Korcza

3.56       Zobacz opinie (9)

Korcza jest jednym z rzadziej odwiedzanych miast Albanii. Położona jest na południowo-wschodnim krańcu kraju, blisko granicy z Grecją i Macedonią. Korcza w ciągu ostatnich kilku lat dość mocno zmieniła się pod kątem wizualnym. Przede wszystkim wyremontowano zabytkową, bazarową część, a także postawiono kilka nowych obiektów. Większość turystów kojarzy ją jednak z produkowanym tam piwem Korça (Birra Korça). Jest ono najlepszym gatunkowo piwem w Albanii.

Korcza, Albania

Korcza, Albania - © Travelbay

Dla kogo?

Korcza to idealne miejsce dla tych, którzy chcą zwiedzać miejsca nie znajdujące się na głównych, turystycznych szlakach. Nie ma tu tłumów. Wyjątkiem jest odbywający się tam w sierpniu Korca Beer Fest, przyciągający ok. 100 tys. gości z różnych części świata. W jego trakcie piwo leje się strumieniami, organizowane są liczne koncerty i inne wydarzenia towarzyszące. Jednak przez większość czasu Korcza jest dość spokojnym miastem (jak na albańskie standardy).

Zdjęcia

 • Korcza
 • Korcza
 • Korcza
 • Korcza
 • Korcza
 • Korcza
 • Korcza
 • Korcza
 • Korcza
 • Korcza
 • Korcza
 • Korcza
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Travelbay™

Na gruntowne zwiedzanie miasta wystarczy poświęcić pół dnia. Drugie pół lepiej przeznaczyć na degustowanie piwa w jednej z lokalnych knajp lub na poznawanie okolicy.

Cerkiew prawosławna

Najbardziej rzucającym się w oczy budynkiem w Korczy jest ogromna cerkiew prawosławna. Nie jest to żaden zabytek, gdyż zbudowano ją w latach 2004-2007. Stanowi nie tylko największą świątynię Albanii, ale także drugą największą świątynię całych Bałkanów. Ma dwie strzeliste wieże i kopuły umiejscowione nad główną nawą. Wewnątrz ściany zdobią wizerunki świętych. Co ciekawe, na placu, tuż obok katedry działa restauracja, gdzie nie tylko można zjeść, ale również napić się alkoholu. W Polsce by to nie przeszło!

Muzeum Edukacji

Na wprost od wyjścia z katedry, po drugiej stronie ulicy, zaczyna się deptak – Bulevardi Shen Gjergji. Przy nim, po prawej stronie działa Muzeum Edukacji (Mësonjëtorja e parë shqipe y Muzeu i Arsimit). Zajmuje budynek dawnej szkoły, w której 1887 r. odbyła się pierwsza w historii kraju lekcja w języku albańskim. Muzeum przybliża, jak niegdyś wyglądała edukacja, w jakich warunkach uczyły się dzieci, ale przede wszystkim ukazuje, jak ważną rolę odegrał język w kształtowaniu państwowości. Uwaga: Muzeum jest nieczynne w poniedziałki.

Red Tower

Na końcu Bulevardi Shen Gjergji wznosi się stosunkowo nowa konstrukcja, jaką jest Red Tower. To nic innego, jak wieża widokowa. Na jej dziesiąte piętro, na którym znajduje się taras, dociera się windą. Z góry rozpościera się ładna panorama miasta i okolic.

Muzeum Sztuki Średniowiecznej

Jedną z ważniejszych atrakcji Korczy jest Muzeum Sztuki Średniowiecznej (Muzeu Kombëtar i Artit Mesjetar, Rruga Sotir Peçi 2). Zgromadzono w nim ponad 8 tys. eksponatów, choć dla zwiedzających udostępniono tylko nikły procent z nich wszystkich. Przede wszystkim na uwagę zasługuje kolekcja ikon czy ikonostas z XVIII w.

Bazar

Na zachód od głównego deptaka rozciąga się dzielnica bazarowa. Do 2016 r. trwał jego intensywny remont. Osmańskie, niskie domy zostały odrestaurowane i z roku na rok przybywa tam lokali usługowych czy zakładów rzemieślniczych. Na głównym placu, pośrodku dzielnicy odbywają się koncerty czy występy w ramach organizowanych w mieście wydarzeń kulturalnych.

Borawar

Browar w Korczy jest najstarszym producentem piwa na terenie Albanii. Założony został w 1928 r. przez Włocha i Albańczyka. Początkowo skupili się na warzeniu piwa jasnego i ciemnego oraz produkcji butelkowanej wody Kristal. Później browar wielokrotnie przechodził z rąk do rąk, a obecnie jest drugim, największym producentem piwa w Albanii. Browar Korcza znajduje się na południowo-wschodnich przedmieściach, przy Bulevardi Fan Noli. Warto tam zajrzeć ze względu na restaurację Zgara Korçare, w której napić się można piwa, a także zjeść smaczne dania.

Okolice Korczy są bardzo przyjemne i sielankowe. Głównie spotyka się tu Albańczyków lub Greków. Krajobrazy są odrobinę bardziej surowe, niż na północy kraju, ale nie można im zarzucić, że są brzydkie.

Dardha

Na południowy wschód od Korczy znajduje się niewielka miejscowość Dardha. Leży na wysokości 1300 m n.p.m., pośród gór Morava. Wokół niej poprowadzona została trasa turystyczna, dzięki której można nieco lepiej poznać tę okolicę. W samym miasteczku zobaczyć można kamienne domy, działają też tawerny serwujące bardzo dobre dania mięsne. Ciekawostką jest to, że przy drodze dojazdowej do Dardhy znajduje się niewielki ośrodek narciarski. Jego infrastruktura pamięta dawne czasy.

Jezioro Prespa

Na pograniczu Albanii, Macedonii i Grecji leży Jezioro Prespa. Nie cieszy się aż tak dużą popularnością, jak pobliskie Jezioro Ochrydzkie, ale nie można mu odmówić uroku. W Albanii utworzono na nim Park Narodowy Prespy, największy w tym państwie. Jego krystaliczne wody zachęcają do kąpieli, a możliwość obserwowania dzikiej przyrody może być dodatkowym powodem, aby tam zajrzeć. Nad brzegiem jeziora przycupnęło kilka całkiem malowniczych wiosek. Turyści zaglądają tu rzadko, a jeśli już to tylko na chwilę, w drodze do przejścia granicznego z Macedonią.

Zobacz także

Albania
Co zwiedzić w Albanii?
Albania
Najlepsze plaże w Albanii
Albania
Życie nocne w Albanii
Albania
Atrakcje natury w Albanii
Albania
Poza szlakiem w Albanii
©2023 Travelbay.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon