcesz się pobawić, nie ma konkretnych wymagań dotyczących ubioru.

Moulin Rouge

Cóż, nie tylko Paryż ma Moulin Rouge. Znajdziesz go też w Mińsku (Мулен Руж, ul. Kaĺvaryjskaja 1). Klimat karnawału, artystycznej bohemy i dobrej zabawy unosi się tam w powietrzu. Oprócz pokazów tanecznych, możesz tam też liczyć na dobre jedzenie, niezły wybór alkoholi, a także możliwość wyszalenia się na parkiecie aż do utraty tchu.

TNT Rock Club

Fanom rockowych klimatów na pewno spodoba się w TNT Rock Club (ul. Revaliucyjnaja 9). Nieco mocniejsze brzmienia i odrobinę bardziej mroczny wystrój wnętrz przyciąga do niego inną klientelę, niż kolorowe, zatłoczone kluby. Tu możesz liczyć na duży wybór piw oraz całkiem niezły wybór dań i przekąsek.

Rich Cat

Rich Cat (ul. Viery Charužaj 29) to klub dla bardziej wymagających imprezowiczów. Ciekawy, mocno designerski wystrój wnętrz, którego motywem przewodnim jest oczywiście kot. Ceny należą raczej do tych wysokich. Klub oferuje spory wybór drinków, dań kuchni europejskiej oraz zabawę w rytmach R’n’B, pop oraz mash up. Pamiętaj! Obowiązuje dress code oraz selekcja.

Maxshow club

Na uwagę zasługuje również Maxshow club (praspiekt Niezaliežnasci 73). To nie tylko klub muzyczny, ale również przestrzeń dla performance’ów, koncertów a nawet wystąpień kabaretów. Głównym celem tego miejsca jest dobra zabawa i zaangażowanie w nią wszystkich gości.

Graffiti Bar & Club

Jednym z bardziej kultowych miejsc w Mińsku jest bez wątpienia Graffiti Bar & Club ( Pereulok Kalinina 16). Możesz tam poczuć iście artystycznego ducha. Ściany klubu zdobią liczne, ciekawe graffiti. Jeśli Ci się poszczęści, to trafisz na występy białoruskich muzyków. Zwykle sporo się tu dzieje i czasami może być trudno o wolny stolik. Ale warto, bo jest to prawdziwy klub z duszą.

1067

Położony w sercu miasta bar 1067 (ul. Ramanaŭskaja Slabada 7) ma od lat wierne grono fanów. Słynie z doskonałych burgerów (przez wielu uznawane za najlepsze w całym Mińsku), a także z dużego wyboru piw. Niezobowiązująca atmosfera i relatywnie niskie ceny to kolejne atuty tego miejsca.

Browar Rakowski

Jeśli lubisz piwo, to w trakcie eksplorowania Mińska nie możesz pominąć Browaru Rakowskiego (Раковский Бровар, ul. Vitebskaya 10). Wyjątkowo klimatyczne miejsce, w którym nie tylko napijesz się wyśmienitego trunku z pianką, ale też pysznych dań – zarówno obiadowych, jak i przekąsek. Do tego Browar Rakowski zajmuje wnętrza historycznego budynku z końca XIX wieku.

BarDuck

Gdy preferujesz nieco spokojniejsze miejsca lub po prostu chcesz wpaść na szybkiego drinka, to zajrzyj do BarDuck (ul. Internacyjanaĺnaja 25А). To dość kameralny bar, z relaksującą atmosferą. Ceny są dość niskie.

Polecane hotele

Oto noclegi, które możemy polecić z czystym sumieniem. Polecamy tylko takie hotele, które sami odwiedziliśmy.
Europe Hotel
Wyjątkowy
783 opinie
9.1
Travelbay

Europe Hotel

Bardzo polecamy hotel Europe, znajdujący się w ścisłym centrum Mińska. Mieści się w eleganckiej kamienicy. Pokój był spory. Miał ciekawe meble i dodatki. Śniadanie w formie bufetu, ale był duży wybór i można też było zamówić u kucharza inne dania, jeśli te dostępne nam nie pasowały. Na miejscu jest też kryty basen.
Astoria Boutique Hotel
Wyjątkowy
586 opinie
9.3
Travelbay

Astoria Boutique Hotel

Wraz z żoną spędziliśmy trzy noce w butikowym hotelu Astoria. Moim zdaniem spełni oczekiwania nawet bardzo wymagających gości. Po wejściu do środka oboje byliśmy pod ogromnym wrażeniem. Bo nagle, trafiliśmy do… pałacu. Przepych, elegancja, bogactwo – tak można w skrócie opisać tamtejszy wystrój wnętrz. Śniadania były przepyszne.
Hostel Urban
Wyjątkowy
414 opinie
9.3
Travelbay

Hostel Urban

Ze znajomymi zdecydowaliśmy się na pobyt w hostelu Urban. Położony jest po drugiej stronie rzeki niż ścisłe centrum. Rewelacyjne miejsce, z nowoczesnym designem, sporą ilością wspólnej przestrzeni oraz wygodnymi łóżkami. Do tego świetna obsługa, która dba o komfort gości oraz czystość całego hostelu. Polecamy!
Beijing Hotel Minsk
Znakomity
1107 opinie
9
Travelbay

Beijing Hotel Minsk

Beijing Hotel Minsk jest dość niezwykłym miejscem na hotelowej mapie miasta. Przede wszystkim to duży, nowoczesny obiekt zbudowany przez Chińczyków. Nocowałem tam już dwukrotnie i za każdym razem byłem bardzo zadowolony. Pokoje są przestronne i ładnie urządzone. Na miejscu jest też basen zewnętrzny i wewnętrzny, oraz przyjemne tereny zielone. Do centrum Mińska blisko.
Minsk Marriott Hotel
Znakomity
604 opinie
8.9
Travelbay

Minsk Marriott Hotel

Minsk Marriott Hotel to klasa sama w sobie. Fakt, położony jest kawałek od centrum, ale można wsiąść w autobus lub taksówkę i sprawnie do niego dojechać. Oferuje przepiękny widok na rzekę Świsłocz. Warunki, jak to Marriott przystało – doskonałe. Piękny wystrój wnętrz, nowoczesny design i obsługa na światowym poziomie. Do tego przepyszne śniadania – ogromny wybór dań. Każdy będzie mógł się najeść.

Zobacz także

Białoruś
Co zwiedzić na Białorusi?
Białoruś
Imprezy na Białorusi
Białoruś
Atrakcje przyrody na Białorusi
©2023 Travelbay.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon