Wiedeń

4.43       Zobacz opinie (67)

Wiedeń to ten typ miasta, o którym można by pisać i opowiadać bez końca. Austriacka stolica jest wyjątkowo fascynująca. Przepełnia ją historia nawiązująca do rodu Habsburgów, który przez wieki mieszkał i kształtował ścisłe centrum Wiednia. Należące do nich pałace Hofburg i Schönbrunn stanowią obowiązkowe punkty zwiedzania miasta. Jednak to nie jedyne, godne uwagi miejsca. Wśród symboli Wiednia znajduje się bez wątpienia katedra św. Szczepana, przy której krzyżują się dwie linie metra. To czyni tę okolicę ważnym węzłem komunikacyjnym.

Wiedeń
Wiedeń, Austria - © Travelbay

Warto też dodać, że całe, historyczne centrum Wiednia znalazło się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Spójna zabudowa, eleganckie kamienice robią ogromne wrażenie. Będąc w stolicy warto także wygospodarować czas na odwiedziny w miejscach poza ścisłym centrum. Koniecznie udaj się na Prater, gdzie znajduje się rewelacyjny, częściowo zabytkowy park rozrywki. Przejażdżka kolejkami górskimi czy nieco bardziej statycznym, ale oferującym fantastyczne widoki Kołem Młyńskim będą ciekawym pomysłem na urozmaicenie zwiedzania. Jeśli lubisz imprezować, to w Wiedniu również będziesz miał co robić. Klubów, dyskotek czy klimatycznych pubów jest tu pod dostatkiem. Najważniejsze, imprezowe punkty miasta to ul. Gürtel czy Ringstrasse.

Dla kogo?

Wiedeń to przede wszystkim wymarzony kierunek dla osób lubiących zwiedzać. Zabytków czy bardzo ciekawych muzeów jest tu naprawdę mnóstwo. Odwiedź austriacką stolicę, jeśli szukasz celu weekendowego city break’u. W 2-3 dni masz szansę poczuć klimat miasta oraz poznać jego najróżniejsze zakamarki. Prawda jest jednak taka, że w Wiedniu można spędzić nawet miesiąc i wciąż móc tu odkrywać coś nowego. W okolicy Wiednia warto odwiedzić Bratysławę.

Zdjęcia

 • Wiedeń
 • Kunsthistorisches
 • Museumsquartier Wiedeń
 • Donauturm
 • Wiedeń
 • Wiedeń
 • Wiedeń
 • Wiedeń
 • Wiedeń
 • Wiedeń
 • Wiedeń
 • Wiedeń
 • Wiedeń
 • Wiedeń
 • Wiedeń
 • Wiedeń
 • Wiedeń
 • Wiedeń
 • Wiedeń
 • Wiedeń
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Travelbay™

Tak naprawdę każda pora roku będzie idealna na zwiedzanie Wiednia. Jednak najprzyjemniej jestu latem, gdy oprócz zwiedzania zabytków, będziesz mógł przyjemnie spędzić czas np. pod ratuszem, gdzie organizowany jest festiwal filmowy, a na świeżym powietrzu ustawione są liczne stragany z napitkiem i jedzeniem. Wiedeń jest także świetnym kierunkiem podczas zimowych miesięcy. W szczególności w grudniu, gdy odbywa się tam wspaniały jarmark bożonarodzeniowy. Zapach grzanego wina unosi się w powietrzu, a klimat świąt wyziera z najróżniejszych zakamarków miasta.

Szybko odkryjesz, że w Wiedniu naprawdę jest co zwiedzać. Zabytków, muzeów, ciekawych miejsc jest tu pod dostatkiem. Wygospodaruj przynajmniej dwa dni, by zobaczyć najważniejsze z nich.

Katedra św. Szczepana

Wiedeń
Domkirche St. Stephan, Wiedeń, Austria - © Travelbay

Gotycka katedra św. Szczepana (Domkirche St. Stephan) to jeden z Symboli Wiednia i jedna z ważniejszych, gotyckich budowli w kraju. Wznosi się w centralnej części miasta i większość turystów to właśnie od niej zaczyna zwiedzanie Wiednia. Obok katedry krzyżują się też dwie, popularne linie metra - U1 i U3. Budowa świątyni rozpoczęła się w XI wieku. Ma wysokość 107,2 m i szerokość 34,2 m. Jej wnętrze kryje mnóstwo atrakcji - od wspaniałych ołtarzy po skarbiec. Katedrę św. Szczepana odwiedź również po to, by wspiąć się po 343 stopniach, na najlepszy w mieście punkt widokowy. Będziesz miał Wiedeń u swych stóp!

Hofburg

Wiedeń
Hofburg, Wiedeń, Austria - © Travelbay

Jedną z ważniejszych pamiątek po rodzie Habsburgów jest bez wątpienia pałac Hofburg. Stanowił ich zimową rezydencję. Pałac zajmuje sporą część centrum Wiednia. Jego budowa rozpoczęła się w XIII wieku i początkowo był sporo mniejszym zamkiem, który z czasem zaczęto przekształcać i ulepszać. Na turystów czeka tu kilka, ciekawych wystaw. Przede wszystkim zobaczysz apartamenty cesarskie, Muzeum Sisi, Cesarski Skarbiec i zbiory sreber, a także Hiszpańską Dworską Szkołę Jazdy. Zwiedzanie samego Hofburga spokojnie może zająć pół dnia, albo nawet i cały.

Rathaus

Wiedeń
Rathaus. Wiedeń, Austria - © Travelbay

Ratusz, czyli Rathaus (Rathausplatz), to inna, bardzo charakterystyczna budowla Wiednia. Powstał pod koniec XIX wieku. Utrzymany jest w neogotyckim stylu. Jego wieża ma 97,9 m wysokości. Ratuszowe wnętrza kryją m.in. salę balową, która może pomieścić 1500 tańczących par. Latem odbywa się przy nim festiwal filmowy, a w zimie Jarmark Adwentowy. Przynajmniej raz w tygodniu można się załapać na zwiedzanie ratusza.

Muzeum Historii Naturalnej

Wiedeń
Naturhistorisches Museum, Wiedeń, Austria - © Travelbay

Muzeum Historii Naturalnej (Naturhistorisches Museum, Burgring 7) stale i nieustająco cieszy się ogromną popularnością. I nic w tym dziwnego, gdyż posiada wprost niesamowitą wystawę poświęconą przyrodzie. Zobaczysz tu m.in. dinozaury, najstarsze na świecie meteoryty, kolekcję owadów czy największych ssaków. Zajrzyj też na dach muzeum, skąd będziesz mógł podziwiać piękną panoramę wiedeńskiej starówki i jej najbliższych okolic.

Muzeum Historii Sztuki

Kunsthistorisches
Kunsthistorisches, Wiedeń, Austria - © Travelbay

Aby pomieścić dzieła sztuki zgromadzone przez cesarską familię wzniesiono osobny budynek. I w ten sposób powstało Muzeum Historii Sztuki (Kunsthistorisches Museum, Maria-Theresien-Platz). Obejrzysz tam dzieła takich mistrzów, jak Rafael, Velazquez, Rembrandt, Tizian czy Durer. Wizyta w tym muzeum będzie nie lada gratką dla każdego entuzjasty sztuki.

Dzielnica Muzeów MQ Wiedeń

Museumsquartier Wiedeń
Museumsquartier, Wiedeń, Austria - © Travelbay

Bliskim sąsiadem Muzeum Historii Naturalnej i Historii Sztuki jest Dzielnica Muzeów MQ. To największy tego typu teren na świecie, który powstał na terenie dawnych, carskich stajni. Zajmuje obszar 60000 m². W jednym miejscu znajdziesz m.in. Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Leopolda, Muzeum dla Dzieci Zoom. Działają tu także liczne, klimatyczne kawiarnie. To także popularne miejsce spotkań, w którym naprawdę poczujesz artystycznego ducha.

Prater

Wiedeń
Prater, Wiedeń, Austria - © Travelbay

Prater znajduje się poza ścisłym centrum. Ale wiedeńskie ścieżki prędzej czy później Cię do niego zaprowadzą. Pod tą nazwą kryje się przede wszystkim rozłożysty park, pełen alejek spacerowych czy ścieżek biegowych/rowerowych oraz placów zabaw. Jednak większość osób zagląda tu po to, by wyszaleć się w działającym na jego terenie parku rozrywki. To tu przejedziesz się Diabelskim Młynem, w którym z wysokości 65 m będziesz mógł podziwiać Wiedeń. Oprócz tego czeka tu na Ciebie 250 innych, mniej lub bardziej dostarczających adrenaliny atrakcji. W tym oczywiście kolejki górskie, mająca 117 m karuzela łańcuchowa czy wodna kolejka Aqua Gaudi. Główny problem z Praterem polega na tym, że jak raz wejdziesz w jego obręb, to nieprędko będziesz chciał go opuścić.

Hundertwasserhaus

Wiedeń
Hundertwasserhaus, Wiedeń, Austria - © Travelbay

Hundertwasserhaus (Kegelgasse 36-38), a dokładniej cały blok mieszkalny kryjący się pod tą nazwą, to jedno z ciekawszych pod kątem architektonicznym miejsc w austriackiej stolicy. Nie da się go pomylić z niczym innym. Za jego stworzeniem stał Friedensreich Hundertwasser - architekt o niebywałej fantazji i pomysłowości. Blok ozdobiony jest licznymi, kolorowymi i na pierwszy rzut oka niepasującymi do siebie elementami. Do tego na jego dachu rosną… drzewa.

Pałac Schönbrunn

Wiedeń
Pałac Schönbrunn, Wiedeń, Austria - © Travelbay

Habsburgowie nie tylko mieli swój zimowy pałac, ale również i letni. Pałac Schönbrunn utrzymany jest w barokowym stylu. Słynie ze wspaniałych, pełnych przepychu wnętrz. I o ile zwiedzanie pałacu jest bardzo ciekawe (znajduje się tam 1441 pomieszczeń, ale turystom udostępniono tylko 45), o tyle warto tu wpaść przede wszystkim przez wzgląd na niesamowite ogrody, jakie go otaczają. Na ich terenie znajdziesz słynną Glorietę, Zoo, labirynt, Muzeum Wozowni czy palmiarnię. To ulubiony, spacerowy cel wiedeńczyków. W szczególności latem i przy dobrej pogodzie naprawdę jest tu tłoczno.

Donauturm

Donauturm
Donauturm, Wiedeń, Austria - © Travelbay

Jeśli będzie Ci mało punktów widokowych, to odwiedź również Donauturm (Donauplatz 1). Ta mająca 252 m wieża wznosi się na terenie Donaupark. Na 155 metrze znajduje się taras widokowy, który pozwoli Ci podziwiać panoramę Wiednia i okolic. Na miejscu działa też kawiarnia.

Belweder

Wiedeń
Belweder, Wiedeń, Austria - © Travelbay

Jeśli myślałeś, że w Wiedniu są tylko dwa, godne uwagi pałace, to byłeś w błędzie. Jeśli będziesz miał czas, zajrzyj również do Belwederu (Schloss Belvedere, Prinz Eugen-Straße 27). Ten barokowy pałac kryje w swych wnętrzach imponującą kolekcję sztuki, z dziełami takich mistrzów Klimt czy Kokoschka. Cała ekspozycja podzielona jest na 7 części i 420 eksponatów. Oczywiście wartością dodaną do zwiedzania są piękne, pałacowe wnętrza.

Można by się pokusić o stwierdzenie, że Wiedeń praktycznie nie zasypia. Tak wiele się tu dzieje zarówno za dnia, jak i w nocy, że naprawdę można odnieść takie wrażenie. Bez względu na to, jaki styl imprezowania preferujesz, w Wiedniu będziesz mógł się wybawić. Działają tu zarówno duże dyskoteki, jak i nieco mniejsze kluby czy puby, w których napijesz się lokalnych win i piw.

Klub Flex

Jednym z bardziej znanych klubów Wiednia jest Flex (Augartenbrücke 1), położony przy kanale Dunaju. Występują tam najlepsi DJ-e reprezentujący scenę techno oraz Drum’n’Bass. W weekendy zwykle bywa tam bardzo tłoczno, więc musisz się z tym liczyć. Ale zabawa jest naprawdę na poziomie!

Chelsea

Chelsea (Lerchenfelder Gürtel) stanowi część knajpianego zagłębia Gürtel. To naprawdę świetny punkt miasta, gdzie lokale działają w łukach wiaduktu. Chelsea oferuje muzykę na żywo, luźną i gwarną atmosferę.

B72

Klub B72 (Hernalser Gürtel 72-73) to jeden z bardziej popularnych i modnych wiedeńskich klubów. Dwupiętrowy lokal oferuje sporo koncertów, również muzyki alternatywnej. Dobre miejsce, by wpaść ze znajomymi na piwo.

Der Dachboden

Jeśli szukasz widokowego miejsca na spędzenie wieczoru w Wiedniu, wtedy koniecznie odwiedź Der Dachboden (Lerchenfelder Straße 1-3). Znajduje się na dachu hotelu 25hours. Rozciągająca się stamtąd panorama miasta jest naprawdę piękna. Sam bar jest stosunkowo nieduży i zwykle jest tam dość tłoczno. Ale warto tam wpaść, choćby na jednego drinka.

Klub Volksgarten

Klub Volksgarten działa na terenie parku o tej samej nazwie. To na pewno dobre miejsce, by potańczyć na parkietach zarówno na świeżym powietrzu, jak i pod dachem. Klub gości DJ-ów o międzynarodowej sławie. Jedyna jego wada to dość wysokie ceny.

Sass Music Club

Sass Music Club (Karlsplatz 1) to jedno z bardziej klimatycznych, alternatywnych miejsc na imprezowej mapie Wiednia. Ciemne, nieco mroczne wnętrza, gigantyczny, kryształowy żyrandol nadają temu lubowi dużej dozy elegancji. Sass przeszedł niedawno gruntowny remont. Z głośników płynie głównie techno, ale można tu też trafić na inne gatunki muzyczne.

Praterdome

Największą dyskoteką nie tylko Wiednia, ale i całej Austrii, jest Praterdome, znajdujący się na terenie parku rozrywki Prater. Działa nieprzerwanie od 18 lat. Słynie z niesamowitego pokazu laserów, jaki odbywa się podczas każdej imprezy, o północy. Dwa poziomy, cztery parkiety, 12 barów.

Futuregarden

Na uwagę zasługuje również Futuregarden (Schadekgasse 6). To połączenie baru i art klubu. Niezobowiązująca atmosfera, przyjemna przestrzeń, w której będziesz mógł miło spędzić czas ze znajomymi i drugą połówką. Niezły wybór alkoholi i przekąsek. Ceny dość przystępne.

Zobacz także

Austria
Co zwiedzić w Austrii?
Austria
Życie nocne w Austrii
Austria
Obiekty przyrody w Austrii
Austria
Aktywny wypoczynek w Austrii
Austria
Poza szlakiem w Austrii
©2023 Travelbay.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon