Szetlandy

3.17       Zobacz opinie (6)

Szetlandy to położony na Morzu Północnym archipelag ok. 100 wysp (ale tylko 16 z nich jest zamieszkałych), który należy do terytorium Szkocji. Na ich terenie żyje ok. 22 920 osób. To czyni cały archipelag dość odludnym. I również dzięki temu Szetlandy mogły zachować swój naturalny charakter i są absolutnym, przyrodniczym rajem. Dzikie plaże, głębokie urwiska, klify, rozległe wrzosowiska, malownicze zatoki.

Szetlandy
Szetlandy, UK - © Travelbay

W efekcie całe Szetlandy zostały uznane za Światowy Geopark UNESCO. Wyspy stanowią nie tylko doskonałą przestrzenią do podziwiania piękna krajobrazów oraz żyjących tu zwierzaków, ale przede wszystkim świetny kierunek pieszych wędrówek czy spływów kajakowych. Jest tu co robić, a to wszystko w kameralnej atmosferze, bowiem Szetlandy nie są przez turystów oblegane.

Dla kogo?

Odwiedź Szetlandy jeśli lubisz obcować z dziką przyrodą. Tu będziesz miał ku temu liczne okazje. Archipelag to również raj dla fotografów - zarówno tych krajobrazowych, jak i fanów uwieczniania zwierzaków. Spodoba Ci się tu również wtedy, jeśli preferujesz nieco aktywniejsze formy turystyki oraz nie straszne są Ci zmienne, żeby nie napisać mocno kapryśne warunki pogodowe.

Zdjęcia

  • Szetlandy
  • Szetlandy
  • Szetlandy
  • Szetlandy
  • Szetlandy
  • Szetlandy
  • Szetlandy
  • Szetlandy
  • Szetlandy
  • Szetlandy
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Travelbay™

Ze względu na położenie raczej nie licz tu na upały. Średnie dzienne temperatury nie przekraczają 13 stopni w sierpniu, a poniżej 3 stopni w lutym. Jednak to letnie miesiące są najlepszym wyborem, bowiem praktycznie wtedy nie pada i jest najwięcej słońca. Omijaj zimę, gdy wieje, leje i jest naprawdę nieprzyjaźnie.

Przyroda jest bez wątpienia jednym z głównych powodów, dla których warto odwiedzić Szetlandy. Archipelag zachwyca swą dzikością oraz swą różnorodnością.

Eshaness

W obrębie wyspy Mainland koniecznie odwiedź Eshaness. Pod nazwą tą kryje się jedno z bardziej spektakularnych miejsc na terenie całych Szetlandów. Około 350 do 400 milionów lat temu była tu pustynia, na której wybuchł wulkan. Późniejsze działanie lodowców oraz fal morskich ukształtowało spektakularne klify. Koniecznie wybierz się na spacer zaczynając wędrówkę przy latarni morskiej Eshaness. Wyznaczone tam szlaki pozwolą Ci na dotarcie do najbardziej niesamowitych punktów okolicy.

Gloup Voe

Gloup Voe to wąska dolina, która tworzy swoisty wlot dla morza w głąb wyspy Yell. Teren ten ukształtowała rzeka pochodząca z topniejącego lądolodu. Najlepsze widoki będziesz mógł podziwiać z trasy wiodącej z okolic pomnika, do którego dojedziesz poprowadzoną tam drogą.

Hermaness National Nature Reserve

Koniecznie wybierz się do Hermaness National Nature Reserve, które znajduje się w północnej części wyspu Unst. Jest on domem dla ponad 100 000 ptaków morskich, dla których stanowi ono miejsce lęgowe. W krajobrazie dominują wspaniałe klify. Dzięki poprowadzonej po terenie rezerwatu trasie będziesz mógł podziwiać nie tylko widoki, ale również podglądać mieszkające tam ptaki.

Szetlandy mogą być bardzo dobrym kierunkiem aktywnego wypoczynku. Wyspy oferują wspaniałą przestrzeń do uprawiania zarówno kolarstwa, jak i wspinaczki czy trekkingów. Zresztą, przekonaj się sam!

Trekkingi

Na wyspie Mainland możesz zdobyć najwyższe wzniesienie całych Szetlandów, czyli Wzgórze Ronas (Ronas Hill). Ma ono raptem 450 m n.p.m. Wędrówka w jedną stronę, jeśli wystartujesz z Collafirth Hill, zajmuje ok. 4 godziny. Zarówno z jego wierzchołka, jak i z trasy podejściowej będziesz mógł podziwiać urozmaiconą linię brzegową, zatoki, jak i morze. Oczywiście tras pieszych znajdziesz w obrębie archipelagu znacznie więcej.

Wyprawy kajakowe

Całkiem ciekawą opcją na eksplorowanie terenu Szetlandów mogą być wyprawy kajakowe. Nie musisz posiadać specjalnego zezwolenia, by wskoczyć do kajaku i wyruszyć ku niezamieszkałym wyspom. Z perspektywy morza będziesz mógł z bliska podziwiać klify, mocno urozmaiconą linię brzegową, a gdy Ci się poszczęści, będą Ci towarzyszyć sympatyczne foki.

Jazda na rowerze

Inną, całkiem dobrą formą poznawania Szetlandów mogą być wycieczki rowerowe. Na miejscu, a dokładniej w mieście Lerwick na wyspie Mainland, działa wypożyczalnia rowerów - od elektrycznych po górskie. Możesz poruszać się po drogach asfaltowych, możesz też wyruszyć w nieco bardziej dzikie ostępy, co pozwoli Ci na cieszenie się jeszcze mocniej bliskością natury. Choć teren archipelagu jest trochę pofałdowany, to jednak podjazdy i zjazdy nie powinny nastręczać Ci większych trudności.

Wspinaczka skałkowa

Choć Szetlandy nie należą do topowych, wspinaczkowych destynacji (głównie przez wzgląd na niskie temperatury i wiatry), to mimo wszystko mogą się okazać ciekawą propozycją dla osób szukających alternatywnych miejsc do uprawiania tego sportu. Głównie dlatego, że na względnie małym obszarze dostępnych jest mnóstwo różnych rodzajów skał. Jest szansa na pokonywanie naprawdę dziewiczych, bo praktycznie “nieschodzonych” dróg. Najpopularniejszym wspinaczkowym spotem są strzeliste klify w Eshaness.

Zobacz także

Szkocja
Co zwiedzić w Szkocji?
Szkocja
Życie nocne w Szkocji
Szkocja
Obiekty przyrody w Szkocji
Szkocja
Aktywnie w Szkocji
©2023 Travelbay.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon