Bruksela

3.09       Zobacz opinie (22)

Bruksela to z jednej strony monumentalne budowle, wielkie place i szerokie bulwary, z drugiej najlepsza czekolada na świecie, największy wybór piwa w knajpach i najbardziej chrupiące frytki (koniecznie z majonezem). Niektórzy uważają belgijską stolicę za nudną, konserwatywną i cholernie drogą. Inni doceniają jej zróżnicowaną architekturę, ciekawe muzea i komiksowe murale twierdząc, że wcale nie trzeba wydać fortuny, żeby poczuć klimat miasta. Warto wpaść tu chociaż na weekend, żeby wyrobić sobie własne zdanie.

Bruksela

Bruksela, Belgia - © Travelbay

Dla kogo?

Bruksela spodoba się wszystkim, którzy lubią zwiedzanie i interesują się sztuką. To również miasto, które przynajmniej raz w życiu powinien odwiedzić każdy prawdziwy fan komiksów i koneser piwa.

Zdjęcia

 • Bruksela Parlamentarium
 • Bruksela park miniatur
 • Bruksela Pałac Królewski
 • Bruksela
 • Bruksela Atomium
 • Bruksela
 • Bruksela
 • Bruksela
 • Bruksela
 • Bruksela
 • Bruksela
 • Bruksela
 • Bruksela
 • Bruksela
 • Bruksela
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Travelbay™

Do Brukseli warto przyjechać przez cały rok, ale miasto najprzyjemniej zwiedza się wiosną i jesienią, gdy ulice są mniej zatłoczone, a ceny noclegów znacznie niższe.

Bruksela
Bruksela, Belgia - © Travelbay

Największe oblężenie stolica Belgii przeżywa raz na dwa lata, gdy podczas sierpniowego weekendu na Grand-Place układany jest dywan z prawie miliona kwiatów begonii.

Zabytkowe centrum Brukseli całkiem przyjemnie zwiedza się pieszo. Jeśli jednak oprócz spacerów planujesz odwiedzić więcej niż jedno muzeum rozważ zakup Brussels Card (do wyboru jest opcja 24h, 48h, bądź 72h). Oprócz darmowego wstępu do większości muzeów karta pozwoli ci również korzystać z komunikacji miejskiej bez dodatkowy opłat.

Wielki Plac

La Grand Place uważana jest za jeden z najpiękniejszych placów europejskich. To prawdziwy klejnot architektoniczny i mistrzowski przykład mieszania stylów. Znajdują się tu pełne przepychu kamienice cechowe, gotycki ratusz ze strzelistą wieżą zwieńczoną 5-metrowym, złotym posągiem św. Michała walczącego z diabłem i Dom Króla (Maison du Roi), w którym mieści się Muzeum Miasta Brukseli.

Bruksela
La Grand Place, Bruksela, Belgia - © Travelbay

Raz na dwa lata w sierpniowy weekend wolontariusze układają na Wielkim Placu olbrzymi dywan ze świeżych kwiatów. To niesamowite, pachnące dzieło sztuki projektowane jest przez najsłynniejszych architektów krajobrazu i ogrodników. Wydarzeniu towarzyszą pokazy sztucznych ogni i koncerty, podczas których można posłuchać utworów muzycznych skomponowanych specjalnie na tę okazję.

Manneken Pis, czyli siusiający chłopiec z brązu

Symbol miasta i jednocześnie najczęściej fotografowana belgijska fontanna. Z okazji świętowania ważnych wydarzeń w historii Belgii i Europy naga figurka ubierana jest w najróżniejsze stroje. Manneken Pis występował już w stroju mnicha buddyjskiego, mundurze żołnierza pierwszej wojny światowej czy krakowskim stroju ludowym. Kostiumy trafiają później do Muzeum Miasta Brukseli.

Bruksela
Manneken Pis, Bruksela, Belgia - © Travelbay

Warto wiedzieć, że chłopczyk nie jest jedyną „siusiającym” figurką w mieście. Siusiającą dziewczynkę (Jeanneke Pis) znajdziesz na Getrouwheidsgang, a figurka siusiającego psa (Zinneke Pis) stoi na Rue des Chartreux 35.

Muzeum Komiksu

Prawdziwa mekka dla fanów komiksów. Belgijskie Centrum Komiksu zostało otwarte w 1989 r. i mieści się w secesyjnym budynku zaprojektowanych przez słynnego architekta Victora Horta. Bogate zbiory muzeum prezentowane są na trzech poziomach, a wystawy stałe i czasowe skupione są wokół europejskiej tradycji komiksowej – zamiast amerykańskich superbohaterów, znajdziesz tu Tintina, smerfy i  Lucky Luke’a.

Szlak komiksowy

Spacer śladem imponujących, komiksowych murali to doskonały sposób na poznanie miasta. Adresy budynków, na których umieszczono wielkie malowidła dostępne są na oficjalnej stronie miasta. Na szlaku znajduje się również sporo księgarni, w których dostępne są także anglojęzyczne wydania belgijskich komiksów.

Królewskie Muzeum Sztuki i Historii

Kompleks czterech państwowych muzeów mieszczących najwspanialszą kolekcję sztuki belgijskiej. W muzeach można obejrzeć ponad 20 000 obrazów, rzeźb i rysunków datowanych głównie od XV do XXI wieku. Na uwagę zasługują przede wszystkim Muzeum Sztuki Dawnej z dziełami Rubensa, Boscha, Memlinga, Brueghlów oraz Van Dycka, a także Muzeum Sztuki Nowoczesnej, w którym znajdują się obrazy Moneta, Gauguina, Picassa, Chagalla i Salvadora Dali.

Narodowa Bazylika Najświętszego Serca

Bruksela
Narodowa Bazylika Najświętszego Serca, Bruksela, Belgia - © Travelbay

Inspirowana paryską Sacré-Cœur bazylika to piąty największy kościół na świecie. Jego budowę rozpoczęto w 1905 r. i z przerwami kontynuowano prawie przez 65 lat. Najbardziej charakterystycznym elementem monstrualnej budowli jest zielona, miedziana kopuła, pod którą znajduje się galeria zewnętrzna z tarasem widokowym.

Pałac Królewski

Bruksela Pałac Królewski
Pałac Królewski, Bruksela, Belgia - © Travelbay

Oficjalna i administracyjna rezydencja rodziny królewskiej. Kiedy król przebywa w budynku na wieży pałacu powiewa belgijska flaga. W środku warto zwiedzić przede wszystkim Salę Tronową, Salę Lustrzaną i Salę Imperialną pełniącą funkcję sali balowej. Co roku na przełomie lipca i sierpnia Pałac Królewski otwiera swoje drzwi dla zwiedzających nie pobierając żadnych opłat za wstęp. Darmowe zwiedzanie możliwe jest aż przez trzy tygodnie.

Atomium

Bruksela Atomium
Atomium, Bruksela, Belgia - © Travelbay

Model cząstki żelaza powiększony 160 milionów razy. Atomium to projekt inżyniera Andre Waterkeyna wybudowany z okazji Światowej Wystawy EXPO w 1958 r. Początkowo konstrukcja miała zostać rozebrana po pół roku, ale spotkała się z tak entuzjastycznym przyjęciem, że władze miasta postanowiły z niej nie rezygnować. Olbrzymia cząsteczka żelaza ma 102 metry, składa się z 9 stalowych kul o średnicy 18 metrów i łączących je korytarzy, z których każdy ma 23 metry długości i średnicę 3 metrów. W najwyższej kuli znajduje się platforma widokowa, z której można podziwiać panoramę Brukseli. W pozostałych pięciu kulach i korytarzach udostępnionych zwiedzającym wystawy stałe i czasowe.

Park miniatur Mini Europa

Bruksela park miniatur
Mini-Europa, Bruksela, Belgia - © Travelbay

Mini-Europa to doskonała rozrywka dla całej rodziny i niepowtarzalna okazja, żeby zobaczyć wszystkie największe europejskie zabytki w jednym miejscu. Co prawda nie w oryginalnych rozmiarach, ale zawsze to jakiś początek i okazja, żeby w najmłodszych podróżnikach zaszczepić ciekawość świata. Podczas spaceru alejkami parku można podziwiać mini. miniaturową Wieżę Eiffla, Łuk Triumfalny, Krzywą Wieżę w Pizie, Big Bena, a nawet brukselski Grand-Place.

Parlamentarium

Bruksela Parlamentarium
Parlamentarium, Bruksela, Belgia - © Travelbay

Parlamentarium to interaktywne muzeum dotyczące początków Unii Europejskiej oraz funkcjonowania Parlamentu Europejskiego. Wstęp do muzeum jest bezpłatny, a podczas zwiedzania można korzystać z podręcznych przewodników multimedialnych, które są dostępne we wszystkich językach urzędowych UE.

Bruksela nie należy do metropolii tętniących życiem nocnym. Kilka najbardziej znanych klubów nocnych rozrzuconych jest po cały mieście, więc w trakcie jednej nocy raczej nie da się odwiedzić więcej niż jednego, góra dwóch z nich. Bardziej popularny niż clubbing jest tzw. „pub crawl”, czyli włóczenie się od pubu do pubu i próbowanie najlepszych belgijskich (choć nie tylko) piw. Najpopularniejsze bary skupione są w zabytkowej części miasta.

Delirium Cafe

Kultowy bar piwny, w ofercie którego znajdziesz ponad 2000 gatunków piw z całego świata (dzięki tej rekordowej liczbie Delirium trafiło w 2004 r. do Księgi Guinnessa) Wielopoziomowy lokal zawsze pełen ludzi. Dostępne jest zarówno piwo lane, jak i butelkowane (Impasse de la Fidélité 4).

Poechenellekelder

Doskonały bar w pobliżu Manneken Pis. Szeroki wybór piwa i ciekawy wystrój wnętrza – na ścianach wiszą marionetki (Rue du Chêne 5).

Moeder Lambic Fontainas

Idealne miejsce, jeśli oprócz picia piwa masz ochotę na coś smacznego do jedzenia. Spora przestrzeń i dużo miejsc siedzących. Miła i pomocna obsługa (Place Fontainas 8).

Café Mort Subite

Ponad stuletni lokal w stylu fin de siècle. Bar zaliczany do prawdziwych brukselskich klasyków. W menu Mort Subite nie ma regularnych dań, zamówić można wyłącznie piwo i lekkie przekąski (Rue Montagne aux Herbes Potagères 7).

L’Archiduc

Klub jazzowy i bar koktajlowy w jednym. Przytulne miejsce urządzone w stylu art déco,  czynne nieprzerwanie od 1937 r. (Rue Antoine Dansaert 6).

Madame Moustache

Klub nocny otwarty od wtorku do soboty. Motto lokalu to „no-bullshit”. Wyluzowana atmosfera i szalone imprezy w stylu retro. Na parkiecie słychać składanki klasycznego rock-and-rolla, funky i soul (Quai au Bois à Brûler 5-7).

Zobacz także

Belgia
Co zwiedzić w Belgii?
Belgia
Plaże w Belgii
Belgia
Życie nocne w Belgii
Belgia
Poza szlakiem w Belgii
©2023 Travelbay.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon