Dartmoor

4.00       Zobacz opinie (6)

Park Narodowy Dartmoor to jeden z piękniejszych i najbardziej dzikich zakątków Wielkiej Brytanii. Chroni on rozległe, imponujące wrzosowiska, malownicze skalne formacje i torfowiska. Teren Dartmoor zaskakuje na każdym kroku, a nietuzinkowe krajobrazy stanowią niewyczerpane źródło inspiracji. Nie dziwi więc fakt, że kręcono tu wiele filmów, w tym m.in. “Rycerzy Okrągłego Stołu” czy “Grę pozorów”.

Dartmoor

Dartmoor, Anglia - © Travelbay

Teren Dartmoor będziesz mógł eksplorować na kilka sposobów. Przede wszystkim poprowadzono tam mnóstwo szlaków pieszych. Najsłynniejszym z nich jest  The Dartmoor Way - trasa w formie pętli, przeznaczona dla piechurów i rowerzystów, docierająca do licznych atrakcji tego zakątka Wielkiej Brytanii. Druga propozycja to Two Moors Way - czyli szlak długodystansowy, który łączy Dartmoor z Exmoor. Ale nie tylko aktywna turystyka jest domeną tego parku narodowego. Dartmoor to również pokaźna ilość zabytków. Do najważniejszych należą Prison Museum, uroczy kamienny Ditsworthy Warren House czy Castle Drogo. Jedno jest pewne - ciężko wyczerpać wszystkie możliwe opcje.

Dla kogo Dartmoor?

Do Dartmoor wybierz się wtedy, gdy cenisz piękno przyrody. Tu będziesz miał liczne okazje do obcowania z naturą. Ten brytyjski park narodowy spodoba się też fanom aktywnej turystyki. Fotografowie natomiast docenią krajobrazy Dartmoor, w których oprócz wrzosowisk wyróżniają się niesamowicie uformowane skały.

Zdjęcia

  • Dartmoor
  • Dartmoor
  • Dartmoor
  • Dartmoor
  • Dartmoor
  • Dartmoor
  • Dartmoor
  • Dartmoor
  • Dartmoor
  • Dartmoor
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Travelbay™

Dartmoor najlepiej odwiedzić latem i wczesną jesienią. Dlatego swoją wizytę zaplanuj między czerwcem a wrześniem. Wtedy będziesz mógł liczyć na najlepszą pogodę, która pozwoli Ci na intensywne zwiedzanie oraz aktywności outdoorowe. 

Burrator Reservoir

Na miejscu zobaczysz dwie tamy, a Burrator Dam to masywna konstrukcja z granitu i betonu. Obejście zbiornika zajmuje 1,5 godziny. Trasa jest bardzo widowiskowa, po drodze znajdziesz wiele stref piknikowych, a także będziesz mógł podziwiać górskie rzeki i głazy.

Becky Falls

Odwiedź też Becky Falls, czyli wodospady. Ich okolica słynie z niesamowitych krajobrazów oraz ciekawie poprowadzonych ścieżek dla piechurów. Koniecznie zajrzyj do... surykatek. 

Dolina Wray

Ciekawą propozycją jest też wizyta w Dolinie Wray. Poprowadzono tam szlak, który pozwoli Ci podążać śladem Wiktorian, którzy zbudowali linię kolejową z Newton Abbot do Moretonhampstead w 1866 roku. Trasa ma 11 km długości i można ją pokonać pieszo, na rowerze lub konno. Zwykle nie jest mocno oblegana przez turystów, więc możesz tam liczyć na nieco więcej spokoju. 

Zobacz także

Anglia
Co zwiedzić w Anglii?
Anglia
Najlepsze plaże w Anglii
Anglia
Życie nocne w Anglii
Anglia
Parki narodowe w Anglii
Anglia
Poza szlakiem w Anglii
©2023 Travelbay.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon