Graz

4.00       Zobacz opinie (11)

Graz - stolica Styrii, położona nad rzeką Mur, zaskakuje od pierwszych minut pobytu. Miasto z jednej strony przesiąknięte jest historią, którą sięga aż do czasów rzymski. Z drugiej zaś, to miejsce przepełnione sztuką i nowoczesną architekturą. Do najważniejszych zabytków należy wieża Uhrturm, będąca pamiątką po dawnej twierdzy wznoszącej się na wzgórzu. Obecnie, wniesienie to jest popularnym celem spacerów czy joggingu.

Graz, Austria

Graz, Austria - © Travelbay

Stare miasto wypełniają liczne, eleganckie kamienice, wśród których znajdziesz Landeszeughaus - muzeum poświęcone broni. Jeśli wolisz nieco bardziej współczesną architekturę, wtedy odwiedź Kunsthaus. Muzeum Sztuki w Grazu posiada budynek o intrygującej, obłej formie. Na rzece Mur natomiast stoi Murinsel, czyli sztuczna wyspa, połączona z oboma brzegami za pomocą mostów. Graz i jego bliskie okolice oferują także sporą ilość terenów zielonych. Oprócz wspomnianej wcześniej góry zamkowej, na uwagę zasługuje również Stadtpark, Augarten czy ogrody otaczające Schloss Eggenberg. Graz posiada również całkiem bogatą ofertę klimatycznych pubów. W efekcie będziesz miał tu co robić zarówno za dnia, jak i w nocy.

Dla kogo?

Graz można uznać za dość uniwersalny kierunek podróży, ponieważ każdy znajdzie tu dla siebie jakieś ciekawe atrakcje. Fani historii i architektury będą mogli pospacerować po zabytkowym centrum i odwiedzić lokalne muzea. Entuzjaści nowoczesnej architektury natomiast powinni odwiedzić Muzeum Sztuki oraz sztuczną wyspę na rzece Mur. Natomiast jeśli lubisz spacery i piękną roślinność, wtedy powinieneś udać się na wzgórze Schlossberg lub do któregoś z parków znajdujących się wokół ścisłego centrum. Graz może być też przyjemnym przystankiem podczas tranzytu przez Austrię. Np. w drodze do Chorwacji.

Zdjęcia

  • Graz
  • Graz
  • Graz
  • Graz
  • Graz
  • Graz
  • Graz
  • Graz
  • Graz
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Travelbay™

Graz prezentuje się pięknie o każdej porze roku. Jednak nie ukrywajmy, najwięcej dzieje się tu latem. A dodatkowo, dobra, słoneczna pogoda będą sprzyjać eksplorowaniu miasta i jego terenów zielonych.

Graz jest mocno różnorodnym i zaskakującym miastem. Z jednej strony zastaniesz tu typowy, austriacki ład i porządek. A z drugiej, nowoczesne obiekty, jakie znalazły się w obrębie centrum, wprowadzają nieco pozytywnego zamieszania.

Schlossberg

Jednym z ważniejszych punktów miasta jest bez wątpienia wzgórze Schlossberg. Na jego szczyt możesz udać się o własnych siłach lub korzystając z kolejki (Schlossbergbahn przy ul.Kaiser-Franz-Josef-Kai 38) czy specjalnej, przeszklonej windy. Swoją nazwę, czyli Góra Zamkowa, zawdzięcza warowni, która zbudowana została prawie 1000 lat temu. Problem w tym, że do naszych czasów zachowało się z niej niewiele. Przede wszystkim charakterystyczna wieża zegarowa (Uhrturm) - jeden z symboli miasta.

Graz
Schlossberg, Graz, Austria - © Travelbay

Oprócz tego podziwiać też można dzwonnicę czy kazamaty. Z czasem, teren wzgórza zaadaptowano na park. To bez wątpienia popularny cel spacerów, w szczególności, że czekają tam na Ciebie przepiękne widoki na Graz i jego okolice. Ciekawostką, jeśli chodzi o wzgórze, jest fakt, że możesz z niego zjechać poprowadzoną pod ziemią, najdłuższą tego typu zjeżdżalnią. Ma 170 m długości i kończy się w jaskini Schlossbergstollen. Momentami owija się wokół oszklonej windy.

Murinsel

Mniej więcej na wysokości wzgórza, na rzece Mur, znajdziesz Murinsel. Ta intrygująca konstrukcja została zaprojektowana przez amerykańskiego architekta Vito Acconciego. Powstała w 2003 roku, kiedy to Graz pełniło rolę Europejskiej Stolicy Kultury. Centralną częścią jest oczywiście sztuczna wyspa (a raczej zacumowany statek), którą z brzegami łączy stalowa, wijąca się kładka o długości 47 m.

Kunsthaus

Pozostając w tematach sztuki nowoczesnej, w Graz koniecznie odwiedź Kunsthaus (ul. Lendkai 1). Nawet, jeśli nie chcesz oglądać znajdującej się tam wystawy, to wybierz się tam, by zobaczyć sam budynek. Bez wątpienia jest to jeden z bardziej nietuzinkowych obiektów nie tylko w Grazu, ale i całej Austrii. Jednym przywodzi na myśl balon, innym jakieś wodne stworzenie. Położony na prawym brzegu rzeki Mur, w niegdyś mocno zaniedbanej dzielnicy, ma celowo stanowić kontrast dla uporządkowanej, dużo bardziej klasycznej starówki. We wnętrzach Kunsthaus działają sale wystawiennicze, które goszczą przede wszystkim dzieła sztuki współczesnej.

Burg

W obrębie starówki wznosi się Burg (Hofgasse 15). czyli zamek, będący siedzibą lokalnych władz. Łączy w sobie kilka, architektonicznych stylów. Większość turystów zagląda tu przede wszystkim po to, by odwiedzić niezwykłą, spiralną, podwójną klatkę schodową. Stojąc w niej ma się wrażenie, jakby doświadczało się złudzenia optycznego.

Graz
Burg, Graz, Austria - © Travelbay

Katedra w Graz

Obowiązkowym punktem zwiedzania Grazu jest wizyta na starówce. A tam czeka na Ciebie przede wszystkim katedra (Domkirche zum Heiligen Ägydius, Burggasse 3). Została zbudowana z polecenia cesarza Fryderyka III. Na przełomie XVII i XVIII dokonano jej przebudowy w barokowym stylu i od tego momentu stała się najważniejszym kościołem Styrii. Wnętrze jest całkiem ciekawe. Zwróć uwagę na ołtarz główny, a także organy. Te ostatnie nie są może zbyt wiekowe, bo dodano je w latach 70. ubiegłego stulecia, ale robią wrażenie swoim ogromem.

Mauzoleum Cesarza Ferdynanda II

Tuż obok katedry wznosi się Mauzoleum cesarza Ferdynanda II (Mausoleum Kaiser Ferdinands II, Burggasse 3). Połączone jest z kościołem pw. św. Katarzyny. Cesarz sam zlecił budowę obu obiektów. W mauzoleum spoczął, gdy było jeszcze nieukończone. Razem z katedrą oraz Starym Uniwersytetem i seminarium tworzą tzw. Koronę Grazu.

Graz
Mausoleum Kaiser Ferdinands II, Graz, Austria - © Travelbay

Hauptplatz

Sercem starówki jest oczywiście Hauptplatz, czyli główny plac. To właśnie przy nim znajduje się zabytkowy ratusz z XIX wieku. To imponująca budowla o białej fasadzie i ciekawych zdobieniach. Plac otaczają piękne kamienice ze spadzistymi dachami. W jego centralnej części znajduje się fontanna. Został na niej ukazany arcyksiąże Johann w towarzystwie czterech, kobiecych postaci, symbolizujących rzeki: Mur, Enns, Drawę i Sann.

Graz
Hauptplatz, Graz, Austria - © Travelbay

Landeszeughaus

Pod tą nieco skomplikowaną nazwą, jaką jest Landeszeughaus (Herrengasse 16), kryje się zbrojownia. W jej wnętrzach stworzono muzeum, które przybliża w szczególności czasy średniowiecza, rycerzy i stosowaną przez nich broń. Pięć pięter i 32 000 eksponatów. Jeśli ta tematyka Cię interesuje, to na pewno spędzisz tam dłuższą chwilę.

Pałac Eggenberg

Na wschód od centrum, blisko przebiegającej w tym miejscu w tunelu autostrady A9, wznosi się  Pałac Eggenberg (Schloss Eggenberg, Eggenberger Allee 90). To wyjątkowe miejsce, ponieważ pałac został tak zaprojektowany, by stanowić… alegorię wszechświata. Posiada m.in. 365 okien (tyle, ile dni w roku), 4 wieże (symbolizujące pory roku), 24 sale reprezentacyjne (nawiązanie do ilości godzin w dobie).

Do astronomii nawiązują również obrazy zdobiące pałacowe wnętrza. Dodatkowym powodem, dla którego warto się tu wybrać, jest park. To idealne miejsce na romantyczny spacer. Należy jednak uważać na grasujące po jego terenie pawie.

W Grazu znajdziesz wiele, klasycznych pubów, w których będziesz mógł posiedzieć przy kuflu zimnego piwa, ewentualnie pograć w bilard lub rzutki. Jeśli zapragniesz potańczysz, to również będziesz miał ku temu okazję.

Monkeys

Monkeys (Elisabethstraße 31) to cieszący się popularnością punkt na imprezowej mapie Grazu. Może się poszczycić 26-metrowym barem, doskonałym wyborem drinków i przyjemną atmosferą. Organizowane są tu imprezy karaoke.

Brot & Spiele

Brot & Spiele (Mariahilfer Str. 17) to klasyczny pub, w którym możesz liczyć na przyjemną atmosferę sprzyjającą rozmowom i spotkaniom w gronie znajomych. Posiada imponującą ofertę piw – ok. 130 marek. Do tego serwowane są tam smaczne burgery. Jeśli postanowisz się rozerwać, będziesz mógł zagrać partyjkę bilarda, rzutek lub szachów.

Schlossberg

Restauracja i pub Schlossberg (Am Schlossberg 7) to jedno z najbardziej widokowych miejsc w Grazu, w którym będziesz mógł spróbować doskonałej kuchni oraz wyselekcjonowanych win i piw. Jak łatwo się domyślić, znajduje się w obrębie wzgórza o tej samej nazwie. Taras, z którego można podziwiać piękną panoramę miasta, cieszy się ogromną popularnością. To świetne miejsce, by zrobić doskonałe zdjęcia na Instagrama.

The Thirsty Heart

The Thirsty Heart (Albrechtgasse 4) leży w centrum starówki. Będzie idealnym wyborem, jeśli cenisz smak kraftowych piw. Tu znajdziesz ich 40 rodzajów, więc spokojnie możesz wracać i za każdym razem próbować innego. W menu znajdziesz też kilka prawdziwych smakołyków, które zaspokoją pierwszy głód.

Tick-Tack

Na niezobowiązującą, luźną atmosferę możesz liczyć w Tick-Tack (Maygasse 12). Znajduje się w ścisłym centrum i oferuje całkiem niezły wybór drinków. W menu również bardzo smaczne burgery i najróżniejsze przekąski.

Zobacz także

Austria
Co zwiedzić w Austrii?
Austria
Życie nocne w Austrii
Austria
Obiekty przyrody w Austrii
Austria
Aktywny wypoczynek w Austrii
Austria
Poza szlakiem w Austrii
©2023 Travelbay.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon