Manchester

4.00       Zobacz opinie (20)

Manchester coraz rzadziej kojarzony jest tylko i wyłącznie z piłką nożną. To drugie co do wielkości miasto Wielkiej Brytanii kiedyś było prawdziwą industrialną potęgą. Cottonpolis – bo taka nazwa przylgnęła do Manchesteru pod koniec XVIII wieku, słynęło przede wszystkim z produkcji i eksportu bawełny. Pamiątką po przemysłowym boomie i latach świetności miasta jest klimatyczna dzielnica Castlefield, która od kilku lat przeżywa prawdziwy kulturalny renesans.

Manchester

Manchester, Anglia - © Travelbay

Dzisiejszy Manchester jest multikulturowy, liberalny i hipstreski, i stanowi świetną alternatywę dla coraz tłoczniejszego i zadeptanego Londynu.

Dla kogo?

Manchester spodoba się wszystkim, którzy lubią zwiedzanie nowoczesnych, post-przemysłowych miast i piłkę nożną.

Zdjęcia

  • Manchester
  • Manchester
  • Manchester
  • Manchester
  • Manchester
  • Manchester
  • Manchester
  • Manchester
  • Manchester
  • Manchester
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Travelbay™

Najlepiej do Manchesteru wybrać się między majem, a końcówką sierpnia. Wiosną i latem mamy szansę wstrzelić się w prawdziwe słoneczny weekend i załapać na ciekawe imprezy uliczne, koncerty i wydarzenia kulturalne. Jedne z najpopularniejszych eventów odbywających się w okresie wakacji to czerwcowe King Street Festival i Parklife Festival, lipcowy Sounds of the City i sierpniowy Pride Big Weekend.

Manchester
Manchester, Anglia - © Travelbay

Zwiedzając Manchester najlepiej korzystać z transportu miejskiego. Na zobaczenie najciekawszych zabytków i poczucie klimatu miasta w zupełności wystarczy weekend.

Katedra w Manchesterze

Cathedral and Collegiate Church of St Mary, St Denys and St George to olbrzymia, późnogotycka katedra i najważniejsza świątynia w mieście. Pełni jednocześnie funkcję głównego kościoła anglikańskiej diecezji Manchesteru, miejskiego kościoła parafialnego oraz siedziby biskupa. XV-wieczny budynek można zwiedzać bezpłatnie. W środku warto zwrócić uwagę na drewniane detale i bogato zdobiony sufit oraz odszukać kamień z wizerunkiem anioła, który jest najstarszym dziełem sztuki w katedrze.

Dzielnica Castlefield

Najstarsza dzielnica Manchesteru to jednocześnie najpiękniejsza pocztówka przemysłowej epoki miasta. Pełno to wąskich kanałów, niewielkich mostów, zabytkowych wiaduktów i wiktoriańskich kamienic. Wzdłuż brzegów kanałów, przy których często cumują długie, mieszkalne barki można spacerować godzinami. Latem to bardzo popularne miejsce na spotkania ze znajomymi. W Castlefield znajdują się również zrekonstruowane ruiny rzymskiego fortu Mamucium datowanego na I w. n.e

Manchester
Castlefield, Manchester, Anglia - © Travelbay

Ratusz miejski

Majestatyczny, XIX-wieczny ratusz miejski wznosi się przy Albert Square. To wręcz książkowy przykład wiktoriańskiego gotyku. Jego 87-metrowa wieża jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta. Na ścianach sal ratusza znajduje się 12 pokaźnych rozmiarów, barwnych malowideł autorstwa Forda Madoxa Browna, które przedstawiają burzliwą historię miasta.

Manchester
Ratusz, Manchester, Anglia - © Travelbay

Beetham Tower

Najwyższy wieżowiec w mieście wybudowany latach 2005-2006 według projektu architekta Iana Simpsona. Ma 171 metrów wysokości i 48 pieter. Beetham Tower góruje nad finansową dzielnicą Manchesteru, a w jej wnętrzu mieści się hotel Hilton, skybar i super-ekskluzywne apartamenty. Podobno, gdy wieje silny wiatr budynek „śpiewa” wydając odgłosy zbliżone brzmieniem do dźwięku C.

Manchester
Beetham, Manchester, Anglia - © Travelbay

Bibliotka John'a Rylands'a

The John Rylands Library mieści się w neogotyckim budynku w samym sercu miasta. Choć z zewnątrz wygląda niepozornie, za murami kryje prawdziwy, hogwarcki klimat. Biblioteka jest czynna 7 dni w tygodniu i można ją zwiedzać zupełnie za darmo. Jej zbiory obejmują ponad 4 miliony książek, woluminów i rękopisów. Najcenniejszym dziełem znajdującym się w bibliotece jest rękopis Nowego Testamentu – fragment obustronnie zapisanego papirusu o wymiarach ok. 9 na 6 cm datowany na lata ok. 120–125 n.e. (tzw. Papirus Rylandsa 457)

Manchester
Bibliotka John'a Rylands'a, Manchester, Anglia - © Travelbay

Old Trafford

Old Trafford to rodzimy stadion drużyny piłkarskiej Manchester United, który znajduje się w dzielnicy miasta o tej samej nazwie. Pierwsza kolebka „Czerwonych Diabłów” powstała w tym miejscu 1910 r. i od tego czasu była wielokrotnie przebudowywana i modernizowana. Dziś mieści boisko o 106 m długości i 65 metrach szerokości i może pomieścić 76 tys. widzów. Na terenie stadionu znajduje się oficjalny sklep z pamiątkami Manchesteru United, klubowe muzeum oraz kafejka dla fanów - Red Café.

Narodowe Muzeum Piłki Nożnej

Prawdziwy raj dla fanów piłki nożnej mieści się w budynku Urbis w centrum Manchesteru. Ekspozycje muzeum zostały podzielone tematycznie i rozmieszczone na czterech poziomach. Można tu zapoznać się z historią angielskiego futbolu, obejrzeć piłki, którymi strzelono najsłynniejsze gole, a także koszulki i korki znanych piłkarzy oraz maskotki brytyjskich drużyn. Najmłodsi mogą spróbować swoich sił w interaktywnych grach i zabawach, dzięki którym podszkolą swoje piłkarskie zdolności. Uwaga – od 14.01.2019 wstęp do muzeum jest już płatny.

Muzeum Manchesteru i Muzeum Nauki i Przemysłu

W pozostałych dwóch najciekawszych muzeach Manchesteru można podziwiać kolekcje związane z szeroko pojętą historią świata oraz rozwojem przemysłowym miasta. W uniwersyteckim Muzeum Manchesteru znajdują się ciekawe zbiory z zakresu archeologii, antropologii, geologii i botaniki. Na interaktywnych wystawach Muzeum Nauki i Przemysłu możemy zapoznać się min. działaniem maszyny parowej, czy mechanizmem silników samolotów bojowych. Do obu muzeów można wejść za darmo. 

Największy wybór knajp i najmodniejsze miejsca na imprezę znajdziesz w dzielnicach Northern Quarter i Castlefield. Kluby LGTB skupiają się w słynnej Gay Village, na której szczególnie latem panuje wyjątkowa, karnawałowa atmosfera.

Revolución de Cuba Manchester

Jeden z najbardziej popularnych klubów w mieście. Szczególnie w weekendy bardzo udane imprezy, świetna muzyka i przyjazna, wyluzowana atmosfera (11 Peter St).

The Thirsty Scholar

Klimatyczny pub z ciekawymi imprezami cyklicznymi w tygodniu. Tłumy przyciąga szczególnie wtorkowy open-mic. W głośnikach klasyczne rockowe kawałki, reggae i ska. Można nie tylko napić się dobrego piwa w rozsądnej cenie, ale również coś zjeść – w menu sporo wegańskich dań (50 New Wakefield St).

Band on the Wall

Fajne miejsce na koncerty jazzowe. Kameralna atmosfera, bardzo dobre nagłośnienie i duży wybór piwa (25 Swan St,)

Satans Hollow

Mroczny klub dla fanów cięższego brzmienia. Klimatyczny wystrój wnętrz i tanie drinki. W tygodniu często koncerty (101 Princess St,).

MOJO

Idealny bar koktajlowy na niezobowiązującą imprezę. Czynny do samego rana nawet w środku tygodnia. Najlepsze noce kończą się tańcem na stołach. Dobre drinki i sympatyczna obsługa (59A Bridge St).

The Deaf Institute

Jedno z ulubionych miejsc lokalsów na nieduże koncerty. Wyluzowana atmosfera, fajne towarzystwo, zero nadęcia (135 Grosvenor St).

New York New York

Świetny bar w Gay Village. Imprezy tematyczne zawsze dopięte na ostatni guzik, przyjazna, otwarta atmosfera i dobre drinki. New York New York to pewniak i gwarancja udanego wieczoru (94-98 Bloom St.).

Behind Closed Doors

Klimatyczny retro-bar. Bardzo specyficzny wystrój wnętrza. Trzeba poświęcić chwilę, żeby znaleźć ukryte drzwi prowadzące do środka. Uwaga – płatność tylko gotówką (93 Oldham St).

Zobacz także

Anglia
Co zwiedzić w Anglii?
Anglia
Najlepsze plaże w Anglii
Anglia
Życie nocne w Anglii
Anglia
Parki narodowe w Anglii
Anglia
Poza szlakiem w Anglii
©2023 Travelbay.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon