Brasław

3.33       Zobacz opinie (6)

Na północy Białorusi, blisko granicy z Łotwą leży Brasław. To niewielkie miasto, którego największym atutem jest położenie. Znajduje się bowiem na terenie parku narodowego, który chroni Jeziora Brasławskie. To wyjątkowo malownicze pojezierze jest rajem dla entuzjastów przyrody, wspaniałych krajobrazów, spacerów i relaksu nad wodą. Sam Brasław leży pomiędzy czterema z jezior - Berezhe, Svyattso, Novyaty i Drywiaty. To ostatnie jest piątym, największym akwenem całej Białorusi.

Brasław

Brasław, Białoruś - © Travelbay

W Brasławiu, oprócz cudownych widoków, możesz też liczyć na kilka, ciekawych obiektów, przede wszystkim sakralnych. Najważniejszym budynkiem jest kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, w którym znajduje się słynący z cudów obraz Matki Boskiej. Jest ona też opiekunką całego pojezierza. Na uwagę zasługuje również cała, miejska zabudowa, która nie jest zbyt zwarta, raczej małomiasteczkowa, ale wyjątkowo urocza.

Dla kogo?

Jeśli szukasz na Białorusi miejsca na relaks, to Brasław i całe pojezierze będą doskonałym wyborem. Sielankowe krajobrazy, połączone z brakiem tłumów stanowią świetną przestrzeń do długich spacerów czy obserwacji dzikich zwierząt. Oprócz licznego ptactwa, tereny te zamieszkują niedźwiedzie, lisy, wilki, kuny czy wydry.

Zdjęcia

  • Brasław
  • Brasław
  • Brasław
  • Brasław
  • Brasław
  • Brasław
  • Brasław
  • Brasław
  • Brasław
  • Brasław
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Travelbay™

Ze względu na to, że w Brasławie i jego okolicach będziesz głównie spędzać czas na zewnątrz, to udaj się tam w cieplejszych miesiącach. Najlepszym wyborem będzie okres od czerwca do sierpnia.

Będąc w Brasławiu koniecznie wybierz się na spacer i odwiedź najważniejsze zabytki miasta. Nie ma ich zbyt wiele i na dodatek leżą obok siebie, więc zwiedzanie nie zajmie CI dużo czasu.

Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

We wschodniej części miasteczka wznosi się charakterystyczny kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny (костел Рождества Девы Марии). Co go wyróżnia? Przede wszystkim fasada, na którą składa się czerwona cegła oraz różnokolorowe kamienie, które wyglądają niczym mozaika. Kościół zbudowano w XIX wieku. W jego wnętrzach znajdziesz słynący z cudów obraz Matki Bożej Brasławskiej Królowej Jezior.

Cerkiew Uspieńska

Po drugiej stronie drogi i po sąsiedzku względem kościoła znajdziesz Cerkiew Uspieńską (церковь Успенская), pw. Zaśnięcia Przenajświętszej Matki Boskiej. Stanęła w tym miejscu pod koniec XIX wieku. Jest niedużą świątynią o białej fasadzie z niebieskimi akcentami i zielonymi drzwiami. We wnętrzu na uwagę zasługuje drewniany ikonostas z 1980 roku.

Góra zamkowa

Obok obu świątyń wznosi się Góra Zamkowa. Ten niewielki pagórek stanowi jeden z lepszych punktów widokowych całego Brasławia. Będziesz mógł podziwiać zarówno panoramę miasta, jak i otaczających go jezior.

Muzeum Kultury Tradycyjnej

Jeśli interesujesz się etnografią, to koniecznie zajrzyj do Muzeum Kultury Tradycyjnej (Браславский музей традиционной культуры). Jest to niewielka placówka, w której będziesz mógł obejrzeć lokalne rękodzieło czy przedmioty codziennego użytku, jakie niegdyś wykorzystywano w pracy lub w domu.

Muzeum Historyczno-Krajoznawcze

W jednym z tradycyjnych domów mieści się małe Muzeum Historyczno-Krajoznawcze (Браславский историко-краеведческий музей). Znajdziesz w nim kilka akcentów związanych z Polską.

Oczywiście największym atutem Brasławia jest jego lokalizacja. Rozciągające się wokół niego pojezierze obejmuje aż 300 jezior! Siedemdziesiąt cztery z nich, w 1995 roku, zostały objęte ochroną w ramach parku narodowego.

Jeziora Brasławskie

Pojezierze rozciągające się wokół Brasławia ukształtowane zostało przez lodowiec. To dzięki niemu znaleźć tu można tak wiele jezior różnej wielkości i głębokości. Największym akwenem jest j. Drywiaty (36 km²), najgłębszym zaś południowe Voloso (40,4 m głębokości). Cechą charakterystyczną tutejszych jezior jest nieregularny kształt, z licznymi zatoczkami a także wysepkami. Białorusini śmieją się, że jest to region wyspiarski w ich kraju. Na wszystkich jeziorach jest ich aż 100. Na uwagę zasługuje wyspa Strusto – druga, największa wyspa Białorusi, która dodatkowo ma na swoim terenie mniejsze jeziorko. Na pojezierzu znajdziesz też niewielkie pagórki, liczne rzeki, a także rozległe kompleksy leśne. Rośnie tu ponad 1900 różnych gatunków roślin oraz żyje 30 gatunków ryb i ponad 300 gatunków ssaków. Bez wątpienia jest to raj dla fanów dzikiej przyrody.

Polecane hotele

Oto noclegi, które możemy polecić z czystym sumieniem. Polecamy tylko takie hotele, które sami odwiedziliśmy.
Braslav Rest
Fantastyczny
157 opinie
8.3
Travelbay

Braslav Rest

Jeśli planujecie odpocząć, to idealnym wyborem będzie pensjonat Braslav Rest. Położony między dwoma jeziorami, blisko centrum miasta. Spędziliśmy tam z żoną dwie noce i później żałowaliśmy, że nie zostaliśmy dłużej. Pokój był pięknie urządzony – drewniane meble, fajne dodatki. Obsługa miła i pomocna. Jedyny, drobny minus to cienkie ściany, przez które słychać, co dzieje się w innych częściach budynku.
Zhiemchuzhina Braslava
Znakomity
52 opinie
8.7
Travelbay

Zhiemchuzhina Braslava

Aparthotel Zhiemchuzhina nie jest może najtańszym wyborem, ale moim zdaniem jednym z lepszych w tej okolicy. Znajduje się nad brzegiem jeziora Drywiaty, przy zacisznej zatoce. Z pokoju miałem piękny widok na akwen. Cały budynek wykończony jest w drewnie, co nadaje mu przytulności. Tylko WiFi mogłoby działać szybciej.
Guest House Ozernyi
Wyjątkowy
37 opinie
9.1
Travelbay

Guest House Ozernyi

Z czystym sumieniem mogę polecić pensjonat Ozernyi. Nie ma tam luksusów, wystrój jest bardzo podstawowy, a wygląd budynku na pewno nie zachwyca. Ale jakoś mnie to miejsce urzekło. Do tego pokój był bardzo czysty i zadbany. Naprawdę udany pobyt.
Braslaw Lakes Hotel
Znakomity
331 opinie
8.7
Travelbay

Braslaw Lakes Hotel

Hotel ten znajduje się praktycznie w centrum Brasławia. Bardzo dobre warunki. Jasne, przestronny wnętrza. Pokój, jak dla dwóch osób, był wystarczający. Blisko nad dwa jeziora, przyjemne tereny spacerowe wokół. Do tego dostęp do prywatnej plaży.

Zobacz także

Białoruś
Co zwiedzić na Białorusi?
Białoruś
Imprezy na Białorusi
Białoruś
Atrakcje przyrody na Białorusi
©2023 Travelbay.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon