Londyn

4.37       Zobacz opinie (65)

Z prawie 9 milionami mieszkańców Londyn plasuje się w pierwszej trójce największych miast Europy. Mimo że jest głośny, chaotyczny i cholernie drogi nie można mu odmówić charyzmy i wyjątkowego uroku. Turystów przyciąga światowej klasy muzeami (do których wstęp nie kosztuje ani centa), neogotyckimi murami przesiąkniętymi historią, klimatycznymi targami staroci i rozległymi parkami, w których kiedyś brytyjscy monarchowie urządzali polowania.

Londyn

Londyn, Anglia - © Travelbay

Pulsująca życiem, różnorodna i pełna zabytków stolica Wielkiej Brytanii od lat należy do najchętniej odwiedzanych metropolii na świecie. To doskonały pomysł na weekendowego city-breaka, o ile zaplanujesz go z głową. Bo doba w Londynie zawsze wydaje się być o kilka godzin za krótka.

Dla kogo?

Londyn spodoba się wszystkim, którzy lubią zwiedzanie dużych, tętniących życiem i multikulturowych metropolii, zabytkową architekturę i podróże śladami historii.

Zdjęcia

 • Londyn
 • Londyn
 • Londyn
 • Londyn
 • Londyn
 • Londyn
 • Londyn
 • Londyn
 • Londyn
 • Londyn
 • Londyn
 • Londyn
 • Londyn
 • Londyn
 • Londyn
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Travelbay™

Sezon turystyczny trwa w Londynie cały rok. Jeśli chcesz załapać się na najładniejszą pogodę odwiedź stolicę Wielkiej Brytanii wiosną i latem. Jeśli zamiast słońca wolisz trochę mniej zatłoczone ulice i krótsze kolejki do muzeów wizytę w mieście zaplanuj na późną jesień lub zimę.

Festiwale w Londynie

Koncerty, festiwale i wydarzenia kulturalne odbywają się w Londynie głównie latem. Największą popularnością cieszą się lipcowy British Summer Time w Hyde Parku i Lovebox Festival w parku Gunnersbury oraz sierpniowe Citadel Festival, South West Four i słynny Notting Hill Carnival. Jesienią warto wpaść do miasta na klubowy London Jazz Festival.

Wybierając się do Londynu warto kupić The London Pass, która zapewnia darmowy wstęp do wielu spośród najważniejszych londyńskich zabytków i pozwala na ominięcie formujących przed wejściem gigantycznych kolejek. Po mieście najwygodniej poruszać się komunikacją miejską. Warto zainwestować w kupno pre-paidowej karty Oyster Card, która obniży koszty pojedynczych przejazdów metrem i autobusami o kilka cennych funtów. Osyter Card można doładować na każdej stacji metra.

Big Ben

Kiedyś nazwa Big Ben odnosiła się tylko do olbrzymiego dzwonu neogotyckiej Wieży Zegarowej, dziś określa zarówno dzwon, jak i samą wieżę oraz znajdujący się na jej szczycie zegar. To niekwestionowany symbol miasta i najczęściej fotografowana londyńska budowla.

Londyn
Big Ben, Londyn, Anglia - © Travelbay

Pałac Westminsterski

Neogotycki pałac, siedziba parlamentu i jedna z najwspanialszych, brytyjskich  budowli. Chociaż słynny Big Ben to najbardziej znana wieżą Pałacu Westminsterskiego, najwyższą więżą kompleksu jest 98,5-metrowa Wieża Victorii, która jest jednocześnie jedynym wejściem do Pałacu, z którego może korzystać panujący monarcha. Na żelaznym maszcie na jej szczycie powiewa sztandar królewski za każdym razem, gdy władca odwiedza budynek. Wnętrza Pałacu Westminsterskiego można zwiedzać tylko w dni, w które nie odbywają się obrady parlamentu.

Londyn
Pałac Westminsterski, Londyn, Anglia - © Travelbay

Opactwo Westminsterskie

Najważniejszy obok Katedry w Cuntenbury oraz Katedry św. Pawła kościół wyznania anglikańskiego. Miejsce koronacji i pochówku władców państwa. Spektakularna, potężna i robiąca niesamowite wrażenie budowla. Swój obecny kształt zyskała w XIII w., ale podobno pierwsza świątynia powstał w tym miejscu już około 616 roku. W środku znajdują się grobowce i pomniki nie tylko monarchów, ale również wielkich wodzów, wojowników, naukowców i ludzi kultury.

Wstęp do Opactwa jest płatny (bilet można również kupić online), a przed wejściem zawsze formują się długie kolejki, dlatego warto pojawić się tutaj już wcześnie rano.

Katedra Westminsterska

Rzymskokatolicki kościół pod wezwaniem Krwi Chrystusowej i główna świątynia katolickiej Anglii i Walii. Budowlę wzniesiono na przełomie XIX i XX w. z charakterystycznych, biało – pomarańczowych cegieł w stylu neobizantyńskim. Kościół zwieńczony jest 83 metrową wieżą, z której szczytu rozpościera się panorama całego Londynu.

Pałac Buckingham

XVIII-wieczna, londyńska rezydencja monarchów brytyjskich, największy na świecie pałac królewski i jeden z ostatnich, które wciąż pozostają w użyciu. Cześć reprezentacyjnych komnat i apartamentów Pałacu Buckingham można zwiedzać latem, gdy rodzina królewska przebywa na wakacjach.

Most Tower Bridge i twierdza Tower of London

Wiktoriański Tower Bridge jest jedynym zwodzonym mostem na Tamizie. Jego środkowa część składa się z dwóch potężnych, ważących po 1100 ton ruchomych przęseł, które podnoszą się w ciągu 90 sekund. Tuż obok mostu znajduje się Tower of London, czyli XI-wieczny Pałac i Twierdza Jej Królewskiej Mości. Budowla zapisała się na kartach historii głównie w związku z krwawymi wydarzeniami, które miały miejsce w trakcie tzw. Wojny Dwóch Róż (1377 – 1485) i późniejszego panowania Tudorów, gdy jej za jej grubymi murami więziono i przeprowadzano egzekucje wysoko urodzonych przeciwników monarchów i zdrajców korony (min. Henryka VI, Thomasa Moora, Annę Boleyn, Katarzynę Howard).

Londyn
Tower Bridge, Londyn, Anglia - © Travelbay

Twierdzę można zwiedzać codziennie. Bilet wstępu do Tower of London obejmuje również zwiedzanie skarbca, w którym znajdują się najcenniejsze skarby monarchii, w tym brytyjska korona państwowa.

Katedra św. Pawła

Położona w najstarszej części Londynu monumentalna katedra jest jednym z najważniejszych kościołów anglikańskich w Wielkiej Brytanii. Klasycystyczna budowla została zaprojektowana i wybudowana na przełomie XVII i XVIII w. przez architekta sir Christophera Wrena. Ma ok. 158 metrów długości, ok. 75 metrów szerokości i mierzy 111 metrów wysokości. Jej charakterystyczna kopuła ma średnicę 34 metrów, a na sam jej szczyt prowadzi dokładnie 528 stopni.

Londyn
Katedra św. Pawła, Londyn, Anglia - © Travelbay

Katedrę można zwiedzać od poniedziałku do soboty. Wstęp jest płatny. W środku warto odwiedzić min. Whispering Gallery, czyli Galerię Szeptów, którą skonstruowano w ten sposób, że słowo wypowiedziane na jej jednym końcu jest doskonale słyszalne na drugim, oraz Stone Gallery, z której rozpościera się spektakularna panorama Tamizy.

Trafalgar Square

Serce dzielnicy West End i centralny plac miasta, na którym Londyńczycy min. witają Nowy Rok. Trafalgar Square został utworzony w miejscu dawnych królewskich stajni na cześć zwycięstwa marynarki angielskiej nad flotą francusko-hiszpańską w bitwie morskiej pod Trafalgarem w 1805 r. Na środku placu stoi kolumna Horatio Nelsona, najsłynniejszego admirała brytyjskiego, który dwukrotnie pokonał flotę Francji i poległ w bitwie pod Trafalgarem. U podstawy kolumny znajdują się cztery lwy i cztery płaskorzeźby odlane ze zdobytych dział francuskich.

Londyn
Trafalgar Square, Londyn, Anglia - © Travelbay

Piccadilly Circus

Drugi najważniejszy plac West Endu znajdujący się na skrzyżowanie głównych ulic w teatralnej i rozrywkowej części dzielnicy. Słynie z olbrzymich, kolorowych, podświetlanych bilbordów umieszczonych na fasadzie jednej z narożnych kamienic.

London Eye

Olbrzymi diabelski młyn zbudowany w 1999 r. na południowym brzegu Tamizy z okazji uroczystości związanych z rozpoczęciem nowego tysiąclecia. Koło karuzeli ma 135 metrów wysokości i znajdują się na nim 32 klimatyzowane kabiny, które poruszają sią tak wolno, że mogą zabierać i wysadzać pasażerów bez zatrzymywania całego mechanizmu. Pełen obrót koła trwa ok. 30 min, a z samego szczytu rozpościerają się niesamowite widoki na miasto.

Dom Towarowy Harrods

Najdroższy i najbardziej luksusowy dom handlowy na świecie. W siedmiopiętrowym budynku znajduje się ponad 300 działów, w których kupisz absolutnie wszystko – od torebek i butów, po eleganckie sukienki i garnitury, na wykwintnych wyrobach cukierniczych kończąc. O ile oczywiście masz wystarczająco gruby portfel albo czarną kartę kredytową.

Muzeum Historii Naturalnej

Jedno z najciekawszych muzeów w mieście. Eksponaty znajdujące się w jego zbiorach podzielono na pięć działów z zakresu paleontologii, zoologii, botaniki, mineralogii i entomologii. W trakcie zwiedzania można podziwiać min. gigantyczny szkielet diplodoka, galerię poruszających się i wydających dźwięki modeli dinozaurów, zobaczyć pień sekwoi o średnicy ponad 6 metrów, przeżyć symulowane trzęsienie ziemi oraz dowiedzieć się wszystkiego na temat wybuchów wulkanów. Wstęp do muzeum jest darmowy.

Tate Britain

Muzeum malarstwa i rzeźby z kolekcją dzieł datowych od XVI w. do czasów współczesnych. Najstarsza spośród galerii wchodzących w skład sieci galerii Tate. Jedno ze skrzydeł budynku w całości poświęcone jest twórczości znanego z romantycznych pejzaży Josepha Mallorda Williama Turnera.

Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud

Najbardziej oblegane przez turystów londyńskie muzeum. Kolejki przed wejściem potrafią ciągnąć się kilometrami, dlatego bilet wstępu warto kupić wcześniej online. W kolekcji Madame Tussaud znajdują się min. figury członków rodziny królewskiej, Davida i Victorii Beckhamów, Michaela Jacksona, Madonny, Elvisa Presleya, Donalda Trumpa, Gandhiego i Lecha Wałęsy. Każdą z woskowych postaci można dotknąć (a nawet pocałować!) i zrobić sobie z nią pamiątkowe zdjęcie.

Galeria Narodowa

Galeria sztuki, w której zbiorach znajduje się ponad 2300 obrazów głównie zachodnioeuropejskich mistrzów pochodzących z okresu od XIII do końca XIX wieku. Do najcenniejszych płócien kolekcji należą min. Krzesło Vincenta z jego fajką i Słoneczniki Vincenta van Gogha, Wielkie kąpiące się Auguste Renoira, Madonna w grocie Leonarda da Vinci i Wieczerza w Emmaus Caravaggia

Muzeum Brytyjskie

Jedno z największych na świecie muzeów historii starożytnej. W środku można podziwiać zabytki kultury egipskiej (min. liczne mumie i kamień z Rosetty), greckiej (min. rzeźby Partenonu) rzymskiej, azteckiej, celtyckiej i japońskiej. Przed wizytą warto zapoznać się z rozkładem sal muzeów i podziałem zbiorów, bo niemożliwe jest obejrzeć wszystkie eksponaty muzeum w trakcie jednego dnia. Wstęp do muzeum jest darmowy.

Zróżnicowana londyńska scena nocna zaliczana jest do najlepszych w Europie. Stare puby w zabytkowych, wiktoriańskich kamienicach, eleganckie bary koktajlowe na szczytach drapaczy chmur, awangardowe kluby LGTB, kameralne knajpy z muzyką na żywo, ekskluzywne kluby nocne i wielkie dyskoteki tętniące najnowszymi bitami  – w mieście, które nigdy nie zasypia zawsze jest co robić. O ile oczywiście masz wystarczająco gruby portfel.

Londyn
Londyn, Anglia - © Travelbay

The Mayflower Pub

Tradycyjny, brytyjski pub w pięknej zabytkowej kamienicy. Najstarszy bar nad brzegiem Tamizy. Doskonały wybór piw, smaczne jedzenie i świetna atmosfera (117 Rotherhithe St.).

The Dog and Duck

Kameralny pub z duszą w samym centrum West Endu. Zawsze pęka w szwach, więc warto zarezerwować stolik z wyprzedzeniem. Podobno często wpadał tu na kufel piwa sam George Orwell (18 Bateman St).

The Last Tuesday Society

Mroczny bar koktajlowy z makabrycznym muzeum The Viktor Wynd Museum of Curiosities ukrytym w piwnicy. The Last Tuesday Society to propozycja dla wszystkich, którzy lubią absynt i motyw danse macabre (11 Mare St).

Cahoots

Podziemny bar w Soho stylizowany na stację metra z lat 40-tych. W głośnikach muzyka zgodna z epoką – jazz, swing i rock ‘n’ roll (13 Kingly Court).

FabricXX

Najlepszy klub techno w Londynie. Ciężkie bity i dużo stroboskopów. Imprezy dla prawdziwych koneserów gatunku. Dość drogi wstęp (77A Charterhouse St).

12th Knot

Elegancki bar koktajlowy na dachu wieżowca przy 20 Upper Ground. Nocna panorama Londynu podziwiana znad kieliszków z wyśmienitymi koktajlami robi jeszcze większe wrażenie. Idealne miejsce na randkę (Brunnenstrasse 197-198).

Bethnal Green Working Men’s Club

Prawdziwa perełka na mapie nocnego Londynu. Psychodeliczne imprezy w rytmie boogie, najlepsze występy drag-queens w mieście, kiczowate dyskoteki i energetyczne koncerty. Warto wpaść jeśli jesteś otwarty na nowe doświadczenia (42-44 Pollard Row).

Egg London Nightclub

Olbrzymia, 3-poziomowa dyskoteka z ostrą selekcją przed wejściem. Pamiętaj, żeby zabrać ze sobą dowód. Imprezy na najwyższym poziomie, świetne nagłośnienie i dobre drinki (200 York Way).

Londyńskie parki to nie tylko zielone płuca miasta, ale również miejsca, w których odbywają się koncerty, festyny, publiczne debaty i mecze krykieta. W trakcie wizyty w mieście warto odwiedzić chociaż jeden z ośmiu królewskich parków, które założono na dawnych terenach rekreacyjnych brytyjskich władców.

Hyde Park

Najpopularniejszy spośród londyńskich parków, otwarty codziennie od godziny 5 rano do północy. Warto tu wpaść głównie w niedzielę, by posłuchać inspirujących, choć często kontrowersyjnych mówców głoszących swoje poglądy w słynnym Speakers’ Corner (przemawiali tu min. Marx i Lenin). W Hyde Parku odbywają się również największe koncerty i ważne wydarzenia kulturalne.

Londyn
Hyde Park, Londyn, Anglia - © Travelbay

Kensington Gardens

W sąsiadujących z Hyde Parkiem eleganckich ogrodach Kensington można zwiedzić reprezentacyjne komnaty Pałacu Kensington, w którym kiedyś mieszkała królowa Victoria. Dziś pałac jest oficjalną rezydencja księcia i księżnej Cambridge. Kensington Gardens to również świetny park na odpoczynek z dziećmi, którym spodoba się wielki statek piracki stojący na placu zabaw upamiętniającym imię tragicznie zmarłej księżnej Diany.

Regent’s Park

Kiedyś ulubione tereny łowieckie Henryka VIII, dziś  największy teren do uprawiania sportów outdoorowych w mieście. W Regent’s Park można zagrać w tenisa, rugby, w piłkę nożną, softball i krykieta. Znajduje się tutaj również scena, na której latem odbywają się przedstawienia i występy teatralne. Północną część parku zajmuje londyński ogród zoologiczny.

Greenwich Park

W położonym na obrzeżach miasta parku Greenwich Park znajduje się Królewskie Obserwatorium Astronomiczne oraz nieduży rezerwat (The Wilderness) stworzony dla ochrony zamieszkujących ten teren jeleni. Z parkowego wzgórza rozpościera się jedna z najpiękniejszych panoram Londynu i Tamizy.

Londyn
Greenwich Park, Londyn, Anglia - © Travelbay

Richmond Park

Największy ogrodzony park miejski w Europie i najbardziej nieokrzesany spośród królewskich parków. Nie ma tu przystrzyżonych klombów, kolorowych rabat z kwiatami i równych, wysypanych kamyczkami alejek. Są za to szumiące, wysokie trawy, gęste lasy i całe stada dziko żyjących jeleni. Aż trudno uwierzyć, że Richmond Park znajduje się na obrzeżasz jednej z największych europejskich metropolii.

Jeśli męczą Cię tłumy skupione wokół największych atrakcji miasta nie bój się zejść z utartych szlaków i poznać mniej popularne oblicze miasta. W multikulturowym i zróżnicowanym Londynie każdy znajdzie coś dla siebie.

Camden Town

Najbardziej multikulturowa i punkowa dzielnica Londynu. Tu bije alternatywne serce miasta. Kolorowe fasady budynków ozdobione odjechanymi rzeźbami, masa oryginalnych sklepów, jeszcze więcej klimatycznych knajpek i słynny Camden market, czyli barwne targowisko wszelkich różności przyciągają hipsterów, backpackersów i ekscentryków z całego świata. Camden to prawdziwa odskocznia od eleganckiej i zabytkowej części Londynu.

Londyn
Camden, Londyn, Anglia - © Travelbay

Borough Market

Jedne z najstarszych i największych targów żywności w Londynie. Nie warto wpadać tu na głodniaka, bo mnogość zapachów unosząca się nad straganami sprawi, że będziesz chciał kupić wszystko. Świeże warzywa i owoce, aromatyczne przyprawy, ryby, sery, mięsa, wędliny i słodycze – na Borough Market jest wszystko, czego kulinarna dusza zapragnie. Targowisko czynne jest od środy do soboty, od rana do późnego popołudnia.

Notting Hill

Elegancka, tonąca w zieleni dzielnica z domami o pastelowych fasadach, która popularność zawdzięcza przede wszystkim kultowej komedii romantycznej z Julią Roberts i Hugh Grantem. Co sobotę na Portobello Road w Notting Hill odbywa się słynny targ staroci i antyków, na którym można upolować prawdziwe retro-perełki.

Cmentarz Highgate

Najmroczniejszy spośród londyńskich cmentarzy. Miejsce pochówku Charlesa Dickensa Karla Marxa i Georga Michaela. Otwarty w 1839 r. po II wojnie światowej podupadł i zaczął niszczeć. W latach '70-tych ubiegłego studio filmowe Hammer kręciło tu słynne horrory o Draculi i Frankensteinie. Podobno do dziś na Highgate straszy.

God's Own Junkyard

Wielki magazyn, sklep i galeria wszelkiego rodzaju neonów, świecących znaków, szyldów i  figurek. God's Own Junkyard znajduje się w dzielnicy Walthamstow i jest czynny tylko od piątku do niedzieli.

The Sherlock Holmes Pub

Na pierwszym piętrze całkiem zwykłego puby przy Northumberland Avenue 10 odtworzono słynny gabinet Sherlock Holmesa i doktor Watsona. Pokój został urządzony z wyjątkową dbałością o znane z książek szczegóły i naprawdę robi wrażenie.  

Garden Lodge – willa Freddiego Mercury'ego

Do niedawna wysoki mur i brama byłej posiadłości lidera Queen w Kensington tonęła w listach i napisach dedykowanych Freddiemu. W styczniu 2019 r. ogrodzenie oczyszczono i zamontowano kamery, które mają zniechęcać do kontynuowania tej tradycji. Niemniej okolice willi Garden Lodge wciąż przyciągają fanów Queen, szczególnie po sukcesie ostatniej produkcji filmowej o zespole.

Warner Bros. Studio

Wizyta w studiu Warner Brothes, w którym kręcono wszystkie części sagi o małym czarodzieju to absolutny must-visit dla dużych i małych fanów Harry'ego Pottera. Można tu obejrzeć rekwizyty wykorzystane w filmach, poznać tajemnice kryjące się z efektami specjalnymi, poznać wiele spośród magicznych stworzeń i wsiąść na pokład słynnej lokomotywy, która ciągnęła za sobą hogwarcki pociąg.

Dworzec King's Cross

Kolejny obowiązkowy punkt na mapie Londynu dla wszystkich, którzy śledzili losy bohaterów książek J.K. Rowling. Słynny peron 9 ¾ , z którego młodzi czarodzieje odjeżdżali do Hogwartu to tak naprawdę peron 4 na dworcu King's Cross. Od niedawna znajduje się tutaj tabliczka z napisem Platform 9 ¾ oraz wózek, którego połowa magicznie znika za ceglaną ścianą stacji.

Zobacz także

Anglia
Co zwiedzić w Anglii?
Anglia
Najlepsze plaże w Anglii
Anglia
Życie nocne w Anglii
Anglia
Parki narodowe w Anglii
Anglia
Poza szlakiem w Anglii
©2023 Travelbay.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon